Washington - Sonda Juno amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) odpočítává poslední dny před příletem k Jupiteru, kde ji čeká odvážný manévr, aby se mohla dostat k obří planetě blíž než kterýkoli jiný kosmický aparát v dějinách.
Peking - Čína v sobotu poprvé vypustila do vesmíru svou raketu nové generace Dlouhý pochod 7. Start se uskutečnil z nového kosmodromu na jihu země. Dnes odpoledne na Zemi přistál experimentální návratový modul, který s sebou raketa vynesla do vesmíru, informovala agentura AP.
Film o ničem s pěknými efekty. Tak označili fanoušci před dvaceti lety Den nezávislosti, v němž si Roland Emmerich hrál s myšlenkou, jak by to možná vypadalo, kdyby si naši planetu vyhlídli oškliví mimozemšťané. Žádný přítulný E. T. se svítícím prstíkem a slabostí pro arašídové máslo. Bezohledné slizké potvory s jediným cílem: vyhladit Zemi.
Praha - Do vesmíru zamíří česká družice, která bude zkoušet nové výrobky a technologie na orbitě Země. Vyvinuli ji tuzemští experti. Družice, která váží dva kilogramy, má název VZLUSAT-1. Na oběžnou dráhu bude vynesena letos na podzim, a to do výšky 475 kilometrů společně s další padesátkou družic typu CubeSat v rámci mezinárodní mise QB50. Dnes vývojáři družici představili na setkání odborníků na ministerstvu dopravy.
Londýn – Astronauti nejsou žádná ořezávátka, přesto potřeboval Tim Peake po přistání na kazašském letišti Karaganda podporu kolegů, o které se při chůzi opíral. „Přizpůsobit se znova životu na Zemi je ohromná zátěž. Je to jako ta nejhorší kocovina na světě," usmíval se první britský astronaut ve vesmíru po svém návratu.
Bajkonur – Trojice astronautů z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se dnes vrátila na Zemi. Návratová kabina ruské rakety Sojuz bezpečně dosedla v kazašské stepi v plánovaných 11:12 SELČ, ukázaly televizní záběry amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
New York - Vědcům se znovu podařilo zachytit takzvané gravitační vlny, jejichž existenci před téměř sto lety v rámci své všeobecné teorie relativity předpověděl Albert Einstein. Na tiskové konferenci ve Washingtonu tým astronomů ve středu oznámil, že po prvním zachycení loni v září se podařilo zaznamenat nové gravitační vlnění. To potvrzuje, že první signál nebyl náhodný.
Brusel - Vesmírná sonda Rosetta objevila na kometě ingredience nutné pro vznik života. Kometa Čurjumov-Gerasimenko odvrhla při průletu kolem Slunce do vesmíru glycin a fosfor, což jsou látky, které můžeme najít i v lidském těle.
Praha - Na sondě TARANIS poletí do vesmíru 101 vzkazů od účastníků soutěže Pošlete vzkaz skřítkům. Mezi deseti nejlepšími, které ocenila porota, jsou vzkazy od seniorů i kojenců. Vzkazy byly společně s 547 jmény naprogramovány do paměti modulu, který bude na palubě řídit vědecké experimenty. Vyvíjí ho tým fyzika Ondřeje Santolíka z Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd ČR.
Brno - Pozorovat hvězdy mohou lidé třeba i v brněnské hvězdárně. Dvojice vědců z brněnské Masarykovy univerzity však za nimi vyrazila až do vzdálené jižní Afriky. Z třítýdenní stáže se vrátili přednedávnem se zajímavými zjištěními.
Washington - Americký miliardář Jeff Bezos vidí záchranu Země v přestěhování těžkého průmyslu do vesmíru, kde bude snadnější zajistit potřebnou energii. Stane se tak během několika století, je přesvědčený zakladatel a generální ředitel největšího světového internetového prodejce, společnosti Amazon.
Washington – Když mocná „supererupce" na Slunci před více než 1200 lety prolétla sluneční soustavou, měla na obyvatele Země patrně jen malý účinek. Dnes by astronauti takové štěstí neměli, myslí si vědci. Nový výzkum totiž naznačuje, že událost takového stupně by významně ohrozila nynější plány na cestování vesmírem, protože astronauty by zasáhla smrtelná dávka radiace.
Před 55 lety vytyčil americký prezident John Fitzgerald Kennedy pro svou zemi velký cíl. Ve svém památném projevu 25. května 1961 vyhlásil program Apollo, jehož výsledkem mělo být přistání Američanů na Měsíci.
Praha - Planeta Mars se v neděli odpoledne ocitne naproti Slunci a díky tomu bude pozorovatelná po celou noc. Tou dobou bude dělit Mars a Zemi nejmenší vzdálenost. Pozorovatelé se tak mohou těšit, že planeta červené barvy bude mimořádně jasná než kdy jindy. Budou moci sledovat i její detaily. Řekl to mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd ČR Pavel Suchan. Mars bude patrný ještě mnoho dalších týdnů. Na konci května bude jasnější než kterákoli z hvězd na noční obloze.
