FOTO, VIDEO: Lidé na Děčínsku pozorovali zatmění slunce
Děčín /PŘIDALI JSME DALŠÍ FOTO/ Krásný slunečný pátek lákal řadu lidí na Děčínsku k pozorování zatmění Slunce. To odstatrovalo v 9:37 hodin. Další podobné bude v Česku až za dalších 11 let.
Děčín /PŘIDALI JSME DALŠÍ FOTO/ Krásný slunečný pátek lákal řadu lidí na Děčínsku k pozorování zatmění Slunce. To odstatrovalo v 9:37 hodin. Další podobné bude v Česku až za dalších 11 let.
Východní Čechy - Nad Jičínskem a Krkonošemi meteorologové předpovídají malou oblačnost, jasno bude naopak ve východní části našeho regionu.
Praha /FOTOGALERIE/ – Lidé v Česku mohli dnes dopoledne sledovat na obloze částečné zatmění Slunce. Měsíc začal sluneční kotouč zakrývat krátce před desátou hodinou a kolem 10:45 ho zastínil ze tří čtvrtin. Výjimečná podívaná skončila pro Čechy v poledne. Podle astronomů šlo o největší zatmění na příštích 11 let. Vidět byla i planeta Venuše.
Východní Čechy - Nad Jičínskem a Krkonošemi meteorologové předpovídají malou oblačnost, jasno bude naopak ve východní části našeho regionu.
Východní Čechy - Nad Jičínskem a Krkonošemi meteorologové předpovídají malou oblačnost, jasno bude naopak ve východní části našeho regionu.
Trutnovsko - Březnový Měsíc vychází stále později a pomalu se blíží k Novu. Ten však nebude tuctovým. Zhruba v ten okamžik projde Měsíc také spojnicí mezi Zemí a Sluncem.
Východní Čechy - Březnový Měsíc vychází stále později a pomalu se blíží k Novu. Ten však nebude tuctovým. Zhruba v ten okamžik projde Měsíc také spojnicí mezi Zemí a Sluncem.
Region - Částečné páteční zatmění Slunce uvidíme všude na území České republiky v celém průběhu a bude největší, které bylo viditelné mezi lety 2011 a 2026 a také až do června roku 2021 poslední zatmění Slunce, které z našeho území spatříme.
Benešov – Téměř sto žáků a studentů ze základních a středních škol ze Středočeského kraje se popasovalo při zeměpisné olympiádě, kterou už poosmé hostila Základní škola Dukelská.
Washington – Zemi v důsledku rozsáhlé solární bouře zasáhl nečekaně velký proud energetických částic, který by mohl zanechat dočasné následky na rozvodných sítích a satelitní navigaci. Žádné škody prozatím nebyly zaznamenány, uvedlo dnes americké Centrum pro předpovědi vesmírného počasí (SWPC). Díky bouři bylo možné pozorovat severní polární záři mnohem jižněji, než je běžné, například v Moskvě.
Uherský Brod /FOTOGALERIE/ – Šest tisíc hvězd, téměř devět desítek souhvězdí nebo zrychlený pohyb planet. Tato a další lákadla nabídne zbrusu nové planetárium v Uherském Brodě, které se pro veřejnost poprvé zpřístupní v pátek 20. března od 15 do 18 hodin. Projekt za 1,5 milionů v tento den nabídne tři premiérová představení, jimž bude od 9 hodin předcházet sledování zatmění Slunce před Domem kultury.
Washington – Robotické vozítko Curiosity už na Marsu opět pracuje. Řídící středisko na Zemi ho během týdne dalo do pohybu díky tomu, že vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) zjistili příčinu zkratu, k němuž v roveru došlo koncem února.
Praha /FOTOGALERIE, ROZHOVOR/ - Jeho hlas se proslavil ještě předtím, než letěl do vesmíru. Charles Duke totiž v červenci 1969 ze střediska v Houstonu navigoval přistání Neila Armostronga a Buzze Aldrina, kteří se v rámci mise Apollo 11 stali prvními lidmi na Měsíci. O tři roky později už Duke jako člen Apolla 16 obdobnou cestu absolvoval sám.
Washington – Američtí vědci potvrdili, že pod povrchem jednoho z měsíců planety Jupiter je skrytá voda. Oznámil to ve čtvrtek americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Tento nález zvyšuje šance, že by se na dalším místě ve sluneční soustavě mohl vyskytovat život.
