Před lety zkusila výtvarnice z Tachova malovat na hnědé vejce černé můry, potom i želvy jako abstraktní vzory. Zjistila, že malovat na vejce tyhle věci je velice obtížná práce. Nyní jich vystavuje 350 v Muzeu Českého lesa v Tachově, a jak sama říká: „Složité motivy kreslím na vejce i přes tři hodiny.“
Když se ve Zdounkách zeptáte tamních obyvatel, kam vyrazit na něco dobrého na zub, většina vás nasměruje do místní cukrárny, která tam funguje už více než dvacet let. A jak přiznává sama provozovatelka Miroslava Kunová, cukrárna se za ta dlouhá léta příliš nezměnila.
V úterý pokračovalo u Krajského soudu v Českých Budějovicích soudní řízení s obžalovaným policistou Davidem Knapíkem z Třeboně, který je obviněn ze zabití a zneužití pravomoci.
Obyvatele Přerova potěší i letos pohled na pestrobarevné květinové koberce z ladoněk, krokusů či tulipánů. Lidé mohou už v těchto dnech vidět lidé na trávnících jarní cibuloviny, které byly vysázeny loni na podzim na několika místech - na třídách Gen. Janouška a 17. listopadu, ale také v ulicích Želatovská či Bezručova.
Den otevřených dveří v rokycanské 'Masaryčce' se koná tuto středu odpoledne. Dětii rodiče si prohlédnou prostory školy, podívají se na výukové materiálya didaktické pomůcky.
Po dvouleté pauze, kdy se jedna z největších poutí v České republice konala v náhradním termínu, se Sedlecká pouť vrací do svého tradičního času konání - do období Velikonoc. Pouťové atrakce se v prostoru před katedrálou Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jana Křtitele roztočí ve čtvrtek 14. dubna a pokračovat budou až do velikonočního pondělí 18. dubna.
Rybáři spustili jarní výlovy. Od pondělního rána zatahují sítě na Opatovickém rybníku u Třeboně, který má plochu 160 hektarů. Zájemci si ale musí přivstat. Zátah začíná už kolem sedmé hodiny ranní. Kromě tradičních kaprů končí v sítích také amuři, tolstolobici, štiky, candáti i sumci.
Prohlédnout si útroby prvního nadzemního podlaží obchodního domu v Jalubí a načerpat jarní i velikonoční inspiraci, takovou možnost budou mít až do 14. dubna lidé, kteří do té doby den co den od osmé do sedmnácté hodiny navštíví 12. ročník výstavy Pohádkové a probouzející se jaro.
Zřejmě jen čtyři roky vydrží dopravní řešení situace u železničního přejezdu u skláren v Poděbradech. Ze žižkovské strany byla v roce 2018 zaslepena část silnice navazující na ulici Budovcovu a ústící přímo u přejezdu. Nyní je tento „apendix“ využíván jako parkoviště. To by se však brzy mělo změnit.
"Co je masopust, ví asi skoro každý. Slaví se rok co rok ve městech a hlavně na vesnicích. Termín je přesně dán, určuje se podle Velikonoc, které se slaví každý rok v jinou dobu - a proto i masopust se mění," píše Dáňa Šprinclová. Děkujeme za povídání o jindřichohradeckém masopustu a masopustních zvycích.
Kraslice, pomlázky, výtečné pokrmy i rodinné tradice. Velikonoce už jsou za rohem a pomalu, ale jistě bychom se na ně měli začít připravovat. Kromě jarní výzdoby svého domova byste se měli zamyslet i nad tím, jaké sladké dobroty letos nachystat na sváteční tabuli. Pokud už vás omrzelo mlsání podle tradic a rádi byste vyzkoušeli něco originálnějšího než každoroční klasiku v podoběmazance, beránka nebo třeba jidášů, vyzkoušejte naše tipy. Připravte si třeba větrníky nebo sušenkový sendvič podle cukrářky Ivety Fabešové.
Kulturní život se opět začíná vracet a v Klatovech se lidé mají na co těšit. Chybět nebudou tradiční akce a koncerty. Vystoupí například Monika Absolonová, Pepa Vojtek, O5 a Radeček, ale i Štefan Margita a mnoho dalších.
V pátek odpoledne se v kulturním domě v Chlumci uskutečnila oslava MDŽ pořádaná Klubem seniorů města Chlumec. Na akci vystoupil muzikálový herec a zpěvák Josef Štágr, skupina Old Boys a taneční soubor ZUŠ Chabařovice.
