Jaderné dilema
Není asi na škodu si připomenout, že atomová energie vděčila původně za svou popularitu generálům. Ti si u vědců objednali extrémně ničivou bombu, aby s její pomocí rozhodovali války.
Není asi na škodu si připomenout, že atomová energie vděčila původně za svou popularitu generálům. Ti si u vědců objednali extrémně ničivou bombu, aby s její pomocí rozhodovali války.
Temelín:Elektrárna na jihu Čech je v extrémně stabilní geologické oblasti, výzkum pohlédl až do doby ledové
Stýkáte se často s lidmi, kteří žijí zdravě? Pak máte velkou šanci zůstat dlouho fit. Začaly se ve vašem okolí rozpadat vztahy? Pozor, není to náhoda. Životní styl je totiž nakažlivý a trápení taky.
Praha – Tuzemským jaderným elektrárnám podobné problémy jako v japonské elektrárně Fukušima poškozené silným zemětřesením nehrozí. Vyplývá to z vyjádření předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové.
Co říkáte rezignaci čtrnácti členů vědecké sekce Rady NP Šumava?
Olomouc – Vyhlížíte opeřené posly jara? Pak si svá první letošní pozorování čápa bílého, vlaštovky, kukačky, rorýse a vlhy pestré nenechte pro sebe, ale zapojte se do projektu Jaro ožívá.
USA – Tání ledu na Antarktidě a v Grónsku se za posledních 20 let zrychlilo a brzy se stane nejvýznamnější příčinou vzestupu hladin světových moří a oceánů.
Liberec – Lék, který cíleně směřuje například do nádorové buňky. K uvolnění potřebných látek dochází díky složitým chemickým procesům až uvnitř ní, takže zdravé orgány nejsou poškozeny vedlejšími účinky, nesnižuje se imunita. Léčba bude účinná a cílená.
Brno – V březnu? Tehdy nebývá právě klidný, věděli o Drakeově průlivu brněnští vědci, když po dvou měsících výzkumné práce opouštěli polární základnu J.G. Mendela na ostrově Jamese Rosse. Přesto se druhý březnový den časně ráno vydali na palubě lodi Almirante Viel na moře.
Šumava – Národní park Šumava se dočkal nového návštěvního řádu, jeho řediteli ale vyhlásili válku členové vědecké sekce rady parku, kteří na protest rezignovali na funkce
Šumava –Rada odsouhlasila nový návštěvní řád NPŠ.
Bítovany – Ve čtvrtek, 3. března, se uskutečnil v Bítovanech historicky první seminář zaměřený na komerční pěstování rychle rostoucích dřevin. Jako místo konání byl vybrán penzion U Nováků.
Brno /FOTOGALERIE/ - Fyzikální parametry tvarůžků nebo syrečkové dortíky. To viděli účastníci pátečního workshopu Kulinární využití tvarůžků na Mendelově univerzitě v Brně.
Prachatice – Jen málokdo může říci, že měl v dětství jasno, čím chce být.
Prachatice -Ve středu v deset, takovou hodinu udávala pozvánka do dětského oddělení Městské knihovny v Prachaticích na prázdninové dopoledne s Šíleným Maxem.
Vlčnov /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Plný sál Klubu sportu a kultury ve Vlčnově přivítal v neděli 27. února odpoledne věhlasného astrofyzika a popularizátora všeho, co souvisí s vesmírem, Jiřího Grygara. Tento letos pětasedmdesátiletý vědec přijel do obce králů s přednáškou nazvanou Pohledy do nebe. Astronomickými tématy se mu dařilo poutat pozornost posluchačů více než hodinu.
Prachaticko – Sledování rysů na Šumavě vědcům ztěžují zloději. Na české straně kradou fotoaparáty, které zaznamenávají pohyb šelem po území národních parků Bavorský les a Šumava.
Knižních průvodců rodičovstvím dosud na celém světě vyšlo neuvěřitelných čtyřicet tisíc. Vědci z Kalifornské univerzity Robert Epstein a Shannon L. Fox se pokusili dosavadní poznatky z této oblasti utřídit. Porovnávali účinnost odborníky doporučovaných výchovných metod a vyhodnocovali praktické postupy, které se osvědčily rodičům. Odvodili tak pravidla, která by si měl osvojit každý, kdo chce svým dětem pomoci prožít šťastný život.
Známe to všichni. Občas jsme líní, práce ani studium nám nejde od ruky, a tak nepříjemné povinnosti odložíme na další den, týden nebo prostě „na někdy“. Pokud se k tomuto úhybnému manévru uchýlíme čas od času, nejde o nic hrozného. Problém nastává, když se z odkládání věcí stane chorobná porucha.
Praha – Úraz kloubu nebo artróza může potkat kohokoliv z nás. Ještě před čtyřiceti lety měli ti, které poškozené klouby trápily, většinou smůlu.
Brno /FOTOGALERIE/ – Vědci z brněnské Masarykovy univerzity, kteří už několik týdnů bádají na Antarktidě, mají v posledních dnech nezvyklou společnost.
Karlovy Vary - Zajímavá výstava v muzeu
ČR - Naše planeta je denně bombardována miliony meteorů. Pokud budete o jasné noci pozorovat oblohu, během několika minut je spatříte. Říkáme jim padající hvězdy.
Praha - V průběhu posledních padesáti let stoupla roční průměrná teplota vzduchu v České republice o více než jeden stupeň Celsia.
Washington - Jsou to vlastně mistři světa v úsporách energie, tedy aspoň v době zimního spánku. Jejich „triky“ v době, kdy jsou v klidu, dokonce překvapily i vědce. A co víc, všechno to, co zvládá medvědí tělo, by se mohlo hodit lidem v medicíně i při vesmírných letech.
