Kreativ

ŠTÍTEK: Země

Týdenní zkrat: ET se na nás dívá

Ten pocit zažil každý. Jako kdybyste byli někým pozorně sledováni. Kvůli tomu nemusíte být hned paranoidní. Navíc nyní máte pro podobné urážky pádný protiargument.

Proč nás mimozemšťané nekontaktují? Vědci: Možná jsme jen exponáty v jejich zoo

Jsme ve vesmíru sami a pokud ne, proč se mimozemšťané ještě neukázali? Podobné myšlenky trápí lidstvo dlouhodobě. Jedním z možných vysvětlení přitom může být, že mimozemšťané tady již dávno jsou, ale studují nás jako zvířata v zajetí v takzvané galaktické zoo. V polovině března se tímto scénářem zabývala skupina vědců, kteří zkoumají možnost komunikace s hypotetickými inteligentními mimozemšťany. Jejich setkání v Paříži organizovala nezisková organizace Messaging Extraterrestrial Intelligence (METI).

Co způsobilo díru v plášti Sojuzu? Záhada trvá, vyšetřování odpovědi nepřineslo

Dosavadní vyšetřování neobjasnilo původ záhadného otvoru v plášti kosmické lodi Sojuz MS-09, v jehož důsledku koncem loňského srpna poklesl v Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) tlak. Novinářům to dnes v Moskvě řekl šéf ruské agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin. Odhalení příčin nepomohl ani loňský výstup do otevřeného kosmu, a tak bude vyšetřování pokračovat, možná i formou experimentu na oběžné dráze.

Simulace má odhalit tajemství černé díry. Může být bránou do jiné dimenze

Černé díry jsou jedním z nejtajuplnějších fenoménů vesmíru a oblíbeným tématem vědeckofantastických filmů a knih. Na jednu stranu mají vědci zdokumentováno, jak černá díra pohlcuje hvězdy a planety, které měly tu smůlu, že se dostaly příliš blízko ní. Co se děje za jejím okrajem, takzvaným horizontem událostí, je však již záležitostí fikce. Američtí vědci však nyní chtějí rozšířit své znalosti a pomoci jim k tomu mají složité počítačové simulace.

Stovky studentů protestovaly v Praze proti ignorování změn klimatu

Tisíce studentů po celém Česku se dnes připojily k celosvětové protestní akci, která má za cíl přimět politiky důsledněji chránit klima a snižovat emise. V Praze se středoškoláci vydali na Malostranské náměstí, kde zopakovali své požadavky a poté se vydali na průvod centrem metropole. Prošli kolem úřadu vlády a před polednem se vrátili zpět na náměstí. 

Neexistuje planeta B. Stovky studentů protestovaly proti ignorování změn klimatu

Stovky studentů po celém Česku se dnes připojily k celosvětové protestní akci, která má za cíl přimět politiky důsledněji chránit klima a snižovat emise. V Praze se středoškoláci vydali na Malostranské náměstí, kde zopakovali své požadavky a poté se vydali na průvod centrem metropole. Projdou kolem úřadu vlády a před polednem se vrátí zpět na náměstí. 

Podívaná z počátků vesmíru. Astronomové zmapovali desítky zářících kvasarů

Astronomové z observatoře Mauna Kea na ostrově Havaj objevili díky teleskopu Subaru ve vzdáleném vesmíru více než osm desítek supermasivních černých děr. Každou z nich obklopuje prstenec ozářených plynů a prachu a vytváří tak takzvané kvasary. Pro Zemi tyto na pohled překrásné útvary nepředstavují hrozbu, nachází se totiž okolo 13 miliard světelných let daleko.

Asteroidů s vodou je víc, než vědci předpokládali. Mohly by pohánět satelity

Že některé asteroidy ve sluneční soustavě obsahují minerály s podílem vody, zjistili vědci již v minulosti. Nejnovější výzkum však napovídá, že vesmírem v okolí Země putuje daleko více takových těles, než se doposud předpokládalo. Pokud by přitom vědci dokázali vodu z asteroidů využít, mohli by z ní vyrábět palivo do satelitů i vesmírných raket. Díky tomu by se výrazně snížily náklady letů do kosmu.

Vše šlo podle plánu. Kosmická loď Crew Dragon úspěšně přistála v Atlantiku

Kosmická loď Crew Dragon americké společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska se úspěšně vrátila z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) zpět na Zemi. Modul podle plánu přistál krátce po třičtvrtě na tři odpoledne SEČ na padácích ve vodách Atlantického oceánu nedaleko floridského pobřeží. Zpáteční cesta kosmem mu tak trvala přibližně šest hodin.

