Vánoční nálada zavládla také v Sociální službě Podhorská v Rýmařově. Jako každý rok, i letos připravili pracovníci sociální služby pro klienty tematické činnosti, při kterých vytvářeli vánoční dekorace, pekli vánoční cukroví a vzájemně diskutovali na téma Vánoc.
Křupavé houstičky, tradiční lenorské placky s česnekem i čerstvý chléb přímo z obecní pece z roku 1836 mohli ochutnat lidé už v pátek 30. prosince v Lenoře na Prachaticku. Mistr pekař a jeho zručné pomocnice se pustili do práce výjimečně o den dříve a už dopoledne se zde tvořila fronta zájemců.
Jasným favoritem mnoha svátečních tabulí je na konci roku jako příloha bramborový salát. Na Vánoce i na silvestra se připravuje v mnoha variantách a příchutích. A o ten nejlepší lze samozřejmě i soutěžit.
Svíčky kulaté, válcovité, hranaté, v podobě kapky, s krystalickou nebo liniovou strukturou. Neobyčejné svíčky pro každou příležitost vhodné v jakémkoliv ročním období vznikají v jedné usedlosti ve Skřidlech nedaleko Velešína. Již téměř dvacet let je vyrábí rodinná firma Josefa Vacka. Největší zájem o jejich ručně vyráběné svíčky je nejenom o Vánocích.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Svátečně naladěný může člověk zůstat, i když si na veřejnosti potřebuje ulevit. Stoprocentně to platí na přestupním terminálu v pražských Kobylisích, kde lze navštívit skutečně neobvyklé toalety. Není u metra mnoho veřejných záchodků, které nejsou bezbariérové, ale návštěvníci musí zdolat schody – zde je ale nyní k nepřehlédnutí i vánoční výzdoba. Bohatá je hned u vchodu – avšak vánoční motivy nechybějí ani dole.
Je tu Štědrý den. Den, kdy se plní tajná přání. I když už nejsme děti, určitě si ještě vybavíme chvíli, kdy jsme pod vánočním stromečkem našli nějakou vytouženou hračku. Podívejte se do naší galerie, možná tam objevíte panenku, autodráhu, plyšového medvěda nebo loutku, kterou jste jako malí dostali od Ježíška vy. Za zaslání fotek děkujeme čtenářům Deníku.
Blížící se Vánoce jsou v křesťanské tradici oslavou narození Ježíše Krista. Spolu s Velikonocemi a Letnicemi patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům, slaví se od 25. prosince do první neděle po 6. lednu, i když mnoho lidí za vrchol Vánoc považuje Štědrý den, 24. prosinec. Děkujeme za pěkné tematické fotky Evě Grunové.Blížící se Vánoce jsou v křesťanské tradici oslavou narození Ježíše Krista. Spolu s Velikonocemi a Letnicemi patří k nejvýznamnějším křesťanským svátkům, slaví se od 25. prosince do první neděle po 6. lednu, i když mnoho lidí za vrchol Vánoc považuje Štědrý den, 24. prosinec. Děkujeme za pěkné tematické fotky Evě Grunové.
Tradici umění péct tzv. obřadní pečivo předváděla v minulých dnech v kapitulní síni strakonického hradu Růžena Vinciková z Prachatic. V roce 2020 obdržela v areálu mlýnu v Hoslovicích cenu hejtmanky Jihočeského kraje za zachování a rozvoj lidových tradic. „Naši předci byli velmi moudří,“ říká k tradicím. V kapitulní síni strávila celý den a mezi návštěvníky patřily především děti.
Jen málokterý vrah byl dopaden podivnějším způsobem než Edmund Kemper. Tento muž, jenž měl za sebou už šest vražd studentek, s nimiž se většinou seznámil tak, že si ho stoply poblíž své školy, právě spáchal dvě své poslední vraždy. Oběťmi tentokrát nebyly mladé dívky, s nimiž ho nic nespojovalo, ale jeho vlastní matka a její přítelkyně. A Kemper pochopil, že po něm policie půjde. Tak ji z telefonní budky zavolal sám.