Ondřejov - Prohlédnout si astronomické přístroje či hledět na hvězdy mohou v sobotu a v neděli návštěvníci Astronomického ústavu Akademie věd České republiky v Ondřejově. Ústav na tento víkend 14. a 15. května připravil den otevřených dveří, při kterém si zájemci mohou zdarma prohlédnout celý areál hvězdárny.
Jihlava – Na vyhlídkové terase brány Matky Boží v Jihlavě včera v odpoledních hodinách pozorovali nadšenci mimořádný úkaz, při kterém planeta Merkur přecházela před Sluncem.
Praha - Více než 3000 účastníků - vědců, studentů i zástupců firem - od pondělí hostí mezinárodní sympozium Living Planet 2016, které v pražském Kongresovém centru pořádá Evropská kosmická agentura (ESA). Akce představí především výsledky misí agentury v dálkovém průzkumu Země.
Brno /FOTOGALERIE/ – Přibližně pětkrát za století mohou lidé pozorovat, jak planeta Merkur překryje Slunce. Brňané tento astronomický úkaz sledovali v pondělí odpoledne.
Praha – Úkaz viditelný asi jen třináctkrát za století – přechod planety Merkur před Sluncem – budou Češi moci pozorovat toto pondělí odpoledne. Začne krátce po poledni vysoko nad obzorem a sledovatelný by měl být téměř po celou dobu trvání až do západu Slunce. Mimořádný přírodní jev vzniká tehdy, pokud se seřadí Země, Merkur a Slunce do jedné přímky. Odborníci doporučují, aby byli lidé při pozorování opatrní a raději navštívili hvězdárny. Nechráněný pohled na Slunce s Merkurem totiž může vážně poškodit zrak.
Brno /ZA ZAVŘENÝMI DVEŘMI/ – Jako dvě hvězdy září projektory v digitáriu brněnské hvězdárny. Žákům základní školy za chvíli představí vesmír na kopuli digitária. Jedinečný obraz skládají počítače za sálem. Zákulisí s moderní technikou představuje seriál Brněnského deníku Rovnost nazvaný Za zavřenými dveřmi, který ukazuje lidem běžně nepřístupná místa.
O letošním pokračování Call of Duty není třeba spekulovat. Infinite Warfare, jak se bude letošní díl jmenovat, bylo oficiálně oznámeno. Na hře pracuje studio Infinity Ward, které jako poslední díl připravilo Ghosts a v minulosti pracovalo na sérii Modern Warfare.
Benešov – Nejen my lidé či například naši čtyřnozí mazlíčci, ale i naše planeta slaví svátek. Ten připadá každoročně na 22. dubna, a jako již tradičně se k jeho oslavám, oslavám Dne Země připojil s programem pro školy a širokou veřejnost i Benešov. Letošní program na Masarykově náměstí připravilo Muzeum umění a designu ve spolupráci s Vyšší odbornou a Střední zemědělskou školou Benešov, Junákem a skautem Benešov a Základní školou Na Karlově. Letošní motto celosvětové kampaně znělo: „Chraňme naše děti a naši budoucnost."
Peking - Čína plánuje do roku 2020 přistát s robotickým vozítkem na planetě Mars. Informoval o tom vedoucí čínského vesmírného programu s tím, že misi již schválila vláda v Pekingu.
Londýn - Londýnský maraton, který dnes v 11:00 SELČ odstartoval v britské metropoli, běžel ve vesmíru zároveň s jeho účastníky i britský astronaut Tim Peake. Na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ovšem musel využít běžeckého pásu a kvůli gravitaci byl k němu připoután ve zvláštním postroji.
Vyškov /FOTOGALERIE, VIDEO/ – První odchované mládě velblouda dvouhrbého ve vyškovském zooparku se narodilo až po padesáti letech. Příchod Aladina na svět šestého března nebyl jednoduchý, zpočátku to vypadalo, že se ho matka neujme. Dnes se má ale čile k světu. V sobotu, při příležitosti oslav Dne Země, se dočkal křtu. „Jeho kmotrami jsou členky dámské kapely BabyBanda. Zahrály mu několik písní. Jedna z nich byla přímo tematická, o velbloudech," usmíval se pracovník zooparku Pavel Klvač.
Peking – Čína hodlá kolem roku 2018 vypustit na oběžnou dráhu svou první stálou vesmírnou stanici. Podle dnešní zprávy agentury Nová Čína jde o součást čínského plánu vybudovat trvale obydlenou orbitální stanici přibližně v roce 2022. Vláda má v úmyslu změnit Čínu v kosmickou velmoc.
