Nejdelší zatmění Měsíce ve 21. století bude už v pátek
Havlíčkův Brod – Astronomický klub Pelhřimov ve spolupráci a Aeroklubem Havlíčkův Brod zvou na společné pozorování, zaměřené na zatmění Měsíce, viditelné planety a blízký vesmír.
Havlíčkův Brod – Astronomický klub Pelhřimov ve spolupráci a Aeroklubem Havlíčkův Brod zvou na společné pozorování, zaměřené na zatmění Měsíce, viditelné planety a blízký vesmír.
Královéhradecko - Zatmění Měsíce, které je podle astronomů nejočekávanějším v tomto desetiletí, bude pozorovatelné v noci z pátku na sobotu.
Liberec – Vesmírná posádka se v pátek krátce spojila s Libercem.
Obletět Zemi za několik vteřin? Během malé chvilky uvidět polární záři, východ slunce i rozsvícená velkoměsta? Žádná sci-fi, ale zrychlený záznam z výšky 400 kilometrů. Právě v takové výšce se nachází Mezinárodní vesmírná stanice (ISS), s jejíž ruskou posádkou se v pátek odpoledne spojili účastníci Mezinárodní kosmické školy v Liberci.
Páteční večerní obloha nabídne pozorovatelům úplné zatmění Měsíce. Trvat bude téměř dvě hodiny a půjde o nejdelší zatmění v tomto století. Delší nastane až za 105 let. V Česku se úplné zatmění odehraje v pátek 27. července mezi 21.30 až 23.13. Na pozorování významného vesmírného úkazu už láká pozorovatele řada hvězdáren. Vzácný úkaz navíc doplní ještě další jev, kdy se planeta Mars přiblíží k Zemi a zároveň bude proti Slunci, čímž bude pozorovatelná celou noc.
Páteční večerní obloha 27. července nabídne pozorovatelům úplné zatmění Měsíce. Trvat bude téměř dvě hodiny a půjde o nejdelší zatmění v tomto století. Delší nastane až za 105 let. V Česku se úplné zatmění odehraje příští pátek mezi 21.30 až 23.13.
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku NASA plánuje do deseti let umístit na orbitu Měsíce malou vesmírnou stanici. Ta by měla sloužit jako základna pro budoucí pravidelné mise na povrchu jediné přirozené družice Země. Informoval o tom zpravodajský portál se zaměřením na technologie CNET.
Pardubice – Pardubické letní kino Pernštejn v úterý o půl desáté večer u Wonkova mostu hraje americký sci-fi thriller Život.
České Budějovice - Kam se můžete vypravit za zábavou i poučením na Českobudějovicku.
/VIDEO/ Na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) po třech dnech od startu z floridského Mysu Canaveral dorazila nákladní loď Dragon (Drak) soukromé společnosti SpaceX. Posádce doručila potřebné zásoby, vědecké přístroje a další náklad. Informoval o tom server Nasaspaceflight.com.
České Budějovice - Kam se můžete vypravit za zábavou i poučením na Českobudějovicku.
O vesmíru víme v dnešní době již dost – a přece stále tak málo. Server Listverse vytvořil seznam zajímavostí, které o nekonečném fenoménu většina lidí pravděpodobně doposud neslyšela. Přečtěte si, co je to galaktický rok, zda vesmír doopravdy voní či jak starý vlastně je.
/VIDEO/ Raketa Falcon společnosti SpaceX, která v pátek ráno místního času odstartovala z floridského Mysu Canaveral, s nákladní lodí Dragon má na své palubě unikátní náklad. Kromě zásob potravin, vědeckých přístrojů a dalšího materiálu dopraví astronautům na Mezinárodní vesmírné stanici prvního robota s umělou inteligencí přizpůsobeného stavu beztíže.
/VIDEO/ Vědcům se podařilo poodkrýt tajemství tělesa zvaného Oumuamua. První známý objekt, který nepochází ze sluneční soustavy, není asteroid, nová planetka ani dokonce mimozemská loď. Po měsících spekulací dospěli odborníci k závěru, že jde o kometu.
