Kreativ

ŠTÍTEK: Země

V Techmanii může být astronautem každý

Plzeň /REPORTÁŽ/ - „Zatím to tu není hotové, chybí tapety na zdech, u expozic informační panely a grafiky," vítá mě mluvčí plzeňské Techmanie Tomáš Moravec v novém planetáriu, které se veřejnosti otevře už za tři týdny.

V Techmanii může být astronautem každý

Plzeň – „Zatím to tu není hotové, chybí tapety na zdech, u expozic informační panely a grafiky," vítá mě mluvčí Techmanie Tomáš Moravec v novém planetáriu, které se veřejnosti otevře už za tři týdny.

Astronomové objevili planetu, která neobíhá kolem žádné hvězdy

Washington - Astronomové objevili v souhvězdí Kozoroha osamělou planetu, která neobíhá kolem žádné hvězdy. Podle vědců je relativně blízko – jen 80 světelných let od Země. Server Space.com informoval, že exoplaneta (planeta mimo naši sluneční soustavu) s označením PSO J318.5–22 je relativně mladá, vědci její stáří odhadují na 12 milionů let.

Světový kosmický týden

První říjnovou dekádu mají jistě ve svém kalendáři poznačenu všichni příznivci a fandové kosmonautiky. Právě tehdy, přesněji od 4. do 10. října, se každoročně koná celosvětová kampaň World Space Week (Světový kosmický týden) zaměřená na propagaci a popularizaci kosmického výzkumu, nových technologií a letů do blízkého i vzdáleného vesmíru.

Světový kosmický týden si ve Vsetíně připomenou přednáškou

Vsetín - První říjnovou dekádu mají jistě ve svém kalendáři poznačenu všichni příznivci a fandové kosmonautiky. Právě tehdy, přesněji od 4. do 10. října, se každoročně koná celosvětová kampaň World Space Week (Světový kosmický týden) zaměřená na propagaci a popularizaci kosmického výzkumu, nových technologií a letů do blízkého i vzdáleného vesmíru.

NASA posílá k Marsu sondu, bude pátrat po tom, kam zmizela voda

Houston /VIDEO/ - Mise MAVEN pro výzkum marsovské atmosféry dostala i přes potíže s nouzovým finančním fungováním americké vlády od Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) výjimku, takže sonda o velikosti autobusu se k rudé planetě vydá 18. listopadu. Vědci si od projektu slibují odpověď na otázku, kam zmizela voda, kterou Mars kdysi podle odborníků hojně oplýval.

Voda může být tekutá i při -157 stupních, tvrdí vědci

Vídeň – Voda může být tekutá i při extrémní teplotách hluboko pod bodem mrazu, a to až do minus 157 stupňů Celsia. Experimentálně to dokázali vědci z Innsbrucké univerzity ve spolupráci s německými kolegy a výsledky své práce zveřejnili v americkém odborném časopise Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS). Uvedla to agentura APA.

Kvůli výpadku peněz v USA je ochromena i NASA

Washington - Nejen postradatelné americké úřady, muzea, parky či zoologické zahrady musely v úterý kvůli sporu o zákonu o státních výdajích dočasně uzavřít své brány, ale také twitterové účty Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se odmlčely. „Sbohem Pozemšťané, vyřešte si to sami," vzkázala vesmírná sonda Voyager 2.

Vědci poprvé získali mapu oblačnosti na některé exoplanetě

Washington - Vědci vůbec poprvé vytvořili mapu oblačnosti některé z planet ležících mimo naši sluneční soustavu. Využili k tomu snímky planety Kepler-7b v souhvězdí Lyry, které pořídily vesmírné teleskopy Spitzer a Kepler. Informoval o tom dnes server space.com.

NASA ukončil misi sondy Deep Impact zkoumající komety

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) ukončil devět let trvající misi sondy Deep Impact, jejímž úkolem bylo zkoumat komety a další vesmírná tělesa. Úřad to dnes oznámil na svých internetových stránkách poté, co se mu po více než měsíci marných pokusů nepodařilo s aparátem obnovit ztracené spojení.

V Call of Duty: Ghosts se podíváme i do vesmíru

Již nějaký čas víme, že v připravované válečné akci Call of Duty: Ghosts budeme moci ovládat perfektně vycvičeného psa. Novinkou je ale kapitola ve vesmíru, kde budete bojovat na americké stanici ODIN. Nový gameplay trailer přibližuje singleplayerovou část hry.

NASA našla tři kandidáty na misi zachytit a přesměrovat asteroid

San Diego - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) našel tři malé asteroidy, které by mohly vyhovovat plánované budoucí robotické misi. Jejím cílem by mělo být zachytit a přesměrovat některý z těchto objektů nacházející se v blízkosti Země. V noci na dnešek o tom informovala agentura AFP s odvoláním na oficiální činitele NASA.

