Seriál Bedřicha Doležala: Moudra našich babiček
Jičínsko – Dnes moudra o ovoci a něco navíc o zelenině:
Jičínsko – Dnes moudra o ovoci a něco navíc o zelenině:
Třešť -Chráněný areál S-7, který stojí poblíž zámku v Třešti, byl vybudovaný v 70. letech 20. století. Místním tvrdili, že zde bude sklad zeleniny.
Ostrava -Rýže smíchaná s octem, čerstvé syrové ryby a různé druhy zeleniny a ovoce. To jsou hlavní suroviny, ze kterých se připravuje sushi, tradiční japonské jídlo, kterému propadli i mnozí Ostravané.
Hradec Králové - Hodně ovoce a zeleniny našemu tělu výrazně napomáhá. Při zvýšeném výskytu nemocí je dobré sáhnout k doplňkům stravy.
Trutnovsko, Pojizeří /S DENÍKEM UŠETŘÍTE/ - Nejlepší je nachlazení či nemoci předcházet. Někdo chodí pro vitamíny do lékárny, někdo raději kupuje ovoce a zeleninu, jsou totiž levnější.
Praha /GRAFIKA/ - Chřipkové období nastupuje. Jedinou možnou prevencí před touto nemocí je udržování životosprávy a pravidelný přísun vitamínů.
'Co budete vařit o víkendu?' Tuto otázku položíme každý týden osobnosti našeho regionu, nebo jednomu z vás…
Praha - Radost z pohledu na dorůstající úrodu je nyní hlavní motivací českých zahrádkářů. Zatímco dříve hrály velkou roli pro jejich činnost peníze získané z prodeje ovoce a zeleniny, nyní podle samotných zahrádkářů o jejich výpěstky již trh nemá zájem, přestože jsou kvalitnější než zelenina prodávaná v supermarketech.
Dnešní díl seriálu Škola vaření přináší užitečné tipy na zdravý jídelníček v zimním období
Slovácko - Ukázky ruční výroby vánočních ozdob nebo kovářského řemesla, to jsou některé novinky, které nabídne vánoční jarmark v Uherském Hradišti. Ten se na tamním Masarykově náměstí uskuteční ve dnech 11. až L22. prosince.
Klatovy - Již osm týdnů mají za sebou soutěžící z naší akce Hubneme s Deníkem Daniela Loudová, Sabina Sádlíková, Jan Jirák a Ludvík Pouza, kteří se utkali před zraky čtenářů Deníku v hubnutí.
Milovice - Výstavu ovoce a zeleniny chystají na sobotní odpoledne v Milovicích, místní části Soběsuk.
Český Krumlov – Vedení domu s pečovatelskou službou ve spolupráci s žáky učiliště připravilo zájemcům zajímavé odpoledne.
Třebihošť - Motorest U Lípy se stal během prodlouženého víkendu dějištěm výstavy, jejíž třicátý ročník uspořádali místní zahrádkáři.
Hlavenec - Extraligový hráč nohejbalu trénuje vítěze okresní soutěže z Hlavence.
Valašské Meziříčí – /FOTOGALERIE/ Meziříčské náměstí v úterý patřilo mléčným výrobkům a ovoci a zelenině.
Střekov - Obří vajíčka, domácí zelenina, těstoviny, pečivo či sazeničky. To vše si opět můžete zakoupit na tradičních Střekovských farmářských trzích.
Hradec Králové - Předcházet nemoci můžete obyčejnými recepty - pít čaj, jíst ryby a zeleninu. V chladnu je také lépe teple se obléknout.
Moravská Třebová – Oblastní výstavu ovoce a zeleniny na moravskotřebovském zámku navštívil i hejtman Radko Martínek.
Hradec Králové – Levný dovoz cibule, zelí a brambor z Polska ničí české zemědělce. Ti nejsou schopni konkurovat nízkým dovozovým cenám. Hrozí tak, že stovky tun zeleniny budou muset letos zaorat.
Fenomén bioproduktů už zasáhl téměř do všech oblastí života, od potravin přes kosmetiku a oblečení až po pohonné hmoty. Bioprodukty zařazují do svého sortimentu už i velké prodejny potravin, aby tak vyhověly novému trendu. Musí se však spotřebitelé mačkat v davu, když to samé zboží mohou koupit pohodlně z domova, a navíc od místních dodavatelů?
Stráž nad Nisou - Počasí nám letos moc nepřálo, úrodu spálil květnový mráz. Ti, kteří vloni sklidili několik metráků, letos naplnili s bídou dvě bedýnky,“ povzdychl si za organizátory výstavy ovoce a zeleniny krajský šéf zahrádkářů Jaroslav Trávníček.
Benešov /FOTOGALERIE/-Sobotní farmářské trhy na nádvoří pivovaru Ferdinand nabídly návštěvníkům kromě doplnění spíže pochutinami regionálních výrobců a domácích pěstitelů také inspiraci.
Střekov - Čerstvá zelenina, domácí uzeniny a pečivo, domácí vajíčka, holandské sýry, víno z Moravy.
Chodská Lhota - V zahradě a skleníku sedmapadesátiletého Antonína Pesla v Chodské Lhotě najdete vše, na co si jen vzpomenete.
Dolní Újezd - Před zimou si lidé dělají zásoby brambor, sklízí zeleninu a ovoce.
