Kreativ

ŠTÍTEK: Země

Sonda NASA po devíti letech dorazila k Plutu a hlásí: Je větší, než se myslelo

Mys Canaveral (USA) – Americká sonda New Horizons zahájila intenzivní pozorování trpasličí planety Pluto, do jejíž blízkosti dorazila po více než devítiletém letu. Již v pondělí vědci oznámili, že podle nového měření je Pluto v průměru o 80 kilometrů větší, než se doposud předpokládalo. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC News.

S novopackým Sojuzem 28 do kosmu

Nová Paka – Podívat se vesmírnou raketou do kosmu je pro všechny obyčejné smrtelníky neuskutečnitelným snem. Z Čechů se splnil Vladimíru Remkovi, který v sovětské kosmické lodi Sojuz 28 opustil naší planetu. Na oběžnou dráhu Země se vydal 2. března 1978 pomocí rakety Sojuz-U.

Sonda Philae opět obnovila spojení se Zemí

Berlín – Evropská robotická sonda Philae, která před sedmi měsíci přistála na kometě Čurjumov-Gerasimenko, v noci na dnešek opět krátce obnovila spojení se Zemí. Vědci ale zatím nevědí, proč aparát nekomunikuje pravidelně, uvedla s odvoláním na německé vesmírné středisko DLR agentura DPA.

O planetárium v Brodě nemají místní zájem

Uherský Brod – Unikátní atrakce v podobě planetária, jíž se jako jedno z mála měst na Moravě může pochlubit i Uherský Brod, za více než tři měsíce svého provozu překonala teprve tisícovou hranici návštěvníků. Obyvatele Uherského Brodu však hvězdná obloha oproti očekáváním neláká.

Červenec bude ve znamení odloučení

Pelhřimovsko – S nadsázkou by se dalo říct, že červenec je pro naši planetu měsícem odloučení. Celkem čtyřikrát se Země ocitne nejdále od čtyř vesmírných objektů.

NASA: Start soukromé lodě Dragon k ISS se nezdařil, raketa explodovala

Mys Canaveral – Start nákladní lodě Dragon soukromé společnosti SpaceX z Mysu Canaveral na Floridě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) se dnes odpoledne SELČ nezdařil. Podle sdělení americké vesmírné agentury NASA nosná raketa Falcon 9 z dosud neznámých příčin explodovala zhruba dvě minuty po vypuštění.

V sobotu spatříme seskupení dvou nejjasnějších planet s Měsícem

Příbram - V sobotu 20. června večer, tedy jeden den před letním slunovratem, nás čeká jedno z nejhezčích seskupení jasných objektů na obloze v průběhu celého letošního roku. Během soumraku a na jeho konci se nad západním obzorem setkají dvě nejjasnější planety - Venuše a Jupiter s Měsícem. Na pozorování si přitom vystačíme pouhýma očima bez dalekohledu. Působivé uskupení bude na obloze zabírat plochu o průměru kolem 7°. Na jednotlivé objekty je pak dalekohled na pozorování vhodný.

V sobotu 20. června spatříme seskupení dvou nejjasnějších planet s Měsícem

Příbram - V sobotu 20. června večer, tedy jeden den před letním slunovratem, nás čeká jedno z nejhezčích seskupení jasných objektů na obloze v průběhu celého letošního roku. Během soumraku a na jeho konci se nad západním obzorem setkají dvě nejjasnější planety - Venuše a Jupiter s Měsícem. Na pozorování si přitom vystačíme pouhýma očima bez dalekohledu. Působivé uskupení bude na obloze zabírat plochu o průměru kolem 7°. Na jednotlivé objekty je pak dalekohled na pozorování vhodný.

Do ulic se vracejí betonové planety

Plzeň – Letos podeváté mohou obyvatelé i návštěvníci Plzně narazit na planety naší sluneční soustavy. Techmania také tentokrát rozmístila po městě svou Pouť k planetám.

Robotická sonda Philae se po odmlce náhle opět ozvala

Paříž – Evropská robotická sonda Philae, která před sedmi měsíci přistála na kometě Čurjumov-Gerasimenko a krátce poté se odmlčela, obnovila v sobotu večer kontakt se Zemí. Oznámila to dnes Evropská vesmírná agentura (ESA). Philae byla historicky prvním zařízením, které přistálo na kometě, když jej tam v listopadu vypustila evropská sonda Rosetta. Nyní začala opět komunikovat, když znovu získala sluneční energii.

