Stockholm/Londýn - Psychické potíže hrozí v průběhu života více nedonošeným dětem než těm, které se narodí v termínu. Pravděpodobnější jsou prý psychózy a deprese. Celkové riziko je ale velmi malé. Naznačuje to studie vědců z Psychiatrického institutu na londýnské King's College a švédského Karolinska Institute, o které informoval britský zpravodajský server BBC.
New York - Cvičení podle amerických vědců nemusí lidem vždy prospívat. Z jejich studie vyplývá, že u některých lidí může zvýšit riziko vzniku srdečních onemocnění. Vědci si přitom nejsou jistí, proč tomu takje. Zároveň se obávají, aby jejich závěry lidem nesloužily jako výmluva, proč se nehýbat. Informoval o tom deník The New York Times.
Stockholm/Londýn – Psychické potíže hrozí v průběhu života více nedonošeným dětem než těm, které se narodí v termínu. Pravděpodobnější jsou prý psychózy a deprese. Celkové riziko je ale velmi malé. Naznačuje to studie vědců z Psychiatrického institutu na londýnské King's College a švédského Karolinska Institute, o které informoval britský zpravodajský server BBC.
Liberec - Technická univerzita v Liberci láká mladé vědce z celého světa. Potřebuje je pro nové výzkumné centrum pro nanomateriály a pokročilé technologie.
Liberec - Technická univerzita v Liberci láká mladé vědce z celého světa. Potřebuje je pro nové výzkumné centrum pro nanomateriály a pokročilé technologie.
Jakarta - Tři kriticky ohrožení sloni indičtí sumaterští (Elephas maximus sumatranus) byli nalezeni uhynulí na palmové plantáži v západní Indonésii. Patrně byli otráveni, napsala agentura AFP.
New York /ANIMACE/ - Cvičení podle amerických vědců nemusí lidem vždy prospívat. Z jejich studie vyplývá, že u některých lidí může zvýšit riziko vzniku srdečních onemocnění.
Washington /VIDEO/- Astronomové amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) předpověděli scénář gigantické kolize naší galaxie se sousední velkou mlhovinou v souhvězdí Andromedy, k níž má dojít za čtyři miliardy let. Nevyhnutelná srážka podle čtvrteční zprávy NASA vrhne Slunce na jiné místo Mléčné dráhy. Dobrou zprávou ale je, že Zemi samu kolize nezničí.
Londýn - Počet nádorových onemocnění by do roku 2030 na celém světě mohl stoupnout o 75 procent. Vyplývá ze studie Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) v Lyonu a Americké společnosti prorakovinu (ACS), kterou dnes otiskl odborný časopis The Lancet Oncology.
Jeruzalém - Izraelským vědcům se podařilo vyšlechtit odrůdu konopí použitelnou k léčebným účelům, ale bez účinků vyvolávajících euforii. Informoval o tom dnes izraelský list Maariv. Vzhled, vůně ani chuť této nové odrůdy konopí se nezměnily, avšak ten, kdo ji kouří, nepociťuje žádné vjemy spojené s tetrahydrocannabinolem (THC), který je aktivní účinnou látkou marihuany.
Praha - Vědci v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) zkoumají, jak takzvaný gen závislosti ovlivňuje české kuřáky. Tento gen se podílí na metabolickém zpracování nikotinu. V těle se vyskytuje v několika variantách. To je příčinou toho, že někteří lidé přestávají s kouřením snadno, zatímco pro jiné je to téměř nemožné.
Některé souvislosti jsou překvapivé, jako třeba zjištění, že pokud dostane žena těhotenskou cukrovku, hrozí jejímu dítěti vyšší pravděpodobnost, že bude trpět poruchou pozornosti a chování, která se označuje zkratkou ADHD. A to celé platí zvláště v případě, že pochází ze socioekonomicky slabší rodiny. Přišli na to vědci z City University v New Yorku. Studie vyšla v těchto dnech v časopise Archives of Pediatrics and Adolescent Medicine.
