Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Brněnští vědci na Antarktidě zkoumají jezera

Brno – Život pod vodou i pod ledovcem, na zemi i v oblacích. To a ještě víc zajímá českou expedici vědců z Masarykovy univerzity, která už více než tři týdny zkoumá přírodu na antarktické základně J.G Mendela na ostrově Jamese Rosse. I když v omezené sestavě.

Špičková věda mimo Prahu? Olomoucká přírodověda

Olomouc – Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci patří k nejúspěšnějším výzkumným zařízením v České republice. V konkurenci tří set ústavů a kateder obsadila šesté místo. Vyplývá to z hodnocení výsledků výzkumu a vývoje, které schválila Rada pro výzkum v pátek 28. ledna.

Pulčinské ledopády jsou teď v plné kráse. Podívejte se

Pulčín /FOTOGALERIE/ – Pulčínské ledopády v tomto období opět lákají turisty svou ojedinělou krásou. Ve zdejších skalách se ledopády každoročně utváří v převisech a puklinách, kdy vytékající voda zamrzne a dává tak vzniknout několikametrovým rampouchům.

Obrazem: takový byl zpěvák Luboš Holý

Region /FOTOGALERIE/ - Po rozloučení v úzkém rodinném kruhu v brněnském krematoriu se široká obec přátel a příznivců Luboše Holého naposledy rozloučí s tímto vynikajícím horňáckým zpěvákem, muzikantem a tanečníkem v sobotu 5. února ve 14 hodin v kostele Československé církve evangelické v Hrubé Vrbce.

Hradečáci se vrátili z expedice

Hradec Králové, Antarktida – Expedice odborníků, která se před několika dny vydala zkontrolovat na antarktické stanici Marambio Brewerův spektrofotometr, se úspěšně vrátila zpět.

Dobrodružství v chemii? Dá se objednat

Brno – Ve výtvarce děti malují, neučí se teorii barev a štětců. Tak proč by to mělo být jinak ve fyzice, matematice nebo chemii? To je princip, ze kterého vychází tým lidí za rozjíždějícím se projektem NaturTech.

Kolik váží kilogram? Je lehčí o zrnko písku

Paříž – Museli jsme to na hodinách fyziky odříkávat jako básničku: jeden kilogram je taková hmotnost, kolik váží speciální prototyp umístěný v Mezinárodním úřadu pro míry a váhy ve Francii.

'Expedice Krypta': Santinimu dlužíme omluvu

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Za velkého mediálního zájmu se ve středu uskutečnilo dlouho očekávané otevření tajemstvím obestřené krypty pod podlahou kutnohorské kostnice.

Karel Čermák a příběhy pohlednic

Jičín – V Porotním sále jičínského zámku se v pátek večer uskutečnila přednáška známého sběratele historických pohlednic a vlastivědného badatele Karla Čermáka.

Aforismy Ivana Fontany

Jičínsko – Každý týden vám přinášíme sloupek aforismů a paradoxů Ivana Fontany.

Vědci: Maso v jídelníčku bude nahrazeno hmyzem

Nizozemsko– Nizozemští vědci jsou přesvědčeni, že maso coby zdroj proteinů v našem jídelníčku bude jednou nahrazeno hmyzem. Tato alternativa je podle nich zdravější pro lidské zdraví i životní prostředí.

Japonští vědci chtějí naklonovat vyhynulého mamuta

Madrid – Mamut, vyhynulý savec s velkými zahnutými kly, který se po velké části Země proháněl ještě před nějakými 6000 lety, by mohl znovu ožít. To v případě, že budou úspěšní japonští vědci na univerzitě v Kjótu, kteří chtějí toto zvíře do pěti let naklonovat.

Součástí nové univerzitní budovy bude i zvěřinec

Ostrava - Nové laboratoře, učebny, posluchárny, místnost pro herbáře i zvěřinec. To všechno bude sloužit studentům, vědcům a výzkumníkům v moderní budově, kterou teď opravuje Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity. Budova stojí v areálu Hladnov ve Slezské Ostravě.

Superchlopeň vyvíjejí vědci ve Zlíně

Zlín – Komfort srdcařů v celém světě má v rukou i zlínský vědec Marián Lehocký. Pokud bude se svým výzkumem úspěšný, objeví se na trhu za několik let zcela nový druh umělých srdečních chlopní.

Vědci zkoumají sníh v Jeseníkách

Jeseníky -V Jeseníkách měří čeští vědci znečištění ovzduší v Evropě. Odebírají zde vzorky sněhu a námrazy. V nich jsou obsaženy zplodiny, které mohou pocházet i z velmi vzdálených míst.

Vědec z Brna prozkoumá na Antarktidě mechy

Brno – Většina lidí si představí pod pojmem Antarktida odlehlou neobydlenou pustinu plnou ledovců a sněhu. Miloš Barták z z Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity v Brně je členem expedice, která ve čtvrtek ráno odjela na dva měsíce zkoumat život na tomto zapomenutém kontinentu.

Šampaňské by se mělo nalévat do nakloněné sklenice

Paříž - Nejlepší způsob, jak zachovat šampaňské v optimální kvalitě, je nalévat ho dobře vychlazené po stěně nakloněné sklenice. K tomuto zjištění, známému léta letoucí zkušeným výčepním a znalcům piva, dospěli nyní i francouzští vědci, kteří podrobili šumivé víno zkouškám v laboratorních podmínkách.

Vědec z Brna prozkoumá na Antarktidě mechy

Brno – Většina lidí si představí pod pojmem Antarktida odlehlou neobydlenou pustinu plnou ledovců a sněhu. Miloš Barták z z Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy Univerzity v Brně je členem expedice, která ve čtvrtek ráno odjíždí na dva měsíce zkoumat život na tomto zapomenutém kontinentu.

Mraveniště ukrývají málo známé černé klenoty Vysočiny

Vysočina – Ačkoli nám to přátelé ze západních Čech nebo z východní Moravy vůbec nevěří, přesto jim trpělivě a rádi opakujeme, že Vysočina je neuvěřitelně bohatý a pestrý region. Ten, kdo přijede a zůstane tu pár dní, vrací se domů s novým názorem.

Většina Čechů věří v mimozemskou inteligenci

Praha - Více než dvě třetiny Čechů se domnívají, že ve vesmíru kromě člověka existují i jiné inteligentní formy života, téměř polovina však o setkání s nimi nestojí. Dvě pětiny dotázaných mají za to, že kontakt s mimozemskou civilizací by pro lidstvo mohl být osudný.

Med je nejlepší přírodní lék na kocovinu

Vánoce a Nový rok jsou obdobím roku, k němuž krom sváteční nálady, dárků, oslav či petard patří také zvýšená konzumace alkoholu. A s ní se pravidelně objevují i více či méně zaručené recepty, jak se vypořádat s ranní kocovinou.

Britští vědci: Med je nejlepší přírodní lék na kocovinu

Londýn - Vánoce a Nový rok jsou obdobím roku, k němuž krom sváteční nálady, dárků, oslav či petard patří také zvýšená konzumace alkoholu. A s ní se pravidelně objevují i více či méně zaručené recepty, jak se vypořádat s ranní kocovinou.