Praha /ROZHOVOR/ – Jeho hlas se proslavil ještě předtím, než letěl do vesmíru. Charles Duke totiž v červenci 1969 ze střediska v Houstonu navigoval přistání Neila Armostronga a Buzze Aldrina, kteří se v rámci mise Apollo 11 stali prvními lidmi na Měsíci. O tři roky později už Duke jako člen Apolla 16 obdobnou cestu absolvoval sám. Stal se tak jedním ze 12 lidí, kteří kdy na Měsíci stanuli. Ve svých 79 letech také zůstává dosud nejmladším astronautem, kterému se to kdy podařilo.
Astana – Americký astronaut Barry Wilmore a jeho dva ruští kolegové Alexandr Samokuťajev a Jelena Serovová dnes po bezmála šesti měsících pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) úspěšně přistáli v Kazachstánu. Návratový modul dosedl v husté mlze a za mrazivých teplot jihovýchodně od kazašského města Džezkazganu krátce po 03:00 SEČ.
Chrudim - „Už nějaký rok jsem krajinář, už nějaký rok bydlím v Chrudimi. Je to krásné město. Krásná je i krajina kolem. To, že jsem se tady nenarodil a nevyšel z chrudimské porodnice má své + i -. Ale možná to umožňuje vidět některé drobné věci jinak." To jsou slova chrudimského architekta Vlasty Koupala.
Olešná – Hvězdy jako hvězdy. Tak začíná jedna z písní Lucie Bílé. Navíc se tak jmenuje nový pořad Hvězdárny Žebrák, jeho premiéra se na začátku víkendu konala v Olešné.
Hradec Králové - Hostem pátečního pořadu PéHá byl Jan Veselý z nového digitálního planetária v Hradci Králové.
Praha – Lidé vždy hleděli vzhůru ke hvězdám. V posledních několika desetiletích člověk dokonce opustil Zemi a dostal se do volného prostoru. Před téměř půlstoletím vstoupil na jiné kosmické těleso. Od začátku 70. let však takový krok ještě nezopakoval, i když už je na oběžné dráze Země téměř jako doma. Celou tuto historii od poloviny března přiblíží výstava italských autorů Brána do vesmíru, která se na pražské Výstaviště přesouvá z dánské Kodaně. Jako poradce se na expozici podílí známý publicista Pavel Toufar, který říká, že na výstavě je zřetelná i česká stopa v dobývání vesmíru.
Celkem poslední dobou opomíjený žánr strategií dostává novou posilu a to hned zbrusu nový titul. Grey Goo si bere inspiraci z tradičních her, jako je série Command & Conquer, a do mixu přidává vlastní originální prvky. Právě vyšla, tak vzhůru za dobytím planety Ecosystem 9, kde se střetly hned tři rasy.
Washington – Americká sonda Dawn se kvapem blíží ke svému druhému cíli badatelské výpravy do pásu asteroidů mezi oběžnými drahami Marsu a Jupiteru, k planetce Ceres. Dorazit k ní má už začátkem března a snímky, které pořídila před osmi dny, jen znásobily napjaté očekávání odborníků – k dosavadním záhadám tohoto vesmírného tělesa přibyly tajemné jiskřivě jasné body.
Londýn – Satelity na oběžné dráze kromě mnoha jiných věcí také pomáhají v boji proti šíření parazitárních onemocnění v Africe. Ze záplavy údajů, které neustále posílají na Zem, se některé využívají k předvídání, na kterých místech se tyto choroby pravděpodobně vyskytnou. To umožňuje zdravotnickým organizacím lépe zaměřovat své zdroje, píše BBC.
Berlín - Evropská sonda Rosetta dnes splnila očekávání vědců a přiblížila se na vzdálenost pouhých šesti kilometrů k povrchu komety Čurjumov-Gerasimenko. Oznámila to v Berlíně Evropská vesmírná agentura (ESA). Snímky, od nichž experti očekávají detailní informace o zkoumané kometě, by na Zemi měly dorazit v pondělí.
Teherán - Írán v pondělí umístil na oběžnou dráhu kolem Země družici vlastní výroby. Bude se pohybovat na oběžné dráze ve výšce 450 kilometrů nad Zemí a podle íránské agentury IRNA jde o čtvrtý satelit místní výroby, který Írán vyslal do vesmíru.
