Most - Křup! Dobře udělaný hmyzák musí křupat jako chipsy. „Chutná to jako pražené mandle,“ říká student Jan Horák. Poprvé v životě snědl posoleného cvrčka smaženého na másle. Teď si bere zákusek s moučnými červy. „Je to dobré,“ libuje si studentka Andrea Svobodová.
Brno - Lepší přehled o počtu vědců a jejich zviditelnění na školách v zahraničí. To jsou hlavní cíle vědecké mapy Masarykovy univerzity. Spolupracovalo na ní devět proděkanů pro výzkum.
Paříž - Konečně se podařilo prokázat předpokládaný negativní vliv ftalátů na potenci mužů. Podle francouzských vědců tyto chemické látky obsažené v umělých hmotách jako PVC (měkčený polyvinylchlorid) snižují produkci mužského hormonu testosteronu a spermií a zmenšují varlata u dospělých mužů. Uvedl to dnes informační server France Soir.
Washington – Muži, kteří vypijí zhruba dva půllitry piva, řeší hádanky lépe než jejich střízlivější kolegové. Tvrdí to studie, o které informoval britský deník The Telegraph.
Washington – U workoholiků pracujících v přesčasech nebo lidí, kteří často létají letadlem, je pravděpodobně kvůli posunutému dennímu režimu a nedostatku spánku zvýšené riziko onemocnění cukrovkou. Informovali o tom američtí vědci v odborném časopise Science Translational Medicine.
Moskva/Edingburgh - Prozkoumat možnost výroby skotské whisky v podmínkách stavu beztíže je cílem ojedinělého experimentu, do něhož se v těchto dnech pustila posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Informaci o neobvyklých kosmických pokusech se sladem a dubovým dřevem přinesla ruská média.
Dubaj – Capuccino, latte nebo koktejly vyrobené z velbloudího mléka začala svým zákazníkům nabízet jedna kavárna v Dubaji. Podle americké televize CNN se setkala s úspěchem.
Praha – Největší vliv na rozhodování politiků přisuzují Češi úplatkům a korupci. Zákonodárci se podle lidí nechají také velmi ovlivnit zájmovými skupinami a lobby. Vyplývá to z průzkumu agentury CVVM, který se uskutečnil na začátku března. Podle tří pětin dotázaných by měla být morálka politiků posuzována přísněji.
Londýn - Průkopnický britský vědec, který ve 40. letech minulého století s manželkou v Londýně založil kontroverzní reprodukční kliniku, je údajně otcem až 600 dětí. Vyplývá to z průzkumu dvou mužů, kteří zjistili, že jsou jeho biologickými syny, napsal list The Sunday Times.
Mokré, Nový Zéland - Kapitán Petr Ondráček z Mokrého přerušil pokus o překonání světového rekordu v nonstop obeplutí Země. Po svém návratu bude český mořeplavec rozdávat své nepřeberné zkušenosti dalším.
Hradec Králové - Autodrom Czechring si pro přípravu na soutěže Formula Student vybral tým z Českého vysokého učení technického v Praze. „Kromě testování formule, kterou třicetičlenná skupina studentů sestavila v rámci studia na strojní a elektrotechnické fakultě, budou na hradeckém okruhu mladí vědci také trénovat své piloty,“ uvedla Petra Pisková, mluvčí Festivalparku.
Curych – Majestátní alpský štít Matterhorn, který bývá pokládán za jednu z nejkrásnějších hor na světě, se kvůli oteplování klimatu rozpadá. Podle německého deníku Bild to zjistili švýcarští vědci. Ohroženy jsou i další alpští velikáni.
Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se rozhodl prodloužit provoz vesmírného teleskopu Kepler přinejmenším do roku 2016. Původní finanční rámec pro fungování teleskopu, který pomohl odhalit na 2300 potenciálních planet v cizích slunečních soustavách, měl být podle serveru Space.com vyčerpán letos v listopadu.
Orlickoústecko - V okrese se vědě daří. Pátý ročník Festivalu vědy a techniky pro děti a mládež v Pardubickém kraji vyhrál student vysokomýtského gymnázia Ondřej Borovec s projektem Kvantové struktury a supermřížka – budoucnost termoelektrik.
Berlín – Ženské stravovací zvyky jsou zdravější než mužské, ale především také méně zatěžují životní prostředí. K tomuto závěru dospěla studie vědců z univerzity v německém Halle. Podle nich větší podíl stravy bohatší na zeleninu vede k nižším emisím skleníkových plynů.