Klatovsko - Už tři týdny mají za sebou účastníci soutěžního klání Hubneme s Deníkem, kterou organizuje Klatovský deník společně s WellnessM Mirky Zámečníkové a Lady fittness Miluška.
Častolovice - Na jedné z největších zahrádkářských výstav si přijdou na své nejen milovníci ovoce a zeleniny či květin, ale i chovatelé drobného zvířectva.
Litovel – V pořadí již druhý Hanácký farmářský trh nabídne v pátek 7. října náměstí v Litovli na Olomoucku.
Lipník nad Bečvou – Chovatelé zvířat a zahrádkáři z širokého okolí se sjedou o víkendu do Lipníku nad Bečvou, kde se koná další ročník tradiční okresní výstavy drobného zvířectva, ovoce a zeleniny. Akce se uskuteční ve dnech 8. a 9. října v areálu lipnického střediska volného času v Komenského sadech.
Chanovice /FOTOGALERIE/ - Potravinářský den ve skanzenu i tentokrát přilákal desítky lidí z celého Klatovska.
Chvalčov – Obří dýni, výstavní jablíčka, hrušky, hrozny, ořechy a další výpěstky ukázali o víkendu zahrádkáři ve Chvalčově. Už zhruba podvacáté totiž připravili výstavu ovoce a zeleniny, kterou zpestřili i o expozici květin.
Šternberk, Litovel – Čerstvé pečivo z několika pekáren, sezónní zelenina a ovoce, přírodní ovocné mošty, mléko z farem, čerstvé sýry ale také například chlazené jehněčí maso nebo med nabídnou nakupujícím sobotní Venkovské trhy na Hlavním náměstí ve Šternberku.
Březovice – Podzimní výstava v Březovicích je opět tady a s ní dobroty z vašich zahrad.
Klatovy - Tradiční zahrádkářská výstava ovoce, zeleniny a květin Zahrada Pošumaví startuje již tento pátek 30. září v kulturním domě Klatovy.
Chanovice - Vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech a obec Chanovice pořádají 1. října od 10 do 18 hodin v chanovickém skanzenu tradiční podzimní potravinový den.
Havířov - O víkendu se v Domě PZKO v Havířově-Bludovicích konala výstava ovoce, zeleniny a ručních prací.
Rosice – Milovníci česneku si přišli na své v sobotu v Rosicích na Brněnsku. Konaly se tam totiž slavnosti této zeleniny.
Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ – Na čtyři sta padesát druhů ovoce a zeleniny z celého okresu Uherské Hradiště bylo o víkendu k vidění na výstavě v uherskohradišťské Redutě, kterou pořádá místní Český zahrádkářský svaz každé dva roky na podzim.
Uherské Hradiště /FOTOGALERIE/ – Na čtyři sta padesát druhů ovoce a zeleniny z celého okresu Uherské Hradiště bylo o víkendu k vidění na výstavě v uherskohradišťské Redutě, kterou pořádá místní Český zahrádkářský svaz každé dva roky na podzim.
Příbram – O úrodu připravila policie osmadvacetiletého muže, když si ji z pole vezl v batohu na motorce domů.
Vsetín – Ženy a matky s dětmi, které bydlí ve vsetínském azylovém domě v místní části Hrbová, si budou v budoucnu moci vydělávat peníze v sociálním podniku. Ten by měl být součástí zařízení.
Praha – Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) začíná vyplácet tuzemským pěstitelům zeleniny peníze jako náhradu škody, která jim vznikla kvůli panice kolem šíření nebezpečné bakterie E.coli (EHEC).
Klatovy – O tom, že zelenina a ovoce nejsou jen k jídlu, ale že se z nich nechá vykouzlit například labuť, leknín, motýl a jiné motivy, se přesvědčili studenti Střední integrované školy v Klatovech, kteří se zúčastnili dvoudenního kurzu carvingu neboli vyřezávání ze zeleniny a ovoce.
České Budějovice - Obchod v České ulici nabízí Budějovičákům ovoce, zeleninu, pečivo i mléčné výrobky od regionálních dodavatelů
Přepeře - Výstavu jiřin, růží, mečíků a zeleniny už po desáté připravili v místní jídelně v Přepeřích u Dolního Bousova pořadatelé z tamější organizace Českého zahrádkářského svazu.
Strakonice – Ovoce, zelenina, sýry, medovina, koláče, houby, ryby, česnek, brambory. To všechno a mnoho dalšího bylo k mání na třetích farmářských trzích ve Strakonicích.
Praha - Meziroční míra inflace v Česku zůstala v srpnu na červencových 1,7 procenta. V porovnání s předchozím měsícem spotřebitelské ceny klesly o 0,3 procenta, což bylo dáno hlavně zlevněním ovoce, zeleniny a nealkoholických nápojů. Informoval o tom dnes Český statistický úřad.
Třinec - Čerstvou zeleninu, maso nebo třeba český česnek si budou moci už v pátek 9. září koupit Třinečané na prvních Třineckých farmářských trzích. Ty budou probíhat od 9 do 17 hodin na náměstí Svobody před kulturním domem.
Šternberk, Litovel – Čerstvou zeleninu, maso, vejce, pečivo z produkce regionálních zemědělců nebo výrobců si mohou zájemci nakoupit už tuto v sobotu ve Šternberku na Olomoucku. V sobotu 3. září tamní Hlavní náměstí ožije stánkaři, poprvé se tam budou konat Venkovské trhy.