Uplynulý víkend 6.–8. září patřil ve Vsetíně multižánrovému festivalu pro celou rodinu – Valašskému záření 2024. Letošní ročník provázelo tropické počasí, které v pátek v průběhu koncertu Jaroslava Uhlíře ochladila dešťová přeháňka. Do centra města, na Svárov i Dolní náměstí, zavítalo na deset tisíc návštěvníků, pro které byl připravený nabitý pestrý program různých žánrů.
Tři dny plné pestrého kulturního programu v rámci festivalu Valašské záření nabídnou nejen hudbu a vystoupení, ale také možnost pomoci druhým. A to vstupem do registru dárců kostní dřeně.
Tři dny plné pestrého kulturního programu pro celou rodinu přinese po roce multižánrový festival Valašské záření. Dvě pódia v centru Vsetína budou o víkendu patřit regionálním umělcům i známým hudebníkům z celé země. Chybět nebude ani tradiční doprovodný program. Mezi desítkami umělců se o víkendu 6. až 8. září představí mimo jiné Bára Poláková, Dalibor Janda nebo Vesna.
Kalifornští badatelé poprvé potvrdili, že bodavý hmyz dokáže tepelné záření zjistit na mnohem větší vzdálenost, než si dosud mysleli. Studie ukázala, že detektory mají na špičce tykadel.
Máme hotovo, hlásí dva chemici z Vysočiny Jiří Vystrčil a Miloš Večeřa, kteří měli ambiciózní cíl. Vyrobit periodickou tabulku, kde bude každý prvek fyzicky zastoupený. Tím ale jejich práce nekončí, spíše naopak.
/FOTO, VIDEO/ Posoudit stav pohybového aparátu pacienta, navrhnout řešení a následně sledovat pokrok. Přesně to dokáže nová laboratoř pohybové medicíny, která propojila několik unikátních technologií. Vznikla v Krajské nemocnici Liberec a přístroj je teprve třetí svého druhu v naší republice. Pomůže s řešením mnoha potíží pacientů a díky přesnějším paprskům není záření tak intenzivní, jako u klasického rentgenu.
Hned několik unikátních učebních pomůcek mají nově k dispozici studenti Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické (SPŠSE) Dukelská v Českých Budějovicích. Jedná se o takzvané mlžné komory, jejichž pomocí se dají pozorovat stopy radioaktivních částic, které se běžně nachází všude kolem nás.
Přípravy letošního šestadvacátého ročníku Valašského záření jsou v plném proudu. Městský festival opět nabídne řadu koncertů, výstavy či zábavu pro děti. Chybět nebude tradiční jarmark ani páteční slavnostní zahajovací koncert ve vsetínském domě kultury. Letos se ho zhostí Pavel Šporcl s cikánskou cimbálovkou Gipsy Way.
Radiologičtí asistenti jsou tím nejdůležitějším článkem v řetězci diagnostiky pomocí zobrazovacích metod, protože na nich nejvíce záleží, jaká bude kvalita pořízených snímků, zda je pacient při diagnostice ve správné pozici nebo ochrana pacienta před ionizujícím zářením. Zajímavý a žádaný obor je možné studovat také na Fakultě zdravotnických studií Univerzity Pardubice.
Fototerapie pomáhá hlavně pacientům s lupénkou, ekzémy i dalšími dermatologickými onemocněními. Nákup komory je pokračováním dlouholeté spolupráce mezi městem Sokolov a nemocnicí.
/FOTO/ Víceúčelový detektor pro kontrolu kontaminace zářením alfa, beta i gama, si pořídili jihomoravští hasiči. Informovali o tom v úterý. Novinka zahrnuje také vyhodnocovací jednotku pro systém detektorů monitorovacího automobilu.
Anonymní volání, že se v budově školy nachází zdroj ionizujícího záření, odstartoval ve středu 6. září 2023 akci záchranných složek na Střední škole technické a obchodní v Dačicích. Hrozba byla naštěstí jen fiktivní, šlo o cvičení.
Víkendové Tipy Deníku jsou tady! Každý týden pro vás v redakci připravujeme bohatou várku možností, jak zajímavě strávit celý víkend. Vyberte si z naší nabídky akcí.
