Letohrad, Vysoké Mýto – Orlickoústecko je líhní mladých vědců. Zatímco vysokomýtský gymnazista Ondřej Borovec se teď vrátil z mezinárodní soutěže I-SWEEEP v americkém Houstonu se zlatou medailí, letohradský gymnazista Aleš Stejskal v sobotu odcestuje na nejprestižnější světovou soutěž vědeckých projektů středoškoláků Intel ISEF do Pittsburghu v USA.
Litvínov - Nadáváte na špatný asfalt na děravých cestách? Uvítali byste nové materiály pro opravu vašeho bytu či auta na šetrnější benzín? Sníte o čistějším vzduchu v průmyslových oblastech?
Brno - Znečištěné ovzduší v Česku podle vědců zhoršuje šanci párů na početí dítěte. Experti zkoumali ve studii například kvalitu spermií pražských strážníků a zjistili, že v zimě, kdy se topí, je výrazně horší než v jarních a letních měsících.
Litvínov - Nadáváte na špatný asfalt na děravých cestách? Uvítali byste nové materiály pro opravu vašeho bytu či auta na šetrnější benzín? Sníte o čistějším vzduchu v průmyslových oblastech?
Washington - Odborníci amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválili použití léku Truvada k prevenci nakažení virem HIV v rizikových skupinách obyvatel.
České Budějovice - Prostřednictvím Přírodovědecké fakulty JČU byla Česká republika přijata do prestižní mezinárodní komise, která koordinuje výzkum v Arktidě. Studentům to přináší nové možnosti
České Budějovice - Prostřednictvím Přírodovědecké fakulty JČU byla Česká republika přijata do prestižní mezinárodní komise, která koordinuje výzkum v Arktidě. Studentům to přináší nové možnosti
Dolní Žandov - Nikdo neví, kdy se objeví a kdy zase zmizí. Vědci ho stále věrně nepopsali a nevědí, jak vzniká. Řeč je o kulovém blesku, který řádil také na Chebsku v obci Dolní Žandov. Obyvatelé této obce se bez výjimky shodují na detailech onoho úkazu.
Ústí nad Labem - Řekové i Římani jim říkali barbaři. Ti první jimi pohrdali jako nekulturními barbary. Keltští válečníci nakonec dobyli Řím a jménem náčelníka Brenna strašily matky své děti ještě v dobách Hanibala.
Praha - Profesoři a vědci vyzvali nového ministra školství Petra Fialu, aby dokončil reformu vysokých škol. Akademici se prý změnám brání, protože se bojí konkurenčního prostředí.
Praha – Archeologové v pražské Bubenči našli pozůstatky staveb, které jsou starší než 7500 let. Pocházejí tak z dob prvních zemědělců v Čechách. Vědci vedle pozůstatků dvou domů z mladší doby kamenné objevili i pohřebiště staré 3000 až 4000 let.
Washington - První sovětský vůdce Vladimír Iljič Lenin možná zemřel na stres, dědičné predispozice, nebo byl otráven. Tvrdí to podle agentury AP američtí a ruští vědci, kteří tak zpochybňují nejrozšířenější teorii, že příčinou smrti komunistického vůdce 21. ledna 1924 byla pohlavně přenášená nemoc syfilis.
Londýn – Britský vědec Scott Anthony objevil dosud neznámý dokument, který podle něj v roce 1942 velmi přesně odhadl záměry Adolfa Hitlera a jeho paranoické sklony, jež vyústily v likvidaci židovských obyvatel.
Ústí n. L. – Velkého úspěchu dosáhli studenti Střední lesnické školy a Střední odborné školy sociální ve Šluknově na již 34. krajském kole Středoškolské odborné činnosti, které se uskutečnilo v Ústí nad Labem.
Madrid - Populace některých dinosaurů vymíraly už 12 milionů let před dopadem asteroidu před 65 miliony let. Meteorit nebyl tedy hlavním faktorem vymizení dinosaurů z planety, píše španělský list El Mundo. Podle vědců je pravděpodobné, že i kdyby asteroid na Zemi nedopadl, někteří dinosauři by tak jako tak vyhynuli.
Londýn – První formy života na Zemi se musely vyrovnat s četnějšími dopady asteroidů, než si vědci doposud mysleli. Na povrch jich dopadlo nejméně sedmdesát a jejich rozměr odpovídal meteoritu, který zřejmě před 65 miliony let způsobil vyhynutí dinosaurů. Tvrdí to dvě studie, jejichž závěry otisklo nejnovější vydání odborného magazínu Nature.
Washington - Erotogenní zóna ve vagíně žen zvaná bod G, o jejíž existenci se desítky let vedou spory, je anatomickou skutečností. Tvrdí to alespoň američtí vědci na základě výsledků pitvy vnitřní stěny vagíny zemřelé 83leté ženy.