Loď Sojuz se třemi kosmonauty z ISS přistála v kazašské stepi

Astana - V kazašské stepi dnes ráno úspěšně přistála loď Sojuz TMA-08M s ruskými kosmonauty Pavlem Vinogradovem a Alexandrem Misurkinem a s americkým astronautem Chrissem Cassidim. Z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se vrátili po misi, která trvala 166 dní. Cesta zpět na Zem jim trvala 3,5 hodiny. Na ISS zůstala pouze tříčlenná posádka, kterou čerstvé posily ze Země doplní koncem září.

Urychlovač v podzemí zkoumá vesmír už pět let

Ženeva, Praha /ANIMACE/ – Když vědci 
z laboratoří CERN spouštěli 
v roce 2008 urychlovač částic LHC, čelili i odpůrcům, kteří se obávali, že během experimentů mohou vzniknout černé díry, které zničí Zemi. Ani po pěti letech ale ze švýcarsko-francouzského podzemí žádná katastrofická zpráva nepřišla.

KLDR pravděpodobně chystá nové zkoušky balistických raket

Soul - Severní Korea zřejmě od poloviny roku staví novou odpalovací rampu pro zkoušky mobilních balistických raket. Podle amerických družicových snímků to činí ve stejné lokalitě, kde loni v prosinci odpálila raketu dlouhého doletu. S odvoláním na Americko-korejský ústav univerzity Johnse Hopkinse o tom informovala agentura AFP.

Vltavíny lákají hlavně české návštěvníky

Český Krumlov - Český Krumlov má od letošního léta  novou atrakci – Muzeum vltavínů, které najdete v Panské ulici 19. Hned na recepci uvidíte kus reálné pískovny a vltavíny si zde můžete i osahat.

Spisovatelka Kadlečková: Na příběhu vše stojí a padá

Vilma Kadlečková bezpochyby patří mezi spisovatele, kterým byste se rozhodně neměli vyhnout. Na začátku devadesátých let se podílela na vzniku kultovní hry Dračí doupě. Přitom psala scifi, fantasy a také něco mezi těmito oběma žánry.

Sonda Voyager 1 podle studie opustila sluneční soustavu už loni

Washington – Sonda Voyager 1 podle skupiny amerických vědců opustila sluneční soustavu už loni, a to 27. července. Tento závěr odporuje nedávnému tvrzení amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), podle něhož zařízení do mezihvězdného prostoru ještě nedoputovalo.

NASA: Vesmírný teleskop Kepler není možné opravit

Mys Canaveral - Dny, kdy vesmírný teleskop Kepler amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pátral ve vesmíru po planetách, skončily. Informovali o tom ve čtvrtek činitelé NASA, podle nichž není možné opravit porouchaný mechanismus sloužící k nasměrování teleskopu na cíl, napsala v noci na dnešek agentura Reuters.

Již děti ve školkách učí chránit planetu Zemi

Drhovice - Odpovědnost si dali do firemního desatera. Veřejnosti v něm otevřeně slibují, že se svou činností budou starat o zdravé životní prostředí. Konkrétně se starají o to, aby planeta Země nebyla zamořená odpadem, který bude ležet na skládkách, byť by mohl být využit k podstatně potřebnějším účelům.

Sluneční hodiny druhou ručičku prostě nemají

Žlutava – Když se řekne sluneční hodiny, představí si možná mnozí spleť čar, znamének a číslic. Pro devětapadesáti­letého Vratislava Zíku ze Žlutavy je to však letitá vášeň: umí čas pro ně vypočítat a navrhnout je.

NASA chce na dvojčatech Kellyových zkoumat vliv stavu beztíže

New York - Jediná dvojčata v seznamu amerických astronautů mají posloužit ke zjištění vlivu dlouhodobého pobytu v beztížném stavu na lidský organismus. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) oznámil, že připravuje astronauta Scotta Kellyho k roční výpravě na oběžnou dráhu. Jeho dvojče Mark má mezitím na Zemi posloužit jako srovnávací vzorek pro průběžné zjišťování genetických rozdílů.

Noční vesmírná show: umírající hvězdy přinesou štěstí

Brno /ANKETA/ - Jak rychle se může člověku splnit po čem touží? V noci z pondělí na úterý to bude rychlostí asi sto přání za hodinu. Po roce se totiž na oblohu vrací drobné částice uvolněné z jádra komety Swift-Tuttle, slzy svatého Vavřince, nebo zjednodušeně padající hvězdy.

Jak vypadaly planety za Valdštejnovy doby?

Jičínsko – Dvanáct kamenných bloků provede návštěvníky po cestě z Lodžie k Valdštejnskému zámku na jičínské náměstí. Planetární stezka odkazuje na Albrechta z Valdštejna.