Skupina nizozemských badatelů přezkoumala studii legendárního Stephena Hawkinga o zániku černých děr vyzářením světla a dospěla k závěru, že může mít širší platnost. Podobné jevy jednou ukončí existenci celého vesmíru, domnívají se.
Od začátku tohoto týdne se v různých českých i zahraničních dezinformačních skupinách na sociálních sítích šíří video zachycující hřibovitý mrak, provázené legendou, že prý jde o ruský zásah skladu střel s ochuzeným uranem v ukrajinském městě Chmelnyckyj. Podle dezinformátorů došlo na Ukrajině k jaderné katastrofě a obřímu úniku radiace. Odborníci na jadernou bezpečnost to vyvracejí.
Jeden z nejmodernějších mamografů na světě pořídilo Oddělení mamární diagnostiky Fakultní nemocnice (FNO) Olomouc. Přístroj GE Senographe Pristina 3D disponuje umělou inteligencí a umožňuje zobrazovat pořízené snímky digitálně v 2D i 3D režimu, a to šetrně, při zachování stejné dávky záření.
Slavnostní prezentace nového přístroje pro počítačovou tomografii proběhla v teplické nemocnici v pondělí 27. února. Po Rumburku a Litoměřicích je třetí, který Krajská zdravotní v poslední době pořídila.
Nový model vytvořený odborníky poskytuje děsivý pohled na to, jak by mohli lidé vypadat ke konci tohoto tisíciletí. Modelka Mindy má na něm kvůli nadměrnému používání digitálních technologií shrbená záda, téměř žádný krk, dvojitá víčka a prsty, připomínající pařát. Informoval o tom portál The Science Times.
Podle světové zdravotnické organizace tráví průměrný Evropan 90 procent dne v uzavřených prostorech. Chybí mu tak dostatek denního světla, které dodává tělu energii. Jedno z řešení tohoto problému představuje terapie červeným světlem.
Čtyřiadvacátý ročník multižánrového festivalu Valašské záření přinese opět po roce dny plné pestrého kulturního programu. Tradiční vsetínská kulturní událost se letos bude konat na dvou pódiích v pátek a sobotu 9. a 10. září.
Opotřebený desetiletý počítačový tomograf nahradil v Nemocnici Cheb nový, podobně jak tomu bylo v Nemocnici Karlovy Vary, kde nové CT slouží už od června 2022.
Svědky znepokojivého jevu jsou v uplynulých dnech obyvatelé Velké Británie. Tamní stromy se „převlékly“ do podzimních barev a začaly ve velkém shazovat listí. Ačkoli je podle kalendáře léto v plném proudu, křupající listí pod nohama budí dojem, že letošní podzim nastal už v srpnu. Na tuto skutečnost upozornilo hned několik zahraničních titulů.
Astronomové z americké MIT a kanandské McGillovy univerzity zaznamenali zvláštní a trvalý rádiový signál, který přichází z vesmíru vzdáleného miliardy světelných let od planety Země. Byl klasifikován jako rychlý rádiový záblesk (FRB). Ale zatímco takové signály jsou obvykle intenzivně silné emise rádiových vln neznámého původu, které trvají maximálně několik milisekund, tento byl jiný. Trval až tři sekundy, což je asi tisíckrát déle, než je běžné. A připomínal tlukot srdce.
Léto má být plné pohody, slunce a krásných zážitků při cestování. Nenechte si zkazit náladu ani zdraví a buďte pro jistotu připraveni i na potíže, které tato sezona může přinést.
Dvě unikátní zařízení, označovaná jako Čerenkovovy teleskopy, v rámci ostrého zapojení do výzkumného programu testují vědci z observatoře v Ondřejově na Praze-východ. Techniku atypických tvarů zvědavci nepřehlédnou: jeden z teleskopů se nachází hned v sousedství návštěvnického parkoviště hvězdárny.
Nový ultravýkonný sken by mohl pomocí vesmírného záření odhalit, co se skrývá ve dvou tajemných dutinách uvnitř Cheopsovy pyramidy v Gíze, známé též jako Chufuova nebo Velká pyramida.