/VIDEO/ Vědcům se podařilo poodkrýt tajemství tělesa zvaného Oumuamua. První známý objekt, který nepochází ze sluneční soustavy, není asteroid, nová planetka ani dokonce mimozemská loď. Po měsících spekulací dospěli odborníci k závěru, že jde o kometu.
Nejmrazivější místo na zemi je chladnější, než se dříve myslelo. Nová studie, jejíž výsledky byly zveřejněny tento týden, prokázala, že v jednom regionu Antarktidy klesá teplota během polární noci na minus 97,8 stupně Celsia. Hodnoty nicméně nepochází z oficiálních měření pomocí skutečného teploměru, ale vědci použily údaje ze satelitu, který obíhá Zemi na oběžné dráze.
/VIDEO/ Po třech a půl letech cesty dorazila k asteroidu Ryugu, jež se nachází 280 milionů kilometrů od Země, japonská sonda Hajabusa-2. Ostře sledovaná mise má za úkol odebrat z asteroidu vzorky hornin a dopravit je na zem. Tyto vzorky by následně měly přispět k objasnění vzniku života.
Česká nanodružice VZLUSAT-1, která loni 23. června zamířila na oběžnou dráhu, stále funguje a posílá data na Zemi. Původní životnost se přitom odhadovala na několik měsíců. Družice mimo jiné měří radiaci a testuje kompozitní materiál pro radiační stínění. Uvedli to dnes někteří z tvůrců zařízení na semináři ve Štefánikově hvězdárně.
Americký prezident Donald Trump zaúkoloval Pentagon, aby vytvořil sekci vesmírných sil jako další součást americké armády. Vznikla by tak nová ozbrojená složka, která by se zařadila vedle stávajících složek americké armády - armády, námořnictva, námořní pěchoty, letectva a pobřežní stráže.
Špičkoví zahraniční odborníci se sešli na mezinárodním sympoziu o fyzice plazmatu, které se tento týden koná na Fakultě elektrotechnické Českého vysokého účení (FEL ČVUT) v Praze. Přednášet budou o využití plazmatu v medicíně a o největším evropském výzkumném zařízení pro výzkum nukleární fůze JET. Přednášky budou vedeny v angličtině a jsou otevřeny i pro veřejnost se zájmem o vědu a techniku.
Kdo by neměl rád performance, happeningy a vůbec celý ten cirkus kolem moderního umění. Vždyť i naše moudrá hlava státu se v těchto tuze současných a veskrze vtipných kouscích zhlédla.
Ruská firma Precision Instrument Systems (NPK SPP) předložila projekt laserového přístroje, který je schopen „odpařit“ kosmický odpad nacházející se na oběžné dráze Země. Podle britského listu Daily Mail již společnost zahájila práce na vytvoření tohoto nového vesmírného děla.
Rychnov nad Kněžnou - Rychnovská galerie dá prostor i milovníkům vesmíru. Ve čtvrtek od 18 hodin se bude konat v synagoze v Rychnově nad Kněžnou první přednáška z cyklu „Vědecké čtvrtky v synagoze“, jejímž tématem bude kosmonautika.
Zhruba z výšky 400 kilometrů vyfotografoval americký astronaut s vazbami na Česko Andrew Feustel hlavní město. Fotografii dnes zveřejnili organizátoři projektu Do kosmu s Krtkem 2018. V jeho rámci s sebou Američan vzal Krtečkovu postavičku na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).
/VIDEO/ Další miliardová mise americké vesmírné agentury NASA probíhá podle plánu. První dva miniaturní meziplanetární satelity, které začátkem května vzlétly společně se sondou InSight k Marsu, nastartovaly své vlastní motory. NASA o úspěchu informovala na webu.