Paříž - Komár tygrovaný, který šíří například horečku dengue nebo nemoc chikungunya, může mít vlivem oteplování příznivější podmínky pro to, aby se rozšířil do severnějších částí Evropy. Varují před tím vědci v časopise Interface britské Královské společnosti, který dnes vychází.
Kyjev - V ukrajinském Černobylu ve čtvrtek oficiálně začne výstavba nového krytu nad havarovaným čtvrtým blokem jaderné elektrárny, jehož exploze před 26 lety předznamenala největší jadernou havárii v dějinách.
New York – Newyorská radnice zpřístupnila na internetu databázi 870.000 fotografií zachycujících vývoj města od poloviny 19. století. Archivní oddělení radnice vybíralo z celkem 2,2 milionu fotografií, které má k dispozici.
Washington – Dopad asteroidu neznamená pro planetu jen zkázu. Pro rozvoj podzemního života může být náraz velkého meteoritu doslova požehnáním. Uvádí to podle odborného magazínu Astrobiology nová vědecká studie, která se odvolává na výzkum v oblasti velkého dopadového kráteru v zátoce Chesapeake na východě USA.
Moskva - Vědci zřejmě poprvé spatřili ve volné přírodě dospělou bílou kosatku. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. Bílí kytovci různých druhů se v přírodě čas od času vyskytují, v případě takto zbarvených kosatek prý ale vědci dosud viděli jen mladé jedince.
Brno - Člen expedice na Antarktidě musí být fyzicky i psychicky připravený. Počasí se neustále mění. Může nás zasypat lavina nebo se pod námi propadnout led, tvrdí správce české vědecké antarktické stanice brněnské Masarykovy univerzity Pavel Kapler. Vzpomíná, jak se jednou plavil na lodi a kvůli špatnému počasí neviděl na cestu. Jeho jediným pomocníkem byl navigační systém.
Paříž - Francouzští vědci vyvinuli první vakcínu, která zbavuje astmatu myši a která podle nich bude v dohledné budoucnosti použitelná i pro lidi postižené touto chorobou. Informoval o tom server francouzského deníku la Croix.
Washington - Muži, kteří vypijí zhruba dva půllitry piva, řeší hádanky lépe než jejich střízlivější kolegové. Tvrdí to studie, o které informoval britský deník The Telegraph.
Londýn - Průkopnický britský vědec, který ve 40. letech minulého století s manželkou v Londýně založil kontroverzní reprodukční kliniku, je údajně otcem až 600 dětí. Vyplývá to z průzkumu dvou mužů, kteří zjistili, že jsou jeho biologickými syny, napsal list The SundayTimes.
Brno /ANKETA/ - Není kapr, jako kapr. Maso ryby vylovené z nádrže plné sinic není totiž tak výživné jako z ryby žijící v čisté vodě. Podle vědců z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno se však lidé nemusejí bát, že jim maso z ryb z dozelena zabarvených nádrží nějak uškodí.
Olomouc /ROZHOVOR/ – Academia film Olomouc, který se uskuteční ve dnech od 17. do 22. dubna, letos přichází vedle budoucích scénářů světa i s výletem do krytu civilní obrany nebo s novinkou v podobě vědecké kavárny. Nejen o tom promluvil v rozhovoru ředitel festivalu Jakub Korda.
Londýn - Fosilizované kosti a vejce dosud neznámého druhu dinosaura, který připomíná nelétavého ptáka, byly nalezeny v argentinské Patagonii. Stáří fosilie je odhadováno na 70 milionů let. O objevu argentinsko-švédské expedice informoval server BBC.
Olomouc – Academia film Olomouc, který se uskuteční ve dnech od 17. do 22. dubna, letos přichází vedle budoucích scénářů světa i s výletem do krytu civilní obrany nebo s novinkou v podobě vědecké kavárny. Nejen o tom promluvil v rozhovoru ředitel festivalu Jakub Korda.
Paříž - Konečně se podařilo prokázat předpokládaný negativní vliv ftalátů na potenci mužů. Podle francouzských vědců tyto chemické látky obsažené v umělých hmotách jako PVC (měkčený polyvinylchlorid) snižují produkci mužského hormonu testosteronu a spermií a zmenšují varlata u dospělých mužů. Uvedl to informační server FranceSoir.
Brno - Několik let zkoušeli vědci z brněnské Masarykovy univerzity nový postup určování prognózy chronické leukemie. Metodu nyní prosadili ve světě. Díky tomu mají pacienti naději, že tuto nebezpečnou nemoc u nich lékaři odhalí včas a zvolí vhodnou léčbu.
Sydney – Téměř 600.000 tučňáků císařských, skoro dvojnásobek původních odhadů, žije podle vědců na Antarktidě. Sčítání těchto zvířat bylo dosud velmi obtížné. Nyní ale se zjišťováním skutečného početního stavu tohoto druhu tučňáka pomohly satelity, napsala agentura Reuters.