Lízátko je jen malá drobnost, ale dovede udělat velkou radost. S tímto mottem se ve Valašských Kloboukách uskutečnila sbírka lízátek pro onkologicky nemocné děti. V ní se ukázalo, že lidé mají dobrá srdce a chtějí pomáhat. Zapojily se desítky jednotlivců, rodin, firem a organizací, zaměstnanci městského úřadu, děti a učitelé ze školek a škol, ordinace lékařů i lékárny, lidé místní i přespolní… Poštou dokonce doputovalo několik zásilek z různých koutů republiky. A výsledek? Byl úžasný! V Klobuckém íčku se ve finále shromáždilo 145 kilogramů lízátek, k jejichž zabalení jsme potřebovali deset obrovských krabic. Ty jsme vypravili na kliniku dětské onkologie do Brna, kde malým hrdinům vykouzlí úsměv.
Fašank neboli masopust či ostatky je jedním z nejoblíbenějších výročních obyčejů, jenž se koná mezi Vánocemi a Velikonocemi, zhruba od poloviny února do počátku března. V tomto období lidé slaví a hodují. Nechybí průvod masek, na mnoha místech se pořádají zabíjačky a taneční zábavy. Lidé v Šebrově a Svaté Kateřině na Blanensku se v rozmezí let 2012 - 2020 při masopustech neváhali obléct do kostýmu Pata a Mata, Bílé paní, Obelixe či Červené Karkulky. Děkujeme paní Janě Bojanovské za poskytnutí fotografií.
Od 15. dubna do 25. května budete moci hledat v Hluboké nad Vltavou a jejím okolí jako každoročně obří malované kraslice a vydat se na rodinnou hru s mapou nebo se vydat na procházku a vybrat si ze tří vycházkových okruhů. Součástí akce je běžecký dobročinný závod na podporu rehabilitace Edvínka z Hluboké, který připadá na 15. dubna. Jste kreativní a máte dobré nápady? Obří vejce můžete pomalovat možná i vy! Koná se totiž konkurz. Děkujeme organizátorům za poskytnutý příspěvek.
Masopust či ostatky je jedním z nejoblíbenějších výročních obyčejů, jenž se koná mezi Vánocemi a Velikonocemi, zhruba od poloviny února do počátku března. V tomto období lidé slaví a hodují. Nechybí průvod masek, na mnoha místech se pořádají zabíjačky a taneční zábavy. Také v Číhalíně na Třebíčsku si malí i velcí v sobotu 19. února užili masopustní rej. Děkujeme paní Jitce Růžičkové za poskytnuté fotografie.
/FOTOGALERIE/ Obrovskou tradici má v Kajlovci, který je městskou částí Hradce nad Moravicí, vodění medvěda. Masopustním veselím žije celá obec a nejinak tomu bylo také tento víkend.
/FOTOGALERIE INTERIÉRU/ Dobré jídlo, tanec, všeobecné veselí, rej masek. S těmito aktivitami bývá nejčastěji spojován masopust. Kdo by si myslel, že se tyto oslavy v minulosti týkaly spíše jen chudších obyvatel, je na omylu.
S tradicí masopustního veselí seznámil v sobotu návštěvníky skanzen v Příkazech. Po roční pauze tato akce, která se nese ve znamení bujarého veselí, přilákala spoustu zájemců ze širokého okolí. Po celý den vyhrávala cimbálovka, nechyběly masky a zabijačkové speciality.
Prastarý svátek Masopust začíná na Tři krále. Pokračuje do Popeleční středy, od níž lidé drželi čtyřicetidenní půst před Velikonocemi. Masopust byl vždy ve znamení zábav a bujarého veselí a vyvrcholil posledními dny, kterým se na Valašsku říkal fašank nebo také končiny. Typickou součástí závěru svátku byly obřadní obchůzky s rejem maškar.
/FOTO/ Vředu Laufr, za ním cikánka, jeptiška, smrtka s řezníkem, medvědář s medvědem. Nezbytná kobyla s myslivcem a za nimi muzikanti. Obec Pohled na Havlíčkobrodsku zažila v sobotu veselý masopustní rej.