Po dvouleté odmlce se v obci Petrov koncem února opět uskutečnilo již tradiční fašankové veselí. Událost to byla velkolepá a obyvatelé se na ní dlouho dopředu těšili a připravovali. Děkujeme panu Grabci za dnešní příspěvek.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Jen posledních několik dnů zbývá Hřensku do startu další turistické sezony. I letos se pustili během zimy do vylepšování soutěsek, během letních měsíců to totiž není kvůli vysoké návštěvnosti možné. První lodičky s návštěvníky známých soutěsek vyjedou již během prvního dubnového víkendu.
/ANKETA/ Kde jsou ty časy, kdy nám na kompletní obědové menu v Českém Krumlově stačilo šedesát korun. Restauratéři musejí reagovat na zvyšující se ceny potravin i jiných nákladů, a ceny během let šplhaly vzhůru.
Masopust patří mezi tradiční svátky, přesto je méně známý než Vánoce nebo Velikonoce. V Základní škole Trávních v Přerově se jej rozhodli uspořádat. Za příspěvek děkujeme Ditě Váverkové.
/FOTO/ Velikonoce na dobových pohlednicích, tak se jmenuje nová výstava v lounském muzeu. K vidění je pestrý výběr velikonočních pohlednic od konce 19. století po 80. léta 20. století.
/FOTOGALERIE/ V katolickém kostele Neposkvrněného Početí Panny Marie v Holčovicích mohou návštěvníka překvapit pravoslavné ikony. Loni tyto ikony darovali zdejší farnosti Ukrajinci, kteří sem po dva roky přijížděli za prací. Vysazovali v okolí Holčovic stromky, aby obnovili les po kůrovcové kalamitě.
V sobotu odpoledne vjel 34letý Egypťan žijící v Linci po nevydařeném předjíždění auta s mladými lidmi do velké výlohy asijského restaurantu Taifun v tzv. Mexnerově křižovatce na silnici B 139 do Welsu u Leondingu.
V Hořovicích se uskutečnil první ročník masopustu. S myšlenkou obnovit kdysi dávno velmi oblíbenou tradici přišel pan Milan Horváth z Hořovic. Podle pamětníků se prý masopust konal naposledy patrně někdy kolem 70. let. Velký průvod masek se vydával z náměstí do místního společenského domu, kde bujará zábava pokračovala.
Masopustní veselí dorazilo i do Senior Centra v Blansku. Oživit všední dny trochou zábavy a humoru se rozhodli zaměstnanci centra a jejich záměr vyšel. Legrační maškarády vykouzlily úsměv na tvářích snad všech jeho klientů. Děkujeme zaměstnancům centra za dnešní příspěvek.
Popeleční středou, která letos připadla na 2. března, nastalo také na Kutnohorsku čtyřicetidenní období půstu, které potrvá až do Velikonoc. V Kutné Hoře se věřící sešli vpodvečer v katedrále sv. Barbory ke mši s udílením popelce.
Popeleční středou, která letos připadla na 2. března, nastalo také na Kladensku čtyřicetidenní období půstu, které pokračuje až do Velikonoc. Výrazným symbolem Popeleční středy je takzvaný "popelec" - tedy udělování kříže na čelo z popela loňských ratolestí. Křesťané si tím připomínají pomíjívost pozemského života. Věřící se sešli ve středu v podvečer při mši svaté také v chrámu svatého Gottharda ve Slaném.
Biskup litoměřický Jan Baxant ve středu 2. března při mši v katedrále sv. Štěpána udílel popelce. Popeleční středou pro věřící začíná čtyřicetidenní postní období, které je přípravou na Velikonoce.
ANKETA / Popeleční středou, která letos připadá na 2. března, začíná období přípravy na nejvýznamnější křesťanský svátek Velikonoce, tzv. postní doba. Věřící by se měli na Popeleční středu výrazně postit, jíst jen velmi střídmě či vůbec, zcela si odříct maso, různé laskominy a jiné požitky.
Sobotní ráno slibovalo, že bude krásný sluneční den, bohužel již od oběda to vypadalo spíše na apríl. I přesto se příznivci obnovené tradice velkopavlovických Ostatků sešli 26. února léta Páně dvoutisícího dvacátého druhého roku na třetí hodinu odpoledne na nádvoří Ekocentra Trkmanka. Děkujeme Zitě Dvořákové za krásný příspěvek a Oldřichu Otáhalovi za krásmé fotky.
S březnem končí masopust a začíná postní období před Velikonocemi. Ohlédněte s námi za letošním polabinským masopustem v Pardubicích. Za fotografie děkujeme panu Jaroslavu Černému.
Masopustní průvod prošel poslední únorovou sobotu Louňovicemi pod Blaníkem. Oslav, při kterých každý rok lidé vítají jaro, se zúčastnil nemalý počet příznivců. Jako každý rok i letos akci připravil louňovický spolek Babinec.
