Kreativ

ŠTÍTEK: Země

Čína vyslala do kosmu další raketu s lidskou posádkou

Peking – Čína dnes vyslala do vesmíru další pilotovanou misi. Trojice kosmonautů, včetně jedné ženy, se na palubě kosmického plavidla Šen-čou 10 vydala k čínskému experimentálnímu modulu na oběžné dráze. Posádka se má vrátit za dva týdny.

Kolem Země dnes ráno ve velké blízkosti proletěl asteroid

Mys Canaveral – Kolem Země dnes ráno SELČ proletěl asteroid o velikosti menšího nákladního automobilu. K planetě se přiblížil dokonce na čtyřikrát menší vzdálenost, než ve které se pohybuje Měsíc, uvedla agentura Reuters. Podle amerického Národní úřadu pro letectví a vesmír (NASA) jeho průlet nepředstavoval žádné nebezpečí.

Kosmonautka: Do vesmíru by zatím měli létat jen profesionálové

Moskva – V dohledné době by do vesmíru měli létat pouze profesionálové, nikoliv turisté. Myslí si to bývalá sovětská kosmonautka Valentina Těreškovová, která před padesáti lety, přesně 16. června 1963, jako první žena letěla do vesmíru. Sama je však ve svých 76 letech ochotna podstoupit „jednosměrný" let na Mars.

Kam za kulturou na Písecku v pátek 7. června

Písecko -   Návštěvníci  Divadla Fráni Šrámka v Písku se mohou těšit na Simonu Stašovou, Svatopluka Skopala a další herce. V milevské Latinské škole se koná festival duchovní dramatické tvorby.

Z Kourou odstartovala loď Albert Einstein se zásobami pro ISS

Kourou - Z kosmické základny Kourou ve Francouzské Guyaně ve středu odstartovala loď ATV-4 Albert Einstein. Nákladní člun Evropské kosmické agentury (ESA) dopraví na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) přes sedm tun zásob. S orbitálním komplexem se má spojit 15. června.

Technický pokrok snižuje náklady výzkumu vesmíru

Washington – Technický pokrok snižuje náklady výzkumu vesmíru a například trojrozměrné tiskárny by mohly podle šéfa amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Charlese Boldena znamenat převratný skok. Napsal o tom server Space.com. Plány, které NASA hodlá realizovat, ale částečně ohrožují úsporná opatření v USA, alespoň v krátkodobém výhledu.

Vesmírná loď Sojuz s tříčlennou posádkou zakotvila u ISS

ISS (oběžná dráha) – Kosmická loď Sojuz TMA-09M s tříčlennou posádkou dnes po necelých šesti hodinách od startu z kosmodromu Bajkonur zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Ekvádor se snaží kontaktovat satelit, který se srazil s vesmírným smetím

Quito  - Ekvádorská vesmírná agentura EXA oznámila, že se snaží znovu navázat kontakt se svou první a jedinou družicí. Výsledky svého úsilí by měla sdělit ještě dnes. Ekvádorský miniaturní satelit Pegaso se ve čtvrtek srazil s kosmickým odpadem tvořeným zbytky staré sovětské rakety a přestal vysílat. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.

V Tachově se bude učit předmět astronomie

Tachov – Již třetím rokem se v Revisu bude vyučovat, v rámci výuky Univerzity třetího věku, studijní obor Astronomie. Předmět Zajímavosti z astronomie a kosmonautiky volně navazuje na Základy astronomie vyučované v minulých letech.

Myši a pískomilové let ruskou vesmírnou lodí většinou nepřežili

Moskva - Většina myší a pískomilů, které ruští vědci poslali ve vesmírné lodi na měsíc trvající let po oběžné dráze, pobyt na orbitě nepřežila. Vědci svůj „zvěřinec" poslali na oběžnou dráhu v rámci zkoumání účinků kosmického záření na živé organismy.

Kolem Země brzy proletí velký asteroid, měří 2,7 kilometru

Washington /VIDEO/ - Koncem května se k Zemi přiblíží velký asteroid. Těleso dlouhé asi 2,7 kilometru ale podle serveru space.com naši planetu neohrozí. Zachová od ní odstup asi 5,8 milionu kilometrů, takže bude patnáctkrát dál než Měsíc. I když se lidstvo planetky 1998 QE2 nemusí obávat, pro vědce bude toto setkání mimořádně vzrušující.

NASA hlásí vážné problémy s vesmírným teleskopem Kepler

Washington – Vesmírný teleskop Kepler amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) je ochromen technickou poruchou, která by mohla vést až k předčasnému ukončení jeho pátrací mise po obyvatelných planetách mimo sluneční soustavu. Závadu vykazuje nepostradatelný mechanismus, který slouží k nasměrování teleskopu na cíl, oznámil podle světových agentur šéf vědeckého týmu NASA John Grunsfeld.

Tříčlenná posádka ISS se bezpečně vrátila na Zem

Astana – V kazašské stepi dnes ráno přistála loď Sojuz TMA-07M, ve které se po pětiměsíčním pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) na Zem vrátili první kanadský velitel stanice Chris Hadfield, Američan Tom Marshburn a Rus Roman Romaněnko.