Z kazachstánského kosmodromu Bajkonur odstartovala raketa Sojuz nesoucí tříčlennou mezinárodní posádku. Němec Alexander Gerst, Američanka Serena Auňónová Chancellorová a Rus Sergej Prokopjev budou po dobu půl roku plnit výzkumné úkoly na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), 400 kilometrů nad zemským povrchem.
Myšlenkou, že lidstvo bude jednou muset opustit tuto planetu, se již dlouhodobě zabývají vědci i vizionáři. S nejnovějším nápadem pak v poslední době přišel miliardář a zakladatel Amazonu Jeff Bezos. Ten si narozdíl například od Elona Muska, jenž již dříve zveřejnil plány na kolonizaci Marsu, vybírá mnohem bližší cíl – Měsíc. Na našeho nejbližšího souseda totiž hodlá přesunout továrny a těžký průmysl.
/VIDEO/ Asteroid, který obíhá kolem Jupitera, je skutečně prvním známým objektem, který původně nepochází z naší sluneční soustavy. Vyplývá to z nejnovější studie Královské astronomické společnosti. Objev by podle vědců mohl přiblížit vznik života na Zemi. Informoval o tom server The Independent.
/VIDEO/ Asteroid, který obíhá kolem Jupitera, je skutečně prvním známým objektem, který původně nepochází z naší Sluneční soustavy. Vyplývá to z nejnovější studie Královské astronomické společnosti. Objev by podle vědců mohl přiblížit vznik života na Zemi. Informoval o tom server The Independent.
/VIDEO/ Z čínského kosmodromu Si-čchang odstartovala v pondělí ráno raketa Long March-4C s komunikačním satelitem Queqiao, jehož úkolem je umožnit spojení se Zemí při nadcházející čínské lunární misi. Během ní chce Čína ještě letos přistát na odvrácené straně Měsíce.
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) vyšle v rámci své mise na Mars v roce 2020 vrtulník. Helikoptéra vážící pouze 1,8 kilogramu se bude v atmosféře rudé planety pohybovat až 10krát rychleji, než létají běžné vrtulníky na Zemi.
Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v pátek poprvé otestovala novou verzi rakety Falcon 9. Nový typ nazvaný Block 5 má plně otevřít možnosti opětovného využívání raket, podle Muska by již tento rok dokonce mohly létat s lidskou posádkou. Raketa na oběžnou dráhu vynesla bangladéšský satelit.
Keňa se stala první subsaharskou africkou zemí, která vypustila do vesmíru svůj vlastní satelit. Na oběžnou dráhu byl vypuštěn z japonského experimentálního modulu Kibo, který je součástí Mezinárodní vesmírné stanice ISS. Deseticentimetrová krychlička o hmotnosti 1,2 kilogramů by měla obíhat kolem Země ve vzdálenosti 4000 kilometrů příštích 12 až 18 měsíců. Poté shoří v atmosféře.
Americká vesmírná agentura NASA dnes vyslala na Mars kosmickou raktu Atlas V. Její součástí je robotický modul InSight, jehož hlavním úkolem bude prozkoumat nitro rudé planety. Start Atlasu byl naplánován na 13:05 SELČ z vanderberské základny v Kalifornii.
/VIDEO/ K Zemi se přibližuje 340 metrů široký asteroid, který ji má za deset let, přesně 13. dubna 2029, minout v poměrně těsné vzdálenosti 19 tisíc mil (něco přes 32 tisíc kilometrů). To je vzdálenost, v jaké obíhají Zemi některé kosmické lodě. Pro vědce to bude mimořádná příležitost k pozorování a průzkumu planetky takové velikosti.
Brno /FOTOGALERIE/ – Zjistit, jaký je život slepic na farmách, nebo poznat, která stopa patří jakému zvířeti. To a mnoho dalšího mají v sobotu odpoledne za úkol brněnské děti při letošním ročníku Dne Země. Na Kraví horu jej přicházejí slavit tisíce lidí.
