Markus „Notch" Perssono, autor populárního Minecraftu, již delší dobu vyvíjí další titul, který opět bude ve stylu populárních kostiček alá Lego. Nebude se ale odehrávat na Zemi, ale ve vesmíru. Samotný příběh hráče zavede do roku 281 474 976 712 644, kdy je svět na pokraji zničení, poněvadž galaxie je plná nebezpečných černých děr.
Mys Canaveral /VIDEO/ – Na zásobovací výpravu k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) poprvé zamíří soukromá kosmická loď. V noci z neděle na pondělí odstartuje z floridského mysu Canaveral raketa Falcon 9 americké společnosti SpaceX, která dopraví na oběžnou dráhu vesmírné plavidlo Dragon s více než 450 kilogramy materiálu. Bude to první z plánovaných 12 zásobovacích letů, které si u SpaceX za 1,6 miliardy dolarů (31 miliard korun) objednal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
Washington - Americké vozítko Curiosity, které na povrchu Marsu pátrá po možných stopách života, se připojilo do mobilní sociální sítě Foursquare. Tato lokační aplikace tak zaznamenala vůbec první přihlášení z jiné planety než ze Země, oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
Moskva – Návratový modul kosmické lodi Sojuz TMA-04M dnes ráno bezpečně přistál v Kazachstánu. Zpátky na Zemi dopravil trojici kosmonautů z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), dva Rusy a jednoho Američana. Oznámila to agentura RIA Novosti s odvoláním na ruské Středisko řízení letů.
Domažlice – Až při přípravě své nejnovější výstavy domažlická malířka Jana Hrušková zjistila, že na ni mimoděk vybrala obrázky, které při správném seřazení tvoří příběh koloběhu života.
Washington /VIDEO/ – Vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) vkládají do mise vozidla Curiosity na Marsu velké naděje, ale nechtěli by jednu věc – aby narazilo na povrchu rudé planety na vodu. Napsal to americký list The Los Angeles Times (LAT), podle něhož by totiž hrozilo riziko, že by mikroorganismy ze Země na nesterilních vrtácích Curiosity mohly při styku s vodou přežít.
Pasadena /VIDEO/ – Americká sonda Dawn opustila protoplanetu Vesta a míří k největšímu tělesu v pásu asteroidů mezi drahami Marsu a Jupiteru, k planetce Ceres. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ve středu potvrdil, že se odpoutání z gravitačního pole Vesty zdařilo podle plánu. K Ceresu by sonda měla dorazit v roce 2015.
Peking - Čína hodlá v roce 2015 vyslat na oběžnou dráhu kolem Země svůj první vesmírný teleskop. V rozhovoru s agenturou Nová Čína to prohlásil astrofyzik Čang Šuang-nan. K astronomickým pozorováním podle něj bude Peking do značné míry využívat také svou plánovanou vesmírnou stanici, s jejíž výstavbou by měl začít v roce 2014 a dokončit by ji měl o šest let později.
Kalifornie - Vesmírný výtah schopný dovézt roboty a lidi zpět na povrch Měsíce by mohl stát již dnes, tvrdí kalifornská firma. Přelomový systém by umožnil levný a jednoduchý přístup na měsíční povrch za pomoci plochého vlákna.
Mys Canaveral - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil první barevné snímky s vysokým rozlišením, které z Marsu poslalo výzkumné vozidlo Curiosity. Na snímcích jsou duny a hora Mount Sharp tvořená vrstvami horniny.
Washington – Létání si zamiloval už jako malý kluk, když vyrůstal na malé farmě v americkém Ohiu. Nakonec dolétl tam, kam se před ním žádný pozemšťan nedostal. Jako první člověk otiskl svou stopu do prašného povrchu Měsíce. O tomto víkendu Neil Armstrong zemřel. Bylo mu 82 let.
Praha /ROZHOVOR/ - Potkal se s 140 astronauty. Neil Armstrong mezi nimi nebyl, i tak o něm Milan Halousek, přední popularizátor kosmonautiky, mluví jako o hrdinovi a úžasném člověku.
New York - Ve věku 82 let zemřel americký astronaut Neil Armstrong, první člověk na Měsíci. Povrchu jediného přirozeného satelitu Země se jako velitel kosmické lodi Apollo 11 poprvé dotkl 20. července 1969. Podle dnešního prohlášení jeho rodiny byly příčinou smrti komplikace po operaci srdce, kterou nedávno prodělal.