Moskva - Rus Alexandr Smolejevskij a jeho čínský kolega Wang Jü dnes uskutečnili simulovaný výstup na repliku povrchu Marsu, který jim uložil program virtuálního letu k Rudé planetě v rámci výzkumného projektu Mars-500.
Brněnec – Studenti základní školy se zúčastnilu Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež.
Brno /RECENZE/ - Po stopách génia, jehož život je propojen s historickým prostředím Brna, se mohou čtenáři vydat již podruhé s britským spisovatelem Simonem Mawerem.
Liberecký kraj /ROZHOVOR/ – Evropský zájezd libereckého souboru opery se uskutečnil především v průběhu ledna. V následujícím rozhovoru přinášíme odpovědi ředitele Divadla F. X. Šaldy v Liberci Martina Otavy, který je zároveň režisérem inscenace, Pavla Vančury, který ztvárňuje roli charismatického hraběcího syna Rudolfa, Pavla Kobrleho, sympatického představitele zamilovaného ňoumy Alessia a Jiřího Bartoše z divadelního sboru a zároveň hudebního vědce.Neodpovídali zároveň, ale jejich odpovědi se doplňují.
Washington - Američtí vědci vyvinuli při pokusech na myších přípravek proti stresu, který má jako vedlejší účinek obnovu růstu chloupků.
Pasadena (USA) - Před šesti lety způsobil projektil, vyslaný sondou, na kometě kráter. Nyní ho mohou vědci zkoumat.
Brno – Odjezd brněnských vědců z antarktické základny J.G. Mendela na ostrově Jamese Rosse je naplánovaný až na březen, přesto už začali bilancovat. A s letošní expedicí jsou spokojeni.
Krnov /POZNÁMKA/ - Jak se to má s výzkumem ohledně tloušťky v lékařském časopise a jak ve skutečnosti, komentuje ve své poznámce redaktor Bruntálského a krnovského Deníku Fidel Kuba.
Zlín – Odhozené plastové sáčky se povalují všude. Sedmatřicetiletý vědec Marek Koutný z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně zkoumá, za jak dlouho se rozloží. Samozřejmě ty, které jsou takzvaně biodegradabilní. Spolupracuje s týmy, které speciální materiály vymýšlí, i s firmami, jež z nich obaly vyrábí. Právě těm poskytuje zpětnou vazbu.
Charleston - Badatelé doufají, že umělé maso by mohlo vyřešit potravinovou krizi i hlad ve světě.
Ostrava - Před Krajský soud v Ostravě se v pondělí znovu vrátil případ špičkového českého vědce, básníka a autora sci-fi příběhů Dittmara Chmelaře (56 let) z Ostravy. Lékař-mikrobiolog je souzen kvůli údajnému zpronevěření několika tisíc mikrobiologických souprav pro diagnostiku v hodnotě bezmála pěti milionů korun.
Liberec – Měřením spotřeby elektrické energie tří typů tramvají T3 na libereckých tratích se již více než tři měsíce zabývá tým Jiřího Kubína z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci.
Berounsko /FOTO/- Ochránci přírody vypustili zpět do přírody v loňském roce celkem 171 zvířat. A to celkem na Berounsku a Rokycansku.
Liberec – Měřením spotřeby elektrické energie tří typů tramvají T3 na libereckých tratích se již více než tři měsíce zabývá tým Jiřího Kubína z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci. Jde o společný projekt se Statutárním městem Liberec. Zadavatelem je město Liberec, které zajišťuje financování a rozvoj veřejné dopravy v Liberci.
ČR - V Česku v současné době dále trvá chřipková epidemie a nemocných s chřipkou přibývá. Onemocnění trápí nejčastěji mladé lidi od 12 do 19 let.
Holešov /FOTOGALERIE/ – Několik dní kopání a hlavně pečlivého pozorování mají za sebou archeologové, kteří v holešovské průmyslové zóně objevili důkazy pravěkého osídlení.
Brno - Neobvyklá výstava zakotvila do třináctého března v brněnském technickém muzeu. Tématem jsou vědci a věda. Jméno projektu je CESA. Je to zkratka anglických slov, které znamenají Středoevropské vědecké dobrodružství.
Jindřichův Hradec – Tradiční prázdninové pozorování Slunce ve Hvězdárně Františka Nušla v Jindřichově Hradci se vydařilo.
Reykjavík – Série sílících zemětřesení pod ledovcem Vatnajökull na Islandu naznačuje podle vědců možnost výbuchu nové sopky na tomto ostrově.
Teplice – „Číst z učebnice chemie a fyziky nebudu. Sorry,“ řekl velmi slušnou češtinou vědec narozený v Londýně Michael Londesborough a spustil svoji dvouhodinovou přednášku o vzniku světa, alternativních zdrojích energie a samozřejmě o chemii a fyzice, bez kterých by zřejmě ani jedno z toho nebylo.
Zlín – Jak lépe léčit rakovinu, se pokoušejí vyzkoumat i zlínští vědci. Vyvinuli nanočástice, které umožňují zahřívat působením elektromagnetického pole postižnou tkáň rychleji a pouze místa, kde je to potřeba.
ČR - Čeští vědci pracují na výzkumu spintroniky. Díky grantu budou moct objevovat nové principy fungování mikroelektronických součástek.
Helsinky – Finští vědci začali několikaměsíční výzkum pěti lahví s patrně nejstarším pivem na světě.
Moskva/Praha – Rusko po 30 letech používání zimního a letního času od letošního podzimu tuto praxi opustí.
Londýn - Nová očkovací látka proti chřipce by mohla v budoucnu chránit před všemi typy chřipky. Vakcínu testují vědci z Oxfordské univerzity, informoval britský deník The Guardian.