Brno - Brněnští vědci přispěli k výzkumu chemických procesů, které mohly vést ke vzniku života na planetě Zemi. Pomocí počítačových modelů zkoumají možné kombinace základních jednotek genetického kódování. Další posun v jejich bádání přijaly k publikaci prestižní časopisy, například Journal of Physical Chemistry a Chemistry - A European Journal. Řekli to výzkumníci Judit a Jiří Šponerovi.
Pelhřimovsko – Také v únoru nebude nouze o možnost pozorování vesmírných objektů. Zájemci si budou moci navíc poslechnout přednášku na astronomické téma.
Mys Canaveral (USA) - Asteroid, který v pondělí proletěl v mimořádné blízkosti kolem Země, měl s sebou souputníka. Radarové snímky, které pořídil americký Národní úřad pro letectví a vesmír, ukázaly, že planetku označovanou jako 2004 BL86 doprovází malý měsíc.
Washington - Mezinárodní tým astronomů objevil zatím nejstarší planetární systém existující v naší galaxii. Na tiskové konferenci ve Washingtonu to oznámil Daniel Huber z univerzity v britském Birminghamu. Stáří soustavy, kterou tvoří pětice planet velikostí srovnatelných se Zemí, odhadují vědci na 11,2 miliardy let. Stáří sluneční soustavy je 4,5 miliardy a celého vesmíru 13,8 miliardy let.
Dillí - V září loňského roku vyslala Indie vesmírnou raketu na oběžnou dráhu kolem Marsu. A od té doby se země koupala v hřejivém vědomí vlastního vědeckého pokroku. Loni v říjnu ovšem indický premiér Naréndra Módí poznamenal, že hinduistický bůh Ganéša, vypodobňovaný napůl jako člověk a napůl jako slon, je důkazem, že dávní Indové byli průkopníky plastické chirurgie.
Washington – Obrovskou rychlostí asi 15 kilometrů za vteřinu proletěl dnes vpodvečer relativně těsně kolem Země velký asteroid. Nejvíce se přiblížil v 17:20 SEČ, kdy nás od něj dělilo „pouhých" 1,2 milionu kilometrů, což je zhruba trojnásobná vzdálenost mezi Zemí a Měsícem. Nebezpečí ale nehrozilo, vesmírné těleso z dráhy propočtené astronomy nevybočilo.
Hradec Králové - Otázka na víkend: Vybrané osobnosti z regionu pravidelně každý týden sdělují na stránkách Deníku své názory k aktuálním tématům. Nejinak tomu bylo i tentokrát.
Hradec Králové /FOTO/ - Sednete si do křesla, zvednete hlavu a přímo na dosah je hvězdná obloha. Máte pocit, že na vzdálené planety či hvězdy si můžete sáhnout. Díky kulové klenbě a pěti projektorům uvěříte iluzi, že jste kosmonaut přímo ve vesmíru.
Hradec Králové /FOTO/ - Sednete si do křesla, zvednete hlavu a přímo na dosah je hvězdná obloha. Máte pocit, že na vzdálené planety či hvězdy si můžete sáhnout. Díky kulové klenbě a pěti projektorům uvěříte iluzi, že jste kosmonaut přímo ve vesmíru.
Hradec Králové /FOTO/ - Sednete si do křesla, zvednete hlavu a přímo na dosah je hvězdná obloha. Máte pocit, že na vzdálené planety či hvězdy si můžete sáhnout. Díky kulové klenbě a pěti projektorům uvěříte iluzi, že jste kosmonaut přímo ve vesmíru.
Londýn - Sluneční soustava možná skrývá nejméně další dvě planety stejně velké nebo dokonce větší než Země. S tímto zjištěním přišli evropští astronomové, kteří zkoumali pohyb vesmírných těles za dráhou planety Neptun. Podle nich se totiž některé nepravidelnosti v oběžných drahách těchto těles dají vysvětlit jen gravitačním působením poměrně velkých a dosud neznámých oběžnic.
Most - Dnes je důležitý den pro předškoláky a jejich rodiče. V Mostě začal v pondělí ve 12 hodin zápis dětí do prvních tříd městských základních škol. Zápis potrvá do 18 hodin a v úterý pokračuje od 8 do 16 hodin.
