Kreativ

ŠTÍTEK: Zdeněk Svěrák

Návštěva v herecké šatně Divadla Járy Cimrmana.

Jen jedna? To by byla škoda. Jára Cimrman bude mít ve Frymburku tři busty

Ve Frymburku nebude od léta jedna busta zapomenutého českého génia Járy Cimrmana, ale rovnou tři. Rozhodli tak herci Divadla Járy Cimrmana, kteří jsou v těchto dnech na turné po jižních Čechách. Před představením ve Volyni je navštívili zástupci Turistického spolku Lipenska a také vyučující a studenti z Jihočeské univerzity, kteří jsou autory třech podobizen zapomenutého českého génia. Společně se dohodli se, že by byla škoda, kdyby ze třech originálních děl měli vybrat pouze jednu.

Emil Kintzl na archivním snímku

V Plzni bude přednáška o šumavské legendě Emilu Kintzlovi

Pokud se budete chtít dozvědět něco z šumavských zajímavostí ještě před prázdninami, nenechte si ujít přednášku „Šumavská legenda Emil Kintzl“ konanou pod záštitou Šumavy Litery v Knihovně města Plzně. Kdy? Ve čtvrtek 27. června 2024 od 17 hodin. Kde? V Polanově síni Knihovny města Plzně, B. Smetany 13. 

Fotografie ze Síně Lipských, která připomíná život a dílo slavného uměleckého rodu spjatého s Pelhřimovem a je umístěna v domě číslo popisné 10 na Masarykově náměstí.

Jáchyme, hoď ho do stroje! Oldřich Lipský by v červenci oslavil sto let

Ve čtvrtek 4. července to bude sto let ode dne, kdy se do rodiny vyhlášeného cukráře Viléma Lipského v Pelhřimově narodil Oldřich Lipský. Otec byl nejen cukrářem, ale také ochotníkem a lásku k divadlu přenesl na své tři syny. Mladší bratr známého herce Lubomíra se také uplatnil ve světě filmu, stál však „na druhé straně“ a byl uznávaným režisérem a scénáristou.

Barum Rallye

Jó, třešně zrály! Slogan podle Matuškovy písně v červnu 1984 ještě neprovokoval

Do emigrace Waldemara Matušky ještě zbýval nějaký čas, a tak v červnu 1984 mohl podnik Ovoce a zelenina použít ve svém výkupním inzerátu slogan, který připomínal zpěvákův hit, aniž to u někoho vzbudilo podezření z provokace. Také končil školní rok a začínaly pomalu prázdniny, což byl pro obchod s botami Obuv dost dobrý důvod k tomu, aby vyrukoval s reklamou na dětské holínky. Ty se hodily už i v červnu – zejména u Starého Města na Šumpersku, kde bouře a kroupy způsobily zemědělcům škodu za milion, a ve východních Čechách, kde průtrž mračen vedla v Novém Bydžově dokonce k blackoutu. V Praze se podařilo na druhý pokus odhalit sochu Bedřichu Smetanovi a taky se odehrálo celostátní setkání pionýrů. Vůbec se děly věci.

Na krajský sraz se těší za pořadatele i starostka Sokolské župy Orlické Marika Prockertová.

V Hradci Králové budou cvičit přes dva tisíce sokolů, pokusí se také o rekord

/ROZHOVOR/ Velký svátek pro Sokol čeká v neděli odpoledne Hradec Králové. Při deseti skladbách budou cvičit více než dva tisíce žen, mužů a dětí na stadionu Sokola. Krajský slet, který se koná každých šest let, doplní i ukázky různých sportů a také jeden pokus o vytvoření českého rekordu. Ten je inspirovaný ziskem první zlaté medaile pro Československo, ve šplhu na laně jí získal před sto lety sokol Bedřich Šupčík. Na krajský sraz se těší za pořadatele i Marika Prockertová, starostka Sokolské župy Orlické.

Skladba pro slet 2024: Mravenci

Hromadná skladba pro slet. Mravenci: přijde i stonožka

Hemžení "mrňátek" v úborech mravenců, hravá choreografie a překvapení v podobě barevné stonožky. To vše nabídne další hromadná skladba Mravenci, kterou budou mít diváci možnost zhlédnout během letošního všesokolského sletu. Děti na ploše při dovádění doprovázejí písničky populární autorské dvojice Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř i skladby Pavla Nováka a Leška Wronky.

Skladba pro slet 2024: Čmeláčci

Hromadná skladba pro slet. Čmeláčci: důležití tvorečci jako naše děti

Čmeláčci. Skladba pro nejmenší děti a jejich rodiče nebo prarodiče je o drobných tvorečcích, kteří jsou pro náš život velmi důležití. Stejně jako naše děti, které jistě ocení hudbu z oblíbeného večerníčku Včelí medvídci s textem Zdeňka Svěráka. Děti cvičí spolu s rodiči, ale během skladby dojde i na samostatné cvičení. Jednou z nejzajímavějších pasáží je společná akrobacie.

