Karlsruhe - Ve francouzském Colmaru byla zřejmě nalezena část pláště českého kazatele a církevního reformátora Jana Husa. Vědci ji podle agentury DPA našli náhodou při přípravě výstavy v Karlsruhe ke Kostnickému koncilu. Relikvii v pátek představilo Bádenské zemské muzeum v Karlsruhe.
Dolní Dobrouč – Někdo léto stráví s kamarády, někdo s rodiči a někdo s vědou. V příštím týdnu se v Českých Petrovicích sejdou mladí vědci zapojení do projektu Fybich společnosti Contipro.
Melbourne - Vědci z Evropské organizace pro jaderný výzkum (CERN) objevili novou subatomární částici. Podle agentury Reuters by to mohl být Higgsův boson, tedy částice, která by podle vědců měla vysvětlovat, jak získaly ostatní částice hmotnost.
Londýn, New York – V rámci eticky sporného experimentu amerických vědců se narodily desítky geneticky modifikovaných dětí. Debata probíhá i v Británii.
Kroměříž - V kroměřížské Galerii Orlovna se včera konala vernisáž výstavy Karla Balcara s názvem Untitled. Zároveň byla zahájena i druhá expozice, přímo v prostoru zámecké vodárny totiž instalovali umělci David Hřivňacký a David Helán takzvané Pracoviště technopata, tedy jakousi pomyslnou laboratoř zbylou po fiktivním vědci.
Bangkok - Nejmenší známou mouchu na světě objevili vědci v Thajsku. Měří pouhých 0,4 milimetru. Je tak asi patnáctkrát menší než známá moucha domácí. O objevu publikovaném v časopise Annals of the Entomological Society of America dnes informovala agentura DPA.
Krkonoše - Výšlap do hor je sice trochu namáhavý, ale prospěšný člověku po všech stránkách. Obzvláště pro toho, který žije ve městě, kde se pro rámus a zápach nedá ani pořádně otevřít okno.
Washington - Skupina amerických vědců a bývalých astronautů chce vyslat do vesmíru první soukromý teleskop. Úkolem přístroje, který by se měl jmenovat Sentinel (Stráž), bude zmapovat asteroidy, které se pohybují v blízkosti Země a mohly by pro naši planetu znamenat ohrožení, napsala agentura Reuters.
New York - Novátorskou baterii ve spreji, která jde nastříkat prakticky na cokoli, představil tým vědců. Ti svou baterii vyzkoušeli na čemkoli od koupelnových dlaždiček až po pivní půllitr, napsala agentura AFP. Jejich výtvor by po dalším vylepšení mohl revolučním způsobem změnit design lithiových baterií, které pohánějí naše laptopy, mobilní telefony či elektromobily – a vyústit v tenčí a lehčí zařízení.
Madrid - Ve španělských vodách Středozemního moře se objevil takřka neznámý živočišný druh. Velká medúza kořenoústka (Rhizostoma luteum) ale naštěstí neohrožuje životy plavců, jelikož její bodnutí způsobuje jen lehké podráždění.
Washington - Zmrzlý povrch největšího Saturnova měsíce Titanu patrně ukrývá oceán vody. Důkazy pro toto tvrzení objevila sonda Cassini amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), uvedli ve čtvrtek vědci, které citovala agentura Reuters.
Liberec - Tahle zvířata už vědci několikrát považovali za vyhynulá. Pak se ale nějaké stádečko zase objevilo, takže se přesun sambarů skvrnitých z volné přírody na stránky encyklopedií zmizelých druhů zase na chvíli odsunul. Svou roli v tom nyní sehraje i Zoo Liberec, která z Itálie získala čtveřici samiček tohoto supervzácného jelínka.
Liberec - Tahle zvířata už vědci několikrát považovali za vyhynulá. Pak se ale nějaké stádečko zase objevilo, takže se přesun sambarů skvrnitých z volné přírody na stránky encyklopedií zmizelých druhů zase na chvíli odsunul.
Liberec - Tahle zvířata už vědci několikrát považovali za vyhynulá. Pak se ale nějaké stádečko zase objevilo, takže se přesun sambarů skvrnitých z volné přírody na stránky encyklopedií zmizelých druhů zase na chvíli odsunul.