Washington – Loňský rok byl dosud nejteplejším rokem na Zemi zaznamenaným od začátku měření v roce 1880. Oznámily to ve svých samostatných zprávách americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) a Národní úřad pro ovzduší a oceány (NOAA). Podle NOAA dosáhla loni průměrná teplota 14,6 stupně Celsia, což je o 0,7 stupně více, než činil průměr ve 20. století.
Washington - Americká sonda New Horizons, která míří do nejzazších oblastí Sluneční soustavy, zahájila přibližování k trpasličí planetě Pluto. Oznámil to ve čtvrtek Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), podle nějž sonda brzy začne se snímkováním Pluta a jeho pěti měsíců. Průlet kolem ledové planety je plánován na 14. července a sondě do té doby zbývá urazit ještě 220 milionů kilometrů.
Vodňany - Akce trvá do 20. března
Vatín - Astronomové oznámili nález druhého úlomku meteoritu, který spadl v prosinci loňského roku na Vysočinu. Místem objevu bylo v pondělí tentokrát okolí Vatína. „Je to druhý nalezený kus a je asi sedmkrát těžší, než ten první, který byl nalezen u Nové Vsi. Základní měření jsme už udělali, takže už je potvrzeno, že jde o ten samý typ meteoritu," potvrdil vedoucí oddělení meziplanetární hmoty z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky Pavel Spurný.
Mys Canaveral – Vesmírná nákladní loď Dragon americké soukromé společnosti SpaceX o víkendu odstartovala z floridského mysu Canaveral se zásobami pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Start doprovázel také unikátní experiment, při němž se první stupeň nosné rakety oddělil a měl hladce přistát zpět na Zemi, čímž by se snížily náklady na vesmírné mise. To se však nezdařilo.
Třebíč /ROZHOVOR/ – Rok 2015 vyhlásily Organizace spojených národů a Unesco Mezinárodním rokem světla. Cílem je zdůraznit klíčovou roli světla pro současnou moderní společnost, připomenout působivou historii světla a optiky a vyzvednout jeho nezastupitelné místo pro budoucí udržitelný rozvoj naší planety. Ani Česko v Roce světla nezůstane pozadu.
Pelhřimovsko – V lednu bude možné pozorovat na obloze pouhým okem několik zajímavých objektů. O jaké se jedná, prozradil David Sulaiman z Astronomického klubu Pelhřimov.
Washington – Zkoumat klíčové otázky obyvatelnosti Marsu a posoudit přírodní zdroje a rizika pro budoucí výpravy lidí na sousední planetu Země je cílem nové mise, kterou chystá americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Misi, jejíž start se předpokládá v roce 2020, a má proto zatím označení Mars 2020, provede nové robotické vozítko.
Prohlédnout si nejslavnější českou fosilii nebo diamanty. Na vlastní kůži zažít pohyby zemské kůry či stanout uprostřed sopečného běsnění. To vše nabízí nová zážitková výstava v brněnském Paláci šlechtičen, kterou otevřelo Moravské zemské muzeum v Brně.
Brno – Prohlédnout si nejslavnější českou fosilii nebo diamanty. Na vlastní kůži zažít pohyby zemské kůry či stanout uprostřed sopečného běsnění. To vše nabízí nová zážitková výstava v brněnském Paláci šlechtičen, kterou otevřelo Moravské zemské muzeum v Brně.
Washington/Praha - Život na Zemi nevznikl náhodou, ani nepřišel odjinud – umožnily jej podmínky, které na planetě způsobil náraz asteroidu. Naznačuje to studie českých vědců, kteří v laboratoři simulovali událost, jež před téměř čtyřmi miliardami let předcházela pravděpodobnému vzniku prvních živých forem na Zemi. Experiment neobjasňuje vývoj života na Zemi, ale vedl k získání základních dílů stavby života, informovala agentura AP.
Moskva - Ruští vědci pracují na novém vesmírném dopravním prostředku, jehož první pilotovaný let, který by měl vést k Měsíci, plánují na rok 2028. Napsala to agentura TASS, podle níž několik vědeckých institucí předložilo ruské vládě ke schválení návrh dlouhodobého programu výzkumu hlubokého vesmíru.
Sokolov – Stvoření ve světle archeologických a biologických poznatků i starověkých posvátných textů. Právě to je tématem další předvánoční výstavy, kterou hostí klášterní kostel sv. Antonína Paduánského v Sokolově