Kreativ

ŠTÍTEK: vědec

Naši mladí vědci si v Americe podávají dveře

Letohrad, Vysoké Mýto – Orlickoústecko je líhní mladých vědců. Zatímco vysokomýtský gymnazista Ondřej Borovec se teď vrátil z mezinárodní soutěže I-SWEEEP v americkém Houstonu se zlatou medailí, letohradský gymnazista Aleš Stejskal v sobotu odcestuje na nejprestižnější světovou soutěž vědeckých projektů středoškoláků Intel ISEF do Pittsburghu v USA.

Znečištěné ovzduší v ČR má špatný vliv na plodnost

Brno - Znečištěné ovzduší v Česku podle vědců zhoršuje šanci párů na početí dítěte. Experti zkoumali ve studii například kvalitu spermií pražských strážníků a zjistili, že v zimě, kdy se topí, je výrazně horší než v jarních a letních měsících.

Kulový blesk vystrašil obyvatele Dolního Žandova na Chebsku

Dolní Žandov - Nikdo neví, kdy se objeví a kdy zase zmizí. Vědci ho stále věrně nepopsali a nevědí, jak vzniká. Řeč je o kulovém blesku, který řádil také na Chebsku v obci Dolní Žandov. Obyvatelé této obce se bez výjimky shodují na detailech onoho úkazu.

ÚSTÍ A VÁLKA: Barbaři na Ústecku neválčili

Ústí nad Labem - Řekové i Římani jim říkali barbaři. Ti první jimi pohrdali jako nekulturními barbary. Keltští válečníci nakonec dobyli Řím a jménem náčelníka Brenna strašily matky své děti ještě v dobách Hanibala.

Archeologové našli v Bubenči stopy po domu starém přes 7500 let

Praha – Archeologové v pražské Bubenči našli pozůstatky staveb, které jsou starší než 7500 let. Pocházejí tak z dob prvních zemědělců v Čechách. Vědci vedle pozůstatků dvou domů z mladší doby kamenné objevili i pohřebiště staré 3000 až 4000 let.

Zemřel sovětský vůdce Lenin na syfilis? Vědci to popírají

Washington - První sovětský vůdce Vladimír Iljič Lenin možná zemřel na stres, dědičné predispozice, nebo byl otráven. Tvrdí to podle agentury AP američtí a ruští vědci, kteří tak zpochybňují nejrozšířenější teorii, že příčinou smrti komunistického vůdce 21. ledna 1924 byla pohlavně přenášená nemoc syfilis.

Studenti lesnické školy ze Šluknova na soutěži zářili

Ústí n. L. – Velkého úspěchu dosáhli studenti Střední lesnické školy a Střední odborné školy sociální ve Šluknově na již 34. krajském kole Středoškolské odborné činnosti, které se uskutečnilo v Ústí nad Labem.

Někteří dinosauři vymírali už před dopadem meteoritu

Madrid - Populace některých dinosaurů vymíraly už 12 milionů let před dopadem asteroidu před 65 miliony let. Meteorit nebyl tedy hlavním faktorem vymizení dinosaurů z planety, píše španělský list El Mundo. Podle vědců je pravděpodobné, že i kdyby asteroid na Zemi nedopadl, někteří dinosauři by tak jako tak vyhynuli.

Asteroidy bombardovaly Zemi déle, než si vědci doposud mysleli

Londýn – První formy života na Zemi se musely vyrovnat s četnějšími dopady asteroidů, než si vědci doposud mysleli. Na povrch jich dopadlo nejméně sedmdesát a jejich rozměr odpovídal meteoritu, který zřejmě před 65 miliony let způsobil vyhynutí dinosaurů. Tvrdí to dvě studie, jejichž závěry otisklo nejnovější vydání odborného magazínu Nature.

Američtí vědci: Bod G existuje! Potvrdila to pitva

Washington - Erotogenní zóna ve vagíně žen zvaná bod G, o jejíž existenci se desítky let vedou spory, je anatomickou skutečností. Tvrdí to alespoň američtí vědci na základě výsledků pitvy vnitřní stěny vagíny zemřelé 83leté ženy.

Komáří nositelé tropických nemocí možná ohrozí další části Evropy

Paříž - Komár tygrovaný, který šíří například horečku dengue nebo nemoc chikungunya, může mít vlivem oteplování příznivější podmínky pro to, aby se rozšířil do severnějších částí Evropy. Varují před tím vědci v časopise Interface britské Královské společnosti, který dnes vychází.

Vědci: Náraz asteroidu neznamená pro život jen zkázu

Washington – Dopad asteroidu neznamená pro planetu jen zkázu. Pro rozvoj podzemního života může být náraz velkého meteoritu doslova požehnáním. Uvádí to podle odborného magazínu Astrobiology nová vědecká studie, která se odvolává na výzkum v oblasti velkého dopadového kráteru v zátoce Chesapeake na východě USA.

