Praha - Degustační festival na Náplavce představí letošní mladá vína od 25 českých a moravských vinařů. Nebude chybět ani skvělá gastronomie – pečená husa, husí speciality, středomořská kuchyně a chuťovky k vínu. Svatomartinské slavnosti obohatí také hudební vystoupení, které připraví například Varmužova cimbálová muzika. Vstupné je zdarma. Kdo bude chtít ochutnávat, zakoupí si degustační set za 100 korun. Rašínovo nábřeží, Praha 2, 12. listopad, od 10 hodin.
Uherské Hradiště – Poukaz na večeři pro dva v restauraci Koníček, sada exkluzivních vín od vinařství Zlomek a Vávra, ledové víno ročníku 1980 či Chateauneuf du Pape, tedy originál typického francouzského vína nejvyšší kvality.
Litoměřice - Antonín Hrabkovský ml., vedoucí Klášterních vinných sklepů Litoměřice, ukazuje letošní Svatomartinské. První lahve naplnili v Litoměřicích v pátek.
Bořetice – Dohromady 121 tisíci korunami podpořili vinaři nemocnou Sabinku Grófovou z Němčiček, která trpí dětskou mozkovou obrnou. Šeky si převzala ona a její rodina v sobotu dopoledne při zahájení Putování za mladým vínem v Bořeticích.
Uherské Hradiště – Slovácký košt slivovice neboli Superkošt nabízející pouze nejlepší vzorky pálenky z modrého ovoce odstartoval svůj třetí ročník v prostorách uherskohradišťské Reduty. K ochutnání tak bylo na 132 variací slivovice od různých pěstitelů ze Slovácka a jeho blízkého okolí.
Ču-chaj - Petra Kvitová nechtěla odjíždět domů z čínského Ču-chaje s porážkou. I když finále Elite Trophy nezačala dobře, duel s Elinou Svitolinovou otočila a letošní turnajovou sezonu ukončila výhrou. Rok, který v první půlce rozjela špatně, uzavřela na vítězné vlně a konstatovala, že pro ni jsou inspirací také nové světové tenisové jedničky Brit Andy Murray a Němka Angelique Kerberová.
Přerov – Vstupenka stála šest korun, dvě deci vína v baru v předsálí dvě padesát. Nedělní čaje v Městském domě byly vždycky natřískané mladými lidmi a tančilo se i na balkoně, kde se stálo dokonce ve třech řadách za sebou.
Praha - Ve věku 70 let zemřel dnes dopoledne v jedné z pražských nemocnic na následky těžkého zranění básník, prozaik, novinář a pedagog Jaroslav Holoubek. Oznámila to jeho rodina.
Praha - Ve věku 70 let zemřel v neděli dopoledne v jedné z pražských nemocnic na následky těžkého zranění básník, prozaik, novinář a pedagog Jaroslav Holoubek. Novinářům to oznámila jeho rodina.
Buchlovice – Chlebem, každodenní nezbytnou výživou, ale také solí, která je znamením čistoty a vzácnosti, vítaly hostesky v pátečním podvečeru návštěvníky Muzea Podhradí v Buchlovicích. Bylo tomu tak při slavnostním zahájení výstavy s názvem Ukrojte si nás, která se vyprofilovala v prestižní akci, jež se stala oslavou základní lidské potraviny – chleba.
Děčín – Již příští pátek 11. listopadu se v 11 hodin a 11 minut začnou po celé zemi slavnostně otevírat a ochutnávat Svatomartinská vína. U oblíbené tradice nesmí chybět ani Vinotéka Děčín v Křížové ulici.
Chrudim – Dobrou zprávou je, že se počet chrudimských bezdomovců nezvyšuje. Je to již zavedené pravidlo: Jeden zemře, druhý přijde. Je však zarážející, že věk těchto lidí je stále nižší.
Praha - Zájem zákazníků o svatomartinskou husu v posledních letech každoročně roste. Restaurace na svatého Martina, tedy 11. listopadu, i v následujících dnech připraví husí menu s mladým svatomartinským vínem, které se může otevřít po 11:00 tohoto dne. V Česku se každoročně líhne kolem 200 000 housat, jejich počty v posledních letech zvolna stoupají.
Brno – Stovky let staré sklepení pod takzvaným Římským náměstím vyčistili průzkumníci. V zachovalé chodbě našli kliky, zámky a další archeologické artefakty. Všechny tajemství podzemí tím ale zřejmě ještě neodhalili, protože část chodby zůstává zasypaná.
Benešovsko - První listopadový víkend nabídne obyvatelům Benešovska tři různorodé akce. Zájemci se tak mohou těšit na výstavu, hudební program i dobré jídlo.
