Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Parcela v Orlí skrývala kly mamuta

Brno – Neobvyklý nález čekal na archeology, kteří prohledávají pozemek v Orlí ulici vedle Měnínské brány. Na místě budoucího Divadla na Orlí totiž nečekaně našli kly mamuta.

Zjištění: Kdo jí u počítače, pořádně se nezasytí

Vídeň - Ten, kdo jí při práci u počítače, se ve skutečnosti nezasytí a má nakonec ještě větší pocit hladu. Podle rakouského deníku Der Standard na to přišli britští vědci z bristolské univerzity. Zjistili, že pozornost při jídle hraje důležitou roli.

Parcela skrývala kly mamuta

Brno - Neobvyklý nález čekal na archeology, kteří prohledávají pozemek v Orlí ulici vedle Měnínské brány. Na místě budoucího Divadla na Orlí totiž nečekaně našli kly mamuta.

Vědci v Brně chystají výrobu superpavučiny

Brno /FOTOGALERIE/ -Masarykova univerzita představila další projekt, ve kterém se věda pojí s komercí. Společně s firmou Elmarco v Brně otevřela laboratoř pro výzkum nanotechnologií.

Francouzi našli hlavu zavražděného krále Jindřicha IV.

Paříž – Kočár francouzského krále Jindřicha IV. projíždí Paříží, když mu cestu zablokuje jiný povoz. Musí zastavit. V tu chvíli na kočár vyskočí atentátník a krále bodne dvakrát do hrudi. Než se kočár vrátí zpět do Louvru, je mrtev.

Vědci v Brně chystají superpavučinu

Brno /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE, ANKETA/ – Masarykova univerzita představila další projekt, ve kterém se věda pojí s komercí. Společně s firmou Elmarco v Brně otevřela laboratoř pro výzkum nanotechnologií.

Výzkumné centrum začne UTB budovat už v lednu

Zlín /VIZUALIZACE/ – Dojednáno. Univerzita Tomáše Bati začne v lednu budovat v centru Zlína další objekt. Mezi Antonínovou ulicí a třídou Tomáše Bati vyroste do roku 2013 Centrum polymerních systémů. Pracovat v něm bude přes stovku vědců.

Češi otevřeli cestu k vývoji léků proti sraženinám

Praha – Objev českých vědců otevřel cestu pro vývoj léků, které zabrání vzniku krevních sraženin. Popsali mechanismus, který pomáhá vysvětlit vliv hladiny krevní bílkoviny, fibrinogenu, na srdeční a cévní onemocnění.

Studenti gratulují čínskému ochránci práv

Plzeň – V pátek byla v norském Oslu udělena vůbec první Nobelova cena za mír, která poputuje do Číny. Získal ji 54letý čínský bojovník za lidská práva, vědec a spoluautor Charty 08 Liou Siao-po, který si v čínském vězení odpykává 11letý trest.

Hradiště se dočká: po letech bude mít toalety

Uherské Hradiště – Obyvatelé i návštěvníci Uherského Hradiště se už za několik dnů dočkají drobné, ale pro ně doslova „vymodlené“ změny. Slovácká metropole má mít po dlouhých letech veřejné toalety.

AUDIO: Jak to vidí Martin Schulz

Doubice - Zajímalo by mě, zda někdo z ekonomů by byl schopen spočítat na kolik miliard přišly tuto zemi všechny ty neodborné, ba přímo babralské zásahy politiků.

Ceny Horáčkovy Nadace znají své laureáty

Turnov, Sychrov – Zámecká galerie v původním Rohanovském sídle se opět v sobotu večer stala dějištěm udílení cen Praemium Bohemiae, z nadace Bohuslava Jana Horáčka Českému ráji, kterou mecenáš založil v roce 2000.

Jedináčkům podle britských vědců hrozí nadváha!

Londýn – Jedináčci jsou o 25 až 30 procent více ohroženi obezitou než děti, které žijí v rodině společně s jedním či dvěma sourozenci. Tato informace je jedním ze závěrů ve středu zveřejněné studie britských badatelů, o které referoval server telegraph.co.uk .