Japonská nákladní kosmická loď veze k ISS i malého robota

Tanegašima - Z Japonska v sobotu odstartovala k mezinárodní vesmírné stanici ISS nákladní loď H-II HTV-4 se 3,5 tunami nákladu. Informovala o tom agentura AFP. Na palubě je i malý mluvící robot Kirobo, který se stane prvním androidem na oběžné dráze. Robot má bavit posádku, bude však komunikovat i se Zemí.

Nákladní loď Progress M-20M zdárně dorazila k vesmírné stanici

Moskva - Nákladní kosmická loď Progress M-20M se dnes brzy ráno po úspěšném zkráceném letu spojila s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Posádce orbitálního komplexu dopravila 2,5 tuny nejrůznějšího nákladu, od přístrojů přes palivo až po základní životní potřeby.

Astronomům se poprvé podařilo určit barvu exoplanety

Oxford /VIDEO/ - Astronomům se poprvé podařilo určit barvu exoplanety, tedy planety mimo naši sluneční soustavu. Zjistili, že planeta HD 189733 b, která se nachází v souhvězdí Lištičky, je azurově modrá, informovaly agentury.

Mikroskopické zkoumání ruského meteoritu má přiblížit jeho vznik

Moskva - Vědci zveřejnili mikroskopické záběry úlomků meteoritu, který v únoru dopadl nedaleko ruského města Čeljabinsk na Urale. Píše o tom dnes zpravodajský server BBC News, podle nějž má detailní zkoumání fragmentů poskytnout informace o formování této vesmírné horniny a o jejím následném osudu.

Hubbleův teleskop vyfotil "kometu století", zářící jako Měsíc

Washington /VIDEO/ - Hubbleův vesmírný teleskop pořídil nedávno detailnější snímky "komety století", která by při podzimním průletu mezi Sluncem a Zemí měla být nejsvětelnější kometou viditelnou pouhým lidským okem za posledních nejméně 50 let. Překonat má dokonce i zář Měsíce v úplňku a v nejlepším případě by mohla být vidět i za bílého dne.

Nárazová vlna z ruského meteoritu dvakrát oblétla Zemi

Londýn – Nárazová vlna, kterou způsobil únorový dopad roje meteoritů v Rusku, obletěla Zemi dvakrát kolem dokola. Uvádí to studie vědců publikovaná v časopise Geophysical Research Letters. Podle vědců šlo o při nárazu o největší uvolněnou energii na jednom místě za více než sto let, informovala dnes stanice BBC.

Vědci objevili systém se třemi planetami vhodnými pro život

Mys Canaveral (USA) – Američtí vědci ve vzdálenosti 22 světelných let od Země objevili systém o nejméně šesti planetách, z nichž tři jsou v takzvané obyvatelné zóně. Dnes o tom informovala agentura Reuters. Obyvatelná zóna je oblast kolem hvězdy, ve které jsou podmínky vhodné pro výskyt života.

Táborníci dávno nenosí pionýrské šátky

Bruntál /TÉMA DENÍKU/ – Pryč jsou ty doby, kdy byly letní tábory nazývány jako pionýrské. Dnes jsou to moderně tématicky zaměřené pobyty, které jsou schopny současné děti a mládež nalákat na několikadenní či týdenní pobyt v kolektivu daleko od rodičů.

Čínská kosmonautka přednášela desítkám milionů čínských školáků

Peking - Čínská kosmonautka Wang Ja-pching dnes prostřednictvím videa podala desítkám milionů čínských školáků přednášku z vesmíru. Cílem přednášky, při níž Wang vysvětlovala fyzikální jevy ve stavu beztíže a popisovala okolní prostředí, bylo zpopularizovat čínský vesmírný program pro mládež. Tříčlenná posádka lodi Šen-čou 10 se rovněž dnes chystá vyzkoušet manuální zakotvení svého plavidla u čínského vesmírného modulu.

Na ISS přistála bezpilotní evropská nákladní loď se zásobami

ISS - Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes úspěšně přistála bezpilotní evropská nákladní loď ATV-4 Albert Einstein. Spojení se uskutečnilo v 16:07 SELČ, tedy se zpožděním 21 minut oproti plánovanému času. Na orbitální komplex dopravila přes sedm tun zásob a zůstane tam deset dní.

Přímé rýhy na Marsu nemusela vytvořit voda, ale suchý led

Washington – Rovné rýhy na písečných dunách Marsu zřejmě nevytvořila voda, ale nejspíš kusy zmrzlého oxidu uhličitého, takzvaného suchého ledu, sjíždějící při tání na plynových polštářích. Podle serveru americké kosmické agentury NASA k tomuto možnému závěru dospěli vědci při studování snímků pořízených z oběžné dráhy kolem rudé planety.