Se sommelierstvím začal už při studiu na střední škole, když chodil na brigády do Salonu vín, nyní už je považovaný za sommelierskou legendu. Díky svým znalostem a dovednostem se stal Kamil Prokeš z Velkých Němčic na Břeclavsku už potřetí Sommelierem roku. Uspěl mezi šestnácti profesionály, muži i ženami.
Lehčí a s nižším obsahem alkoholu. Vonící a chutnající po nejrůznějším ovoci. První mladá vína letošního ročníku už jsou v lahvích a brzy se dostanou k zájemcům. Na Svatomartinské si však lidé počkají tradičně až do 11. listopadu. Na trh pod touto značkou zamíří zhruba 2,3 milionu lahví.
Pokles prodejů vín v maloobchodě či stále větší konkurence obřích zahraničních vinařství a levnějšího dovozového vína. To je aktuálně strašák moravských a českých vinařů. Prezident Svazu vinařů Martin Chlad kvůli budoucnosti tuzemského odvětví volá po okamžitých systémových změnách.
Historický Jezuitský sklep na náměstí Velké Moravy ve Starém Městě se stal o druhé říjnové sobotě jedním z třiceti míst, kam mohli zamířit pěší turisté a cyklisté - vínomilci nejen ze slováckého regionu, a to v rámci sedmnáctého ročníku Na kole vinohrady Uherskohradišťska.
Nízká výkupní cena za kilogram hroznů révy vinné? Vracíme se o dekády zpět. Výsměch všem vinařům, co se celý rok starají o vinice. I taková kritika zaznívá při letošním vinobraní zvlášť od menších pěstitelů. Mnozí shánějí odbyt na poslední chvíli a marně. Podle informací Deníku jsou dokonce případy, kdy vinaři nechtěné hrozny sypou z kombajnu rovnou na zem.
/FOTOGALERIE/ Projekt Ochutnej Evropu na své předposlední desáté zastávce zavítal do města na soutoku Labe a Vltavy. Návštěvníci mohli na mělnickém náměstí Míru ochutnat delikatesy jednotlivých členských zemí. Atmosféru v centru Mělníka dotvářela živá hudba.
Nejvyšší počet hlasů a titul šampiona soutěže TOP vinařský cíl 2022 získal Salon vín České republiky, který se nachází v historickém sklepení zámku ve Valticích na Břeclavku. Celkem dostal od turistů 732 platných hlasů. „Je to ocenění naší práce. Obhájili jsme prvenství z loňska," řekl ředitel Národního vinařského centra, které Salon vín provozuje, Pavel Krška.
Olomoucké slavnosti vína navštívili jak čeští vinaři tak i vinaři z Polska nebo až z daleké Jihoafrické republiky. Fotoreportáž nám zaslal Tobi Macháček. Velice děkujeme.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ Dostaveníčko na Masarykově náměstí v Benešově si dali především milovníci vína. Konal se zde již počtvrté Vinný košt & festival chutí. Návštěvníci na něm mohli ochutnat a porovnat produkci celkem patnácti vinařství.
Rozmanitá nabídka vína, burčáku a dalších regionálních pochutin přitáhla v pátek na Dolní náměstí v Olomouci tisíce lidí. Desátý ročník populárních Olomouckých vinných slavností pokračuje v sobotu 1. října.
V Hustopečích si o nadcházejícím víkendu užijí tradiční Burčákové slavnosti. Ve Valticích a Velkých Bílovicích oslaví svoje vinobraní, v Brně na náměstí Svobody poteče pivo proudem při Octoberfestu a v Moravském Krumlově nabídnou spoustu dobrot při Foodfestu. Do Vyškova i Boskovic přijede idol malých dětí Míša Růžičková a Ve Veselí nad Moravou to bude žít Andělskými hody.
