Kreativ

ŠTÍTEK: Země

Perseidy se nejlépe pozorují pouhýma očima za městem, říká ředitel hvězdárny

Olomouc/Prostějov – Velký měsíc, který jsme mohli pozorovat na nedělní noční obloze, si zasloužil pozornost laické veřejnosti, ale ještě větší radost z něj měli odborníci. Velkolepou podívanou si nenechal ujít ani ředitel prostějovské Lidové hvězdárny Karel Trutnovský. V rozhovoru pro Deník objasnil příčiny tohoto úkazu a prozradil, jaké další krásy můžeme na nebi v nejbližší době ještě pozorovat.

Perseidy se nejlépe pozorují pouhýma očima za městem, říká ředitel hvězdárny

Olomouc/Prostějov – Velký měsíc, který jsme mohli pozorovat na nedělní noční obloze, si zasloužil pozornost laické veřejnosti, ale ještě větší radost z něj měli odborníci. Velkolepou podívanou si nenechal ujít ani ředitel prostějovské Lidové hvězdárny Karel Trutnovský. V rozhovoru pro Deník objasnil příčiny tohoto úkazu a prozradil, jaké další krásy můžeme na nebi v nejbližší době ještě pozorovat.

Kolonizace vesmíru? Lidé by k tomu potřebovali pořádně velkou loď

Washington - Jestliže lidstvo bude někdy chtít kolonizovat planetu mimo Sluneční soustavu, bude potřebovat skutečně velkou kosmickou loď. Zakládající populace nějaké mezihvězdné kolonie by měla mít 20.000 až 40.000 lidí. Podle serveru Space.com je o tom přesvědčen antropolog Oregonské státní univerzity Cameron Smith.

SERVIS: Kina, divadla a výstavy

Když se světově proslulý letecký závodník Prášek dozví, že má poškozený motor a už možná nikdy nebude moci závodit, je nucen zařadit jiný rychlostní stupeň a vrhá se do světa vzdušného boje s požáry. Prášek spojí své síly se záchranářským a hasičským veteránem, vrtulníkem Strážcem Břitvou, a s jeho odvážným týmem, jehož členy jsou mimo jiné odvážná hasička Kapka, nákladní vrtulník Větrník, bývalý vojenský dopravní letoun Cabbie či veselá parta neohrožených terénních vozítek, která si říkají Kouřoví skokani. Společně se tento nebojácný tým pouští do boje s rozsáhlým lesním požárem a Prášek zjišťuje, co je třeba k tomu, aby se z vás stal skutečný hrdina.

Před 50 lety dostali Američané první snímky povrchu Měsíce

Mys Canaveral (USA)/Praha - První podrobné snímky povrchu Měsíce získal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) 31. července 1964 díky sondě Ranger 7. Pro automat, který do vesmíru odstartoval o tři dny dříve, to ale byla vlastně sebevražedná mise. Sonda vybavená šesti kamerami - z toho dvěma širokoúhlými - totiž vysílala obrázky v poslední čtvrthodině letu a to až do okamžiku, kdy do lunárního povrchu v plné rychlosti narazila.

Současná dánská architektura? Obytný Ledovec připomíná plující kry

Národní akvárium Modrá planeta připomíná vodní vír, obytný komplex Ledovec zase plující ledové kry. Také tyto originální stavby obsáhla výstava Současná dánská architektura, která se návštěvníkům poprvé otevře v úterý v podvečer v Galerii Architektury Brno. Spolu s touto výstavou začne na nádvoří radnice Brna-střed i výstava o cyklistice v Kodani.

Současná dánská architektura? Obytný Ledovec připomíná plující kry

Brno – Národní akvárium Modrá planeta připomíná vodní vír, obytný komplex Ledovec zase plující ledové kry. Také tyto originální stavby obsáhla výstava Současná dánská architektura, která se návštěvníkům poprvé otevře v úterý v podvečer v Galerii Architektury Brno. Spolu s touto výstavou začne na nádvoří radnice Brna-střed i výstava o cyklistice v Kodani.

Digitárium nově představí průkopníky v objevování kosmu

Brno – Jak se jmenovala první družice, která vystoupala na oběžnou dráhu? Znalosti o dobývání vesmíru Brňanům doplní nové představení v digitáriu na Kraví hoře. O plánovaném pořadu nyní informoval ředitel hvězdárny Jiří Dušek.