Slaný - Slaný se může pyšnit mnoha památkami, které vytvořili lidé. Je jich skutečně dost a jsou pozoruhodné. Památkou ze všech nejvzácnější, kterou na území osady, kdysi zvané cúdy slánské, vytvořila sama příroda, je ale bezesporu Slánská hora. Jedinečná třetihorní čedičová vyvřelina, jíž před úplným vytěžením pomohl před lety zachránit archeolog Václav Moucha, se dočkala, také jeho rukou, další záchrany. Tentokrát v podobě likvidace náletových dřevin a odpadků.
New York – Cukr je pro naprostou většinu lidí neodmyslitelnou součástí stravy. Někteří američtí vědci ale upozorňují na to, že strava s přidaným cukrem je pro lidské tělo pravděpodobně stejně škodlivá jako tabák či alkohol, a považují cukr za jed.
Opava - S výsledkem celostátního kola matematické olympiády konané před několika dny může být opavské Slezské gymnázium víc než spokojeno. Mezi pětačtyřiceti nejlepšími účastníky z celé republiky se skvělým druhým místem může pochlubit jeho student Michal Kopf.
Zlín – /FOTOGALERIE/ Může být věda zábavná? Pádnou odpověď na tuto otázku dala v sobotu odpoledne svými vystoupeními osmička mladých mužů a žen, která se zúčastnila oblastního kola vědecké soutěže FameLab 2012.
Tokio - V případě silného zemětřesní hrozí japonským břehům přívalové vlny cunami o výšce až 35 metrů. Sdělil to v sobotu večer tým japonských vědců, který vytvořila vláda po loňském ničivém zemětřesení v Japonsku s cílem vyhodnotit, co zemi hrozí v podobných situacích.
Je to prosté. To, co sami neumíme nebo nechceme umět. Představíme-li si, že 80 procent všeho, co v našem dítěti je, zdědilo po nás, a jen 20 procent ovlivníme výchovou, můžeme lehce propadnout depresi. Nebo s tím hned teď začít něco dělat.
Praha – Čeští vědci objevili způsob, jak ovládat magnet světlem. Jde o efekt, jímž je možné manipulovat spiny, tedy kvantové vlastnosti elementárních částic, v magnetu pomocí krátkých laserových pulsů.
Londýn - Některé z běžně užívaných látek k hubení hmyzu zabíjí včely, když poškozují jejich schopnost orientace, a snižují počty čmeláčích královen. Podle serveru BBC to zjistili vědci, kteří zkoumali účinky insekticidů zvaných neonikotinoidy na tento hmyz.
Přerov /RECENZE/ – Rozdíly mezi muži a ženami, láska i stáří, věčná a vděčná témata všech spisovatelů, myslitelů i vědců. Nejlépe se o nich ale mluví s nadhledem a jiskrou v oku. A přesně v tomto ražení Michal Slaný, Filip Blažek a Maroš Kramár v pondělí odehráli skvělou tragikomedii Miro Gavrana s názvem „Vše o mužích“ v přerovském hotelu Jana.
Jako snad každé dítě jsem milovala mamuty. Kreslila jsem je tužkou, perem, prupiskou i tuží stejně usilovně, jako Exupery maloval otevřené a zavřené hroznýše. Nebudu rozvádět, že dospělí jsou nechápaví a na mých obrázcích vždycky viděli jen a jen slona, to už by byla podobnost s francouzským letcem více než náhodná.
Vinařice /ROZHOVOR, VIDEO/ - Nejsou to ani zombie, ani sestrojení roboti. Jsou kombinací obou – zomboti. Výplod šíleného vědce Frankensteina, do jehož sítí se na konci druhé světové války chytí jednotka sovětských vojáků. Začne krvavý boj o přežití. Tak ve zkratce zní děj akčního sci-fi hororu Frankenstein's Army americko-holandské provenience, který se nyní natáčí v Hornickém skanzenu Mayrau ve Vinařicích a kde v režii Richarda Raaphorsta hraje hlavní roli Karel Roden. Také z tohoto důvodu je takzvaná Mayrovka celý březen pro veřejnost zavřená. „Je to jedna z možností jak skanzen využívat. Dostane se tak do povědomí nejen Kladeňáků, ale například milovníků filmů,“ řekl vedoucí Mayrau Pavel Rolinec.
Že mateřství zamává s ženskou psychikou i tělem, je jasné. Ale muži na tom nejsou jinak. Nad vší pochybnost to ukázal například výzkum Northwestern University v Chicagu.
New York – Globální oteplování může lidstvu přinést vedra, sucha a bouře, na které je třeba se náležitě připravit. Podle mezinárodního týmu klimatologů může počasí přinést pohromu silně osídleným regionům, zatopit může indickou Bombaj, ohroženo je Miami, Šanghaj, Bangkok či Rangún.
