Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Vědci chtějí zachránit tasmánského čerta

Canberra - Vědci "přečetli" kompletní genom dvou ďáblů medvědovitých, vačnatců známých jako tasmánští čerti, které kosí nakažlivé onemocnění podobné rakovině. Poznatky mají pomoci zajistit přežití ohroženého druhu a zvýšit rozmanitost genů u přeživších jedinců. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Stát dá šest miliard na spojení vědy a byznysu

Praha – V Česku startuje dosud nejrozsáhlejší vládní program na propojení byznysu a vědy. Osmiletý program s názvem Centra kompetence dostane ze státního rozpočtu celkem šest miliard korun.

Nová orientace: Flexisexualita

Zdálo by se, že ve vztazích mezi muži a ženami už nejdou vymyslet žádné novinky, ale moderní doba si poradí se vším. Nejnovějším trendem je takzvaná flexisexualita, k níž se hlásí stále více žen.

Humanoidi italského výtvarníka Michele Panicaliho

Náchod /FOTOGALERIE/ - Originální kresby vytvořené propisovací tužkou na rýžovém papíře, jejichž autorem je italský výtvarník Michele Panicali, jsou do 26. června k vidění v Regionálním muzeu v Náchodě na výstavě nazvané Humanoidi.

Lidé v Rájci nahlédnou do ložnice i koupelny knížete

Rájec-Jestřebí /FOTOGALERIE/ – Starohraběnka Marie Salmová ve čtvrtek procházela knížecími i hostinskými pokoji zámku v Rájci, kde jako dítě žila. „Na tento klavír museli hrát moji sourozenci. Já jsem nemusela, nemám hudební sluch,“ usmívala se osmdesátiletá aristokratka u piana v salonu.

Architekti: Jednání s magistrátem zatím mnoho nepřinesla

Staré Město – Výsledky chudé, ale o mnoho více se nečekalo. Tak lze stručně charakterizovat bilanci zhruba pětiměsíčního působení Iniciativy Za novou Prahu, která letos počátkem ledna spojila desítky architektů, urbanistů, vědců, publicistů a jiných významných tvůrců v úsilí o zásadní koncepční kroky v dalším rozvoji české metropole.

Analýza: Ryby z českých řek obsahují rizikové látky

Praha – Usazeniny i ryby v českých řekách obsahují bromované zpomalovače hoření a další rizikové látky, které dlouho přetrvávají v životním prostředí. Stát je ale nemonitoruje. Ukázaly to dnes zveřejněné výsledky ročního výzkumu sdružení Arnika a Vysoké školy chemicko-technologické v Praze (VŠCHT).

Malá doba ledová? Další nesmysl

Východní Čechy – Média opět i s navijákem zbaštila další z „klimatologických“ drbů o globálním oteplování či ochlazování a čeští meteorologové zase obracejí oči v sloup. Konkrétně královéhradecký klimatolog Ladislav Metelka.

V Austrálii nalezen spinosaurus, známý jen ze severu

Canberra - Ostatky dinosaura s krokodýlí tlamou, který se po světě proháněl před stem milionů let, nalezli vědci v Austrálii. Přitom se podle australského tisku předpokládalo, že dinosauři ze skupiny spinosaurů obývali pouze severní kontinenty.

Na kosmickém výzkumu se podílí experti z Čech

Praha - Česká republika se naplno zapojila do evropského vesmírného výzkumu, čeští badatelé spolupracují třeba na projektech družic zkoumajících geomagnetické pole Země nebo vývoji extrémně přesných atomových hodin.

Den otců v Brně oslaví v podzemním labyrintu

Brno – Svátek matek se slaví každý rok. Děti ve školách vyrábí přání a pořádají nejrůznější besídky. S dnem otců, který připadá na 18. června, je to horší. Lidé z Moravského zemského muzea v Brně se to rozhodli změnit.

Ve středu nastane dlouhé zatmění Měsíce

Praha – Příznivci astronomie by si neměli nechat ujít středu 15. června, kdy nastane páté nejdelší úplné zatmění Měsíce v tomto století, potrvá přes 100 minut.

Zdeněk Sekanina je předním odborníkem na komety

Praha - Astronom Zdeněk Sekanina patří k předním světovým odborníkům na komety. Významně přispěl zejména k výpočtu drah, vývoji modelů ledových jader a detailního výzkumu prachových ohonů.