Velké medailové žně prožili moravští a čeští vinaři v září na dvou prestižních mezinárodních soutěžích vín v Německu a Rakousku. Z AWC Vienna si přiváží domů hned 322 medailí. Moravská a česká vína pořadatelé soutěže v Rakousku ocenili dvaasedmdesáti zlatými a 250 stříbrnými medailemi. Včetně šestašedesáti Ocenění dobré kvality se jedná celkově o 388 ocenění pro 415 přihlášených vín z Moravy a Čech.
Letos poosmé se konalo v broumovském klášteře v sobotu 24. září Burčákobraní. Přímo z volebních místností jste si tak mohli zajít zavdat lahodným mokem za slunečního svitu na romantické zdejší hlavní klášterní nádvoří. Své vinařské dovednosti tu předvedli nejen moravští vinaři.
Milovníci burčáku, vína, folkloru a dobré zábavy si našli o poslední zářijové sobotě cestu do Dvoru pod Starýma horama v Boršicích na sedmý ročník kulturně společenské akce s názvem Šlapání hroznů dívčí nohou.
Vinaři v Šakvicích otevřeli poslední sobotu v září své sklepy u příležitosti letošního Ďůrkobraní. Návštěvníci si užili burčáku i vína a příjmené atmosféry setkání. Děkujeme Miroslavě Jakubčíkové za pěkný příspěvek a fotky.
Na svatého Václava bude v želivském klášteře probíhat kulturní akce, během které nebude chybět ochutnávka vín z Moravy a Čech, vinaři přivezou několik desítek vín, které lze degustovat či si zakoupit rovnou celou láhev. Pokud Vám však více chutná chmel než vinná réva, můžete degustovat klášterní pivovarské kousky. Netřeba zmiňovat, že debutované kousky budou i k zakoupení ve všech běžných objemech.
Jubilejní 20. ročník Svatováclavských slavností připravil na víkend Český Krumlov. A jak je již tradicí, nemůže chybět i Mezinárodní folklórní festival. Program Svatováclavských slavností bude trvat až do středy 28. září.
Lidová veselice, folková, country a moderní hudba, řemeslné trhy a ochutnávka vín, taková je v kostce nabídka letošních Svatováclavských slavností, kterými se město stříbra již tradičně rozloučí s létem.
Mnoho chutí a vůní bude mít nadcházející víkend na jižní Moravě. Boskovice zažijí další ročník oblíbených Husích slavností, do Slavkova na Vyškovsku láká čokoládový festival, ve Znojmě vyplují dračí lodi, Břeclav bude žít dračími slavnostmi a v Brně na Zelném trhu budou tupláky v pohotovosti, oslaví tam Octoberfest.
Září je čas, kdy zraje víno. Jeho sladká šťáva přitahuje hmyz, ptáky, tak proč by lidé měli být výjimkou. Již naši předci objevili její lahodnou chuť a vcelku brzo i opojné účinky její zkvašené šťávy. Marně budete hledat v historii božstev boha či bohyni piva nebo chleba, ještě tak hojnosti nebo plodnosti. Víno má svého Bakchuse. Chvála jemu a úrodě, kterou jsme mohli oslavit na již devátém Petrovickém vinobraní, které se konalo v sobotu 17. září.
Zeměpisný původ vína s přesností na desítky kilometrů dokáže určit nukleární magnetická rezonance v laboratoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce v Brně. Jedná se o významnou pomoc při odhalování prohřešků v oblasti prodeje tohoto alkoholického nápoje.
Kroje, zpěv, tanec, víno tekoucí proudem, cukroví, koláče, juchání, dobrá nálada, chasa slavnostně rozparáděná a i kohouti jako by kokrhali hlasitěji než obvykle.
Je třináctá hodina třetí zářijové soboty. Před kulturním domem v Jalubí se scházejí v krojích mládenci a děvčice, aby se společně odebrali na hodovou mši svatou do nejstarší památky v obci, farního kostela sv. Jana Křtitele. Po bohoslužbě zamíří hodová chasa pro své vládce, staršího a mladšího stárka, Adama Borusíka a Tomáše Koláře, aby si je vyzvedla v areálu jalubského koupaliště v horní části vesnice.
