![](https://g.denik.cz/10/90/uplnek-astrofotografie_prazena-list-l.jpg)
Super obří úplněk. Podívaná. Nic víc nečekejte
Jablonecko - Uvidíte výjimečný magický úplněk, takzvaný Superměsíc. Naposledy byl Měsíc tak blízko Zemi v roce 1948… Pastva pro oko a cíl pro fotografy. Počasí vyšlo, velmi pěkná viditelnost.
Jablonecko - Uvidíte výjimečný magický úplněk, takzvaný Superměsíc. Naposledy byl Měsíc tak blízko Zemi v roce 1948… Pastva pro oko a cíl pro fotografy. Počasí vyšlo, velmi pěkná viditelnost.
Praha - Největší úplněk za posledních téměř 70 let nastane v pondělí 14. listopadu. Pouhým okem to ale podle odborníků vidět nebude, lidem se ale může noc zdát jasnější. Pokud však měsíc vyfotografují a porovnají se snímky běžných úplňků, tak rozdíl ve velikosti uvidí. Lidé se z úkazu ale budou moct těšit jen tehdy, když bude přát počasí a nebude oblačno. Na podobný superúplněk si budou muset počkat až do roku 2034.
Mnichovo Hradiště - Rozhovor s Lucií Beranovou z Mnichova Hradiště, autorkou komunikační hry Samaja
Praha - Ministerstvo dopravy navrhuje zvýšit národní příspěvek na programy Evropské kosmické agentury (ESA). Úřad navrhuje, aby Česká republika příští rok na kosmické aktivity vyčlenila 830 milionů korun. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Podle resortu dopravy, který v Česku kosmické aktivity koordinuje, jsou české příspěvky na chod agentury ve srovnání se zbylými členskými státy dlouhodobě podhodnocené. Loni vláda český příspěvek 327 milionů korun navýšila o 200 milionů Kč.
Hradec Králové - Možnost nahlédnout do dalekého nekonečna nabízí letos všem návštěvníkům již tradiční podzimní výstava v MŠ Podzámčí, tentokrát s názvem „Okna vesmíru dokořán".
Bajkonur (Kazachstán) - Kosmonauti Anatolij Ivanišin z Ruska, Takuja Óniši z Japonska a Kathleen Rubinsová ze Spojených států se dnes vrátili z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zpět na Zemi. S lodí Sojuz MS bezpečně přistáli v kazašské stepi ve 4:58 SEČ, oznámilo ruské středisko pro řízení kosmických letů.
Los Angeles (USA) - Sonda Juno amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), která obíhá kolem planety Jupiter, zaznamenala zatím neznámý technický problém. Kvůli němu přešla do bezpečného módu a vypnula své kamery a další vědecké přístroje jen několik hodin předtím, než měla přeletět nad hustými mraky planety, informovala v noci na dnešek NASA, kterou citovaly tiskové agentury.
Darmstadt - Na Marsu dnes přistál modul Schiaparelli, zatím se ale neví, zda byl manévr úspěšný či nikoli. Pozemní řídící středisko nedostalo očekávaný potvrzující signál a čeká na data ze satelitů kroužících kolem Marsu. Modul k rudé planetě dorazil v sobotu s družicí Trace Gas Orbiter (TGO) v rámci projektu ExoMars Evropské kosmické agentury (ESA) a ruské agentury Roskosmos, který je zaměřen na hledání případných stop života na Marsu.
Zatímco fanoušci akčních her netrpělivě vyhlížejí pátek 21. října kvůli vydání Battlefield 1, pro fanoušky strategií ve stejný den přijde Civilization VI. Další díl dlouholeté série budovatelských strategií. Po dobývání vesmíru v posledním pokračování nazvaném Beyond Earth se aktuální novinka vrací ke kořenům série.
Berlín - Od sondy ExoMars se dnes podle plánu oddělil sestupný modul Schiaparelli, který by měl ve středu přistát na Marsu. Informovala o tom Evropská kosmická agentura (ESA). Společná evropsko-ruská mise je poprvé zaměřena nejen na průzkum Marsu, ale přímo na hledání případných stop života na jeho povrchu.
Peking - Do vesmíru v pondělí odstartuje čínská kosmická loď Šen-čou 11 se dvěma kosmonauty, kteří zakotví u čínské experimentální laboratoře Tchien-kung 2 a stráví v ní asi měsíc. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na místní média.