Tanec s medvědem, rej masopustních maškar, výskot a jásání Hanáků. Horní náměstí v Olomouci v sobotu ovládlo masopustní veselí a z láhve slivovičky si dokonce přihnula i smrtka, která se spolu s kominíkem, řezníkem, hanáckými tetkami a ostatními maskami vrhla do víru tance.
Tanec s medvědem, rej masopustních maškar, výskot a jásání Hanáků. Horní náměstí v Olomouci v sobotu ovládlo masopustní veselí a z láhve slivovičky si dokonce přihnula i smrtka, která se spolu s kominíkem, řezníkem, hanáckými tetkami a ostatními maskami vrhla do víru tance.
Po úspěchu Adventní stezky, kterou mohli Dačičtí projít v prosincových dnech, se ve městě rozhodli v podobném duchu pokračovat i v masopustním období. Děti se tak až do konce února mohou zapojit do soutěže o drobné ceny a přitom se dovědět něco zajímavého o tradicích spojených s masopustem.
Testy v Česku v pátek prokázaly 13 774 případů koronaviru, což bylo v pracovním dni nejméně za pět týdnů. Proti předchozímu pátku nakažených ubylo o víc než třetinu. Podobným tempem na 2568 se snížil také páteční počet podezření na opakovanou nákazu. Méně než před týdnem se ale také testovalo. Incidence dál klesla, za sedm dní připadá na 100 tisíc obyvatel 1048 nových případů. Počet lidí v nemocnicích s covidem-19 se snížil na 3578. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.
Pozorovat zblízka jeleny a laně mají možnost zájemci při komentovaných prohlídkách přezimovací obory v Horních Lysečinách v Horním Maršově. Správa Krkonošského národního parku tam a ve Vrchlabí organizuje speciální program pro veřejnost Jelen, seznamte se, o který je pravidelně velký zájem.
Masopust se blíží a žáci mateřských a základních škol z Městského obvodu jedna v Plzni přenesli své představy o tomto svátku na papír. Nejhezčí obrázky budou vyhlášeny v sobotu 26. února na masopustských slavnostech na selském dvoře U Matoušů. Konkurence je veliká, jak můžete sami posoudit v galerii.
/ROZHOVOR/ Muzikou žijí manželé Kmochovi ze Zubčic. Milují foklór, dechovky, lidové písničky a tanec. S krumlovským souborem Růže procestovali kus světa.
Hornický masopust, který se v sobotu 19. února od 10 hodin bude odehrávat v areálu Ševčinského dolu na Březových Horách, je první velkou akcí letošního roku, jichž Hornické muzeum Příbram připravuje celou řadu. Deníku to řekl jeho ředitel Josef Velfl.
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) chce, aby nejpozději 1. dubna byla uvolněna téměř všechna protikoronavirová opatření. Respirátory by mohly být povinné v menší míře než dosud. Řekl to na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně po schválení novely pandemického zákona. Na jednání vlády chce Válek příští týden předložit návrh postupného uvolňování opatření.
/FOTOGALERIE/ Netradiční pohled se nově naskýtá při procházení kolem zahrady Müllerova domu v areálu Slezského zemského muzea v Opavě. Objevila se tady totiž sedmimetrová zelená koule - hrách.
Výstavu kamélií v Rájci-Jestřebí jsem stihla v roce 2019 taktak. Je už od roku 1996 každoročně realizována a letos se po dvouleté přestávce otvírá znovu. Zámecké skleníky jsou už od 2. února otevřeny, výstava na zámku s letošním názvem Kamélie a slavnosti života bude zahájena 25. února a potrvá do 6. března. Za vzpomínku děkujeme Haně Dostálové.
Ochutnejte utopence a nakládaný hermelín. Všechno je domácí, žádná chemie. Tradičních farmářských trhů pod názvem Koudelův talíř se dočkají i letos obyvatelé Havlíčkova Brodu. Na tržnice zvou návštěvníky i další města v kraji.