Digitárium nově představí průkopníky v objevování kosmu

Brno – Jak se jmenovala první družice, která vystoupala na oběžnou dráhu? Znalosti o dobývání vesmíru Brňanům doplní nové představení v digitáriu na Kraví hoře. O plánovaném pořadu nyní informoval ředitel hvězdárny Jiří Dušek.

Pozorování noční oblohy v létě? Najdete zde planety i hvězdokupy

Přerov – O hvězdárně situované za Přerovem směrem k obci Želatovice mají místní lidé určité povědomí. O programech, které připravuje Astronomický klub Přerov pro veřejnost, se ví spíše méně. Pozorovat jasnou oblohu z hvězdárny přitom mohou návštěvníci každý čtvrtek.

Čínské lunární vozítko se prý porouchalo nárazem do kamene

Peking - Čínští vědci dnes zveřejnili důvod havárie lunárního vozítka Nefritový králík, které loni v prosinci přistálo na Měsíci. Podle jednoho z designérů robota Nefritový králík s největší pravděpodobností narazil v lednu do velkého kamene na povrchu Měsíce a rozbila se mu kola. Vozítko se nemůže pohybovat, stále je prý ale funkční, i když jeho činnost slábne. Informovala o tom agentura Nová Čína.

Pokračování série Civilization přijde v říjnu

Studio Firaxis Games chystá v pořadí již šesté pokračování své úspěšné budovatelské strategie Civilization. Tentokrát se ale můžeme těšit na pořádnou změnu, po pěti dílech dá série totiž sbohem planetě Zemi a vydá se dobývat vesmír.

Foucaultovo kyvadlo jako důkaz otáčení Země

Kroměříž - Jednou z proslulých atrakcí kroměřížské Květné zahrady je od nepaměti takzvané Foucaultovo kyvadlo: zařízení pojmenované po francouzském fyzikovi J. B. Léonu Foucaultovi představuje důležitý praktický experiment potvrzující otáčení planety Země kolem své osy.

Obrazec v obilí u Boskovic je hit. Láká davy zvědavců

Boskovice – Western park, koupaliště v Července nebo Židovská čtvrť? Zapomeňte. Zdaleka největším hitem je od víkendu v Boskovicích obří piktogram, který se objevil na okraji města v lánu obilí. Tajemný obrazec se rozprostírá na ploše zhruba šesti tisíc metrů čtverečních a přitahuje davy lidí. Zvědavce i příznivce mystiky. Nejen z Boskovic a okolí, ale z celé republiky.

NASA odložila start první družice na měření CO2 v atmosféře

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v úterý odložil start satelitu pro měření množství oxidu uhličitého v atmosféře. Na vině jsou podle úřadu technické problémy, které se těsně před startem projevily u rakety Delta 2 společnosti United Launch Alliance (ULA).

Prožili 520 dní v izolaci. Vědci sledovali jejich emoce a chování

Co se děje s psychikou člověka, který žije rok a půl ve stísněném prostoru kosmické lodi? Jak zvládá posádka takovou izolaci? Do unikátního mezinárodního výzkumu se zapojili vědci z katedry pedagogiky a psychologie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Vozítko Curiosity oslavilo na rudé planetě první marsovský rok

Washington – Robotické vozítko Curiosity oslavilo na rudé planetě rok od přistání počítaný podle marsovského kalendáře a poslalo při té příležitosti na Zemi svůj výroční portrét. V úterý Curiosity pracoval na Marsu už 687 dní, což je doba, za niž planeta uskuteční jeden oběh kolem Slunce, oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Slavná choreografka Marie Chouinardová uvede své Svěcení jara

Praha - Slavnou inscenaci Svěcení jara, kterou má její soubor na repertoáru již dvě desítky let, přivezla na festival Tanec Praha kanadská choreografka Marie Chouinardová, jedna z klíčových postav současného světového tance. Vystupují v ní i tanečníci, kteří nastudovali premiéru v roce 1993. „Dvacet let není tak dlouhá doba, jako lidské bytosti se tak neměníme. Choreografie i hudba jsou tak spojeny s prapodstatou světa a bytí, že to má stále svůj význam," řekla dnes novinářům v Praze choreografka.