Uherský Brod - Současná technická úroveň naší civilizace je čím dál tím víc závislá na technických oborech, zejména elektronice. Je náchylnější ne snad na katastrofy, ale říkejme tomu spíše na havarijní situace související s vazbou na blízké okolí vesmíru. Uveďme několik případů.
Liberec /ROZHOVOR/ - První a jediný československý kosmonaut Vladimír Remek navštívil Liberec. Setkal se se zástupci města i kraje a na závěr své krátké návštěvy zodpověděl několik otázek novinářů. Ty se částečně točily kolem Remkova působení v evropském parlamentu a jeho zkušenosti coby prvního Evropana v kosmu.
Liberec - První a jediný československý kosmonaut Vladimír Remek navštívil Liberec. Setkal se se zástupci města i kraje a na závěr své krátké návštěvy zodpověděl několik otázek novinářů. Ty se částečně točily kolem Remkova působení v evropském parlamentu a jeho zkušenosti coby prvního Evropana v kosmu.
Londýn – Astronomové našli případ planety, kterou „sežrala" její hvězda. Díky tomu vědci získají nové poznatky o osudu, který za miliardy let může postihnout i Zemi. Píše o tom na svých webových stránkách britská zpravodajská stanice BBC s odvoláním na studii otištěnou v listu Astrophysical Journal Letters.
Mars - Vozítko Curiosity dnes úspěšně dokončilo první testovací jízdu na Marsu. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) to oznámil na Twitteru. Vozítko popojelo tři metry, poté se otočilo o 90 stupňů a zacouvalo.Sonda za 2,5 miliardy dolarů (asi 51 miliard Kč) vyslala na Zemi snímky z pojezdové zkoušky, které ukazují stopy kol v marsovské půdě.
Pasadena (USA) – Americké vozítko Curiosity začalo v neděli na počínající cestě po Marsu testovat svůj silný laser na prvním malém kusu skalního podloží.
Washington – Vědci ve vesmíru našli „supermatku". Jde o vzdálenou galaxii, v níž během jediného dne vzniká více hvězd, než kolik se v naší galaxii objeví za celý rok. Píše to dnes agentura AP.
Po dřívějším odhalení specifik PC verze a Interceptor módu společnost Cenega oznámila, jak bude fungovat multiplayer online část říjnové strategie XCOM: Enemy Unknown. Hráči si totiž budou moci poprvé v historii série vychutnat boje jeden na jednoho proti živému soupeři.
Praha – Na obloze je možné tento týden pozorovat kromě padajících hvězd, jak říkají lidé meteorům, také velmi jasné večerní přelety Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).
Washington – Úspěšné přistání vozítka Curiosity na Marsu nevyvolalo nadšení jen mezi odborníky či fandy objevování vesmíru, nýbrž i u amerického prezidenta Baracka Obamy.
Uherský Brod - Nebyly to jen obří meteority, které dopadaly na naší planetu. Dalším „nebezpečím" byly komety, kterým ale vděčíme za „přísun vody" obsažené v jejich jádrech do rodící se zemské atmosféry.
Praha /INFOGRAFIKA/ - Něco si přejte, padá hvězda. A ne jedna. Pokud vyrazíte dnes nebo zítra v noci do přírody, budete moci mít přání, kolik budete chtít. Právě totiž vrcholí snad nejznámější meteorický roj – Perseidy, někdy také nazývané Slzami svatého Vavřince.
Písecko - Do Bernartic mohou milovníci hudby zamířit na Bernfest. V Miroticích začíná setkání loutek a hudby.V zámecké kapli ve Vráži bude Jindra Bešťák hrát melodie třicátých a šedesátých let minulého století.
USA – Robotické vozítko Curiosity si třetí den po přistání na Rudé planetě odpočinulo od kontroly zařízení a poslalo nové barevné obrázky Marsu, včetně prvního barevného panoramatického záběru Galeova kráteru. Podle agentury AP to ve čtvrtek oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
Brno – Nové auto, vyvinutou přítelkyni, nebo alespoň křečka. To všechno můžou šeptat o víkendu Brňané s upřeným pohledem k obloze. Kolem 11. srpna totiž planeta Země proletí nejhustší částí proudu drobných částic, které se v minulých staletích uvolnily z jádra komety Swift-Tuttle. Každá z padajících Perseid údajně plní lidská přání.
USA – Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnil první krátký videozáznam, který pořídilo robotické vozítko Curiosity při svém pondělním přistání na Marsu.