Vědci zřejmě poprvé spatřili v přírodě dospělou bílou kosatku

Moskva - Vědci zřejmě poprvé spatřili ve volné přírodě dospělou bílou kosatku. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC. Bílí kytovci různých druhů se v přírodě čas od času vyskytují, v případě takto zbarvených kosatek prý ale vědci dosud viděli jen mladé jedince.

Polárník Kapler: Na expedici se ládujeme antarktickými utopenci

Brno - Člen expedice na Antarktidě musí být fyzicky i psychicky připravený. Počasí se neustále mění. Může nás zasypat lavina nebo se pod námi propadnout led, tvrdí správce české vědecké antarktické stanice brněnské Masarykovy univerzity Pavel Kapler. Vzpomíná, jak se jednou plavil na lodi a kvůli špatnému počasí neviděl na cestu. Jeho jediným pomocníkem byl navigační systém.

Ve Francii se rodí první vakcína proti astmatu

Paříž - Francouzští vědci vyvinuli první vakcínu, která zbavuje astmatu myši a která podle nich bude v dohledné budoucnosti použitelná i pro lidi postižené touto chorobou. Informoval o tom server francouzského deníku la Croix.    

Jak vyluštit rychleji hádanku? Dejte si drink

Washington - Muži, kteří vypijí zhruba dva půllitry piva, řeší hádanky lépe než jejich střízlivější kolegové. Tvrdí to studie, o které informoval britský deník The Telegraph. 

Založil reprodukční kliniku. Pak jí daroval sperma s zplodil 600 dětí

 Londýn - Průkopnický britský vědec, který ve 40. letech minulého století s manželkou v Londýně založil kontroverzní reprodukční kliniku, je údajně otcem až 600 dětí. Vyplývá to z průzkumu dvou mužů, kteří zjistili, že jsou jeho biologickými syny, napsal list The SundayTimes.    

Vědci: Ryby zasažené sinicemi jsou zdravé, ale méně výživné

Brno /ANKETA/ - Není kapr, jako kapr. Maso ryby vylovené z nádrže plné sinic není totiž tak výživné jako z ryby žijící v čisté vodě. Podle vědců z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno se však lidé nemusejí bát, že jim maso z ryb z dozelena zabarvených nádrží nějak uškodí.

Ředitel festivalu AFO Jakub Korda: Naši diváci, to jsou prostě frajeři

Olomouc /ROZHOVOR/ – Academia film Olomouc, který se uskuteční ve dnech od 17. do 22. dubna, letos přichází vedle budoucích scénářů světa i s výletem do krytu civilní obrany nebo s novinkou v podobě vědecké kavárny. Nejen o tom promluvil v rozhovoru ředitel festivalu Jakub Korda.

Celovečerní dokument Rok konopí / Year of Mari©huana přichází ve čtvrtek do kin

Praha /VIDEO/ -  Zoufalství, bolest a strach ze smrti je přiměla k rozhodnutí ukončit oficiální medicínskou léčbu a začít využívat konopí nebo výrobky z marihuany. Rázem se ocitli na hranici zákona, v některých případech dokonce za ní. Strastiplnou pouť pacientů, výrobců léků na bázi konopí, přístup léčitelů, vědců a aktivistů v konfrontaci s postojem zákonodárců sleduje nový celovečerní dokumentární film Rok konopí / Year of Mari©huana režiséra Petra Slabého. Snímek vstoupí do tuzemské kinodistribuce premiérou 19. dubna.

Ředitel AFO Jakub Korda: Naši diváci - to jsou prostě frajeři

Olomouc – Academia film Olomouc, který se uskuteční ve dnech od 17. do 22. dubna, letos přichází vedle budoucích scénářů světa i s výletem do krytu civilní obrany nebo s novinkou v podobě vědecké kavárny. Nejen o tom promluvil v rozhovoru ředitel festivalu Jakub Korda.

Neplodnost? Mohou ji způsobit jedy z plastů

Paříž - Konečně se podařilo prokázat předpokládaný negativní vliv ftalátů na potenci mužů. Podle francouzských vědců tyto chemické látky obsažené v umělých hmotách jako PVC (měkčený polyvinylchlorid) snižují produkci mužského hormonu testosteronu a spermií a zmenšují varlata u dospělých mužů. Uvedl to informační server FranceSoir.   

Tučňáků je na Antarktidě přes půl milionu, zjistily satelity

Sydney – Téměř 600.000 tučňáků císařských, skoro dvojnásobek původních odhadů, žije podle vědců na Antarktidě. Sčítání těchto zvířat bylo dosud velmi obtížné. Nyní ale se zjišťováním skutečného početního stavu tohoto druhu tučňáka pomohly satelity, napsala agentura Reuters.