Barcelona – Dinosauři prý přece jen mohli být teplokrevní. Jeden z hlavních argumentů pro jejich studenokrevnost, totiž že růst kostí těchto vyhynulých plazů byl odlišný od růstu kostí u savců, nyní vyvrátili badatelé z univerzity v Barceloně. Z jejich studie v odborném časopise Nature citovala agentura DPA.
New York - Pandemie takzvané prasečí chřipky, kterou v roce 2009 způsobil virus H1N1, zabila odhadem 284 500 lidí. To je patnáctkrát více, než kolik v té době potvrdily laboratorní testy. Vyplývá to z nové studie, kterou v londýnském časopise Lancet Infectious Diseases zveřejnila mezinárodní skupina vědců.Podle nich přitom počet obětí H1N1 může být ještě vyšší - až 579 000 lidí.
New York - Pandemie takzvané prasečí chřipky, kterou v roce 2009 způsobil virus H1N1, zabila odhadem 284.500 lidí. To je patnáctkrát více, než kolik v té době potvrdily laboratorní testy. Vyplývá to z nové studie, kterou dnes v londýnském časopise Lancet Infectious Diseases zveřejnila mezinárodní skupina vědců.
Vyškovsko – Stovky tisíc korun ročně vynaloží města na Vyškovsku na boj s holuby. Přemnožení ptáci však vítězí, a města tak vedou marnou bitvu. Dokud někdo nevymyslí způsob, jak se jich v mezích zákona zbavit, zůstanou ve městech napořád.
Praha – Dřevěné bedny, které odkázal Národnímu muzeu šlechtic a vědec Bohuslav Jiruš, by mohly ukrývat několikery zlaté hodinky, zlatý řetěz, pečetní prsteny a těžítka. Také by v nich mohlo být vybrané ošacení Bohuslava Jiruše, například slavnostní uniforma včetně kordu.
Survival akce Afterfall: Insanity už se nějakou dobu vyhřívá na pultech obchodů, ale my ještě přícházíme s dokončením našeho článku Obrázky z apokalypsy - 1.díl. V něm jsme ukázali ze hry sadu exkluzivních komentovaných obrázků. Nyní přicházíme s druhým dílem.
Londýn - Přibývání obézních lidí by mohlo mít na světové zdroje dopad srovnatelný s nárůstem počtu obyvatel planety o jednu miliardu. Uvádí se to ve studii zveřejněné v časopise BMC Public Health. Z jejích statistických údajů vyplývá, že ačkoli Severoameričané tvoří co do počtu jen šest procent světové populace, z kil spojených s obezitou na sobě nesou více než třetinu.
Berlín - První věc, kterou si Kenneth Parks z té noci pamatoval, byla strachem zkřivená ústa jeho tchyně. To a její nehybné oči. Nevěřícně si pomalu uvědomoval, že drží v ruce krví potřísněný kuchyňský nůž. Jako v transu ho upustil a došel na policejní stanici.
Washington - Podnebí Antarktidy bylo před miliony let výrazně teplejší a vlhčí, než se dosud odborníci domnívali. Vyplývá to alespoň ze studie amerických vědců, podle nichž teploty na nejstudenějším kontinentu dosahovaly až sedmi stupňů Celsia. O výzkumu zveřejněném v online verzi časopisu Nature Geoscience informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
Vyškovsko – Stovky tisíc korun ročně vynaloží města na Vyškovsku na boj s holuby. Přemnožení ptáci však vítězí, a města tak vedou marnou bitvu. Dokud někdo nevymyslí způsob, jak se jich v mezích zákona zbavit, zůstanou ve městech napořád.
Madrid - Některé z pravěkých maleb ve španělských jeskyních, včetně Altamiry, jsou starší než 40.000 let. Po novém výzkumu, o němž informuje časopis Science, část vědců došla k názoru, že mohou být starší než evropská existence rodu Homo sapiens, a tudíž mohou být dílem neandertálců. Podle vědců je jeskynní umění nejméně o 5000 let starší, než se dosud předpokládalo.
Velkou Británií hýbe spor o kojení. A podobný by se klidně mohl odehrát i v Česku. Skupina britských pediatrů totiž před několika týdny přišla s tvrzením, že výhradní půlroční kojení, které mimo jiné doporučuje i Světová zdravotnická organizace, není tak zdravé, jak se dosud soudilo.