Podle vědců je naléhavě nutné začít odstraňovat kosmické smetí

Paříž /ANIMACE/ – Vědci se shodují, že je naléhavě nutné začít s odklízením kosmického smetí, které krouží kolem Země, a zahájit bezpečné vypouštění satelitů bez vytváření nového odpadu v blízkém okolí naší planety. Na svých internetových stránkách to uvedla Evropská kosmická agentura (ESA).

Sem chodí děti nejdéle

Rakovník – První mateřská škola V Hradbách slaví sto let. Nyní má 72 míst. Děti jsou rozděleny do 3 tříd po čtyřiadvaceti. O ně se stará šest pedagogických pracovnic (včetně ředitelky). O pořádek se starají dvě provozní pracovnice, o zdravou a pestrou stravu vedoucí školní jídelny a dvě kuchařky.

Astronauti u ISS vyměnili čerpadlo, únik čpavku zřejmě zastavili

Oběžná dráha - Američtí astronauti Thomas Marshburn a Chris Cassidy během sobotního spěšně zorganizovaného výstupu z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do volného prostoru zřejmě opravili závadu, která způsobila únik čpavku z chlazení energetického systému stanice.

Unikající čpavek se astronauti pokusí opravit v sobotu

Houston/Moskva – Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) zaznamenala na svém chladícím zařízení únik čpavku. Závadu se pokusí opravit v sobotu dva astronauti, kteří jsou k těmto úkonům speciálně vycvičení, oznámil dnes podle agentury Reuters americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Ruské zdroje označily problém za „velmi vážný", NASA ale ujistila, že závada šestičlennou posádku ISS nijak neohrožuje.

V Austrálii a Tichomoří bylo vidět částečné zatmění Slunce

Sydney - Obyvatelé Austrálie mohli dnes pozorovat částečné zatmění Slunce, kdy se Měsíc přesunul mezi ně a Zemi, a ponechal na obloze jen zářící sluneční obruč kolem temného středu. Informovala o tom agentura AP. Zatmění trvalo v závislosti na místě pozorování tři až šest minut a zakrylo až 95 procent Slunce.

Lidé by podle vědců mohli letět k Marsu za dvacet let

Washington – Odborníci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a soukromých společností jsou přesvědčeni, že i přes značné překážky by mohl první člověk odletět na Mars do 20 let. Dnes o tom informovala agentura AFP.

Einstein měl pravdu! Jeho teorii relativity potvrdila obří neutronová hvězda

Washington /VIDEO/ – Mezinárodní tým vědců objevil nejhmotnější neutronovou hvězdu, pomocí níž podrobil zkoušce Einsteinovu teorii relativity v doposud nejextrémnějších podmínkách. Výsledek potvrdil, že Einstein měl pravdu, zjistil podle agentury DPA tým pod vedením Johna Antoniadise z Institutu Maxe Plancka pro radioastronomii v německém Bonnu.

Zatmění: Měsíc se skryje ve stínu Země

Kroměřížsko – Ve čtvrtek večer nabídne noční obloha jedinečný pohled. Část Měsíce se dotkne zemského stínu, jeho částečné zatmění tak lze pozorovat pouhým okem: ovšem jen za předpokladu, že bude jasné počasí a nepřijde déšť. To by ale podle předpovědi meteorologů hrozit nemělo.

Ve čtvrtek uvidíme částečné zatmění Měsíce, letos jediné

Valašsko - Ve čtvrtek 25. dubna nastane v první polovině noci částečné zatmění Měsíce. Jediné, které letos z České republiky uvidíme. Bohužel, toto zatmění bude docela krátké a nepříliš výrazné. Měsíc se při něm ponoří do stínu Země pouze necelými dvěma procenty svého průměru.

Částečné zatmění Měsíce 25. dubna 2013

Valašsko - Ve čtvrtek 25. dubna nastane v první polovině noci částečné zatmění Měsíce. Jediné, které letos z České republiky uvidíme. Bohužel, toto zatmění bude docela krátké a nepříliš výrazné. Měsíc se při něm ponoří do stínu Země pouze necelými dvěma procenty svého průměru.

Vědci: Je čas na další fázi hledání mimozemského života

Washington /VIDEO/ - Vzhledem ke stále novým objevům planet podobných Zemi v naší galaxii by lidstvo podle vědců mělo začít plánovat další kroky ve snaze hledat vzdálený mimozemský život. Nedávné oznámení nálezu tří dalších potenciálně obyvatelných planet — Kepler-62e, Kepler-62f a Kepler-69c — totiž naznačuje, že vesmír je plný světů schopných podporovat život, jak jej známe.

Hvězdárna není jen pro odborníky

Úpice - Veřejné programy jsou nedílnou součástí činnosti úpické observatoře. Nabízí pozorování, přednášky, výstavy i expedice.

Hvězdárna není jen pro odborníky

Úpice - Veřejné programy jsou nedílnou součástí činnosti úpické observatoře. Nabízí pozorování, přednášky, výstavy i expedice.