Kyjev - V Kyjevě dnes ve věku 80 let zemřel významný ukrajinský astronom Klym Čurjumov, člen kyjevské a newyorské akademie věd, který se proslavil objevem komety nesoucí jeho jméno. Kometa Čurjumov-Gerasimenko se dostala do povědomí veřejnosti díky evropské kosmické sondě Rosetta, která vesmírný objekt zkoumala.
Garching – Ve vesmíru je nejméně desetkrát více galaxií, než se dosud předpokládalo. Většinu z nich ale zatím lidstvo nevidí. Tvrdí to britští astronomové, kteří podle agentury DPA nově zkoumali záběry Hubbleova vesmírného teleskopu.
Washington - Americký prezident Barack Obama věří ve splnění amerického plánu vyslat na Mars člověka a bezpečně ho dopravit zpět na Zemi do třicátých let tohoto století. Dosluhující šéf Bílého domu svou vizi dobývání vesmíru zveřejnil na zpravodajském portálu CNN.
Darmstadt (Německo) - Sonda Rosetta Evropské vesmírné agentury (ESA) dnes po poledni SELČ ukončila více než 12 let trvající misi v hlubokém vesmíru. Zmlknutí signálu sondy v řídícím středisku ESA v Darmstadtu potvrdilo, že Rosetta dosedla na kometu Čurjumov-Gerasimenko, kterou zkoumala. Vědci hodnotí misi jako velký úspěch.
Gaudalajara – Soukromá společnost SpaceX vyvíjí obří raketu a vesmírnou loď k přepravě velkého množství lidí a nákladu na Mars s konečným cílem rudou planetu kolonizovat. Na 67. Mezinárodním astronautickém kongresu, který se koná v mexické Guadalajaře, to oznámil majitel společnosti Elon Musk.
Třebíč - Přírodní katastrofy, tak se jmenuje nový komentovaný program na unikátní projekční kouli, který mohou vidět návštěvníci Ekotechnického centra Alternátor v Třebíči.
Peking – Čína pravděpodobně ztratila kontrolu nad svou první experimentální vesmírnou stanicí Tchien-kung 1. Aparát o hmotnosti 8,5 tuny by se měl zřítit na Zemi v roce 2017, napsal dnes britský deník The Guardian.
Ondřejov – „Pokud je lidstvo jediným životem ve vesmíru, pak by se jednalo o příšerné plýtvání místem," řekl americký astronom Carl Edward Sagan. Život ve vesmíru vědci sice zatím neobjevili, ale z Ondřejova nám vzkazují: „Děláme na tom."
Peking - Čína dnes vypustila do kosmu svou druhou experimentální laboratoř Tchien-kung 2. Podle analytiků jde o další známku čím dál tím větší vyspělosti vesmírného programu, který pokračuje s podporou čínské armády. Informovala o tom agentura AP.
Peking - Čína plánuje, že ve čtvrtek vypustí do kosmu svou druhou experimentální laboratoř Tchien-kung 2. Na příští měsíc chystá Peking novou vesmírnou misi s lidskou posádkou. Podle agentury Reuters to dnes oznámila čínská vláda. Jde o další fázi příprav na umístění vlastní stálé vesmírné stanice s kosmonauty na oběžnou dráhu kolem Země. Ta by podle plánů Pekingu měla fungovat kolem roku 2022.
Planetárium Ostrava zahajuje tento týden nový cyklus astronomických přednášek, které se budou konat vždy druhou středu v měsíci.
Okres Louny - Na jaké kulturní či společenské akce se můžete vypravit v těchto dnech v regionu.
Atraktivní závod sportovních dřevorubců, oslavy půl století od uvedení první řady seriálu Star Trek, bratři Bubeníčkové v Gongu… To jsou jen některé z našich pravidelných tipů, jak strávit víkend v Ostravě a okolí.
Mys Canaveral (USA) - Na vůbec první misi svého druhu vypustil ve čtvrtek americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) sondu, která bude po dobu příštích sedmi let sbírat vzorky z asteroidu. Sonda Osiris-Rex, která by podle plánu měla na Zemi přinést materiál z asteroidu Bennu, může podle vědců přispět k objasnění vzniku života na naší planetě.