Stockholm - Švédští lékaři transplantovali zablokovanou srdeční cévu desetileté dívky náhradní žílou vypěstovanou v laboratoři z jejích vlastních kmenových buněk. Informoval o tom na své stránce odborný časopis The Lancet zaměřující se na medicínu. Podle odborníků se tak otevírá cesta pro využívání lidských embryonálních kmenových buněk k léčbě pacientů doposud odkázaných na srdeční bypass nebo dialýzu, kteří se potýkají s nedostatkem funkčních cév.
Váháte, co dětem omezit spíše – vysedávání u televize, nebo civění do obrazovky počítače? Podle výsledků vědeckých výzkumů byste měli rozhodně být přísnější v případě televizního přijímače, protože jeho dopad na zdraví dětí je mnohem horší. Vyplývá to hned z několika vědeckých studií, které z různých úhlů pohledu zkoumaly vliv na kondici dětí i dospělých u takových činností, u kterých člověk posedává nebo polehává.
New York - Přední odborníky na onemocnění AIDS v poslední době znepokojily výsledky nových testů u prvního člověka, kterého se podařilo vyléčit z nákazy smrtícím virem HIV. Data zkoumalo sedm laboratoří a tři z nich zjistily nepatrné stopy viru v některých tkáních pětačtyřicetiletého Američana Timothyho Raye Browna, který je také známý jako "berlínský pacient". Informovala o tom americká rozhlasová stanice NPR.
Paříž – K vyhynutí mamutů srstnatých přispělo několik faktorů – zvýšení teplot, změna vegetace, rozšíření lidského druhu. S tímto zjištěním přišli vědci v posledním čísle časopisu Nature Communications, píše agentura AFP.
Amsterodam, Paříž /VIDEO/ - „Pokud jde o lety lidí do vesmíru, naším hlavním cílem je Mars," prohlásila odvážně před dvěma lety šéfka pilotovaných letů Evropské vesmírné agentury (ESA) Simonetta Di Pippo. Faktem je, že v době, kdy se evropské státy snaží ušetřit každé euro, zní představa člověka procházejícího se po povrchu „rudé planety" jako velmi vzdálené sci-fi.
Znojemsko – Pestrou mozaiku místních lesů mohou obdivovat návštěvníci Národního parku Podyjí. Ačkoliv park není územím nedotčených pralesů nebo panenské přírody a tvoří součást kulturní krajiny, přesto si v evropském kontextu dokázal zachovat přírodní prostředí.
Třebíč – V Třebíči se v úterý bude v Zadní synagoze v Třebíči konat závěrečná přednáška z půlročního cyklu šesti přednášek pořádaných Městským kulturním střediskem v Třebíči, které se věnovaly tématice judaismu, holocaustu a židovské kultury.
Washington/Praha - Odvodit celou genetickou informaci plodu jen z krve matky a slin otce dokázali vědci v USA. Informoval o tom vědecký časopis Nature. Metoda může otevřít cestu k odhalení možných genetickýchvad dítěte dlouho před porodem, aniž by lékaři museli zasahovat do těla matky. Panují však obavy, že by se mohl zvýšit počet potratů, když by ženy měly k dispozici informace o zdraví plodu.
Hodoňovice - Již patnáct let od svého založení si v sobotu 9. června připomněl Literární klub Petra Bezruče. Akce se v odpoledních hodinách konala v hostinci U Čendy v Hodoňovicích, kde se v sále sešlo asi čtyřicet členů.
Moravský Beroun – Přemnožené housenky bílého motýlka předivky zhoubné vyděsili obyvatele Moravského Berouna – Ondrášova. Pohled na stromy a keře obalené jemnými sítěmi, po kterých se housenky přemisťují a zároveň jim poskytují ochranu, v těchto dnech připomíná záběry z hororového filmu.
Praha - Více než polovině českých firem chybí technicky vzdělaní lidé. Absenci pracovníků s technickou kvalifikací nejvíc pociťují strojírenské podniky. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat vládní agentura CzechInvest.