Kulový blesk? Stále velká neznámá

Královéhradecko – Představte si poklidný večer. Sedíte v obýváku a najednou do místnosti „vpadne“ otevřeným oknem nebo střechou zářící koule, která se pohybuje neuvěřitelně rychle.

Kulový blesk? Stále velká neznámá

Královéhradecko – Představte si poklidný večer. Sedíte v obýváku a najednou do místnosti „vpadne“ otevřeným oknem nebo střechou zářící koule, která se pohybuje neuvěřitelně rychle.

V CEITECu hledají i nejrychlejší spermie

Brno /FOTOGALERIE/ - Čip pod kůží, který sleduje dění v těle člověka a na dálku informuje lékaře o zdravotním stavu pacienta. To není situace vystřižená z nějakého sci­fi filmu. Na tomto projektu a řadě dalších budou v následujících letech pracovat vědci z brněnského Středoevropského technologického institutu CEITEC, který minulý týden získal peníze z evropských fondů.

V nočním iQparku pracovali s ohněm a ledem

Liberec – Již sedmý ročník Muzejní noci proběhl ze soboty na neděli v Liberci. Oblastní galerie, iQpark a Severočeské muzeum se tak připojily k celostátnímu festivalu.

K ISS má odstartovat kosmická loď Sojuz

Kazachstán - K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) má v úterý ve 22:15 SELČ odstartovat ruská loď Sojuz TMA-02M s ruským kosmonautem Sergejem Volkovem, Japoncem Satošim Furukawou a americkým astronautem Michaelem Fossumem.

Vědec z Plzně pomohl odhalit stáří ledovců

Plzeň, Šumava - Ledovce byly na Šumavě mnohem déle, než se dosud předpokládalo. Po desetiletém výzkumu to dokázal mezinárodní tým vědců, mezi nimiž je i Pavel Mentlík z katedry geografie Fakulty pedagogické Západočeské univerzity v Plzni.

Vědec z Plzně pomohl odhalit stáří ledovců

Plzeň, Šumava – Ledovce byly na Šumavě mnohem déle, než se dosud předpokládalo. Po desetiletém výzkumu to dokázal mezinárodní tým vědců, mezi nimiž je i Pavel Mentlík z katedry geografie Fakulty pedagogické ZČU v Plzni.

Vědec z Plzně pomohl odhalit stáří ledovců

Plzeň, Šumava – Ledovce byly na Šumavě mnohem déle, než se dosud předpokládalo. Po desetiletém výzkumu to dokázal mezinárodní tým vědců, mezi nimiž je i Pavel Mentlík z katedry geografie Fakulty pedagogické ZČU v Plzni.

Mobilní stanice budou měřit znečištění ovzduší

Karviná – Je to bílá krabice na kolečkách, funguje na elektřinu a na střeše má hned několik antének a čidel. Co je to? Pokud nevíte, prozradíme vám, že jde o mobilní měřící stanici, kterých můžete po kraji najít více.

Vědci získali unikátní data o zalednění Šumavy

Plzeň - Jak vypadala Šumava před tisícovkami let? Území bylo bez lesa a porostu, ledovec tlačil před sebou materiál a vytvářel před sebou morénové valy. Byla tam v podstatě taková tundra jako za polárním kruhem, popisují vědci.

Smrtící bakterie straší lidi i v Brně

Brno /ANKETA/ – Nebezpečná a vysoce toxická bakterie straší celou Evropu. Způsobuje úporné krvácivé průjmy rozšířila se již do deseti zemí a do pátku osmnáct lidí stála život. Přesto, že němečtí vědci opravili své tvrzení, že ji způsobují okurky ze Španělska, lidé v Brně je pro jistotu nekupují. Stejně jako ostatní druhy zeleniny.

Vědci přijeli na jih Čech lovit klíšťata

České Budějovice – Kvůli klíšťatům se tento týden sjeli na jih Čech vědci z mnoha zemí světa. Budou se věnovat klíšťatům a nemocem, které jsou klíšťaty přenášeny.

Brusel: Dotace na Ceitec bude

Brno – Několik let připravované špičkové centrum vědy a výzkumu Ceitec v Brně bude. Evropská komise totiž ve středu schválila více než pětimiliardovou dotaci na vznik tohoto projektu.