Podnikatel: Není umění vyrobit, ale prodat

Kroměříž – Dětství strávil v tatínkově dílně, která pro něj byla inspirací pro celý život. Řeč je o Ladislavu Bednáři z Kroměříže, který nyní podniká v oblasti vývoje, výroby elektrických strojů a zařízení.

Kosti promluvily, senzace se odkládá

Nechte mrtvé z Dobronína v klidném hrobě spočinout, vždyť jejich kosti už se pomalu rozpadají v prach. A po zásahu genetiků se už možná rozpadnou úplně.

V Jižní Koreji objeven nový druh býložravého dinosaura

Soul - Fosílie rohatého dinosaura, jenž byl dosud vědeckému světu neznám, byla objevena v Jižní Koreji. Objev Koreaceratopse je sice starý dva roky, ale nyní se podařilo vědcům prokázat, že jde o zcela nový druh. Oblast obýval v době spodní křídy před 103 miliony let.

Japonská sonda Akacuki dorazila k Venuši

Tokio - Japonská vesmírná sonda dorazila k Venuši a připravuje se na vstup do její atmosféry. Kolem planety by měla kroužit dva roky na misi, která je jedním z největších mezníků japonského vesmírného programu. Informovala o tom agentura AP.

Olomoučtí vědci jsou blízko převratnému objevu

Olomouc – Na dosah převratnému objevu jsou nyní vědci z Olomouce. Materiál, který se pokoušejí odborníci získat, není možné spatřit pouhým okem. Obrovská změna, kterou by výsledek bádání přinesl, by však byla rozhodně nepřehlédnutelná.

Pačes: Bakterie s arzenem nejsou novou formou života

Praha - Bakterie s arzenem v DNA jsou podle biochemika Václava Pačese z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd sice pozoruhodné, ne však překvapením. Rozhodně nejde o nějakou novou formu života, jak se píše v médiích snad po celém světě, řekl.

Vědci objevili novou formu života

USA - Vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) objevili na Zemi zcela novou formu života. Našli bakterii, jejíž DNA v rozporu se vším, co dosud bylo známé, může obsahovat pro člověka jedovatý arzen. Objevily se ale již názory, podle kterých objev spíše než zcela nový způsob života dokazuje zatím neznámé schopnosti organismů přizpůsobit se prostředí.

Hvězd je prý třikrát víc, než se myslelo

Londýn - Ve vesmíru je třikrát víc hvězd, než se dosud předpokládalo. Tvrdí to na základě svých objevů američtí vědci v britském časopise Nature. Mnohem víc je podle nich malých slabě zářících hvězd v některých galaxiích.

Vědci odhalili mechanismus ochrany DNA před UV

Vídeň/Washington - Údajně zásadní mechanismy, které chrání molekuly DNA nesoucí dědičné informace před agresivním ultrafialovým zářením se podařilo objasnit rakouským vědcům ve spolupráci s českými kolegy.

Brno se stane centrem klimatického výzkumu

Brno - Jak se budou chovat rostliny, až se v atmosféře zvýší množství oxidu uhličitého na dvojnásobek? Jaký budou mít vliv klimatické změny na krajinu? A jak je možné víc využívat biopaliva? Na tyto otázky budou hledat odpovědi vědci z výzkumného centra CzechGlobe, které díky dotacím z Evropské unie vznikne v Brně.

Brno se stane centrem klimatického výzkumu

Brno – Jak se budou chovat rostliny, až se v atmosféře zvýší množství oxidu uhličitého na dvojnásobek? Jaký budou mít vliv klimatické změny na krajinu? A jak je možné víc využívat biopaliva? Na tyto otázky budou hledat odpovědi vědci z výzkumného centra CzechGlobe, které díky dotacím z Evropské unie vznikne v Brně.

Jen třetina mladých vědců zůstane u vědy

Praha - Pouze třetina mladých badatelů pokračuje ve vědecké kariéře, doktorandy odrazuje malý plat. Rektoři pražských univerzit se navíc bojí, že jim jejich absolventy odlákají nová vědeckovýzkumná centra vznikající po celé republice za peníze z EU.