Nairobi - Dostupnost pitné vody v Africe by v budoucnu mohl výrazně zlepšit nápad britských vědců z Oxfordské univerzity. Africká čerpadla na vodu obohatí o speciální vysílač, který bude pomocí textových zpráv informovat o případné poruše.
Praha - Akademie věd požaduje zmírnění zákona o zadávání veřejných zakázek. Nová pravidla zakázek, která v soutěži vylučují jednoho dodavatele, ztěžují ústavům nákupy. Uvedl to dnes Český rozhlas Radiožurnál. Za jednodušší pravidla chtějí lobbovat i některé fakultní nemocnice.
Uničov /FOTOGALERIE/ – Pražská spisovatelka knih pro děti a mládež Petra Braunová pokřtila v uničovské knihovně své nové dílo, "duchařský" příběh Tramvaj plná strašidel. Její děj se z části odehrává právě v Uničově. V knize nechybá ani moravská mluva či rodiče pracující v Olomouci… David vypadá jako obyčejný kluk z Prahy, v jedné věci je výjimečný. Vidí duchy. Jednou jich dokonce spatřil plnou tramvaj. Nikdo mu nevěří, a když přijede za svými kamarády na Moravu, společně se snaží přijít na kloub, proč tomu tak je. Tajemný dětský příběh plný strašidel odehrávající se v Praze, ale i v Uničově na Olomoucku nabízí malým, ale i větším čtenářům nová kniha spisovatelky Petry Braunové Tramvaj plná strašidel.
Sydney – Kvůli nenasytné poptávce po předmětech jako dřevo nebo káva je v nebezpečí až třetina ohrožených živočišných druhů v zemích, které žádané suroviny vyvážejí. Podle agentury AFP to ukazuje australská studie, kterou zveřejnil prestižní vědecký časopis Nature.
Washington/Praha - Odvodit celou genetickou informaci plodu jen z krve matky a slin otce dokázali vědci v USA. Informoval o tom vědecký časopis Nature. Metoda může otevřít cestu k odhalení možných genetických vad dítěte dlouho před porodem, aniž by lékaři museli zasahovat do těla matky. Panují však obavy, že by se mohl zvýšit počet potratů, když by ženy měly k dispozici informace o zdraví plodu.
Londýn - Pohlavní nemoc kapavka, kterou dostanou každý rok miliony lidí, začíná být odolná na nyní používané léky a mohla by se brzy stát neléčitelnou. Uvedla to dnes Světová zdravotnická organizace (WHO).
Peking - Velká čínská zeď je výrazně delší, než se doposud předpokládalo. Podle nejnovější studie, o níž ve středu informovala agentura Nová Čína, měří 21.196 kilometrů, podle předchozího odhadu z roku 2009 to bylo 8.850 kilometrů. Nové číslo je výsledkem pět let trvajícího výzkumu, během kterého se badatelé rozjeli do 15 čínských provincií a měřili každou část zdi nebo aspoň její pozůstatky, které objevili.
Nymburk /REPORTÁŽ, FOTOGALERIE/ - Bylo asi kolem třetí hodiny ráno a za oknem mého pokoje se objevilo světlo měsíce. To je skvělé, pomyslela jsem si. Ráno před pátou jsem totiž měla namířeno do nymburské školy J. A. Komenského, kde je nejlépe vybavená školní hvězdárna v republice.
Uničov – Pražská spisovatelka knih pro děti a mládež Petra Braunová pokřtila v uničovské knihovně své nové dílo: "duchařský" příběh Tramvaj plná strašidel. Její děj se z části odehrává právě v Uničově. V knize nechybá ani moravská mluva či rodiče pracující v Olomouci.
Říká se, že oči jsou oknem do duše. Podle lékařů jsou přinejmenším oknem do zdraví. Mohou totiž odhalit špatnou paměť, AIDS, cukrovku, syfilis i rakovinu. Mnohé přitom prozradí už samotná barva duhovky.
Moravský Beroun – Přemnožené housenky bílého motýlka předivky zhoubné vyděsili obyvatele Moravského Berouna – Ondrášova. Pohled na stromy a keře obalené jemnými sítěmi, po kterých se housenky přemisťují a zároveň jim poskytují ochranu, v těchto dnech připomíná záběry z hororového filmu.