Více než půl roku je brněnským diecézním biskupem, když v květnu ve funkci vystřídal Vojtěcha Cikrleho. Nové působení si Pavel Konzbul zatím veskrze pochvaluje. Ačkoliv připouští, že je spojené s mnohem větší odpovědností, nadcházející vánoční svátky očekává s radostí. „Na Vánoce se těším, protože je atmosféra na bohoslužbách radostná. Lidé chodí o Vánocích do kostela rádi, všichni jsme v tom čase lépe naladěni,“ říká v rozhovoru pro Deník biskup Konzbul.
Více než půl roku je brněnským diecézním biskupem, když v květnu ve funkci vystřídal Vojtěcha Cikrleho. Nové působení si Pavel Konzbul zatím veskrze pochvaluje. Ačkoliv připouští, že je spojené s mnohem větší odpovědností, nadcházející vánoční svátky očekává s radostí. „Na Vánoce se těším, protože je atmosféra na bohoslužbách radostná. Lidé chodí o Vánocích do kostela rádi, všichni jsme v tom čase lépe naladěni,“ říká v rozhovoru pro Deník biskup Konzbul.
Malebná valašská vesnička v nejvýchodnějším cípu republiky, zahajuje již tento víkend zimní sezonu. Sjezdovka Horal se v sobotu otevře pro první nedočkavé lyžaře. Ve Velkých Karlovicích je po vydatném sněžení z tohoto týdne zhruba 30 centimetrů sněhu, na sjezdovce díky podkladu z technického sněhu 40 až 50 centimetrů. Vlek bude od soboty v provozu denně od půl deváté do pěti odpoledne.
Ještě nemáte vybraný vánoční stromeček? I z tohoto jednoduchého úkonu se může stát vánoční rituál celé rodiny. Pokud si zvolíte návštěvu některé jihočeské plantáže, můžete ušetřit a zároveň podpořit lokální pěstitele. Jednu takovou Deník o víkendu navštívil, nachází se v Košicích u Tábora a pěstují zde na deset druhů jehličnanů.
Letos oslavil podobně jako jeho kolega Jan Kanyza pětasedmdesátiny. O tom, že by ale s hraním či moderováním jako on seknul, Jan Rosák určitě neuvažuje. Práce ho baví a čeká ho krásná role dědečka, kterou skvěle ztvárňuje i v reálném životě.
Opět se blíží konec roku a s ním i bilancování činnosti zahrádkářů na Prostějovsku. Činnost Územního sdružení Českého zahrádkářského svazu se soutředila na tradiční výtvarné, vědomostní a dovednostní soutěže pro děti a mládež, a pak na činnost podporující a propagující práci základních organizací. Mnohé ZO pak pořádaly tématické pracovní dílny a výstavy ovoce, zeleniny a květin. Pro veřejnost po celý rok fungovala odborná poradna v sídle územního sdružení na Daliborce. Za článek velmi děkujeme.
Historický okamžik pro obec s více než dvěma sty obyvateli nastal jedenáctého listopadu 2022. Toto slavnostní otevření obecního muzea spojili Karlínští v pátek odpoledne se svěcením svatomartinského vína od místní vinařů. Jedinečné muzeum vzniknuvší z více než sto let starého stavení nabízí návštěvníkům k prohlédnutí několik místností včetně dobového vybavení, a také sklep, který je věnovaný vínu a jeho odrůdám.
Svatomartinská vína, která jsou prvními víny letošního ročníku, obřadně otevřeli také na Kladensku majitelé vinoték v pátek 11. 11. v 11 hodin a 11 minut. Přestože se sváteční událost koná v dopoledních hodinách, vyznavači tradice si ji nenechali ani tentokrát ujít a za svými prodejci značkových vín dorazili ve stanovený čas.
Do zazimování hradu ještě zbývají tři víkendy, už teď je ale jisté, že se Helfštýn bude moci pochlubit nejúspěšnější sezonou od zpřístupnění objektu. Čísla lámou rekordy - poslední říjnovou středu prošel branami této středověké památky návštěvník se symbolickým pořadovým číslem 111 111.
