V čase „dušiček“, svátku zemřelých, vzpomenu na svoji maminku Evičku. Neuvěřitelně silným životním zážitkem se pro mne stal její pohřeb, a to před 65 lety. Mně bylo teprve 10 let, sestře ještě o dva roky méně.
Lubomír Červenka působí v Hodslavicích jako evangelický farář od roku 2007. Kromě toho dělá také průvodce v Památníku Františka Palackého, v dřevěném kostele svatého Ondřeje, a je-li zájem, pak také v nedalekém evangelickém kostele. Ten v získal v roce 2020 českou cenu architektů za rekonstrukci interiéru, kterou navrhli Václav Šuba a Jakub Červenka, syn Lubomíra Červenky.
Sdružení pro obnovu rozhledny na Sedle se zasloužilo o to, aby byla rozhledna postavena. A podařilo se. V roce 2009 byla slavnostně otevřena. Nyní už je sdružení rozpuštěné, ale tradiční pochody na Silvestra i nadále pokračují.
/FOTOGALERIE/ Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v metru na lince C ve výměně dřevěných pražců za betonové, tentokrát ve stanici Vyšehrad a v úseku I. P. Pavlova – Muzeum. Od čtvrtka 28. října do neděle 31. října je proto obousměrně přerušen provoz metra na lince C mezi stanicemi Pražského povstání a Muzeum. V úseku Hlavní nádraží – Pražského povstání zavede podnik náhradní autobusovou dopravu XC. Od pondělí bude metro na lince C opět jezdit bez omezení v celé trase.
Adéla Hanzalová z Rybovy Lhoty na Táborsku se ve volných chvílích věnuje aranžování a floristice. Své výrobky prezentuje pod značkou Amally Design, pro čtenáře Deníku si připravila několik rad i vlastních triků.
Pracovníci přerovských technických služeb se v těchto dnech téměř nezastaví. Období před Dušičkami je totiž vždy jedno z nejnáročnějších. Shrabují listí, čistí hroby, upravují výzdobu v okolí kolumbária a kontrolují, zda jsou správně umístěné svíčky na vsypových loučkách.
Pro letošek už patří akce pro veřejnost v areálu jednokolového středověkého mlýnu v Hoslovicích minulosti. V sobotu 23. října zde byla poslední s názvem Podzim vchází do dveří.
Ženské oddělení pro léčbu závislosti ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze si letos připomíná 50. výročí. Prošlo jím více než pět tisíc pacientek, včetně paní Taťány, která Pražskému deníku vyprávěla, jak alkohol zasáhl do jejího života.
Čím žijí města, vesnice či vesničky, které obvykle jen projíždíme ? Co je tam k vidění? A jak se tam žije? Seriál Deníku vás provede obcemi na Zlínsku. Přiblížíme vám místní atrakce, nejžhavější témata i zajímavé osobnosti. Dnes se podíváme do obce Kaňovice.
Ve zvonici na vlastní oči a uši. Na takové záběry už dávno nejsme zvyklí. Většinu zvonů v republice uvádí do pohybu elektrický motor. V Čisté u Litomyšle však za velkolepými tóny dvoutunového svatého Mikuláše a jeho čtyř sourozenců stojí pořádná pára, ale také cit zdejších zvoníků. „Člověk to dělá rukama i srdcem,“ říká zvoník Pavel Kuře z Čisté u Litomyšle. Zvoník podle něj může být hluchý jak poleno, zvon má totiž tón v sobě. Chce to ale cit v rukou… Poslechněte si ve videu celou, více než čtyřminutovou "symfonii".
Kdo zaváhá, nejede. To může brzy platit pro ty, kteří odkládají výměnu letních pneumatik za zimní až na poslední chvíli. Zákonný termín 1. listopadu se neúprosně blíží a už nyní je téměř nemožný úkol domluvit schůzku v pneuservisu do konce tohoto měsíce. Pro mnohé tak bude pořekadlo "od října do Velikonoc" jen zbožným přáním.
Kraj Vysočina neplní své závazky, tvrdí ředitel společnosti Jindřichohradecké místní dráhy Boris Čajánek. Ta provozuje úzkorozchodnou železniční trať z Jindřichova Hradce do Obrataně. Provoz je ale ztrátový a na prodloužení smlouvy po roce 2024 se dopravní podnik s krajem Vysočina zatím nedokáže dohodnout. „Jsme připravení jednat a uděláme maximum pro nalezení kompromisu, ale vždy jsou na to potřeba dvě strany,“ řekl Čajánek.
Kraj Vysočina neplní své závazky, tvrdí ředitel společnosti Jindřichohradecké místní dráhy Boris Čajánek. Ta provozuje úzkorozchodnou železniční trať z Jindřichova Hradce do Obrataně. Provoz je ale ztrátový a na prodloužení smlouvy po roce 2024 se dopravní podnik s krajem Vysočina zatím nedokáže dohodnout.
Nesmí chybět k rajské, svíčkové nebo výpečkům. Pokud by Češi volili svou národní potravinu, přední místa by jistě zastávaly právě ony. Knedlíky tři desetiletí vyrábí Zdeněk Ptáček z Oskavy. „Osobně je jím nejraději se zelím,“ prozrazuje.