Víkendová porota: Slavíme Den Země adekvátním způsobem?

JIŘÍ VÁCLAVÍKvyšetřovatel RK hasičůI když si myslím, že se k Zemi chováme macešsky a velice nezodpovědně, tak pevně věřím v to, že i za dalších sto let bude planeta existovat a naše pravnoučata oslaví její svátek. Na nějaké oslavy si moc nepotrpím, stačila by mi obyčejná ohleduplnost a změna v našem myšlení směrem k lepšímu a pozitivnějšímu.Verdikt: ANO

Hvězdárna není jen pro odborníky

Úpice - Veřejné programy jsou nedílnou součástí činnosti úpické observatoře. Nabízí pozorování, přednášky, výstavy i expedice.

Hvězdárna není jen pro odborníky

Úpice - Veřejné programy jsou nedílnou součástí činnosti úpické observatoře. Nabízí pozorování, přednášky, výstavy i expedice.

Teleskop NASA našel mimo sluneční soustavu dvě planety jako Země

Washington - Dvě planety podobné Zemi, které jsou kandidáty na život mimo sluneční soustavu, se podařilo najít pomocí vesmírného teleskopu Kepler amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Obě jsou přibližně stejně velké, zřejmě složené z hornin a mohla by na nich být voda v kapalném stavu. Oznámil to dnes v časopise Science mezinárodní tým, který tento objev učinil.

Modrá planeta oslaví jmeniny

Náchodsko - Den Země upozorňuje na dopady ničení životního prostředí. Vždy 22. dubna se už od roku 1970 slaví po celém světě. Hned na několika místech regionu k této příležitosti připravují různé aktivity. Mají především upozornit a připomenout, jaké zacházení si příroda zaslouží.

Den Země: úklid u rybníků, sběr šrotu i osvěta

Vyškovsko – Ekologicky motivovaný svátek Den Země tentokrát připadne na nadcházející pondělí. Většina setkání se tak uskuteční o víkendu, jiná už mají podporu ekologie a životního prostředí za sebou. To, že nejen lidé, ale také naše planeta slaví svůj svátek, si už pošesté připomíná například mikroregion Drahanská vrchovina.

MADAGASKAR – PŘÍBĚH PRADÁVNÉ LEMURIE

Karlovy Vary - Dne 17. 4. 2013 uvede obecně prospěšná společnost Planeta Země o. p. s. v Malém sále Hotelu Thermal program „Madagaskar – příběh pradávné Lemurie". Tento program je jubilejním desátým dílem unikátního vzdělávacího projektu Planeta Země 3000, který se díky zájmu škol stal během několikaleté historie největším vzdělávacím projektem svého druhu v České republice. K dnešnímu dni jej navštívilo více jak milion dětských diváků.

Tom Cruise svede nemilosrdný boj o Zemi

Praha /VIDEO/ – Okouzlení novými technologiemi na stříbrném plátně pokračuje. Americká novinka z dílny režiséra Josepha Kosinského Nevědomí vstupuje v úterý do kin IMAX a je po bondovce Skyfall dalším snímkem, který ve velkoformátových kinech ukáže o plných 26% více z natočeného obrazu.

Povídala o pohádkách vesmírných skřítků

Velké Poříčí /FOTOGALERIE/ - Pohádkovou knížku „Moudré pohádky vesmírných skřítků" přijela včera do obecní knihovny ve Velkém Poříčí představit osobně autorka Anna Birke-Semeráková.

Jak vypít Tichý oceán

Kdyby byla voda v Tichém oceánu pitná, trvalo by 960 000 bilionů let, než byste celý oceán vypili.

NASA prý chce odchytit asteroid, přitáhnout ho k Měsíci a zkoumat

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) chce podle demokratického senátora a bývalého astronauta Billa Nelsona odchytit malý asteroid, přitáhnout ho k Měsíci a v roce 2021 prozkoumat. Projekt má údajně o čtyři roky urychlit uskutečnění plánu vyslání astronautů na některý z asteroidů.

Centrála Galilea by mohla řídit další vesmírný projekt Copernicus

Praha /ANIMACE/ - Evropský satelitní navigační systém Galileo, jehož centrála sídlí v Praze, by se do budoucna mohl rozšířit o další evropský vesmírný projekt Copernicus (GMES). Ten sdružuje pozorovací satelity, snímající jednotlivé oblasti Země, které pomáhají předvídat vznik živelných katastrof a podílí se na meteorologických předpovědích. O možnosti rozšíření české centrály Galilea ve středu jednal předseda Evropské komise José Manuel Barroso se zástupci ministerstva dopravy, informoval náměstek ministra dopravy Jiří Žák.

Ruská vesmírná loď s novou posádkou přistála u ISS

Bajkonur - Kosmická loď Sojuz s rusko-americkou posádkou dnes úspěšně zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) po pouhých šesti hodinách od čtvrtečního startu místo obvyklých dvou dnů. Americký astronaut a dva ruští kosmonauti se pak po otevření průlezů setkali s dosavadní posádkou stanice.