Mys Canaveral, Mars /ANIMACE/ - Takto komplikovaně ještě lidmi vyrobený stroj ve vesmíru nikdy nepřistával. I proto se manévru, během kterého má v pondělí v 7.31 hodin ráno dosednout na povrch Marsu sonda Curiosity, říká sedm minut hrůzy. Přistávat bude sonda po osmiměsíční cestě vesmírem.
Mars /GRAFIKA/ - Na Marsu by v pondělí ráno mělo po více než osmiměsíční cestě vesmírem přistát americké robotické vozítko Curiosity. Zatím nejsložitější aparát, který kdy člověk vyslal do meziplanetárního prostoru, bude zkoumat povrch planety a zjišťovat, zda na ní někdy mohl existovat život. Na "rudé planetě" bude Curiosity (zvědavost) pracovat nejméně dva roky.
Wilkesova země – Antarktida byla v dávných dobách tak teplý kontinent, že zde dokonce rostly palmy. Vyplývá to z analýzy zrníček pylu starých asi 53 milionů let, které byly nalezeny při nedávných hloubkových vrtech.
Moskva - Ruská nákladní loď Progress M-16M ve čtvrtek zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Od středečního startu do cíle dorazila už po šesti hodinách a čtyřech obletech Země místo obvyklých dvou dnů a 34 obletů.
Washington - Vlajky, které umístili američtí astronauti na Měsíci před více než 40 lety, tam s jedinou výjimkou stále stojí. S odvoláním na zdroje z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) o tom informovala agentura AFP.
Chrudim - Nanejvýš aktuální se v současné době zdají otázky spjaté s přírodou a námi. K zamyšlení mě přiměly okolnosti, se kterými se denně setkávám. Stačí se dívat kolem sebe.
Uherský Brod - Pro živou hmotu je smrtelně nebezpečné kosmické gama záření. Co do svítivosti se jedná o nejvýraznější fyzikální jev doposud známý v astronomii, při kterém se uvolní nesmírné množství energie ve formě gama záření.
Uherské Hradiště – Maďarský režisér Benedek Fliegauf, který patří k mezinárodně nejuznávanějším filmařům současnosti, připravuje film nazvaný Walk Through. Snímek bude popisovat planetu, ale bez lidí. Přežívají sice ještě zbytky společnosti, ale vládu nad Zemí už neodvratně přebírá příroda. Je to takový fiktivní dokument postapokalyptické doby, řekl Fliegauf v Uherském Hradišti, kde je hostem 38. ročníku Letní filmové školy (LFŠ).
Uherský Brod /SERIÁL/ - Někteří vědci připouštějí v budoucnosti možnou, i když spíše hypotetickou katastrofu spojenou s invazí mimozemských civilizací na naši planetu. Vycházejí z představy agresivního chování mimozemšťanů.
Jihlava - Špičkovým vědcům planety nedá spát tajemná částice. Česká centrála mapuje místa, kam na Zemi mohou dopadnout meteority. Jihlavští astronomové plánují hvězdárnu.
Jihlava - Špičkovým vědcům planety nedá spát tajemná částice. Česká centrála mapuje místa, kam na Zemi mohou dopadnout meteority. Jihlavští astronomové plánují hvězdárnu.
Washington – Sestavit jídelníček pro misi na Mars mají za úkol vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Menu má pomoci udržet v dobré tělesné i duševní kondici šest až osm členů výpravy plánované na 30. léta tohoto století, napsala agentura AP. Cesta tam potrvá asi půl roku. Na rudé planetě astronauti stráví 18 měsíců, než se vydají na půlroční cestu zpět na Zem.
Uherský Brod /SERIÁL/ - Záminkou pro napsaní tohoto krátkého seriálu byla interpretace mayského kalendáře, podle kterého dojde na sklonku tohoto roku ke konci světa. Již ze dvou důvodu je to omyl.
Kourou - Evropská raketa Ariane 5 vynesla ve čtvrtek krátce před půlnocí SELČ do kosmu nový evropský meteorologický satelit. Družice MSG-3 by měla během deseti dnů dosáhnout geostacionární oběžné dráhy. Při přípravě předpovědí počasí nahradí dosluhující satelit Meteosat 8, uvedla agentura DPA.
Teplice /FOTOGALERIE/ - Měsíční modul musel nouzově přistát v Teplicích poté, co s ním Evropská kosmická agentura ztratila kontakt nad územím Asie. Modul přistál po několika pokusech přímo uvnitř nákupního centra Olympia Teplice.