/FOTOGALERIE/ Pokud se dá o někom říct, že drží pospolu, tak určitě o rodácích z Hrušova. Již několik desítek let pořádají pravidelné srazy. V dobách největší slávy jich dorazilo i více než tři sta, včetně slavných rodáků Marie Rottrové či Vlastimila Brodského. Organizátorské žezlo před řadou let převzali manželé Zdeňka a Zdeněk Dudkovi.
Základní organizace ČZS Machová uspořádala ve spolupráci s Ú.S ČZS Zlín ve dnech 25. – 26. září 2021 Okresní výstavu ovoce a zeleniny. Výstavy se aktivně zúčastnily i další organizace zahrádkářů z Malenovic, Tlumačova, Míškovic a Talašovo zahradnictví Tlumačov. Nejvíce vzorků dodali lidé ze zahrad v Machové.
/Z ARCHIVU DENÍKU/ Koláče i klobásky, keramika i voňavé mýdlo a spousta dalších rukodělných výrobků byla v nabídce na Svatováclavském posvícení na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova také v roce 2016.
Diecézní charita České Budějovice se koncem letošního března iniciativně chopila provozu náhradního denního centra pro lidi bez domova a nouzové noclehárny pro muže. Tyto služby běžně provozuje místní městská Charita v Domě sv. Pavla, který se však náhle ocitl v karanténě kvůli výskytu onemocnění covid-19.
Václavská pouť ve Strakonicích s sebou přinesla bohatý program. Mimo jiné se v místní sokolovně sešli na tradiční burze sběratelé. Za fotky z akce děkujeme Janu Malířskému.
Nesmí chybět k rajské, svíčkové nebo výpečkům. Pokud by Češi volili svou národní potravinu, přední místa by jistě zastávaly právě ony. Knedlíky tři desetiletí vyrábí Zdeněk Ptáček z Oskavy. „Osobně je jím nejraději se zelím,“ prozrazuje.
Pravidelné čtvrtletní hromadné dárcovství pořádají vojáci 143. zásobovacího praporu z Lipníku nad Bečvou již třetím rokem. Za fotoreportáž velice děkujeme rotmistryni Petre Novákové.
Pravidelné čtvrtletní hromadné dárcovství pořádají vojáci 143. zásobovacího praporu z Lipníku nad Bečvou již třetím rokem. Za fotoreportáž velice děkujeme rotmistryni Petre Novákové.
Pravidelné čtvrtletní hromadné dárcovství pořádají vojáci 143. zásobovacího praporu z Lipníku nad Bečvou již třetím rokem. Za fotoreportáž velice děkujeme rotmistryni Petre Novákové.
Vysoké Pole, obec v srdci Vizovických vrchů ležící pod pověstmi opředenou horou Klášťov, má rozhodně lidem co nabídnout. V souvislosti s turistikou je s tímto místem nejčastěji spojovaný název Envicentrum pro krajinu Vysoké Pole (Envicentrum). Právě tam během sezony zavítají tisíce návštěvníků, především dětí.
V úterý 21. září se v Liberci konalo vyhlášení šestnáctého ročníku podnikatelské soutěže. V Libereckém kraji nejvíce zaujal výrobce optických skel a prodejce výtvarných potřeb.
Po více než sto letech bude mít kostel svatého Martina v Klenčí pod Čerchovem opět všech sedm zvonů. Na odlití dvou nových kousků a obnovu pěti stávajících vybrali peníze tamější farníci.
Úžasný, talentovaný a ztělesnění všeho francouzského - takové přívlastky zaznívají ve francouzských médiích a z úst francouzských politiků i osobností na adresu filmové legendy Jeana-Paula Belmonda. Velká část francouzských stanic na program zařadila některý z desítek Belmondových filmů. Na herce pro ČTK zavzpomínal i jeho nejznámější český dabér Jiří Krampol.
V době covidu dostala nápad a začala doma vyrábět první dobroty na zkoušku. Dagmar Němcová z Lomnice nad Lužnicí založila firmu Šťastný jídlo se zaměřením na slaný a sladký catering a v průběhu září oficiálně otevře svou domácí výrobnu.
Nejen mazanec, nádivka nebo beránek patří k velikonočnímu času. Na Chodsku jsou to i tradiční perníčky s jarními motivy. Podle receptu známé Ludmily Fliegelové z Domažlic je můžete vyzkoušet i vy.
Aplikace připomene historické události v Krušnohoří, odborníci sledují skály v Českém Švýcarsku, s uvolněním omezení pomalu opět začínají společné akce basketbalistů, fotbalistů i škol v česko–saském pohraničí. I přes potíže způsobené pandemií koronaviru dál běží projekty přeshraniční spolupráce.
Aplikace připomene historické události v Krušnohoří, odborníci sledují skály v Českém Švýcarsku, s uvolněním omezení pomalu opět začínají společné akce basketbalistů, fotbalistů i škol v česko–saském pohraničí. I přes potíže způsobené pandemií koronaviru dál běží projekty přeshraniční spolupráce.