Ruský Sojuz s třemi kosmonauty z ISS bezpečně přistál

Moskva – Trojice kosmonautů, kteří strávili téměř sedm měsíců na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), se dnes odpoledne vrátila na Zemi. Přistání jejich vesmírné lodi Sojuz-TMA-15M v Kazachstánu vysílal americký Národní úřad pro kosmonautiku a letectví (NASA) v přímém přenosu na své internetové stránce.

NASA se pečlivě připravuje na výpravu k Marsu

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) sice ještě nemá konkrétní plány pro výpravy lidí po roce 2021, už ale začal pracovat na sérii misí v cislunárním prostoru (prostor mezi Zemí a dráhou Měsíce), které se uskuteční ve dvacátých letech a budou přípravou pro pozdější výpravy na Mars. Tyto plány, které mohou zahrnout účast mezinárodních i komerčních partnerů, se týkají vyzkoušení obytných modulů a dalších technických prostředků a technologií při letech kolem Měsíce. Půjde o lety, které mají trvat několik týdnů až jeden rok.

Sojuz u ISS pohnul celou stanicí, bezpečí kosmonautů není ohroženo

Moskva – Posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) musela v noci na dnešek korigovat prostorovou orientaci orbitálního komplexu, kterou narušilo neplánované spuštění motorů zaparkované lodi Sojuz. Oznámily to zdroje z kosmických agentur NASA a Roskosmos. Bezpečí šestice kosmonautů není údajně ohroženo, nečekaný manévr podle expertů zavinil chybný povel ze Země.

195 dní. Italská astronautka se stala rekordmankou v délce pobytu žen ve vesmíru

Moskva – Italská astronautka Samantha Cristoforettiová z Evropské kosmické agentury (ESA) se dnes stala rekordmankou v délce pobytu žen ve vesmíru. Na oběžné dráze kolem Země strávila v Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) už 195 dní, dosavadního rekordu 194 dní dosáhla americká astronautka Sunita Williamsová v roce 2007.

Volby nesmíme zmeškat, vystoupí na nich i Vůdce. Neúčast se trestá

Nový Jičín - Mnoho lidí se otevřeně domnívalo, že nejpozději v tomto roce vstoupí USA do otevřené války s Ruskem a že jejich konflikt bude mít výrazný negativní dopad na Evropu. V denících mladých dívek dnes v pravém horním rohu bude krasopisem napsáno datum 1.května 2050 a my stále žijeme bez jakéhokoli dopadu vojenských ozbrojených sil USA či Ruska, které ani přes obavy těch nejvíc vystrašených neprojely přes území Evropy.

OBRAZEM: Žáci objevují nové horizonty. Díky výzkumu

Rousínov – Sonda New Horizons odstartovala na samotný okraj planetárního systému v roce 2006. Na oběžnou dráhu ji vynesla raketa Atlas. Už za měsíc proletí kolem Pluta. Hlavní část výzkumu začne 14. července. Přístroje mají zmapovat jeho povrch s rozlišením detailů o velikosti i pětadvaceti metrů. Jako poctu výzkumu, který přinese nové zprávy z vesmíru, vytvořili žáci výtvarného oboru Základní umělecké školy Františka Sušila v Rousínově výstavu svých prací nazvanou Nové obzory.

Argentinská policie překazila krádež půldruhé tuny meteoritů

Buenos Aires – Argentinská policie zadržela skupinu mužů, kteří se pokoušeli ukrást více než tunu meteoritů ze severoargentinské oblasti proslulé jejich výskytem. Podle policistů je zřejmě chtěli prodávat na černém trhu, informoval deník La Nación. Sbírání meteoritů i jejich prodej zakazují argentinské zákony, mužům proto hrozí vysoká pokuta nebo i vězení.

Většina imigrantů nemá šanci, buď umřou hlady nebo se utopí

Třebíč - Ročně imigruje přes 200 milionů lidí, ale narodí se celkem 77 milionů ročně. Teoreticky to znamená, že každý kdo se narodí tento rok, tak se přestěhuje, i se svými rodiči, do jiné země. Důvodů k imigraci může být několik, ale hlavní jsou důvody ekonomické, politické a náboženské.