Nový zápis do historie vesmírného výzkumu si ve čtvrtek odpoledne připsalo Brno. Na raketě Falcon 9 firmy SpaceX Elona Muska odletěly v půl páté do kosmu dva detektory gama záblesků od výzkumné skupiny pod vedením Norberta Wernera z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX vynesla z floridského mysu Canaveral na oběžnou dráhu 105 družic. Na její palubě je i česká stopa v podobě nanodružice VZLUSat-2. Po startu, živě přenášeném on-line, první stupeň rakety hladce přistál na pozemní ploše na Floridě.
Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX, která má ve čtvrtek odstartovat z amerického Mysu Canaveral, vynese na oběžnou dráhu kolem Země dvě různá zařízení vědců z České republiky. Ústav teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity vysílá do vesmíru dva detektory gama záření, vědci z Katedry fyziky Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze zase detektor částic 2SD, který bude mapovat takzvané kosmické počasí a ionizující záření na oběžné dráze. Instituce o tom informovaly v tiskových zprávách.
Nový mobilní rentgen využívají zdravotníci radiodiagnostického oddělení Nemocnice AGEL Valašské Meziříčí. Přístroj je dalším prostředkem z modernizované zdravotnické techniky – vedle nedávno pořízeného skiagrafu, výpočetní tomografie a magnetické rezonance – kterým se jmenované oddělení může aktuálně pyšnit.
Okluder je zařízení, které chirurgové zavedou do poškozeného srdce, přičemž v něm zůstane napořád. Proto potřebují perfektní znalost operovaného orgánu. Ve Fakultní nemocnici Brno jsou nově schopni na 3D tiskárně vytisknout dokonalý model takového srdce a rozhodnout o nejvhodnějším postupu při operaci.
Koncerty, výstavy, filmová představení i jarmark nabídne 23. ročník festivalu Valašské záření, který se koná v pátek a sobotu 10. a 11. září na několika scénách v centru Vsetína.
Vědci zjistili, že podle hadů žijících ve vyklizené oblasti kolem japonské jaderné elektrárny Fukušima lze sledovat radioaktivní znečištění. Deset let po havárii této elektrárny v důsledku vlny cunami představují radionuklidy ve zdejších hadech (zejména ve stromových hadech Elaphe climacophora a Elaphe quadrivirgata) jedinečný nástroj ke zmapování různých stupňů radioaktivity prostředí. Uvádí to nová studie.
Agel Diagnostické centrum rozšiřuje spektrum poskytované péče o aplikaci radioaktivního zrna, které je spojené s přesnější a šetrnější péčí u vyšetření karcinomu prsu a stane se tak jediným pracovištěm v Moravskoslezském kraji, které metodu radioaktivního zrna bude nabízet svým pacientkám.
Ať už léto trávíte odpočinkem u vody, nebo doháněním restů v zaměstnání, měli byste věnovat zvýšenou pozornost péči o svůj zrak. Letní měsíce jsou totiž spojené s vyšším rizikem poškození, a to nejen kvůli zvýšené intenzitě slunečního UV záření. „Poškodit je může i dlouhodobý pobyt v klimatizované místnosti,“ varuje lékařka Markéta Brožková z oční kliniky Lexum.
Vědci z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě navrhli metodu, kterou lze využít ke zvážení černých děr. Přestože tyto kosmické objekty jsou samy o sobě neviditelné, vědci k zjištění jejich hmotnosti využili specifické záření uvolněné v jejich okolí. Podařilo se jim tak určit hmotnost jedné z dosud nejtěžších pozorovaných černých děr ve vesmíru. ČTK to za Fyzikální ústav řekl Petr Horálek.
Vědci z Fyzikálního ústavu Slezské univerzity v Opavě navrhli metodu, kterou lze využít ke zvážení černých děr. Přestože tyto kosmické objekty jsou samy o sobě neviditelné, vědci k zjištění jejich hmotnosti využili specifické záření uvolněné v jejich okolí. Podařilo se jim tak určit hmotnost jedné z dosud nejtěžších pozorovaných černých děr ve vesmíru.
Červencové slunce dokáže být hodně ostré a mnozí lidé právě v tomto období trpí problémy s očima. Objevují se infekce, syndrom suchého oka, ale i drobné úrazy. „Při pocitu cizího tělesa v oku nám k jeho výplachu dobře poslouží borová nebo oční voda. Drobnou oděrku rohovky například při škrábnutí je lepší ošetřit oční mastí a zamezit mrkání zalepením oka,“ radí Vladimír Líška, primář očního oddělení Litomyšlské nemocnice.