Historický moment. Do volného vesmíru poprvé vstoupí čistě ženská posádka

Do volného kosmického prostoru poprvé v historii vstoupí posádka jen v ženském složení. Stane se tak téměř 35 let poté, co tento výstup uskutečnila žena vůbec poprvé. Astronautky Anne McClainová a Christina Kochová se mise zúčastní 29. března z Mezinárodní vesmírné stanice ISS, přičemž cílem jejich výstupu bude výměna baterií na vnější straně stanice. Informoval o tom britský server The Guardian.   

Ruskou část ISS budou monitorovat kamery. Kvůli aféře s dírou v Sojuzu

V ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) budou nově rozmístěny sledovací kamery. Informoval o tom mluvčí ruské vesmírné agentury Roskosmos Vladimir Ustimenko, podle něhož už bylo podepsáno příslušné nařízení. Podle ruských médií jde o reakci na loňský incident s vyvrtanou dírou v plášti lodě Sojuz. 

Měsíc už Číně nestačí. Příští rok plánuje vyslání sondy na Mars

Po úspěšném přistání na odvrácené straně Měsíce se nyní hodlá Čína zaměřit na průzkum rudé planety. U příležitosti zahájení zasedání Čínského lidového politického poradního shromáždění (CPPCC) to v neděli řekl Wu Wej-žen, hlavní konstruktér čínského programu průzkumu Měsíce. Informovala o tom americká zpravodajská televize CNN.

Tip Deníku: Komentované projekce zpestří jarní prázdniny

Třebíč – V týdnu od 4. do 8. března, kdy v Kraji Vysočina probíhají jarní prázdniny, se návštěvníci Ekotechnického centra Alternátor v Třebíči mohou těšit komentované programy na zdejší unikátní projekční kouli Science on a Sphere. Projekce budou probíhat vždy ve 13.30 hodin, téma bude všeobecné – tedy jevy na Zemi i ve vesmíru.

Mise splněna. Crew Dragon se připojil k Mezinárodní vesmírné stanici

První část testovacího letu kosmické lodi Crew Dragon proběhla úspěšně. Modul americké společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska se bez potíží dokázal napojit na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS. Je to vůbec poprvé, co k vesmírné základně dorazilo plavidlo komerční společnosti. Na palubu se nyní chystá posádka stanice, která má za úkol vyložit zhruba 180 kilogramů zásob. Zpět na Zemi se Crew Dragon vypraví 8. března.

Crew Dragon odstartoval k vesmírné stanici. Stav beztíže hlídá plyšová Země

Z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě dnes k prvnímu testovacímu letu odstartovala nová kosmická loď Crew Dragon soukromé americké společnosti SpaceX. Plavidlo určené pro dopravu lidí do kosmu letí nyní bez posádky, v křesle pro astronauty je ale figurína se senzory pojmenovaná podle Ellen Ripleyové z filmu Vetřelec, kterou doprovází plyšová hračka v podobě planety Země.

Obíhá Slunce devátá planeta? Objevíme ji během deseti let, tvrdí nové studie

O tajemné „planetě X“, která má obíhat kolem Slunce po natolik vzdálené oběžné dráze, že ji dosud pozemská zařízení nebyla schopna odhalit, spekulují vědci již řadu let. Na počátku letošního roku zveřejnili odborníci hned dvě studie, podle kterých nejen že devátá planeta existuje, ale již brzy o tom budeme mít důkaz. K průlomovému objevu by mohlo dojít před rokem 2030.

Neúspěšná sovětská sonda se má brzy zřítit na Zemi. Nikdo neví, kam dopadne

Sovětský svaz vyslal v roce 1972 do vesmíru sondu Kosmos 482, která měla zkoumat planetu Venuši. Mise však nebyla úspěšná a zařízení kvůli selhání motorů uvízlo na nízké zemské orbitě. Amatérský astronom Thomas Dorman však nyní vypozoroval, že se sonda nebezpečně přibližuje k zemskému povrchu, kam se zřejmě již na konci letošního roku zřítí. Není přitom možné odhadnout, kam trosky dopadnou.

Mléčnou dráhou teče dosud neznámá hvězdná řeka. Táhne se přes jižní oblohu

Pokud obyvatelé jižní polokoule zdvihnou svůj zrak k noční obloze, mohou spatřit dosud neznámou hvězdnou řeku, která se nachází přibližně 325 světelných let od Země. Skupina přibližně čtyři tisíc hvězd, kterou gravitační síly Mléčné dráhy roztáhly do dlouhého hvězdného proudu tekoucího jedním směrem, pokrývá většinu noční oblohy jižní polokoule. Astronomové odhadují, že se hvězdy v ní zrodily před pouhou miliardou let.