Do vojenského výcvikového prostoru Boleticka už se výletníci nepodívají tak často. Od nového roku bude Vojenský újezd Boletice pro veřejnost trvale uzavřen kromě letních prázdnin a státních svátků. Lidé totiž nedodržovali zákazy a vystavovali se tak velkému ohrožení.
Do vojenského výcvikového prostoru Boleticka už se výletníci nepodívají tak často. Od nového roku bude Vojenský újezd Boletice pro veřejnost trvale uzavřen kromě letních prázdnin a státních svátků. Lidé totiž nedodržovali zákazy a vystavovali se tak velkému ohrožení.
Velice příjemné překvapení skrývala obálka, kterou Miroslav Vaculík z Vřesovic obdržel z Výzkumného ústavu včelařského. Dozvěděl se totiž, že jeho med získal hned dvě zlaté medaile. Dvakrát totiž v soutěži Český med dosáhl dokonce hranice stobodového maxima, o čemž rozhodovali odborníci i analýzy z laboratoří.
Chceme pokračovat v rozdělané práci, shodují se znovuzvolení radní v Ústí nad Labem. Zjišťovali jsme, která konkrétní jména budou spojena s jednotlivými oblastmi vedení města.
Ztišit se a zastavit, to je námět instalace, kterou na českobudějovické náměstí umístil Víťa Marčík. „Umíme společně slavit Velikonoce nebo Vánoce a radovat se při nich, ale Dušičky už tolik ne,“ říká. „Je přitom důležité i další svátky prožívat společně. Proto jsem rád, když se oslavy vracejí zpět do ulic a na náměstí."
"Masaryk, to byl člověk, nedám na něj dopustit, poznala jsem jeho povahu a za něj jsem se rvala,“ tvrdí dnes pětadevadesátiletá Tereza Pácalová z Hradecka. Vyrostla sice v nuzných podmínkách, ale přesto na některé okamžiky z dětství ráda vzpomíná. Zvlášť na chvíle, které mohla strávit v blízkosti prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka i jeho syna Jana.
Do zazimování hradu ještě zbývají čtyři víkendy, už teď je ale jisté, že se Helfštýn bude moci pochlubit nejúspěšnější sezonou od zpřístupnění objektu. Čísla lámou rekordy - poslední říjnovou středu prošel branami této středověké památky návštěvník se symbolickým pořadovým číslem 111 111.
Češi na svátku mrtvých rozhodně nešetří. Památku zesnulých, lidově řečeno Dušičky, si v tuzemsku připomeneme už ve středu. Z ekonomického hlediska jsou po Vánocích, Silvestru a Velikonocích nejvýznamnějším svátkem. Ani letos se to navzdory všudypřítomné drahotě měnit nebude.
Bojíme se dotknout smrti? Abychom lépe přemohli ostych, uskuteční se v Budějovicích od pondělí 31. října do neděle 6. listopadu cyklus akcí Zapal svíčku a rozsviť duši - Týden o životě, smrti a vzpomínání.
V čele radnice městyse stojí starosta Olbramkostela Josef Veselý osm let. O tom, zda ho nově zvolení zastupitelé dosadí do starostenského křesla potřetí v řadě, rozhodnou na ustavujícím zasedání ve středu 19. října večer.
Spor o čokoládové zajíce má vítěze. Švýcarský nejvyšší soud v uplynulých dnech řešil kauzu týkající se oblíbených čokoládových zajíců ve zlaté folii od švýcarské společnosti Lindt. Ta obvinila řetězec Lidl, že zajíce zkopíroval a jeho cukrovinky jsou zaměnitelné za švýcarský produkt. Společnost Lindt spor nakonec vyhrála, v Lidlu teď budou muset sladké ušáky zničit.
Na živou tradici výročních obyčejů na Uherskohradišťsku a Uherskobrodsku se v neděli 11. září zaměřily na Kolejním nádvoří v metropoli Slovácka etnografky Marta Kondrová a Ludmila Tarcalová v pořadu od Buchlova k Javořině.