Prožili 520 dní v izolaci. Vědci sledovali jejich emoce a chování

České Budějovice - Co se děje s psychikou člověka, který žije rok a půl ve stísněném prostoru kosmické lodi? Jak zvládá posádka takovou izolaci? Do unikátního mezinárodního výzkumu se zapojili vědci z katedry pedagogiky a psychologie Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Děti se budou učit anglicky a udělají si výlet do vesmíru

Praha - Mateřské školky se promění ve vesmírné lodě, odkud budou děti vyrážet objevovat planety, hvězdy a komety. Samozřejmě prostřednictvím oblíbených příměstských táborů s angličtinou s kvalifikovanými lektory. Právě letos výuka cizího jazyka bude na téma Vzhůru do vesmíru!

Astronomové objevili ve vesmíru "zemskou godzillu"

Boston /VIDEO/ - Astronomové nalezli planetu zemského typu, která má oproti Zemi více než 17násobnou hmotnost, přitom je proti naší planetě jen zhruba dvakrát tak větší. Vědci ji nazývají megazemí či zemskou godzillou. Objev, který oznámila Americká astronomická společnost na setkání v Bostonu, byl překvapením, neboť se dosud mělo za to, že planety takovéto velikosti jsou spíše plynní obři, jako jsou Jupiter či Saturn.

Virgin Galactic se přiblížila o další krok k letům do kosmu

Washington - Společnost Virgin Galactic britského miliardáře Richarda Bransona se o další krok přiblížila k letům do kosmu. V prohlášení uvedla, že podepsala s americkým Federálním úřadem pro letectví (FAA) dohodu, která jí ze základny v Novém Mexiku umožní charterové lety do vesmíru. Dokument podle BBC stanovuje pravidla toho, jak kosmické lety budou začleněny do amerického vzdušného prostoru. Firma chce první start uskutečnit ještě do konce letošního roku.

Americká společnost SpaceX představila loď Dragon pro astronauty

Los Angeles - Americká soukromá společnost SpaceX představila variantu své vesmírné lodě Dragon, která je určená pro přepravu astronautů. Plavidlo označované jako Dragon V2, tedy verze dva, novinářům ve čtvrtek večer místního času (pátek brzy ráno SELČ) ukázal zakladatel a šéf firmy Elon Musk. SpaceX od roku 2012 vysílá své automatické nákladní lodě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), do dvou až tří let chce uskutečnit první let s lidskou posádkou.

Lego Batman 3: Beyond Gotham vezme hráče do vesmíru

Fanoušci Lego kostiček mohou tento podzim očekávat další titul do již tak bohaté série. Ač by se podle názvu mohlo zdát, tak hlavní slovo nebude mít Batman. K dispozici bude obrovská hromada jiných hrdinů, se kterými půjde zachránit Zemi.

NASA připravuje misi InSight k dalšímu průzkumu Marsu

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zahájil další etapu příprav nové mise pod názvem InSight, jejíž výzkum bude zaměřen hlouběji pod povrch Marsu. Stejnojmenný modul, jehož start k rudé planetě se plánuje za dva roky, by měl být vybaven mimo jiné zařízením schopným proniknout až do hloubky čtyř a půl metru, informuje NASA na svém webu.

Japonsko má v kosmu družici ke sledování přírodních katastrof

Tokio - Japonská raketa dnes vynesla s úspěchem na oběžnou dráhu kolem Země satelit ALOS-2, který bude poskytovat údaje o přírodních katastrofách. Podle agentury AFP raketa startovala z vesmírného střediska v japonské Tanegašimě a satelit se od ní oddělil podle plánu.

Evropská sonda Rosetta začala s přibližovacími manévry ke kometě

Berlín - Evropská sonda Rosetta, jejíž modul má na podzim přistát na povrchu komety Čurjumov-Gerasimenko, začíná s klíčovými přibližovacími manévry. Sonda, která se nyní nachází 500 milionů kilometrů od Země, má dnes provést první ze zážehů, který ji má přibrzdit a sblížit její rychlost s rychlostí letící komety. Informovala o tom Evropská vesmírná agentura (ESA), která misi řídí.

Soukromá nákladní loď Dragon se odpojila od ISS

Washington - Soukromá nákladní loď Dragon americké společnosti SpaceX se dnes v 15:26 SELČ po zhruba měsíci odpojila od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), a zahájila tak návrat na Zemi. Manévr byl úspěšný, sdělil prostřednictvím Twitteru americký Národní úřad pro letectví a vesmír (ISS).