SEGA a vývojáři z Double Fine představili akční adventuru The Cave od Rona Gilberta. Tým tří dobrodruhů se tu bude přemisťovat mezi temnými jeskyněmi, egyptskými katakomby, podzemním zábavním parkem či středověkým hradem.
Písek – Její hlavní zbraní jsou nůžky a s vizáží člověka dokáže dělat zázraky. Ano, správně, řeč je o kadeřnici, a protože právě kadeřnic mám ve svém blízkém okolí hned několik, rozhodla jsem se i já vyzkoušet jejich každodenní pracovní náplň. Samozřejmě pouze částečně, jelikož bych nerada někomu způsobila nevratné poškození jeho hřívy.
Bruntál - Mezinárodní rozměr měly v úterý 22. a ve středu 23. května vědecké konference a výstava v galerii na radnici. Do Bruntálu se sjelo na patnáct akademiků z Ruské federace, Lotyšska, Estonska, Slovenska, ale i z České republiky.
Že mateřství zamává s ženskou psychikou i tělem, je jasné. Ale muži na tom nejsou jinak. Nad vší pochybnost to ukázal například výzkum Northwestern University v Chicagu. Tamní vědci zveřejnili zjištění, že po narození dětí klesne mužům hladina mužského pohlavního hormonu testosteronu o třetinu.
České Budějovice - Oleg Ditrich z Jihočeské univerzity se pravidelně účastní vědeckých expedic na Svalbardu. Prozrazuje, jak tam výzkumníci žijí i jestli se holí
České Budějovice - Oleg Ditrich z Jihočeské univerzity se pravidelně účastní vědeckých expedic na Svalbardu. Prozrazuje, jak tam výzkumníci žijí i jestli se holí
Londýn - Vědci objevili údajně nejstarší známé hudební nástroje na světě. Flétny vyrobené z kosti ptáka a z mamutího klu pocházejí z jeskyně na jihu Německa, kde se nacházejí rané důkazy přítomnosti Homo sapiens, tedy člověka moderního typu, v Evropě.
Praha - Kolonie pivních kvasinek se chová podobně jako zdravé a nádorové buňky v těle. Objev českých vědců odhalil vztah výměny látek mezi dvěma typy kvasinkových buněk, který může pomoci v léčbě rakoviny. Výsledky práce mikrobiologů z Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR publikoval odborný časopis Molecular Cell.
Londýn - Britsko-švýcarský tým bude analyzovat DNA z ostatků, které by mohly pocházet od tvorů, o nichž se hovoří v legendách několika světových kultur. Nejznámějším je himálajský sněžný muž yetti.
Liberec - Představte si, že jste pacient a potřebujete novou srdeční chlopeň nebo chrupavku v postiženém kloubu. Namísto umělé náhrady vám lékaři do těla implantují kus hadříku s vašimi vlastními buňkami. Ty se na textilii nejen uchytí, ale začnou růst a v těle pak nahradí nefunkční část vašeho organizmu. Fantazie? Nikoliv.
Liberec - Představte si, že jste pacient a potřebujete novou srdeční chlopeň nebo chrupavku v postiženém kloubu. Namísto umělé náhrady vám lékaři do těla implantují kus hadříku s vašimi vlastními buňkami. Ty se na textilii nejen uchytí, ale začnou růst a v těle pak nahradí nefunkční část vašeho organizmu. Fantazie? Nikoliv. Zázrak jménem nanovlákna. Na podobném výzkumu v současné době intenzivně pracuje vědecký tým profesora Davida Lukáše na Technické univerzitě v Liberci.