Hudební skladatel Martin Šebestík alias Armin Effenberger prožil šťastné dětství v objetí moravského folkloru. Kolem ostnatého drátu na hranicích, který odděloval socialistické Československo od Rakouska, se projížděl jako kluk na kole, a možná i proto se snaží své děti připravit na život v míru a prosperitě.
Budkovské zvony, ozdoby kostela svatého Martina, se v neděli slavnostně rozezní. Obec ve spolupráci s farností totiž připravuje slavnostní svěcení dvou zvonů.
Díky skvělé práci Václava Víška a jeho blogu s názvem Vencovy pindy si můžeme porovnat, jak vypadala různá místa města Velvary v minulosti a před několika lety. Jak se tato místa změnila? Můžete porovnat ve fotogalerii!
Ludmila Fojtíková byla dlouhé roky kronikářkou obce Sehradice. Výtvarné nadání zúročila už v mládí, kdy malovala plakáty. Dnes vyrábí parafínové andělíčky a další svíčky nejrůznějších tvarů. O Velikonocích se v domech a zahradách po celé vísce houpají její kraslice. Maluje je už asi třicet let.
V pátek 16. července začala v Zahorčicích u Boršova nad Vltavou na Českobudějovicku devátá sezóna „otáčka naruby“. Dvouhektarová náves obce se na celé léto stala scénou, po níž budou chodit diváci. V Mrazíkovi vystupují dva Ivánci, co k sobě mají blízko.
Sotva začaly chodit do školy, už je máme doma zase. Pro ty rodiče, jejichž děti nezamíří hned na několik letních táborů po sobě, čekají o prázdninách tvrdý úkol. Zkrotit dětskou dlouhou chvíli a ochránit klid v domácnosti pomohou bojovky. Pojmout je můžete jako naučné klání nebo akční podívanou.
Ke každému městu zvuk zvonů patří. Umíráček ohlašuje události smutné, ale i ty jsou součástí našeho života. Letos se znovu po opravě rozezněl v Holicích.
Odmalička se točila kolem pečení, ale před čtyřmi lety se do něj pustila naplno. Teď Ludmila Fliegelová z Domažlic udělá stovky perníčků s chodskými motivy za měsíc a práce jí stále přibývá. Osvědčené rodinné recepty, rady, zkušenosti i vychytávky chce předat ostatním, a tak plánuje vydat knihu.
/ROZHOVOR/ Humpolec je zkrátka nejkrásnější místo pro život, prohlásil kdysi tatínek současné místostarostky Aleny Kukrechtové. Ta jeho názor přebrala a co víc, snaží se na rozvoji města neustále pracovat. „Pod křídla“ po zvolení dostala kulturu, školství, sport, zdravotnictví a sociální služby.
I letos se Hořičtí dočkali. Pouť se původně měla uskutečnit v tradičním termínu pět týdnů po Velikonocích, kvůli nejisté pandemické situaci ji ale pořadatelé přesunuli na druhý prázdninový víkend. Kolotoče, atrakce a stránky s nápoji a perníkovými srdci se sice v sobotu tloukly o pozornost návštěvníků s food festivalem, který se konal pod Gothardovým vrchem ve Smetanových sadech, své příznivce si ale barevná paráda přesto našla. Hlavně děti byly nadšené z balónků ve tvaru superhrdinů, blikajících světel a řady nezvyklých atrakcích, k nimž patřil například vodní zorbing.
Znám jednoho krále, jmenuje se Marek. Znám dokonce i jeho paní, krásnou královnu Veroniku. Měl jsem tu čest se svou vnučkou několikrát navštívit jejich pohádková představení na hoře zvané Kunětická. Nyní se jejich představení na zámky opět vrací.
Historie Sboru dobrovolných hasičů obce Košice na Táborsku se začala psát v roce 1903, v současné době má základna kolem 50 aktivních dospělých členů. Starostou sboru je Josef Pařízek, jeho náměstkem Václav Čamra st., jednatelem Jaroslav Novotný a velitelem jednotky Jaroslav Cícha.
Dlouho připravované otevření nových expozic v muzeu vetešníka Pavla Kuřete je už na dohled. Od soboty 3. července budou moci návštěvníci za dobrovolný příspěvek nahlédnout na zámku v Martinicích do minulého století, připomenout si, jak tehdy lidé trávili čas a nechat se unášet příběhy, které kdysi napsal sám život.
Dlouho připravované otevření nových expozic v muzeu vetešníka Pavla Kuřete je už na dohled. Od soboty 3. července budou moci návštěvníci za dobrovolný příspěvek nahlédnout na zámku v Martinicích do minulého století, připomenout si, jak tehdy lidé trávili čas a nechat se unášet příběhy, které kdysi napsal sám život.
Dlouho připravované otevření nových expozic v muzeu vetešníka Pavla Kuřete je už na dohled. Od soboty 3. července budou moci návštěvníci za dobrovolný příspěvek nahlédnout na zámku v Martinicích do minulého století, připomenout si, jak tehdy lidé trávili čas a nechat se unášet příběhy, které kdysi napsal sám život.