Bajkonur (Kazachstán) - Návratový modul vesmírné lodi Sojuz TMA-20M s ruskými kosmonauty Alexejem Ovčininem a Olegem Skripočkou a americkým astronautem Jeffreym Williamsem dnes přistál v Kazachstánu. "Přistání bylo úspěšné," oznámila agentura TASS a odvoláním na řídící středisko a dodala, že záchranáři mezitím pomohli posádce vystoupit z modulu. Hlášení o úspěšném přistání vyvolalo v řídícím středisku potlesk, dodala agentura Interfax. Cesta z ISS na Zem trvala přibližně 3,5 hodiny.
Série Call of Duty se s dílem Infinite Warfare poprvé podívá do vesmíru. Změnu pocítí hráči také při on-line přestřelkách s ostatními. Nebude se bojovat pouze na Zemi a k dispozici má být ještě více sci-fi zbraní a vychytávek než kdy dříve.
Washington - Společnost SpaceX poprvé využije k opakovanému startu první stupeň rakety Falcon 9, který už jednou sloužil k vynesení nákladu do vesmíru a nepoškozený přistál zpět na Zemi. Raketa odstartuje v zatím neurčený termín na konci roku a ponese na oběžnou dráhu telekomunikační satelit lucemburské firmy SES. Informovala o tom dnes britská stanice BBC.
Mnichov/Praha - Astronomové doslova "za humny" Sluneční soustavy objevili planetu přibližně o hmotnosti Země, která obíhá kolem své hvězdy Proxima Centauri v takzvané obyvatelné zóně, a na které by tedy mohla být tekutá voda. Oznámila to dnes Evropská jižní observatoř (ESO), jejíž dalekohledy, mimo jiných zařízení, vědci při objevu použili. O události podrobně informuje prestižní vědecký časopis Nature.
Londýn – Zemi dominují oceány, které pokrývají 71 procent jejího povrchu. Co ale číhá pod vší tou vodou? Odborníci odhadují, že jsme zatím prozkoumali méně než pět procent našeho světa, což znamená, že nám zbývá 95 procent nezmapovaného prostoru hlubokých modrých moří. Jaké bohatství může být pohřbené pod mořskými vlnami? Ztracená Atlantida? Trosky majestátních potopených lodí? Přinejmenším bychom mohli čekat, že objevíme celou řadu zmizelých nákupních vozíků.
Vatikán – Vyšla po narození Ježíška skutečně hvězda nad Betlémem? A pokřtil by papež mimozemšťany, kdyby přiletěli na Zemi? Těmto i dalším otázkám se věnují dva vatikánští astronomové, Guy Consolmagno a Paul Müller. Oba jsou fyzici, ale zároveň také jezuité a pracují v papežské observatoři ve Vatikánu, píše německý list Welt. V německém překladu teď vyšla jejich kniha Kde byl Bůh, když vznikl vesmír?
Režisér Denise Villeneuve chystá provokativní sci-fi thriller Příchozí (Arrival).
Peking - Čína dnes jako první na světě vypustila kvantový satelit, který má pomoci zajistit komunikaci bezpečnou před hackery a odposloucháváním. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Jedná se o další průlom v ambiciózním čínském vesmírném programu.
Jičínsko – I letos se naše planeta Země setká s pásmem prachových částic, které zůstaly po průletu komety Swift-Tuttle. V noci ze čtvrtka na pátek a z pátku na sobotu budeme moci za jasné noci pozorovat na obloze padající meteority.
Se srpnem přišlo období, kdy můžeme na obloze sledovat nejznámější meteorický roj, takzvané Perseidy aneb slzy svatého Vavřince. Čas, kdy „padají hvězdy" a nám se plní tajná přání.
Bečov nad Teplou - Zajímavý program pro každého a pohoda. Takový byl čtvrtý ročník ekologického festivalu Zázračná planeta Země. kterého se o víkendu zúčastnilo v Bečovské botanické zahradě několik stovek lidí zblízka i zdaleka.
Praha - Na obloze se už v těchto dnech objevují padající hvězdy a příští týden vyvrcholí aktivita nejznámějšího meteorického roje Perseid. Dobře pozorovatelné budou hned ve dvou nocích – ze čtvrtka na pátek 11. a 12. srpna a z pátku na sobotu 12. a 13. srpna. Když lidé vyrazí za město, kde není osvětlená obloha, mohou po tyto noci v době mezi půlnocí a čtvrtou hodinou ranní spatřit průměrně 70 meteorů za hodinu. Jev bude provázet seskupení dorůstajícího Měsíce, planet Mars a Saturn a jasné hvězdy.