Liberec - Představte si, že jste pacient a potřebujete novou srdeční chlopeň nebo chrupavku v postiženém kloubu. Namísto umělé náhrady vám lékaři do těla implantují kus hadříku s vašimi vlastními buňkami…
Berlín - Po světě se šíří jako lesní požár plíseň, která napadá jemnou kůži obojživelníků a ohrožuje tisíce druhů žab, ropuch, čolků a mloků, napsal německý list Die Welt. A k jejímu šíření mohou nevědomky přispívat mimo jiné právě i horolezci.
Londýn - Lidé by měli v příštích 40 letech snížit spotřebu masa o polovinu, jinak se nevyhnou přírodní katastrofě. Tvrdí to studie vědců, kterou zveřejnil britský deník Guardian. Autor studie Eric Davidson z výzkumného centra Woods Hole Research Centre, které se dlouhodobě věnuje ekologii, navrhuje jak zmenšení porcí, tak celkové množství zkonzumovaného masa. Jeho produkce vyžaduje obrovský objem hnojiv spotřebovaných v rostlinné výrobě. Z nich se uvolňuje oxid dusný, jeden z plynů způsobujících globální změny klimatu. Podle Davidsona je alarmující, že se spotřebuje více hnojiv na pěstování krmiva pro zvířata než na pěstování potravy pro lidi.
Londýn - Lidé by měli v příštích 40 letech snížit spotřebu masa o polovinu, jinak se nevyhnou přírodní katastrofě. Tvrdí to studie vědců, kterou zveřejnil britský deník Guardian.
Melbourne – Posledních šest dekád bylo v Austrálii nejteplejších za tisíc let. Podle internetového vydání deníku The Guardian to tvrdí ve své zprávě vědci z univerzity v Melbourne. Tento jev podle nich neměl přirozené příčiny a dokládá, že lidé by se měli snažit omezit emise oxidu uhličitého.
Brno - O stotisícové příspěvky na výzkum soupeřilo ve čtvrtek v Brně sto osmdesát firem. V losování o takzvané inovační vouchery nakonec uspělo pětašedesát z nich. „Doufám, že díky tomu vznikne co nejvíce pevných spojení mezi podniky a výzkumnými institucemi," řekl tajemník brněnského magistrátu Pavel Loutocký.
Letohrad, USA - Student letohradského gymnázia Aleš Stejskal se v současné době účastní prestižní světové soutěže vědeckých projektů středoškoláků Intel ISEF v americkém Pittsburghu. Do kategorie, ve které Aleš soutěží, je přihlášeno 72 projektů, z toho 48 od jednotlivců, například z USA, Saudské Arábie, Číny či Filipín.
Londýn - Chemickou látku vyskytující se v koření karí se rozhodli otestovat vědci, aby prověřili její potenciální schopnosti v boji proti rakovinným nádorům ve střevech. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.
Hodonínsko - Inteligentní, učenlivé a společenské zvíře. To domácí je oblíbeným mazlíčkem, to divoké může přenášet nejrůznější choroby od žloutenky po leptospirozu a také způsobit ztráty obchodníkům. Právě proto obce každoročně provádějí proti potkanům celoplošné deratizace. A to právě nyní.
Olomouc – Přímo v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky upozorní akademici z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci na nedostatečnou úroveň pohybové aktivity a sedavý životní styl, způsobující vznik civilizačních onemocnění. Přednášky a výsledky dlouhodobého výzkumu představí na semináři „Pohyb, zdraví a sport ve 21.století" ve čtvrtek 17. května.
Olomouc – Přímo v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky upozorní akademici z Fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci na nedostatečnou úroveň pohybové aktivity a sedavý životní styl, způsobující vznik civilizačních onemocnění. Přednášky a výsledky dlouhodobého výzkumu představí na semináři „Pohyb, zdraví a sport ve 21.století" ve čtvrtek 17. května.
Seattle - Američtí vědci zkoumají způsob, jak chránit zdravé tělesné buňky před vedlejšími účinky chemoterapie, používané při léčbě rakoviny. Ve výzkumném středisku rakoviny v Seattlu tuto metodupoužili u pacientů s nádorem mozku a výsledek zveřejnili v odborném časopise Science Translational Medicine.