Od pátku do soboty se v Pozdni uskutečnil 7. ročník festivalu Kino Pozdeň otevřeno. Dorazili tvůrci snímků i herci. Mezi hvězdami pátečního večera nechyběli například česká snowboardkrosařka Eva Samková a její životní partner a herec Marek Adamczyk. Oba si zahráli v novém českém filmu Poslední závod, který měl letos na jaře premiéru a stejně tak byl promítnut jako ústřední snímek v rámci festivalu na sále pozdeňské sokolovny.
Alena Ahnelová a Ladislav Petrželka spolu tvoří pár přes 15 let. V roce 2015 se dokonce vzali, svatba to byla ale hlavně pro ně. Obřad sice proběhl, protože jsou ale oba nesvéprávní, není sňatek oficiálně právně uznán. Nemají se ovšem o nic méně rádi. Naopak. Díky Domovu Na Hrádku dokonce mohou bydlet sami v jednom z bytů v rámci chráněného bydlení v Kolíně. Společně v něm žijí už 11 let.
V ulicích Krnova se objevily billboardy, na kterých kandidát do zastupitelstva Radek Zajíc a kandidát do senátu Ladislav Šupina žertují o svých příjmeních.
/FOTOGALERIE/ Ve Valdštejnské zahradě je ke zhlédnutí výstava Má vlast cestami proměn. Ta si dala za cíl ukázat příznivé proměny zanedbaných míst a sídel v české krajině.
Ráj pro turisty, ale past pro místní? I tak lze popsat pocity lidí žijících v Lednici. Obec s dominantou zámku je v sezoně pod náporem stovek tisíc návštěvníků. Deník Rovnost v Lednici tráví jedno sluncem prozářené dopoledne. „Začíná to s Velikonocemi a končí zhruba po vinobraní. Sice ze všech stran slyším, jak to tu máme krásné, ale pro koho? Během sezony jsme ve vlastní obci vetřelci,“ říká muž středního věku, který se představuje jako Michal.
Liberecký kraj společně s Vlastivědným muzeem a galerií v České Lípě připravuje výměnu střešní krytiny Vísecké rychty v Kravařích. Kraj uvolní tři sta tisíc korun na zpracování předprojektové přípravy.
/FOTO, VIDEO/ Tovaryš, stárek, sekerník. Parta chlapů, bez kterých v minulosti nemohl fungovat žádný pořádný mlýn. V novém minipivovaru v Dolní Lhotě na Blanensku podle zmíněných profesí pojmenovali vlastní regionální pivo. Od letošního jara zatím vyprodukovali šestašedesát várek. Jedna je zhruba čtyř sta padesát litrů piva.
V roce 2019 se Dům seniorů Osoblaha zapojil do celorepublikového projektu Propojujemegenerace, který si klade za cíl podpořit spolupráci seniorů a dětíz mateřských a základních škol. Vzhledem ke covidové situaci se jim podařilo zrealizovat tutoaktivitu až v letošním roce. Aktivita, se kterou zvítězili byl Masopust. Za dokumentaci zdařilé akce i fotografie děkujeme Pavle Bartoníkové.
/PŘÍBĚHY PAMĚTNÍKŮ/ Pracovala na poli, v továrně, v rekreačním zařízení, v lese. Vůbec nejraději ale Jolana Koubová vzpomíná na své působení mezi dětmi ve školce. „Tam jsem pracovala moc ráda,“ usmívá se 90letá seniorka.
Byt, bezúročnou půjčku, náborový příspěvek a další bonusy nabízejí města zubním lékařům, kterých je celorepublikově nedostatek. Městu Chrudim se nyní podařilo sehnat čtyři stomatology, kteří přibyli k jednomu lékaři, jenž začne ordinovat od 1. září. Zoufalí lidé se tak konečně dočkají ošetření a péče o mnohdy už zdevastovaný chrup.
Lenka Špačková nechtěla své poklady skrývat před zraky veřejnosti, naopak se je rozhodla hrdě vystavit. Kočárky, panenky z různých materiálů, dobové hračky či mimoňské upomínky představují jen zlomek exponátů, které mohou vidět návštěvníci Retro muzea v Mimoni. Vydají se tak na cestu časem a zavzpomínají na své dětství.