Bečov nad Teplou - V Bečovské botanické zahradě bude pěkně rušno. Ode dneška až do neděle se tu totiž koná festival Zázračná planeta Země. Lidé se mohou těšit na prohlídky, jógu, etnickou hudbu, malování, zpívání manter, divadlo a samozřejmě i ekologickou osvětu a ten, kdo přijde s vlastním hudebním nástrojem a zahraje, má vstup zdarma.
Ledce - Sedmnáctiletý Matěj Rejfek si nejprve myslel, že po něm někdo uprostřed noci hodil kamenem. Pak zjistil, že kus skály, který jej minul o pouhé dva metry, ještě hřeje…
Washington - Vozítko americké vesmírné agentury NASA, s pracovním názvem 2020 Mars, které má na rudé planetě pátrat po stopách života, míří v přípravách na svou misi do finální projektové a stavební fáze. Pokud vše půjde podle plánu, šestikolový robot odstartuje v srpnu 2020 a přistane v únoru 2021 na místě, které ještě bude určeno. Pak bude dva roky zkoumat povrch Marsu, napsal server Space.com.
Hradec Králové - V srpnu obvykle padají hvězdy. Ve skutečnosti vidíme takzvané meteory. Jejich příčinou jsou drobná zrnka prachu, jež v okolí své dráhy rozptýlila kometa Swift-Tuttle.
Hradec Králové - V srpnu obvykle padají hvězdy. Ve skutečnosti vidíme takzvané meteory. Jejich příčinou jsou drobná zrnka prachu, jež v okolí své dráhy rozptýlila kometa Swift-Tuttle.
Jičíněves – V okolí obce vznikl pozoruhodný model sluneční soustavy v krajině. Oběžné dráhy mají v průměru od 29 metrů po dva a čtvrt kilometru a lze na nich spatřit modely planet.
Bajkonur (Kazachstán) - Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu úspěšně odstartovala ruská nákladní loď Progress MS03, která má dopravit posádce Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) tři tuny jídla, paliva a dalších zásob. U orbitálního komplexu by měla nepilotovaná loď přistát po dvou dnech. Informoval o tom dnes server amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
Sokolovsko/Sasko - Země, kterou stojí za to objevovat. Mnohý z nás může být překvapen, co na něj čeká opravdu pár kilometrů za česko-německými hranicemi. Z nabídky si vybere opravdu každý. Ať už ho zajímají auta, kosmonautika, krápníkové jeskyně, adrenalin, muzeum krajky, nejmodernější skokanský můstek v Evropě či největší cihlový most na světě. Kdo nemá k dispozici auto, může využít regionálního dopravce.
Washington - Sonda Juno, která nedávno vstoupila na oběžnou dráhu kolem Jupiteru, poslala na Zemi první fotografie této největší planety sluneční soustavy. Na snímku, který zveřejnila americká vesmírná agentura NASA, je vidět Sluncem osvětlená polovina Jupiteru i tři jeho měsíce.
Jičín – Když si to slovo vygoogluju, přečtu pečlivě, stejně moc nezmoudřím. Židovská mystika? To je příliš zjednodušené. Tak výtvarně: v sobotu 2. července pozvalo Baševi do židovské školy malířku Zuzanu Kadlecovou, a ta přivezla cyklus pláten takto nazvaný. Komentář k nim měla Terezka Dubinová, která má hebraistiku vystudovanou.
ISS (oběžná dráha) – Modernizovaná ruská kosmická loď Sojuz MS dnes po dvoudenním letu dorazila k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Na orbitální komplex dopravila kromě zásob a vědeckých přístrojů také tři astronauty: Rusa Anatolije Ivanišina, Japonce Takuju Onišiho a Američanku Kathleen Rubinsovou.
Bajkonur (Kazachstán) - K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dnes ve 3:36 SELČ odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu raketa Sojuz s modernizovanou ruskou kosmickou lodí Sojuz MS. Na ISS dopraví další tři členy posádky - Rusa Anatolije Ivanišina, Japonce Onišiho Takuju a Američanku Kathleen Rubinsovou.
Washington /VIDEO/ - Sonda Juno americké vesmírné agentury NASA dnes ráno SELČ vstoupila na oběžnou dráhu kolem Jupiteru, čímž úspěšně završila pětiletou cestu k největší planetě Sluneční soustavy. Cílem projektu za 1,1 miliardy dolarů (26,8 miliardy Kč) je průzkum nitra tohoto obřího plynného tělesa.