Washington/Praha - Odborníci amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválili použití léku Truvada k prevenci nakažení virem HIV v rizikových skupinách obyvatel. Výrobcem přípravku je farmaceutická firma Gilead Sciences, která při jeho vývoji využila výsledků výzkumu českého vědce Antonína Holého z ústavu organické chemie a biochemie (UOCHB) Akademie věd.
New York - Akupunktura a hypnóza jsou propagovány coby způsoby, jak "bez chemické pomoci" nasměrovat kuřáky na cestu bez kouření. A existují důkazy toho, že doopravdy fungují, jak vyplývá z průzkumu, kterýzhodnotil výsledky 14 mezinárodních studií.
Brno - Fenomén déja vu souvisí se strukturami v lidském mozku a zřejmě má neurologický původ. Vyplývá to z výzkumu vědců ze Středoevropského technologického institutu (CEITEC) v Brně a jejich britských kolegů. Při prožívání déja vu člověk pociťuje určitou situaci jako velmi známou, ale zároveň si uvědomuje, že pocit není opodstatněný a "vzpomínka" je vlastně falešná. Po příčinách jevu pátrají generace výzkumníků.
Hradec Králové /ROZHOVOR/ - Věří, že Zemi v minulosti navštívili mimozemšťané, a celý život hledá důkazy. Knihy, které o výsledcích svého bádání napsal, jsou světovými bestselery. Každá z nich ve své době vyvolala malé šílenství. Tento pozoruhodný muž jménem Erich von Däniken bude v úterý večer přednášet v královéhradeckém Aldisu.
Hradec Králové - Věří, že Zemi v minulosti navštívili mimozemšťané, a celý život hledá důkazy. Knihy, které o výsledcích svého bádání napsal, jsou světovými bestselery. Každá z nich ve své době vyvolala malé šílenství. Tento pozoruhodný muž jménem Erich von Däniken bude v úterý večer přednášet v královéhradeckém Aldisu.
Prostějov – Čtenáři a příznivci science-fiction by si neměli nechat ujít čtvrteční přednášku Rostislava Rajchla v prostějovské hvězdárně. Popularizátor astronomie, expert na archeoastronomii a šéf hvězdárny v Uherském Brodě ji pojmenoval Na křídlech fantazie. K řečnickému pultíku se postaví v šest hodin večer.
Hradec Králové - Věří, že Zemi v minulosti navštívili mimozemšťané, a celý život hledá důkazy. Knihy, které o výsledcích svého bádání napsal, jsou světovými bestselery. Každá z nich ve své době vyvolala malé šílenství. Tento pozoruhodný muž jménem Erich von Däniken bude v úterý večer přednášet v královéhradeckém Aldisu.
Hodonínsko - Inteligentní, učenlivé a společenské zvíře. To domácí je oblíbeným mazlíčkem, to divoké může přenášet nejrůznější choroby od žloutenky po leptospirozu a také způsobit ztráty obchodníkům. Právě proto obce každoročně provádějí proti potkanům celoplošné deratizace. A to právě nyní.
Praha /ROZHOVOR/ - Dlouhodobá výstava Vynálezci a vynálezy, která je instalována v přízemí Nové budovy Národního muzea, získala tento týden vzácný přírůstek: jsou jím dvě velké dřevěné bedny, které spolu s další pozůstalostí věnoval Národnímu muzeu proslulý botanik a šlechtic rytíř Bohuslav Jiruš.
Praha /ROZHOVOR/ - Dlouhodobá výstava Vynálezci a vynálezy, která je instalována v přízemí Nové budovy Národního muzea, získala tento týden vzácný přírůstek: jsou jím dvě velké dřevěné bedny, které spolu s další pozůstalostí věnoval Národnímu muzeu proslulý botanik a šlechtic rytíř Bohuslav Jiruš.