Planetárium je zrádné. Hvězdáře může uspat, zjistila redaktorka Deníku Rovnost

Brno /NA DEN (S)…/- Merkur, Venuše, Země, Mars, Uran, Neptun, ale Pluto už ne, říkám si v duchu, když chvíli před půl osmou ráno procházím liduprázdným parkem na Kraví hoře směrem k brněnské hvězdárně. Právě tam budu dnes pracovat jako průvodkyně a moderátorka dětských programů. V dalším díle seriálu Rovnosti Na den (s) si vyzkouším, jaké to je představovat taje vesmíru zvědavým dětským návštěvníkům.

Americký nepilotovaný raketoplán X-37B počtvrté vyrazil do vesmíru

Mys Canaveral – Experimentální nepilotovaný raketoplán X-37B amerického letectva odstartoval dnes ke čtvrté tajné misi. Na oběžnou dráhu jej z floridského Mysu Canaveral vynesla raketa Atlas V, informovala agentura AP. Americké vzdušné síly nespecifikovaly, jak dlouho ve vesmíru zůstane, ani jaký náklad veze.

Nefunkční ruská loď Progress zanikla v atmosféře nad oceánem

Moskva – Nefunkční ruská loď Progress bez posádky dnes zanikla v hustých vrstvách atmosféry Země nad Tichým oceánem. Oznámila to podle AFP vesmírná agentura Roskosmos. Ruská agentura již dříve uvedla, že případné úlomky by při dopadu na Zemi neměly ohrozit lidi.

Ruská nákladní Loď Progress podle vědců spadne v pátek ráno

Moskva - Ruská nákladní loď Progress M-27M by mohla opustit oběžnou dráhu v pátek ráno. Vypočetli to vědci z ruské akademie věd. Loď, která měla dopravit nové zásoby na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) je neovladatelná, protože hned po startu 28. dubna s ní pozemní středisko ztratilo spojení. Pád Progressu je neodvratný, ale jeho čas a místo se stále zpřesňuje.

Ruský Progress neodvratně míří k Zemi, kosmonautům chybějí zásoby

Moskva – Kvůli zmařené misi ruské nákladní lodi Progress, která čeká pád do atmosféry, dostala posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) doporučení, aby šetřila životně důležité zdroje. Napsala to dnes ruská tisková agentura Interfax s odkazem na zdroje z ruského kosmického průmyslu. Progress má svůj nevydařený let ukončit v příštích dnech a jeho úlomky by mohly na Zemi dopadnout v pátek nebo v sobotu.

Havarovaná ruská loď Progress zanikne 9. května nad Atlantikem

Moskva - Ruská loď Progress M-27M, která v úterý neúspěšně odstartovala s nákladem pro Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), zanikne v neděli 9. května v hustých vrstvách atmosféry nad Atlantikem. Případné úlomky by při dopadu na Zemi neměly ohrozit lidi. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na ruské a americké odborníky.

Zkáza kosmické lodi Progress je neodvratná, úlomky spadnou příští týden

Moskva/Praha – Ruští odborníci už ztratili možnost řízeného zániku kosmické lodi Progress a aparát samovolně zamíří do hustých vrstev atmosféry. Oznámily to dnes v Moskvě novinářům zdroje z kosmické agentury Roskosmos. Případné úlomky lodi prý mohou mezi 7. a 11. květnem dopadnout kdekoli v pásu mezi zhruba dvaapadesátými rovnoběžkami severní a jižní šířky. V Evropě tato zóna leží jižně od čáry spojující města Amsterodam, Berlín a Varšavu.

Ruský Progress má vážné problémy, je neovladatelný a rotuje

Moskva – Ruská nákladní loď Progress se dnes po startu dostala do vážných problémů a hrozí jí zánik. Vyplývá to ze zpráv ruských médií a z údajů amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Loď, která měla šest hodin po startu dorazit k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), se prakticky vymkla kontrole, letí bez spojení s řídícím střediskem a neovladatelně rotuje.

Planetárium Praha si připomíná 25. výročí Hubbleova teleskopu

Praha - Planetárium Praha si připomíná výročí Hubbleova vesmírného teleskopu, který před 25. lety vynesl na oběžnou dráhu kolem Země raketoplán Discovery. Teleskop se stal jedním z nejdůležitějších přístrojů v historii astronomie a významně se zasloužil o prohloubení poznatků o vesmíru.