K oblíbeným kulturním akcím v Hodoňovicích bezesporu patří masopust, který proběhl poslední únorovou sobotu. Těšil se velké návštěvnosti – jak masek, tak zábavy chtivých hostů.
Oslavte konec zimy a přivítejte nastupující jaro a blížící se Velikonoce. Na pivovarském dvorku Klenotu v Hradci Králové budou připraveny zabíjačkové dobroty, víno, horké nápoje a drobné řemeslné výrobky.
Novou výstavu s tématikou Velikonoc a tradičního umění našich předků připravuje Muzeum regionu Valašsko. Na zámku Vsetín budete moci od 2. března nahlédnout do historie i současnosti dvou lidových dovedností úzce spjatých s regionem Rožnovska – bílé výšivky a vyškrabovaných kraslic.
Novou výstavu s tématikou Velikonoc a tradičního umění našich předků připravuje Muzeum regionu Valašsko. Na zámku Vsetín budete moci od 2. března nahlédnout do historie i současnosti dvou lidových dovedností úzce spjatých s regionem Rožnovska – bílé výšivky a vyškrabovaných kraslic.
/FOTOGALERIE/ Žalmy za poražené prasátko, vyprávění řezníka Krkovičky, ale především skvělá zábava, masky a veselí. Na Slezskoostravském hradě proběhl v neděli další ročník oblíbeného masopustu, pojďte si ho užít v galerii fotografa Deníku Lukáše Stona.
/FOTOGALERIE/ Masopustní vodění medvěda má v Jakubčovicích, tedy části Hradce nad Moravicí, obrovskou tradici. A jak to zde vypadalo letos? Pokochejte se fotogalerií Jiřího Hajduka.
Po vynucené pauze ožily v sobotu také Valtice fašankovým veselím. Maškary i krojovaní vyrazili průvodem po městě, navštívili vinaře, bavili sebe i přihlížející a došlo i na tradiční pochovávání basy. Za krásné fotky děkujeme Renatě Hasilové.
Do průvodu vyrazily na tři desítky masek. Centrum města ovládlo bujaré veselí. Stárek se stárkou, medvěd, slamák, smrtka, bába s nůší, ale také pošťačka, krokodýl nebo policajt vyrazili v sobotu na masopustní obchůzku Přerovem. Na Masarykově náměstí vítaly maškary davy lidí, kteří si nenechali letošní masopust ujít.
Řádný, ale melodický rámus z bubínků, činel i harmoniky a zpěv se linuly z průvodu dětí a učitelek Mateřské školy Hýskov, které vyrazily na masopustní průvod po obci.
/DENÍK NA NÁVŠTĚVĚ/ Co do počtu obyvatel patří Dlažkovice mezi nejmenší obce s vlastním obecním úřadem. Vesnička v západní části Litoměřicka nedaleko Třebenic, kde žije asi 130 lidí, působí celkem nenápadně.
K vrcholu spěje masopustní období letošního roku. Tučný čtvrtek vychází na 24. 2., masopustní neděle na 27. 2. a úterý na 1. 3. Čeká nás tedy „hlavní víkend“ patřící masopustům. Které z chystaných akcí si nenechat ujít a za kterými se podle doporučení Středočeské centrály cestovního ruchu vyplatí urazit i kus cesty?
K vrcholu spěje masopustní období letošního roku. Tučný čtvrtek vychází na 24. 2., masopustní neděle na 27. 2. a úterý na 1. 3. Čeká nás tedy „hlavní víkend“ patřící masopustům. Které z chystaných akcí si nenechat ujít a za kterými se podle doporučení Středočeské centrály cestovního ruchu vyplatí urazit i kus cesty?
K vrcholu spěje masopustní období letošního roku. Tučný čtvrtek vychází na 24. 2., masopustní neděle na 27. 2. a úterý na 1. 3. Čeká nás tedy „hlavní víkend“ patřící masopustům. Které z chystaných akcí si nenechat ujít a za kterými se podle doporučení Středočeské centrály cestovního ruchu vyplatí urazit i kus cesty?
K vrcholu spěje masopustní období letošního roku. Tučný čtvrtek vychází na 24. 2., masopustní neděle na 27. 2. a úterý na 1. 3. Čeká nás tedy „hlavní víkend“ patřící masopustům. Které z chystaných akcí si nenechat ujít a za kterými se podle doporučení Středočeské centrály cestovního ruchu vyplatí urazit i kus cesty?
K vrcholu spěje masopustní období letošního roku. Tučný čtvrtek vychází na 24. 2., masopustní neděle na 27. 2. a úterý na 1. 3. Čeká nás tedy „hlavní víkend“ patřící masopustům. Které z chystaných akcí si nenechat ujít a za kterými se podle doporučení Středočeské centrály cestovního ruchu vyplatí urazit i kus cesty?