Vinařice/ROZHOVOR/ - Nejsou to ani zombie ani sestrojení roboti. Jsou kombinací obou – zomboti. Výplod šíleného vědce Frankensteina, do jehož sítí se na konci druhé světové války chytí jednotka sovětských vojáků. Začne krvavý boj o přežití.
New York – Lidé, kteří jedí pravidelně čokoládu, mají tendenci být štíhlejší. Svědčí o tom výsledky studie amerických vědců, kteří sledovali asi tisícovku lidí a porovnávali u nich stravovací návyky, kalorický příjem a index tělesné hmotnosti (BMI).
New York - Lidé, kteří jedí pravidelně čokoládu, mají tendenci být štíhlejší. Svědčí o tom výsledky studie amerických vědců, kteří sledovali asi tisícovku lidí a porovnávali u nich stravovací návyky, kalorický příjem a index tělesné hmotnosti (BMI). Zjistili, že ti, kdo jedli čokoládu několikrát týdně, byli v průměru štíhlejší než ti, kdo si ji dopřáli jen příležitostně. Důležité přitom podle nich je, jak často jíte čokoládu než jaké množství jí sníte. S množstvím snědené čokolády ve studii žádná spojitost není.
Praha - Vědci z Akademie věd zjistili, jakým způsobem léky užívané při léčbě infekce virem HIV současně působí i na bílkovinu kvasinky Candida parapsilosis, která vyvolává poškození sliznice ústní dutiny a hrtanu u HIV pozitivních pacientů. Jde o neobvyklý případ léku účinného proti dvěma naprosto odlišným mikroorganismům, uvedla Pavlína Řezáčová z Ústavu molekulární genetiky.
Budapešť – Maďarský prezident Pál Schmitt značnou část své doktorské práce z roku 1992 opsal. Podle agentury DPA k takovému závěru dospěla komise na budapešťské univerzitě, kde Schmitt vystudoval ekonomii a tělesnou výchovu.
Praha - Rozsáhlý výzkum šumavských jezer ukázal, že v nich nejsou ryby ani původní vodní organismy. Jde o následek vypouštění síry do ovzduší, jehož zdrojem byl průmysl. Nyní jsou sice provozy mnohem ekologičtější, ale jezera se budou „vzpamatovávat“ ještě nejméně 30 let.
Chrudimsko - Ahoj! Pokud bude současný víkend z rodu takových, jako minulý týden, stane se lehce, že navzdory datu v kalendáři vás příroda posune nejméně o měsíc dopředu.
New York – Vědci objevili na indonéském ostrově Sulawesi dosud neznámý druh obří vosy s gigantickými kusadly, která může dorůst až do velikosti šesti centimetrů.
Bratislava – Mezinárodní tým pod vedením slovenských vědců sestrojil jakýsi magnetický plášť neviditelnosti. Podle zprávy prestižního odborného magazínu Science se tak neviditelnost v magnetickém poli stala „vzrušující teoretickou možností“. O práci slovensko-španělského vědeckého týmu informoval portál sme.sk.
Liberec /KNIŽNÍ NOVINKY/ - Ve spolupráci s libereckým Knihkupectvím a antikvariátem Fryč vám přinášíme zajímavé knižní novinky na tento týden. Zahajuje je mimořádný umělec, básník a malíř Bohuslav Reynek, nechybí ani další klasika - Odysseus od Jamese Joyce. I na Gustava Meyringa dojde, stejně jako na Impresionismus, publikaci pro umněímilovné čtenáře…
Washington - Někdejšího špičkového amerického vědce pracujícího pro vládu dnes poslal washingtonský soud na 13 let do vězení za pokus o špionáž pro Izrael. Podle agentury AP se Stewart Nozette snažil prodat židovskému státu přísně tajné informace o amerických obranných systémech.
Rožec kuřičkolistý, který je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy a chráněn zákonem, roste na malém území asi sedm krát čtyři kilometry. Unikátem, který neroste nikde jinde na světě, se mohou pochlubit ve Slavkovském lese v v severní části Karlovarské vrchoviny.
Slavkovský les - Rožec kuřičkolistý, který je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy a chráněn zákonem, roste na malém území asi sedm krát čtyři kilometry. Unikátem, který neroste nikde jinde na světě, se mohou pochlubit ve Slavkovském lese v v severní části Karlovarské vrchoviny.
Slavkovský les – Rožec kuřičkolistý, který je zařazen mezi kriticky ohrožené druhy a chráněn zákonem, roste na malém území asi sedm krát čtyři kilometry.
Londýn - Anestetický gel vyrobený z rostliny, která roste v peruánském deštném pralese, by mohl způsobit revoluci v zubní léčbě. Tvrdí to přinejmenším vědci z Cambridgeské univerzity, jež citoval list The Wall Street Journal.