Dosavadní ředitel zlínského divadla Petr Michálek se stal od února roku 2022 rektorem brněnské JAMU. „Zřizovatel divadla, statutární město Zlín, proto vyhlašuje na post ředitele divadla výběrové řízení,“ uvedl dnes ve zprávě zaslané médiím mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.
/FOTOGALERIE/ Období tanečních zábav, zabíjaček a svateb. A především také barevné a pestré průvody rozverných masek s muzikou. To vše je masopust, tradice, která neodmyslitelně patří také do měst a obcí v Moravskoslezském kraji. Pojďte nyní nahlédnout do bohatého výběru fotografů Deníku a podívat se, jak pro vás masopustní akce v regionu zaznamenali v předchozích letech.
/FOTO, VIDEO/ Jako by to počasí vědělo. V Hořicích bude od sobotního rána veselo a medovina, pivo a jitrnice na sluníčku víc chutnají. Už na dálku láká od časných ranních hodin libá vůně zabijačkových pochoutek, hlasitý smích teprve přicházejících lidí v tradičních kostýmech a ladění hudebních nástrojů. Když se průvod krátce po deváté vydává do ulic, všichni už jsou ve výborné náladě.
V Hamrech na Hlinecku se v sobotu konal tradiční masopust. Maškarádi obešli vesnici za doprovodu muziky, začernili tváře přihlížejících a jejich dováděním se svět zase vrátil do normálu. Ani sníh nechyběl.
Slovo masopust je známé jako označení maškarního reje a veselí. Období od Tří králů do Popeleční středy, kdy se pořádají plesy a zábavy. Nebo jen třídenní veselí na konci masopustní doby, a to neděle, pondělí a úterý. Datum masopustu se každý rok mění. Důležité je znát, kdy se slaví Velikonoce, ty jsou stejně jako masopust pohyblivé. Vydejte se s námi v následujících 2 částech po historii této slavnosti ve fotografiích do malé obce na Blanensku, malebného Šebrova - Kateřiny. Děkujeme paní Janě Bojanovské za poskytnutí informací a fotografií.
Napsat dopis, umístit jej do obálky, vyplnit adresáta, nalepit známku a odnést do poštovní schránky. Ještě nedávno zcela běžný způsob komunikace. Dnes stačí otevřít aplikaci v mobilním telefonu, napsat text, přidat fotku či video a odeslat. I přes nástup digitalizace však Češi na „klasickou“ poštu nezanevřeli. Především při nejrůznějších příležitostech, kdy Česká pošta vydává speciální razítka.
/ARCHIVNÍ FOTO/ Oblíbený svátek, kdy se lidé v minulosti před obdobím půstu naposledy pořádně najedli a poveselili, přetrval ve změněné podobě dodnes. Fašank, voračky či ostatky, dnes známé jako masopust, letos končí masopustním úterkem 1. března. Následovat bude popeleční středa, kterou křesťané vstupují do čtyřicetidenního postního období, jež je přípravou na Velikonoce.
/FOTOGALERIE UVNITŘ ČLÁNKU/ Dokončit do Velikonoc křížovou cestu z Hesova si dal za cíl umělecký kovář Petr Štáfl z Uher. „Aktuálně je celá práce už za polovinou. Nikdo mě ke spěchu nenutí. Rozhodl jsem se tak sám,“ řekl.
Výstavu kamélií v Rájci-Jestřebí jsem stihla v roce 2019 taktak. Je už od roku 1996 každoročně realizována a letos se po dvouleté přestávce otvírá znovu. Zámecké skleníky jsou už od 2. února otevřeny, výstava na zámku s letošním názvem Kamélie a slavnosti života bude zahájena 25. února a potrvá do 6. března. Za vzpomínku děkujeme Haně Dostálové.