Den Země v Divišově.

Den Země oslavily také děti z Divišova

/FOTOGALERIE/ Den Země připadá každoročně na 22. dubna a je svátkem, který má za cíl připomínat lidem, že nemáme jiný domov. A že bychom o něj tedy měli řádně pečovat.

Hokejisté Vsetína (zelené dresy) ve třetím zápase baráže padli s Kladnem 2:3.

Návrat v čase. Brno zažilo hokejovou horečku, díky Vsetínu. Překvapily fronty

Potemnělá aréna, ohnivá show a podmanivá hymna vsetínského hokejového klubu Dú Valaši dú při nástupu vsetínských hokejistů na led brněnské Winning Group Areny. I pověstní příznivci hokejové Komety byli v tu chvíli ohromeni. Zatímco na ledě vyhráli baráž o extraligu hokejisté Kladna 4:0 na zápasy, Valaši dali v neděli a pondělí celé republice vědět, že fanouškovsky patří mezi českou špičku.

Spolupráce ZŠ Cyrila Boudy a Dětské opery Národního divadla.

ZŠ Kladno, Cyrila Boudy vychovává své žáky k lásce k divadlu

/FOTO/ Na jaře roku 2022, tedy v roce, kdy jsme se ještě mnozí báli doznívající epidemie koronaviru, začala spolupráce ZŠ Cyrila Boudy a Dětské opery Národního divadla. Na jaře toho roku za námi poprvé přijeli dětští zpěváci do Kladna a na prknech Městského divadla odehráli představení Opera nás baví o Mozartovi, tenkrát především díky ochotě tajemnice Divadla v Kladně, paní Marečkové, která nám pronájem sálu poprvé zajistila doslova na koleně.

V roce 2000 ve Frymburku na hladině Lipna odhalovali plovoucí památní desku Járy Cimrmana vyrobenou z bronzu.

Dej si bacha na obočí! Jára Cimrman se vrací do Frymburka, kde si léčil chřipku

Frymburský břeh lipenské přehrady bude zdobit připomínka pobytu zapomenutého českého génia Járy Cimrmana. O jeho návštěvě, kdy si ve zdejším starobinci léčil pravou, v Evropě zatím neznámou asijskou chřipku, vypráví hra Lijavec z pera tvůrců tohoto ryze českého fenoménu pánů Smoljaka a Svěráka. Dílo bude o to cennější, že bude opatřené tabulkou s Braillovým písmem a bude tak přístupné zrakově handicapovaným.

Děti, zvířátka a muzikál

Děti, zvířátka a muzikál Tři bratři od Zdeňka Svěráka

V obci Chodovská Huť stojí budova staré školy z roku 1870, ve které se ještě do roku 1970 učilo. Poté ji od obce koupily Pekárny Kladno a objekt přestavěly pro rekreaci svých zaměstnanců. Dnes slouží Škola Ráj jako ubytování především školních skupin na adaptační pobyty a školy v přírodě, soustředění ZUŠ nebo sportovních klubů, letní tábory apod.

Luděk Sobota, Marta Vančurová

Marta Vančurová a Luděk Sobota: Natáčení Jáchyma bylo celé trochu praštěné

Letos v srpnu tomu bude padesát let, kdy se na filmovém plátně poprvé – a také naposledy – společně objevili herci Marta Vančurová a Luděk Sobota. Stalo se tak ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje!, který se v průběhu let zařadil mezi nejoblíbenější české komedie. Jak oba herci na jeho natáčení vzpomínají a čeho jste si ve filmu pravděpodobně nevšimli?

Po dlouhých třiceti letech se Sokolové dočkali nového společenského oděvu, který je velkou novinkou letošního sletu

Sokolové pilně nacvičují na 17. slet. Letos předvedou i krásné nové obleky

Největší společenská událost roku se už blíží. Na dvacet tisíc Sokolů nejen z České republiky se na přelomu června a července sjede do Prahy, aby předvedli, co během intenzivních příprav nacvičili. Okouzlovat budou nejen ladnými pohyby, ale také novým společenským oděvem z dílny Štěpánky Pivcové.

Držitelkou Zlatého střevíčku je také herečka Zlata Adamovská. Převzala jej na Zlín Film Festivalu v roce 2023.

Zlatý střevíček na festivalu ve Zlíně letos obdrží Hynek Bočan a Bolek Polívka

Cenu za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež udělí letos organizátoři Zlín Film Festivalu hned dvěma známým filmovým osobnostem. Na zahajovacím ceremoniálu ji převezme režisér a scénárista Hynek Bočan. Závěrečný večer bude zase patřit českému herci a komikovi Bolku Polívkovi. Letošní 64. ročník filmového festivalu ve Zlíně se uskuteční od čtvrtka 30. května do středy 5. června.