Sojuz i Falcon odstartovaly do vesmíru. Ruská raketa však měla problémy

Ruská nosná raketa Sojuz, která dopravovala na oběžnou dráhu egyptský satelit, měla při čtvrtečním startu problémy. Informovala o tom agentura RIA Novosti s odkazem na zdroje z kosmického průmyslu. Potíže měl zejména třetí stupeň rakety, který nedosahoval plánované výšky. Nakonec však mise dopadla úspěšně. Ve stejný den odstartovala z floridského Mysu Canaveral také raketa Falcon společnosti SpaceX se třemi kosmickými aparáty, zejména s izraelským robotickým vozítkem Berešit, které má po zhruba dvouměsíčním letu přistát na Měsíci. 

Sběr vzorků povolen. Japonská sonda může objasnit vznik naší soustavy a života

Japonská vesmírná sonda Hajabusa 2 se během pátečního rána chystá odebrat vzorky z asteroidu Ryugu, který je od Země vzdálen úctyhodných 280 milionů kilometrů. Pokud vše půjde podle plánu, mohla by pomoci s vyjasněním otázky týkající se počátku sluneční soustavy a života na naší planetě. Na svém twitterovém účtu o tom informovala japonská vesmírná agentura JAXA.

Měsíc přivítá nového robota. Je z Izraele a má pořídit i detailní fotky povrchu

Izraelská nezisková organizace SpaceIL oznámila, že se chystá vyslat na Měsíc vlastní robotickou sondu. Pokud to počasí dovolí, k zahájení mise dojde již tento čtvrtek 21. února. Do vesmíru ji z floridského mysu Canaveral vynese raketa Falcon 9 společnosti Space X, kterou založil miliardář a vizionář Elon Musk. V případě úspěchu se Izrael stane historicky teprve čtvrtou zemí, která na tomto přirozeném satelitu Země provede takzvané „hladké přistání“.

Úklid oběžné dráhy. Britská družice úspěšně otestovala harpunu na kosmické smetí

/VIDEO/ Oběžná dráha Země stále více připomíná jedno velké smetiště. Kolem naší planety létají desetitisíce úlomků vysloužilých družic, vyhořelých stupňů nosných raket a dalších umělých objektů, které se stávají reálným nebezpečím nejen pro nově vypouštěné satelity, ale i kosmické lodě a jejich posádky. Britská družice RemoveDEBRIS nyní poprvé otestovala speciální harpunu pro zachytávání větších trosek.

NASA vypustí speciální teleskop. SPHEREx prozkoumá první okamžiky vzniku vesmíru

Jak se vyvinul vesmír či kde jsou nejlepší podmínky pro život? Na tyto otázky by měl odpovědět nejnovější teleskop SPHEREx Americké vesmírné agentury (NASA). Teleskop bude pozorovat téměř celou hvězdnou oblohu ve viditelném a infračerveném spektru. Agentura plánuje spustit v misi v roce 2023 a bude stát v přepočtu 5,5 miliardy korun. NASA o tom informovala na svých stránkách.     

Konec patnáctileté mise. NASA odepsala sondu Opportunity na Marsu

/VIDEO/ Americká NASA provedla poslední pokus o navázání spojení s vozítkem Opportunity, které se odmlčelo před osmi měsíci poté, co povrch Marsu zasáhla masivní prachová bouře. Rover však na signál ze Země ve stanovené lhůtě nezareagoval, patnáctiletá úspěšná mise na rudou planetu tak byla prohlášena za ukončenou. 

FilmFest: Alou do světa aneb Pocta Zikmundovi

Opice na Tatře 87 Zikmunda a Hanzelky s dalekohledem vyráží objevovat svět. „Hlavním tématem nadcházejícího již 59. ročníku Zlín Film Festivalu je ,Objevuj a poznávej', přiblížila nový vizuál výkonná ředitelka Zlín Film Festivalu Jarmila Záhorová.  

Minisatelity MarCO, které doprovázely sondu InSight k Marsu, se odmlčely

Dvojice spojovacích minisatelitů Mars Cube One (MarCO) americké vesmírné agentury NASA po úspěšném testu při doprovodu sondy InSight během její cesty k Marsu a zdařilého přistání pokračovaly v letu a už se odmlčely. Informovala o tom Laboratoř tryskových pohonů (JPL) NASA, která přístroje vyrobila.

Tajemství Merkuru odhaleno. I žhavá planeta může mít své ledovce

Kolem Slunce obíhá proti Zemi v třetinové vzdálenosti a průměrná teplota na jeho povrchu se pohybuje kolem 170 stupňů Celsia. Jakkoli se to může zdát překvapivé, dokonce i planeta Merkur, která je nejblíže Slunci a druhou nejžhavější ve sluneční soustavě, může mít své vlastní ledovce. Astronomové o jejich existenci ví již od 90. let minulého století. Teprve nová studie však pomohla výrazně rozšířit naše chápání, kde přesně se zde led vzal a jak se pohybuje a mění v průběhu času.