Gothardské posvícení ovládlo na celý víkend Český Brod. Organizace se ujalo místní Centrum vzdělání, informací a kultury. Celá akce odstartovala soutěží ve vaření kotlíkového guláše, na náměstí Arnošta z Pardubic si bylo možné poslechnout Live Jukebox nebo ochutnat vína v (ne)vinném stánku, který nabízel vína z Vinařství v Klučově nebo také limitovanou edici Svatogothardského vína, které v podvečer požehnal místní farář Martin Sklenář.
Milovníci vína a krásných vyhlídek na vinohrady si přišliv sobotu odpoledne zpříjemnit nadcházející podzim na XXVI. Modřanské vinobraní. To se i letos těšilo velké popularitě.
Vinaři a milovníci vína se sjeli 17. září na Hrad Seeberg. Proběhl tam 7. ročník Festivalu vína na Seebergu. „Vytříbená vína, jídla dělaná s láskou, slunečný víkend a atmosféra dávných časů. Tak můžeme označit tradiční Seeberský festival vína Wine & Food, kam se vracíme každý rok velmi rádi.
Přes třicet vinařů s kvalitními víny, stánky s burčákem a s nejrůznějším občerstvením, koncerty a vystoupení na osmi scénách, historický průvod královské družiny a další doprovodný program pro všechny generace. Takové bylo vinobraní, které se konalo v sobotu 17. září v centru Litoměřic.
Známý pražský advokát, též znalec vážné hudby a hrdý majitel vinohradu na Pálavě Petr Vyroubal vydal knihu “Už mi to docvaklo aneb Spásu v právu nenajdeš”. Dokázal v ní vskutku nemožné. O právu napsat tak čtivě, že zaujme i normální, rozuměj neprávnickou, veřejnost.
Třetí zářijový víkend patří tradičně svátku hrnčířů a keramiků v Kunštátě. V Zastávce a Zbýšově si užijí Hornické slavnosti, v Brně divadelní festival Polárkový dort, u jeskyně Býčí skála si lidé připomenou sto padesát let od doby, kdy Jindřich Wankel v jeskyni učinil významné objevy. Ve Velkých Pavlovicích budou slavit vinobraní, strážnický skanzen zve na Podzim na dědině, na slavkovském zámku dají prostor vědě a technice a milovníci pohybu a vína se vydají na Tour de burčák po vinařských stezkách Znojemska.
Když vloni na jaře sázeli vinohrad, s žádným zázrakem nepočítali. Pro zemědělce Petra Mráze a Vratislava Kříže to měla být zkouška, investice, která se možná jednou vrátí, a především radost a zábava. "Nevěděli jsme vůbec nic. Já ani nečekal, kolik s tím bude práce. Ale nějak se povedlo a už letos poprvé sklízíme. Teď se musíme naučit, jak víno zpracovat," říká Mráz.
Od vinaření v regionu Českého ráje je mnozí odrazovali. Navíc o pěstování vinné révy nevěděli na začátku zhola nic. Oslovili proto zkušené vinaře ze širšího okolí a letos přišla první sklizeň. Byla nečekaně úspěšná
/FOTO, VIDEO/ Největší svátek vína v České republice po dvouleté pauze, ovládl královské město Znojmo o druhém zářijovém víkendu. Davy poddaných krále Jana Lucemburského na historickém vinobraní opět vítaly vznešeného panovníka. Za fotografie a video děkujeme Stanislavu Nováčkovi. Podívejte se na atmosféru akce.
Mikulov žil druhý zářijový víkend svým Pálavským vinobraním. Milovníci vína, historie, hudby a dbré zábavy se v Mikulově sešli už po pětasedmdesáté. Děkujeme Aleši Kapsiovi za pěkný příspěvek a fotky.