Uherský Brod – Ani dva měsíce po skončení Slováckých slavností vína a otevřených památek není v Uherském Brodě příliš jasné, proč se tamní soubory letos vůbec poprvé nezúčastnily programu, s nímž klasicky vystupují na hradišťském Mariánském náměstí. Smířit se s odpovědností za jejich absenci odmítají především samotné soubory, na jejichž údajný nezájem o slavnosti poukazuje vedení města.
Brno /TIPY NA VÍKEND/ - Nejdřív vylezou na lezeckou stěnu, pak se na lanovce spustí přes celý pavilon a nakonec vyzkouší, jak se řídí autobus nebo tramvaj. Například takový program slibuje pro děti a jejich rodiče Festival sportu, tance a zábavy, který v pátek začíná na brněnském výstavišti a potrvá až do neděle.
Břeclavsko – Skleničky naplněné bílým, červeným či růžovým vínem zacinkají na Břeclavsku. Víkend slibuje hned několik vinařských akcí. Zájemci mohou vyrazit například za mladým vínem do Zaječí, Bořetic a Moravské Nové Vsi či naopak ochutnat archivní vína ve Vranovicích.
Chyše – Rozlučka jako víno. Ano, přesně tak. Fotbalistky chyšského Sokola se rozloučily s podzimní částí divize skupiny A famózně. Potvrdily totiž roli favorita a jedním vrzem smázly teplickou rezervu, které nabalily do fotbalového rance pořádnou výslužku, která čítala třináct kousků.
Jirkov - Rozlučka jako víno. Ano, přesně tak! Fotbalistky Ervěnic se rozloučily s podzimní částí divize skupiny A famózně. Potvrdily totiž roli favoritek a smázly Horní Břízu, které nabalily do fotbalového rance pořádnou výslužku. Ta čítala šest branek.
Praha - Tradičně svěží a ovocitá jsou svatomartinská vína - a taková budou i letos. Zástupci Vinařské unie na dnešní tiskové konferenci v Praze uvedli, že kvalita hroznů je dobrá, je jich však méně. Jarní mrazíky totiž zničily zhruba 30 procent úrody, v některých oblastech Moravy většinu hroznů révy vinné poškodily nenávratně, řekl na dnešní tiskové konferenci v Praze prezident unie Ondřej Beránek. Unie sdružuje přes dvacet nejvýznamnějších tuzemských vinařství.
Moravská Nová Ves – Kráčí kolem vinařských sklepů v Moravské Nové Vsi. Pod nohama jí šustí žlutě zbarvené listí, v ruce drží sklenici s deci bílého. Upíjí. Opodál pobíhá pes Fredy. Fotografka Liba Taylor přijela do městyse, kde začala její nová mise: zachytit poslední ženy, které se stále oblékají do denních krojů.
Znojmo – Majitel Znovínu Znojmo Zdeněk Palát přerušil své mlčení a v kauze údajného tunelování Vinných sklepů Lechovice, kde jeho rodina měla krátce většinový podíl, se rozhodl promluvit.
České Budějovice - Třicet českobudějovických restaurací se zapojilo do projektu Svatomartinské Budějovice. Jeho cílem je poradit milovníkům tradiční martinské husy nebo svatomartinského vína, kam se v krajském městě na oblíbené dobroty vypravit.
Praha - Již podesáté hostí Praha festival šampaňského vína Grand Jour de Champagne. Milovníci šumivého nápoje i gastronomických zážitků mohou v rámci akce navštívit prostory barokního Buquoyského paláce v Praze, v němž sídlí francouzské velvyslanectví, prezidentské apartmá hotelu InterContinental či Obecní dům. V hlavním městě potrvá festival do soboty, v Brně se uskuteční 9. listopadu v hotelu International.
Pardubice – Dva týdny pestrobarevných oslav nabídne letošní ročník festivalu Francouzský podzim, který se ode dneška až do 16. listopadu utáboří již po čtvrté v Pardubicích.
Brno – Stát chce změnit pravidla pro prodej sudového vína. Zakáže ho vinotékám, povolí jen vinařům a dovozcům ze zahraničí. Vše budou muset nově hlásit.
Hradec Králové - Hynek Pech byl herec. Skvělý herec. S léty zrál jako jeho oblíbené víno. Žil spoustu životů. Na jevišti svého domovského Klicperova divadla prožil desítky let v kůži desítek zajímavých postav.
Hradec Králové - Hynek Pech byl herec. Skvělý herec. S léty zrál jako jeho oblíbené víno. Žil spoustu životů. Na jevišti svého domovského Klicperova divadla prožil desítky let v kůži desítek zajímavých postav.
Slovácko - Milí čtenáři, na stránky Slováckých novin se vrací populární fotosoutěž O nejpohlednější stárkovský pár. I v letošním jejím už sedmém ročníku chceme touto formou pravidelně každý pátek představovat na společných fotografiích hodové stárky. První soutěžní pár uveřejníme již v pátek 11. listopadu.