Hurá je tu masopust. Veselý svátek mezi Vánocemi a Velikonocemi, kdy se konaly karnevaly a kdy všude bylo plno smíchu a dobrého jídla, si připomněli ve středu 9. února v mračské mateřince MiniSvět. Na legrační písničky si děti z mateřské školy zatancovaly, vyzkoušely si hod koláčem a všude ve školce bylo veselo díky krásným, pestrým maskám.
Košty kořalek, vína ani i plesy, které neodmyslitelně patří k tradicím měst a vesnic Slovácka nebudou hrát v prvních třech či čtyřech měsících letošního roku do karet jejich pořadatelům.
V centru Českého Krumlova je nyní sice prázdno, město ale spí jen zdánlivě. Intenzivně se připravuje na novou turistickou sezonu. Jednou z novinek budou Velikonoční slavnosti.
Medvědi, kobyly, ale třeba i smrtka či slaměný pohřebenáč a další maškary vyrazí do ulic měst a obcí. Po loňské nucené přestávce je letos kulturní kalendář na Rychnovsku masopustními veselicemi přímo nadupaný. Pořadatelé doufají, že jim plány covid tentokrát nepřekazí.
Současná vláda šetří a rekreační zařízení přišla o slibovanou pomoc v době koronavirové krize. Podpora měla trvat do února 2022 a teď je všechno jinak.
Jihočeští hospodští a provozovatelé restaurací reagují na to, že Nejvyšší správní soud (NSS) ve středu zrušil povinnost prokazovat očkování nebo prodělaný covid-19 před vstupem do restaurací, klubů či heren a při ubytování v hotelech. Zásah soudu je časově odložený o sedm dní. Poté budou moci využívat stravovací a ubytovací zařízení všichni lidé, kteří aktuálně nevykazují příznaky onemocnění, včetně neočkovaných.
V Třinci zavedli novou tradici, první narozený občánek města v každém roce dostane stříbrný pamětní tolar. Hned v prvním roce se ale přihodila (ne)milá situace, kdy se až s odstupem času zjistilo, že první občánek vlastně není první. A začala tím jiná, úsměvnější tradice.
/FOTOGALERIE/ Vybaví se vám občas vzpomínky z dětství, jak babička stlala duchny, přehodila přes ně přehoz a odložila si brejličky na noční stolek vedle modlitební knížky a růžence? Takový starosvětský pokojíček dnes už těžko najdete. Můžete ho navštívit v Lomnici, kde paní Anna Kyselová provází návštěvníky svým muzeem Život na vsi.
První letošní degustaci pálenek na Slovácku uspořádal o třetím pátečním lednovém večeru Klub přátel Salaše (KPS). V Obecním domě Stará škola v Salaši usedlo ke stolům, na nichž byly prázdné baňaté štamprlky se zúženým hrdlem, určené pro hodnocení vzorků pálenek dvaatřicet školených ochutnávačů pálenek ze 45 pozvaných.
Jako kastelánka raduňského zámku působí Markéta Kouřilová od počátku roku 2019. Seznámila se s ním ale ještě dříve, v roce 2017 sem totiž nastoupila na post pracovníka vztahů k veřejnosti. V následujícím rozhovoru jsme si povídaly o plánech do budoucna, možnosti zpřístupnění zámku i v zimě a řeč přišla i na tajemný Čertův kámen, nacházející se v zámeckém parku.
/FOTOGALERIE/ Stejně jako většina zámků je i ten raduňský v zimě v jakémsi stavu hibernace. Exponáty jsou zahaleny, návštěvnický šum střídá ticho a celý zámek odpočívá. O relaxu však nemůže být vůbec řeč, protože zima je hlavně časem příprav. Deník se sem právě v tomto období vypravil zjišťovat, jak zde vlastně takováto relaxační část roku vypadá.
/FOTOGALERIE/ Hospoda Na Slamníku je jedním z nejstarších stále fungujících zařízení v Praze. Našli byste ji na rohu Wolkerovy a Gotthardská ulice v Bubenči na Praze 6. Její historie sahá až do poloviny 17. století a je plná překvapivých zvratů.