Londýn - Dinosauři začali vymírat už dávno předtím, než před 66 miliony let na Zemi dopadl velký meteorit. Ve své studii uveřejněné v prestižním časopisu americké akademie věd Proceedings to napsali britští vědci z univerzity v Readingu. Dinosauři podle paleontologů neměli schopnost dostatečně rychle nahrazovat vymírající druhy novými, a proto se nedokázali vypořádat ani s katastrofou způsobenou vesmírným tělesem.
New York - Ruský miliardář a mecenáš vědeckého výzkumu Jurij Milner a britský fyzik Stephen Hawking dnes v New Yorku ohlásili revoluční projekt mezihvězdných cest sond, které budou schopny dosáhnout nejbližších hvězd během dvacetiletého letu. Předpokladem je, že zařízení poletí jednou pětinou rychlosti světla, což teoreticky umožňuje takzvané solární plachtění. Milner do výzkumu přislíbil vložit 100 milionů dolarů (takřka 2,4 miliardy korun).
Washington - Američtí astronomové nalezli na odlehlém místě vesmíru jeden z největších kosmických objektů. O nálezu informoval ve svém posledním vydání časopis Nature. Gigantická černá díra má objem 17 miliard Sluncí a je jen o málo menší, než zatím největší zjištěná černá díra s objemem 21 miliard Sluncí.
Londýn – Do deseti let by mohla být za nevelkých nákladů vybudována na Měsíci základna, na níž budou moci žít lidé. S takovým odhadem přišla skupina technologických miliardářů a vědců z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), napsal nedělník Sunday Times.
Tokio – Japonská vesmírná agentura JAXA ztratila kontakt s družicí Astro-H, kterou vyslala do vesmíru v únoru k pozorování vzdálených černých děr a galaxií. Agentura dnes oznámila, že kontakt byl přerušen v sobotu a že bylo povoláno 40 odborníků, aby se pokusili zjistit, v čem je problém.
Vyškovsko – Tma, která umožní pozorovat hvězdy. Černá hodina, jež nastane v několika městech, obcích i domácnostech na celém světě, nevyjímaje Vyškovsko. Sobota, čas mezi půl devátou a půl desátou večer. To je Hodina Země, symbolická podpora boje proti změnám klimatu a za odvrácení jeho nejhorších dopadů.
Polička - Galaktičtí stopaři v Poličce pověděli něco o tom, jak funguje vesmír, Země a vůbec.. A také o tom, že vesmír je vlastně naprosto prostým místem se stejnými problémy jako máme my? Ale populární oživené představení přineslo i vydařený skeč o tom, kterak se podařilo robotovi a velkému depresistovi Marvinovi přinutit velkou kosmickou loď k sebevraždě.
Polička - Galaktičtí stopaři v Poličce pověděli něco o tom, jak funguje vesmír, Země a vůbec.. A také o tom, že vesmír je vlastně naprosto prostým místem se stejnými problémy jako máme my? Ale populární oživené představení přineslo i vydařený skeč o tom, kterak se podařilo robotovi a velkému depresistovi Marvinovi přinutit velkou kosmickou loď k sebevraždě.
Bajkonur/Moskva - Výzkumné aparáty společné evropsko-ruské mise ExoMars se dnes úspěšně oddělily od nosných částí poté, co je raketa Proton-M po startu z kosmodromu Bajkonur vynesla na oběžnou dráhu. Informovala o tom večer na twitteru Evropská vesmírná agentura (ESA), jejíž společný projekt s ruským Roskosmosem je poprvé zaměřen nejen na průzkum Marsu, ale přímo na hledání případných stop života na jeho povrchu.
Houston – Americký astronaut Scott Kelly se během 340denního pobytu ve vesmíru opravdu vytáhl. A to doslova – na Zemi se totiž vrátil o celých 7,6 centimetrů vyšší.
Olomouc – Historicky první spojení školních týmů s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS) se podařilo v úterý ráno v Olomouci. Studenti středních škol stihli při zhruba desetiminutové konferenci položit všechny připravené otázky.
Východní Čechy - Každý rok okolo 20. března začíná u nás na severní polokouli astronomické jaro. Letos nastává jarní rovnodennost v 5.30 hodin. Dny budou ale delší než noci už od 17. března - může za to lom slunečního světla ve vzduchu, který způsobuje, že vidíme lidově řečeno trochu „za roh" a Slunce vychází dříve a zapadá později, než kdybychom atmosféru neměli.
Puerto Rico – Je to nevysvětlitelná záhada, na jejímž konci by mohl být i důkaz o existenci mimozemské civilizace. Astronomové z celého světa si aktuálně lámou hlavu nad rádiovými záblesky, které k Zemi dorazily opakovaně ze stejného místa v dalekém vesmíru.
Zlínsko – „Je to super – dozvídám se spoustu nových věcí, setkávám se se stejně zvídavými lidmi, kteří chodí rádi do školy a na výuku se těší," raduje se absolventka univerzity třetího věku UTB Ivana K., která ve studiu dále pokračuje.