/FOTOGALERIE/ Druhá nejnavštěvovanější turistická atrakce v našem kraji ostravská zoologická zahrada - má pro návštěvníky další magnet. Je jím rodinka lemura Sclaterova, které se narodilo mládě. Jde o obrovský chovatelský úspěch. Lemur Sclaterův patří k nejohroženějším primátům světa.
Jižní Morava /TIPY NA VÍKEND/ – Dotknout se lesa, poznávat zvířata či vysadit strom. Podobně v neděli oslaví letošní ročník Dne Země lidé po celé jižní Moravě.
Raketa Falcon 9 společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska odstartovala ze základny na Floridě. Kosmická loď vybavená vesmírným dalekohledem nahradí Keplerův teleskop a bude zkoumat planety mimo naši sluneční soustavu, na kterých by mohl existovat život. Keplerův teleskop dosud objevil tisíce nových planet.
Jižní Čechy - Dnes to vypadá na potenciální srážku s tělesem. Je-li naše planeta ohrožena, ukáže až budoucnost.
V noci na úterý 17. dubna přibližně v 00:32 středoevropského času odstartuje z Mysu Canaveral raketa Falcon 9, která vůbec poprvé v historii vynese do vesmíru vědeckou družici NASA. Půjde o teleskop TESS, tedy lovce planet, jehož úkolem je nahradit notoricky známý Kepler.
Liberec – Návštěvníky autorského čtení vezme na fantastickou cestu od Země přes sluneční soustavu až do dalekých koutů galaxie nebo do časů samotné smrti vesmíru. „Mohou těšit především na ukázky z mé nejnovější knihy, povídkové sbírky Světy za obzorem,“ láká na akci Julie Nováková.
/VIDEO/ Německým vědcům se podařil vskutku průlomový počin. Vypěstovali totiž první zeleninu v Antarktidě bez přítomnosti denního světla, hlíny i pesticidů. Jedná se tak o významný krok, který by nás měl posunout zase o něco blíže k pěstování plodin mimo Zemi, třeba i na Marsu. Informoval o tom web Sciencealert.
Američtí vědci ohlásili velký objev. Nalezli totiž nejvzdálenější hvězdu, kterou kdy mohl člověk spatřit. Modrý veleobr pojmenovaný Icarus se totiž nachází ve vzdálenosti 9,3 miliardy světelných let od Země. Informovala o tom agentura Reuters.
Čínská vesmírná stanice Tchien-kung 1 v pondělí po druhé hodině ranní středoevropského času vnikla do atmosféry Země a z velké části shořela nad jižním Pacifikem. S odkazem na agenturu Nová Čína a čínský kosmický úřad o tom informoval server BBC.
Čínská vesmírná stanice Tchien-kung 1 (Vesmírný palác 1) by měla spadnout do zemské atmosféry v příštích 24 hodinách. S odkazem na propočty Evropské vesmírné agentury (ESA) o tom informoval server BBC. Větší část z 8,5 tuny vážící stanice, která na oběžné dráze pracovala od roku 2011, však shoří v atmosféře.
Plzeňský kraj - Krajská metropole vyšle do vesmíru malou družici. Uvnitř budou zabudované experimenty, na kterých se podíleli studenti z Plzeňského kraje.
Plzeňský kraj - Krajská metropole vyšle do vesmíru malou družici. Uvnitř budou zabudované experimenty, na kterých se podíleli studenti z Plzeňského kraje.
Vyškov – Automatická nebo také intuitivní kresba je prostředek, jak se podívat do sebe, do svého nitra. Využívá jí i Vyškovanka Jana Flochová, která jejím prostřednictví maluje osobní anděly. Její tvorba je momentálně k vidění v galerii Turistického informačního centra ve Vyškově. Výstava nese název Obrazy andělů.
Třebíčsko – Sváteční atmosféru Velikonoc mohou letos nasávat malí i velcí. Do velikonočních dílen, plést pomlázku nebo sledovat sportovní výkony hasičů mohou vyrazit děti a dospělí o volných dnech během prodlouženého velikonočního víkendu.