Ve Volarech se bude křtít a vzpomínat na Emila Kintzla.

Vzpomínka na šumavskou legendu Emila Kintzla

Miloval Šumavu tělem i duší. Legendární Šumavák Emil Kintzl svůj život zasvětil Šumavě, kde léta osazoval křížky. Jeho kříž se tyčí na vrcholu sjezdovky Lišák v Kašperských Horách, o jejíž rozjezd se zasloužil a kde bohužel jeho život i skončil. 

Zdeněk Svěrák a Jindra Čapek podepisovali knihu Čerti nejsou v 3+ galerii v krumlovských klášterech.

Zdeněk Svěrák potěšil Krumlov. S Jindrou Čapkem podepisovali svou čertí knihu

/FOTO, VIDEO/ Adventní čas v Českém Krumlově rozzářila svou přítomností opravdová hvězda českého nebe. Do 3+ galerie v tamních klášterech dorazil v neděli 17. prosince odpoledne Zdeněk Svěrák. Dramatik, scenárista, herec a autor písňových textů a také spisovatel přijel, aby společně s Jindrou Čapkou, který září už dlouhá desetiletí na nebi ilustrátorském, podepsali svou knihu Čerti nejsou. A hned zkraje všechny rozesmáli. Popsali totiž, jak se dali dohromady.

Betlémské světlo

Víkendová lákadla v TV: Zdeněk Svěrák v nesnázích, Zappa a Girardotová

Kdo zabil Sharon? A s čím se pere Zdeněk Svěrák v Betlémském světle? Jak se přežívá v Alpách a co se odehrávalo v soukromí Franka Zappy? A jak se krade torzo Jupitera, když jsou nablízku Noiret a Girardotová? Všechno se dozvíte ve filmech, které Deník vybral jako televizní tipy na víkend. 

Kulturní program na Karlově náměstí v pátek 8. prosince.

Kulturní program k vánočním trhům odstartovala MŠ Pohádka. Večer hrálo Šlapeto

/FOTOGALERIE, VIDEO/  Od čtvrtka zaplnily Karlovo náměstí stánky letošního adventního trhu a v pátek ráno se k němu rozjel doprovodný kulturní program. Od desáté dopolední jej zahájily děti z kolínské mateřské školy Pohádka pásmem nazvaným Zima v Pohádce, jejímž stěžejním bodem byla zdramatizovaná pohádka Tři bratři z reproduktorů provázená jejím autorem Zdeňkem Svěrákem. 

Kniha je skvělý dárek k Vánocům. Deník vám přináší tipy. Podívejte se

Tipy na knihy k Vánocům: Potěší povídky Haliny Pawlowské i čerti Zdeňka Svěráka

Kniha pod stromečkem je jistota, která potěší každého. A v prosinci je opravdu z čeho vybírat. Někdo si rád přečte o zákulisí setkání Václava Havla s dalajlamou nebo o tom, jaká doopravdy byla Coco Chanel, jiného potěší humor Haliny Pawlowské, Karla Šípa a Patrika Hartla. Pro děti i jejich rodiče je určena pohádková knížka Zdeňka Svěráka či kouzelnický almanach Harryho Pottera. Deník vám přináší speciální knižní tipy, které vám pomohou vybrat ten správný vánoční dárek pro své blízké.

Křest charitativního kalendáře Slunce v Žižkovském divadle Járy Cimrmana

V Žižkovském divadle Járy Cimrmana pokřtili charitativní kalendář Slunce

/FOTOGALERIE/ Kalendář Nadačního fondu Slunce pro všechny, který každoročně vzniká za účelem pomoci dětem a dospělým s mentálním postižením, se může pochlubit nejen krásnými fotografiemi, ale také známými tvářemi, které se do něj zapojily. Křest se uskutečnil 2. listopadu před benefičním představením hry Posel z Liptákova v Žižkovském divadle Járy Cimrmana.

U kremační pece s majitelem pohřební služby Atropos Pavlem Stárkem.

Místa, kam se živí nepodíváte. Nymburské krematorium otevřelo dveře veřejnosti

/FOTO, VIDEO/ „Tak víš, kam jeď? Jeď do Pelhřimova. Prohlídni si krematorium, ať víš, do čeho jdeš.“ Na tuhle legendární hlášku z filmu Vesničko má středisková si patrně vzpomněla řada lidí, kteří přišli na Den otevřených dveří do nymburského krematoria. Zástupci pohřební služby Atropos pustili zájemce i do prostor, kam se živí kromě zaměstnanců krematoria nemají šanci podívat.