Jedna populární teorie vysvětlující vesmír říká, že z černé díry nemůže nic uniknout. Jakmile něco projde horizontem události, zvaným bod bez návratu, zůstane to navždy tam, spoutáno gravitačním polem, z něhož nemůže uniknout ani světlo. Totéž předpokládá obecná teorie relativity. Tým astrofyziků ale nyní prý našel důkaz, že rotující černá díra generuje obrovské množství energie.
Stále více slunečných dnů láká k opalování. Řada lidí ovšem slunce podceňuje a často se spálí. Kůže sice má řadu mechanismů, díky kterým se dokáže z opakovaného spálení dostat, jednoho dne však mohou být její kapacity vyčerpány, varuje dermatoveneroložka Helena Michalíková z Canadian Medical. Co nejlépe pomůže při spálení? A opravdu stačí pár minut na slunci a do těla se dostane potřebná dávka vitaminu D?
V době černobylské katastrofy bylo Sofii Moskalenkové z Kyjeva pouhých deset let. Několik měsíců po havárii a drsné evakuaci se u ní rozvinula dermatitida, autoimunitní porucha vyvolaná těžkým stresem. S úzkostnými stavy se potýkala desítky let. Uzdravovat ji začal až předloňský televizní seriál.
Na oběžnou dráhu o víkendu zamíří nanosatelit s detektorem, který bude zachycovat záblesky gama záření. Svůj podíl na něm má slovenská i česká věda. Vědeckým koordinátorem mezinárodní mise je slovenský astrofyzik Norbert Werner z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Werner o detektoru informoval v tiskové zprávě.
Ve čtvrtek 11. února zorganizovaly Ženy v jádře (WIN Czech) svůj první webinář s názvem „Je jaderná elektrárna bezpečný soused?“. Zúčastnilo se ho na čtyřicet zájemců převážně z regionu Jaderné elektrárny Dukovany. Přes hodinu trvající on-line seminář odpověděl například na otázky, zda může práce v jaderné elektrárně ovlivnit těhotenství, jak se měří radiační situace v nejbližších obcích u elektrárny a jaký je rozdíl z pohledu záření na práci radiologického asistenta v nemocnici a pracovníka jaderné elektrárny.
V roce 2017 zaznamenaly sondy amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) mohutnou, člověkem vytvořenou bariéru, obklopující Zemi. A zkoušky potvrdily, že tato "stěna" ovlivňuje vesmírné počasí daleko za hranicí pozemské atmosféry. Nejenomže tedy Zemi měníme natolik, až někteří vědci žádají, aby po nás byla pojmenována celá nová geologická epocha - lidská aktivita mění také vesmír.
Sám po vyučování vydezinfikuje třídy, aby ráno mohly děti přijít do bezpečného prostředí. To je úkolem UVD robota, kterého má nyní v testovací zápůjčce Mezinárodní škola Meridian v pražských Kobylisích.
S rýmou či kašlem běžíme k lékaři. Ale zdravé oči považujeme za samozřejmost. Přitom jsou po mozku druhým nejsložitějším orgánem v lidském těle. Pokud nechceme být na stará kolena slepí, měli bychom se na ně občas podívat i zvenčí.
Tradiční Valašské záření začalo v centru Vsetína v pátek 11. a koná se ještě v sobotu 12. září. Kromě koncertů jsou k vidění divadelní představení, výstavy, filmové projekce. Akci doprovází tradiční jarmark lidových výrobců a řemesel a nabídka občerstvení.
Každý čtvrtek pro vás připravujeme čerstvou nálož tipů, jak zajímavě strávit víkend. Z akcí si určitě vybere každý, malý i velký. Zavítejte třeba na Valašské zkušebny, Den se Světluškou, kouzelný svět trav do Zubří nebo Dolnobečvanské zemňákobraní.
Valašské záření je tradiční kulturní akcí, kde v centru Vsetína zní hudba napříč žánry, pro všechny generace. Kromě koncertů jsou k vidění divadelní představení, výstavy, filmové projekce, Záření nabízí také představení sportovních i uměleckých souborů či programů základních a mateřských škol. Akci doprovází tradiční jarmark lidových výrobců a řemesel a nabídka občerstvení. Záření se uskuteční 11. a 12. září.