Tříčlenná posádka se vrátila z ISS, přistála v Kazachstánu

Astana – Z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se dnes ráno na Zemi vrátila trojice dosavadních členů její posádky. Japonec Koiči Wakata, Američan Rick Mastracchio a Rus Michail Ťurin přistáli s ruským Sojuzem v kazašské stepi ve 3:58 SELČ. Sestup z ISS trval zhruba tři a půl hodiny. Přesun přišel ve chvíli, kdy ruská strana v souvislosti se sankcemi a ukrajinskou krizí pohrozila tím, že neprodlouží využívání ISS po roce 2020, jak požadovali Američané.

Den Země slibuje letos pestrý program

Opava /POZVÁNKA/ - Den Země bude ve městě probíhat v neděli 27. dubna od 13 do 18 hodin na náměstí Osvoboditelů ve znamení vesmíru, přírody i skrytých souvislostí. Na stanovištích si dospělí návštěvníci mimo jiné prověří znalosti o planetách a objevování vesmíru člověkem.

Mezinárodní vesmírná stanice se konečně dočká zásilky ze Země

ISS - Šestičlenná posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se dnes odpoledne konečně dočká nové zásilky ze Země. Zhruba hodinu po poledni SELČ má k orbitálnímu komplexu dorazit soukromá nákladní loď Dragon s přibližně 2,5 tunami zásob a rozličného materiálu.

Moje Evropa: Rok 2768

Zastupitel části území Země zvané Evropa ze 4. kvadrantu vesmíru přelétne ve svém turbo vznášedle nad kusem ČEHOSI neznámého. Kusem ZELENÉ krajiny, která pro něj byla naprostou záhadou. Ve svém životě pod vzduchovou kopulí na planetě Zemi, byl již svědkem mnoha zvláštních věcí, ale TOHLE pro něj představovalo nové překvapení.

Objevena první planeta velikosti Země v "obyvatelné" zóně

Washington - Američtí astronomové objevili první planetu přibližně velikosti Země v potenciálně obyvatelné zóně jiné sluneční soustavy. To znamená, že voda by se v tomto vzdáleném světě mohla nacházet v kapalném skupenství, informují vědci v čele s Elisou Quintanaovou z amerického institutu SETI v aktuálním vydání časopisu Science.

Strategie Civilization se vydá ke hvězdám

Autoři známé strategické série se rozhodli pro docela radikální krok v rámci zavedené značky. Nová Civilization totiž opustí planetu Zemi a hráči dostanou možnost kolonizovat vzdálené světy v nejrůznějších koutech vesmíru. To vše již tento rok.

Američtí inženýři začnou pracovat na misi k asteroidu

Washington - Technici z letecké firmy Lockheed Martin mají z pověření amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) začít konstruovat robotickou sondu OSIRIS-REx, jejímž cílem je přinést na Zemi vzorky asteroidu.

Evropa vypustila první družici z programu Copernicus

Kourou - Evropská kosmická agentura (ESA) dnes vypustila první ze šesti družic, které jsou součástí projektu Copernicus. Jeho cílem je vybudovat evropské kapacity pro pozorování Země z vesmíru a zlepšit monitorování klimatických změn či přírodních katastrof.

Sojuz se s dvoudenním zpožděním spojil s ISS

ISS (oběžná dráha) – U Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) v noci na dnešek SEČ s dvoudenním zpožděním oproti původnímu plánu zakotvila ruská kosmická loď Sojuz TMA-12M. Sojuz měl letět k ISS ve zrychleném profilu, kdy se spojení s orbitálním komplexem očekávalo po šesti hodinách letu ještě ve středu, kvůli technickému problému se ale cesta s tříčlennou posádkou o dva dny protáhla.

Vědci objevili nejvzdálenější trpasličí planetu naší soustavy

Washington - Američtí astronomové objevili dosud nejvzdálenější objekt naší sluneční soustavy. Trpasličí planeta s předběžným označením 2012 VP113 se ke Slunci nepřiblíží nikdy na méně než 12 miliard kilometrů. Je tak od Slunce asi osmdesátkrát dál než Země. Na objev, který vědci zveřejnili v prestižním britském časopisu Nature, dnes upozornila agentura DPA.

Let tří nových lidí k ISS se kvůli problému prodlouží na dva dny

Bajkonur, Cape Canaveral - Let ruské lodi Sojuz se třemi novými členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se kvůli dosud neidentifikovankému technickému problému výrazně prodlouží. Nový temrín příletu se mění na noc ze čtvrtka na pátek, oznámila dens americká vesmírná agentura NASA.