Výstavu ilustrací Vlasty Baránkové zahájí v krumlovských klášterech Zdeněk Svěrák (na snímku s Jaroslavem Uhlířem a knihou Písničky o zvířatech, kterou Vlasta Baránková ilustrovala). Zároveň tam pokřtí svou novou knihu Čerti nejsou, kterou ilustroval Jind

Zdeněk Svěrák v krumlovských klášterech zahájí výstavu a pokřtí svou novou knihu

Do Českého Krumlova se chystá legenda české kinematografie, divadla a hudby Zdeněk Svěrák. V pátek 3. listopadu v sále krumlovských klášterů zahájí výstavu své dvorní ilustrátorky Vlasty Baránkové a zároveň tam pokřtí svou novou knihu, kterou ilustroval další hvězda ilustrátorského nebe, krumlovský Jindra Čapek. Na vernisáži bude i autogramiáda.

V Nižboru oslavovali Samhain, svátek Keltů.

TIPY DENÍKU: Kam vyrazit o víkendu? Podzim patří nejen halloweenu a dýním

/FOTOGALERIE/ Kam vyrazit o víkendu za podzimní zábavou? Nabízíme vám desítky tipů na zajímavé akce na Kladensku i na dalších místech ve středních Čechách. Na halloweeny, které se odehrávají i na zvláštních místech, třeba ve sklárně, na zámku nebo ve včelím světě, na dýňování, pochody a běhy, ale třeba také na keltské slavnosti, výstavu ušlechtilých morčat nebo rýžování českých granátů. Stačí si vybrat. 

Zámecké dýňování v Nelahozevsi.

TIPY DENÍKU: Kam vyrazit o víkendu? Podzim patří nejen halloweenu a dýním

/FOTOGALERIE/ Kam vyrazit o víkendu za podzimní zábavou? Nabízíme vám desítky tipů na zajímavé akce na Mělnicku i na dalších místech ve středních Čechách. Na halloweeny, které se odehrávají i na zvláštních místech, třeba ve sklárně, na zámku nebo ve včelím světě, na dýňování, pochody a běhy, ale třeba také na keltské slavnosti, výstavu ušlechtilých morčat nebo rýžování českých granátů. Stačí si vybrat. 

Do Rakovníka opět přijede Popelka a s ní to nejlepší z dětské divadelní scény uplynulé sezony. Letos divákům nabídne až 13 her.

TIPY DENÍKU: Kam vyrazit o víkendu? Podzim patří nejen halloweenu a dýním

/FOTO, VIDEO/ Kam vyrazit o víkendu za podzimní zábavou? Nabízíme vám desítky tipů na zajímavé akce na Rakovnicku i na dalších místech ve středních Čechách. Na halloweeny, které se odehrávají i na zvláštních místech, třeba ve sklárně, na zámku nebo ve včelím světě, na dýňování, pochody a běhy, ale třeba také na keltské slavnosti, výstavu ušlechtilých morčat nebo rýžování českých granátů. Stačí si vybrat. 

Běh pro republiku.

TIPY DENÍKU: Kam vyrazit o víkendu? Podzim patří nejen halloweenu a dýním

/FOTO, VIDEO/ Kam vyrazit o víkendu za podzimní zábavou? Nabízíme vám desítky tipů na zajímavé akce na Příbramsku i na dalších místech ve středních Čechách. Na halloweeny, které se odehrávají i na zvláštních místech, třeba ve sklárně, na zámku nebo ve včelím světě, na dýňování, pochody a běhy, ale třeba také na keltské slavnosti, výstavu ušlechtilých morčat nebo rýžování českých granátů. Stačí si vybrat. 

Ilustrátor Jindra Čapek a jeho dílo.

Jindra Čapek slaví životní jubileum. Proslavil se po světě a zakotvil v Krumlově

Světově proslulý ilustrátor, grafik a malíř Jindra Čapek, a také českokrumlovský občan, který ilustroval i právě připravovanou knihu Zdeňka Svěráka, se narodil 30. září 1953 v Českých Budějovicích. Držitel mnoha významných ocenění, mezi nimiž nechybí ani letošní Zlatá stuhu za celoživotní přínos české i světové ilustraci, slaví životní jubileum.

Fanoušci Třince v derby s Vítkovicemi (24. září 2023).

VIDEO: V kotli Vítkovic Cimrman kvůli lístkům i potyčka. Oceláři si vtipně rýpli

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Derby, to jsou také fanoušci. U střetu Třince a Vítkovic to není jinak. Zatímco na ledě se v nedělním duelu 4. kola extraligy týmy dlouho spíše rozkoukávaly, na tribunách Werk Arény se oba tábory od prvních chvil popichovaly a celkově to žilo. V závěru na straně hostů možná až moc, jelikož se v jejich sektoru strhla potyčka.