Moravská Nová Ves /FOTOGALERIE/ – Přibližně dvě stě lidí si v sobotu nenechalo ujít akci, která se uskutečnila v Moravské Nové Vsi. Tamní vinaři sdružení ve spolku Vinaříček pro návštěvníky spojili ochutnávku vína a dýní. „Jde o zpestření podzimu. Dříve se u nás jedla hlavně jádra a zbytek se dával prasatům. Dýně ale lze zužitkovat i jinak, mnohé z nich jsou tělu velmi prospěšné," uvedla za organizátory Iva Fic Tomanová. Lidé v neoveských vinařských uličkách Výmol a Zátiší ochutnávali rozličné moučníky, polévku nebo úpravu na způsob dipu. Ten posloužil jako doplněk k masu.
Plzeň – Velmi zajímavý průřez všemi oblastmi Francie ve vínech nejvyšší kategorie AOC nabídne Velká francouzská degustace, která se v pátek 4. listopadu od 16 do 21 hod. koná v plzeňském Hotelu Angelo.
Velehrad – Mezinárodní výstava mešních a košer vín s všeslibujícím názvem Cisterciácká pečeť bude o první listopadové sobotě patřit už podeváté ke zcela ojedinělé akci tohoto charakteru v České republice i v Evropě. Opět bude uspořádána v historickém Slovanském sále Stojanova gymnázia v poutním Velehradě, kde kdysi cisterciáčtí mniši začali pěstovat révu vinnou.
Mikulčice – Čtyřicátého tisícího návštěvníka oslavilo v uplynulých dnech Slovanské hradiště v Mikulčicích. Přišel těsně před ukončením sezony, osmadvacátého října. Jednalo se o nejmladšího člena rodiny Šumplíkových z Horního Jelení, která na významné archeologické naleziště přijela na kolech.
Tachov - Šedá, bílá, světle modrá. Jednoduchá výzdoba, tympanum v kombinaci se silnými oblými antickými sloupy, připomínající řecké a římské starodávné chrámy. Výzdoby, stavebního stylu a mnoha dalšího si na tachovském zámku jistě všimne každý, kdo vyrazí v těchto dnech na jeho prohlídku.
Brno - Mimořádné filmy, které v Česku poněkud zapadly, tradičně nabízí brněnský festival Visions of Light. Pro nadcházející desátý ročník pořadatelé vybrali snímky, které v minulých devíti letech sklidily u návštěvníků přehlídky nejlepší ohlas. Festival zahájí 10. listopadu film Příšerný host režiséra Alfreda Hitchcocka, sdělila za pořadatele Milena Hurajová.
Vrbovec – Vinobraní oslavili poprvé po více než třiceti letech vinaři ve Vrbovci. Otevřeli dvacet sklepů a dostali věnce s Hroznovou kozou. Víno a burčák ochutnávaly ve sklepní ulici stovky lidí.
Hustopeče nad Bečvou – Podzimní měsíce se kromě sychravého počasí a padajícího listí vyznačují také výlovy rybníků po celé České republice. Již tradiční výlov rybníka Choryně Velká se uskutečnil poslední říjnový víkend, tedy 29. a 30. října, a jak už je zvykem, akce se zúčastnily stovky návštěvníků.
Uherské Hradiště – Bohatá ochutnávka vinných vzorků, třípatrový dort i tóny cimbálové muziky si v sobotu 29. října vychutnávali návštěvníci oslavy čtvrtého výročí existence Galerie slováckých vín v centru Uherského Hradiště.
Spojené státy předstihují Itálii a získávají vedoucí postavení v konzumaci středomořské stravy. Na první místo ve světě vystoupaly, pokud jde o spotřebu vína a rajčatových výrobků, a v konzumaci olivového oleje se dostaly hned za Itálii a Španělsko, píše italský deník La Repubblica.
Slovácko – Aby burčák chutnal nejlépe, musí vinař dokázat odhadnout správnou dobu k jeho konzumaci. O přípravu tohoto nápoje se ale jinak dokáže postarat sama příroda – kvašením. „Při tomto procesu se cukry mění v alkohol," vysvětluje v dalším díle seriálu Škola burčáku vinař ze Zlechova Břetislav Jakubík.
Slovácko – Harmonický poměr alkoholu, cukru a kyselin právě tak by měl podle vinaře Břetislava Jakubíka ze Zlechova chutnat burčák. Jak tento lahodný nápoj, přezdívaný mléko starců, vzniká, z čeho je vyroben a na co si dát pozor při jeho koupi prozradil vinař v prvním díle seriálu Škola burčáku.