V sobotu 3. září jsme za účasti 22 hráčů a 2 hráček v ideálním počasí odehráli již 3. ročník turnaje Grandslam – Dvouhra muži. Turnaj se nám mimořádně vydařil a musím říct, že jsme si všichni dohromady udělali moc pěknou sobotu.
Vrtkavé počasí v podobě slunečných chvilek střídajících se s dešťovými přeháňkami, provázelo v sobotu a v neděli 10. a 11. září 19. ročník Slováckých slavností vína a otevřených památek v Uherském Hradišti. Přesto si tam podle organizátorů našlo cestu zhruba 30 tisíc návštěvníků.
V sobotu 10. září bylo v královském městě Uherské Hradiště rušno, neboť se zde konaly devatenácté Slavnosti vína a otevřených památek. Krojovaný průvod se na svou dvouhodinovou pouť do centra vydal v devět hodin ulicí Vinohradskou, Sokolovskou, Všehrdovou, Hradební a Poštovní. V čele pestrobarevného krojovaného průvodu jel povoz tažený koňmi a za nimi pak následovaly soubory z mikroregionů Staroměstska, Ostrožska, Východního Slovácka, Dolního Poolšaví, Za Moravu, Bílých Karpat, Buchlova a Uherského Hradiště.
Dvacet vybraných vinařství z Čech a Moravy se představilo příznivcům dobrého vína v sobotu 10. září v srdci Chomutova. Kromě stálic českých festivalů vína, jakými jsou například mutěnické Modré vinařství, čejkovické Vinařství Konečný, poddvorovské Vinařství Gertner či mikulovské Vinařství Rauš, se návštěvníci potkali i se zcela novými vinaři.
I přes spoustu dešťových přeháněk si posezení u vína, medoviny, sýrů, klobás či pochutin z medu za doprovodu folklóru a cimbálovky užili návštěvníci Slavnosti vína a medu v sobotu 10. září na Sulanově statku v Kladrubech.
Ochutnávka vín z devíti vinařství a řemeslný trh zpestřily sobotu v Třeboni. V podzimním dnu si bylo možné i koupit sklenici na košt, cyklisté měli slevu. Podívejte se na fotogalerii.
Ani dvouletá covidová pauza, natožpak páteční déšť nenarušil tradici a oblibu Znojemského historického vinobraní. Centrum města naplnily v pátek i sobotu tisíce lidí. Po pátečním deštivém večeru a zmoklém průvodu už v sobotu na hlavní program vlídně svítilo slunko. Spokojení jsou i pořadatelé, V branách královského města přivítali přes osmdesát tisíc návštěvníků.
Už 16. ročník Vinobraní na Kuksu v sobotu lákal na bohatý výběr vín, jarmark, dobré jídlo, doprovodný kulturní program a jedinečnou kulisu areálu hospitálu. Tu zde spolu s víny mohli návštěvníci vychutnávat doslova plnými doušky.
Na zídce zámecké zahrady se usazuje Barbora Moravčíková z Hovoran na Hodonínsku. Nad hlavou má nebeskou modř a před sebou vidinu skvělého víkendu. Je krátce před sobotním polednem a Mikulov na Břeclavsku už druhý den žije Pálavským vinobraním. „Přijeli jsme si užít hlavně folklorní vystoupení, máme rádi tradice. Těší nás rovněž báječná atmosféra, stánky, víno…,“ vypráví mladá žena s úsměvem.
V pořadí po devatenácté hostí Uherské Hradiště Slovácké slavnosti vína a otevřených památek. V sobotu 10. září je zahájil průvod se třemi tisícovkami folkloristů a muzikantů z celého regionu, včetně těch z různých koutů republiky i hostů z Maďarska a Polska.
/FOTO/ Z olověné oblohy se snáší přeháňky, ale v centru Znojma je druhý zářijový pátek živo. U historických bran do města stojí fronty lidí čekajících na vstupenky, další už mají v ruce sklenku vína nebo kelímek burčáku. Po dvou letech se do Znojma vrací tradiční historické vinobraní.