Vesmírný sněhulák: NASA zveřejnil první ostrý snímek planetky Ultima Thule

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na dnešní tiskové konferenci zveřejnil první ostrý snímek planetky Ultima Thile, který pořídila sonda New Horizons během úterního průletu. NASA již v úterý ukázal snímek z neděle před maximálním přiblížením sondy, fotografie ale i přes digitální očištění byla značně zrnitá; přesto ukazovala v hrubých rysech podobu planetky. Tu šéf projektu New Horizons Alan Stern přirovnal ke sněhulákovi.

Sonda New Horizons dosáhla nejvzdálenějšího objektu, který kdy byl prozkoumán

Americká sonda New Horizons dosáhla na Nový rok v 6:33 ráno tajemného ledového objektu nazvaného Ultima Thule. Ledové těleso, které je velké přibližně jako hlavní město Spojených států Washington D.C., obíhá kolem Slunce v Kuiperově pásu na samotném okraji Sluneční soustavy asi 6,5 miliardy kilometrů od Země.

Přistání na Měsíci nebyl podvod. Máme sedm důkazů, které to potvrzují

/VIDEO/ Příští rok v červenci uplyne půl století od okamžiku, kdy člověk poprvé vstoupil na Měsíc. Už v 70. letech 20. století se však objevily konspirační teorie, které tvrdí, že přistání na Měsíci v rámci amerického programu Apollo bylo podvod. Existuje však celá řada argumentů, které jasně hovoří pro to, že člověk naší jediné přirozené družice skutečně dosáhl a vrátil se zpět.

Přistání na Měsíci nebyl podvod. Máme sedm důkazů, které to potvrzují

/VIDEO/ Příští rok v červenci uplyne půl století od okamžiku, kdy člověk poprvé vstoupil na Měsíc. Už v 70. letech 20. století se však objevily konspirační teorie, které tvrdí, že přistání na Měsíci v rámci amerického programu Apollo bylo podvod. Existuje však celá řada argumentů, jež jasně hovoří pro to, že člověk naší jediné přirozené družice skutečně dosáhl a vrátil se zpět.

Překvapivý objev. Na ISS byly nalezeny neznámé bakterie odolné vůči lékům

Vědci americké vesmírné agentury NASA objevili na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) několik dříve neznámých kmenů bakterie odolných vůči lékům. Ve zprávě zveřejněné v časopisu BMC Microbiology uvedli, že tyto kmeny nyní nepředstavují hrozbu pro lidské zdraví, ale je třeba jim věnovat pozornost.

Poprvé od říjnové nehody. K ISS úspěšně dorazila loď s posádkou

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) poprvé od nezdařeného říjnového startu ruské rakety Sojuz-FG dorazila kosmická loď s posádkou. Stroj Sojuz MS-11 vynesl do vesmíru stejný typ raketového nosiče, který v říjnu selhal. Pilotovaná loď Sojuz MS-10 se dvěma lidmi na palubě se tehdy musela od rakety nouzově odpoutat a přistát.

Úlomky měsíční horniny jdou do aukce. Na Zemi je přivezla sovětská sonda

Unikátní nabídku zveřejnila aukční síň Sotheby’s. Zlatým hřebem čtvrteční aukce artefaktů spojených s průzkumem vesmíru budou tři drobné fragmenty měsíční horniny, které na Zemi dopravila ruská bezpilotní sonda. Podle odhadů by jejich prodej mohl vynést až milion dolarů (23 milionů korun), napsal americký deník The Wall Street Journal.

Česko slaví deset let v Evropské kosmické agentuře. Zúčastnilo se 300 projektů

České subjekty se za uplynulých deset let zúčastnily zhruba 300 projektů v rámci programů Evropské kosmické agentury (ESA). Zatímco v roce 2012 spolupracovalo s agenturou 18 firem, letos je to 42, sdělil ředitel odboru inteligentních dopravních systémů, kosmických aktivit a výzkumu, vývoje a inovací při ministerstvu dopravy Václav Kobera. 

Překvapivé rozluštění staré záhady. Výbuchy min způsobila masivní sluneční bouře

/VIDEO/ Na začátku srpna 1972 zaznamenala posádka amerického vojenského letadla nedaleko vietnamského ostrova Hòn La nečekanou událost. Během pouhých 30 sekund pozorovala výbuchy desítek námořních min. Příčina této anomálie nebyla dlouho jasná. Čerstvě odtajněné informace z archivu amerického vojenského námořnictva však nyní naznačují, že je odpálila extrémně silná sluneční bouře.