Evropská vesmírná agentura: Zemi ohrožuje na 500 planetek

Frascati – Zemi potencionálně ohrožuje zhruba 500 planetek, které by za asi 100 let mohly do naší planety narazit. Uvedl to vedoucí pracovník Evropské vesmírné agentury (ESA) Detlef Koschny. Pravděpodobnost takového střetu je podle něj ale velmi malá, v některých případech jedna ku milionu. Řekl to agentuře AFP na okraj zasedání odborníků ESA a NASA, které dnes končí ve Frascati u Říma.

Záhadolog Erich von Däniken věří v návštěvu mimozemšťanů na Zemi

Bern/Praha - Přestože byl obviňován z výmyslů, podvrhů, účelové manipulace fakty i demagogie, čtenáře švýcarský spisovatel a záhadolog Erich von Däniken oslovil strhujícím způsobem. Na tři desítky jeho knih byly přeloženy do 30 jazyků s celkovým nákladem 60 milionů výtisků a byly podle nich natočeny filmy a televizní seriály. Muž, který neúnavně shromažďuje důkazy pro svoji teorii, že na Zemi kdysi dávno přistáli mimozemšťané, oslaví 14. dubna osmdesáté narozeniny.

Projekt ESA a NASA chce Zemi ochránit před srážkou s planetkou

Paříž - Ve snaze ochránit planetu Zemi před možnou srážkou s planetkami plánuje Evropská vesmírná agentura (ESA) nový mezinárodní projekt. V říjnu 2020 by měla k dvojplanetce Didymos vyletět evropská vesmírná sonda, informovala ve čtvrtek ESA. Dva roky poté se k ní prý připojí sonda americká.

Srážku s asteroidem odvrátí děti, použijí k tomu laser

Praha – Školáci z celé republiky se chystají zachránit Zemi. Vybraní z nejlepších se stanou posádkou kosmické rakety a doletí ke čtyřkilometrovému asteroidu, aby zabránili srážce s naší planetou v roce 2045. Zachrání tak lidstvo. Tedy alespoň v Expedici vesmír, soutěži, jejíž třetí ročník netradičním způsobem popularizuje vědu dětem.

Roskosmos a NASA jednají o projektu orbitální stanice na Měsíci

Moskva – Ruská kosmická agentura Roskosmos a americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) sice nemají v plánu udržovat po roce 2024 na oběžné dráze kolem Země společnou vědeckou stanici, podobný projekt ale zvažují na Měsíci. Oznámila to dnes agentura Interfax s odvoláním na informované ruské zdroje.

Škola hrou, škola jinak, zkrátka - Montessori

Region. - „Přinesl jsem knihu o medvídkovi Pú," připomíná sedmiletý Jirka, který sedí v kruhu diskutujících dětí s paní učitelkou. Další děti se hned přidávají, jeden z hochů se hlásí a povídá o animované pohádce o medvídkovi, kterou zná z televize. „A já mám o Púovi počítačovou hru, akorát ji už delší dobu nemůžu najít," tvrdí jiný chlapec.

NASA chce do 5 let vypustit k asteroidu loď se slunečním pohonem

Washington - Loď se slunečním pohonem by chtěl předběžně za pět let vyslat k asteroidu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Projekt v hodnotě 1,25 miliardy dolarů (31,6 miliardy korun) má otestovat možnosti potřebné pro výpravy lidských posádek do hlubokého vesmíru, včetně Marsu, ale i pro ochranu Země před vesmírnými tělesy.

Odstartovala loď s Rusem a Američanem, kteří stráví na ISS rok

Bajkonur - Ruský kosmonaut Michail Kornijenko a americký astronaut Scott Kelly dnes večer SEČ odstartovali svou roční pracovní misi ve vesmíru. Z kosmodromu Bajkonur v kazašských stepích se s nimi úspěšně vydala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ruská loď Sojuz TMA-16M.

Zatmění Slunce: Na Faerských ostrovech zažili zklamání, na Špicberkách slavili

New York – Úplné zatmění Slunce si dnes užilo prakticky jen několik tisíc lidí, kteří žijí nebo se vydali na norské arktické souostroví Špicberky. Hořké zklamání naproti tomu připravila mračna zvědavcům, kteří hleděli k nebi z Faerských ostrovů, druhého jediného suchého místa na Zemi, z něhož mělo být možné astronomický úkaz sledovat.