Kreativ

ŠTÍTEK: Země

Sledují nás mimozemšťané? Expert odhadl, kde mohou mít své tajné sondy

Mimozemští špehové mohou pozorovat naši planetu, a to již několik milionů let - dokonce od doby dávno předtím, než se na Zemi objevili první lidé. Závěry amerického fyzika Jamese Benforda mohou sice znít na první pohled bláznivě, ve skutečnosti ale vychází z dlouhodobých dohadů v rámci SETI institutu, tedy projektu určeného k hledání znaků mimozemského života ve vesmíru.

Chilany vyděsily neznámé ohnivé koule. O meteority zřejmě nešlo

Nad Chile se minulý týden objevily neznámé planoucí objekty, které vypadaly, že letí po obloze přes ostrov Chiloé. Poměrně záhy poté, co byly spatřeny, zaznamenali Chilané na ostrově několik drobných požárů. Přirozeně došli k závěru, že obě události spolu souvisejí. To ale není zdaleka jisté.

Jak kolonizovat Mars? Vědci přišli s velmi kontroverzním řešením

Jak by měli vypadat první osadníci na Marsu? Tuto otázku si kladou vědci již několik let. Mohli by to být lidé z různých koutů světa s mnohaletými zkušenostmi a výcvikem v kosmu. A nebo by vůbec nemuselo jít o příslušníky lidské populace. Někteří odborníci totiž nyní navrhují kontroverzní řešení. Prvními obyvateli rudé planety by podle nich měla být parta mikrobů, kterými planetu "kontaminujeme." To však odporuje přísným etickým nařízením.

Sledují nás mimozemšťané? Expert odhadl, kde mohou mít své tajné sondy

Mimozemští špehové mohou pozorovat naši planetu, a to již několik milionů let - dokonce od doby dávno předtím, než se na Zemi objevili první lidé. Závěry amerického fyzika Jamese Benforda mohou sice znít na první pohled bláznivě, ve skutečnosti ale vychází z dlouhodobých dohadů v rámci SETI institutu, tedy projektu určeného k hledání znaků mimozemského života ve vesmíru.

Musk představil kosmickou loď Starship. Hodlá s ní vozit lidi na Měsíc i na Mars

Soukromá americká společnost SpaceX Elona Muska v sobotu ukázala vesmírnou loď navrženou pro dopravu lidí a nákladu na Měsíc, Mars i na jiná místa ve sluneční soustavě. Musk řekl, že by loď nazvaná Starship měla poprvé odstartovat během jednoho nebo dvou měsíců a před návratem se dostat do výšky 19 800 metrů nad Zem.  

AD Astra v kině ve Volyni

Píše se 22. století. Umělá inteligence je integrována do všech průmyslových odvětví, Měsíc a Mars jsou kolonizovány, lidmi osídlené satelity obíhají kolem Neptunu, nejvzdálenější planety sluneční soustavy.

Tajemství Venuše: Ještě před 700 miliony let se podobala Zemi, pak přišel zlom

Existoval na Venuši život? Druhá planeta sluneční soustavy nabízela přibližně po dobu dvou až tří miliard let podmínky vhodné pro jeho vývoj, zjistil nejnovější výzkum Goddardova kosmického střediska. Klima planety se dramaticky proměnilo až asi před 700 miliony let, kdy se z Venuše stala nehostinná horoucí pustina.

Záhadná hra světel Tabbyiny hvězdy. Vědci už tuší, co způsobuje tajemný jev

Mezi vesmírná tělesa, která poutají pozornost vědců, patří takzvaná Tabbyina hvězda. Na první pohled se totiž od ostatních odlišuje nepravidelnými změnami intenzity světla, které astronomové dokáží ze Země zachytit. Tento neobvyklý jev byl až doposud zahalen tajemstvím, nyní však odborníci přišli s teorií, která by mohla záhadu objasnit.

Astronomové našli novou exoplanetu: má mraky a zřejmě i déšť

V jiné než naší hvězdné soustavě existuje planeta, v jejíž atmosféře se zřejmě nacházejí mraky plné kapiček vody a možná tam dokonce prší. Vědci na ni přišli díky tomu, že zkombinovali pozorování oblohy vesmírnými dalekohledy s počítačovými simulacemi.

Brad Pitt si volal s kosmonautem na ISS. Řešili filmy i mozoly na nohou

Americký herec Brad Pitt, který si nedávno zahrál ve vesmírném dramatu Ad Astra, v pondělí zavolal na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Konverzace s americkým astronautem Nickem Haguem se rychle stočila k nečekaným dopadům života ve stavu beztíže na člověka, napsala agentura AFP.

Planetka Ryugu vědce opět překvapila. Nepokrývá ji prach, i když by měl

Planetku Ryugu o průměru asi 880 metrů lidé zaznamenali poprvé před 20 lety. Nachází se relativně blízko Země a z toho důvodu byla považována i za potenciálně nebezpečnou. Teď tento asteroid udivil vědce znovu: ukázalo se, že ho nepokrývá žádný prach - přestože nemá atmosféru, jež by jej před prouděním meziplanetárního prachu chránila.

Odkud pochází tajuplné komety? Vědci odhalili jejich překvapivý původ

Komety fascinují odborníky i veřejnost od nepaměti. Průlet těchto vesmírných těl patří mezi nejzajímavější úkazy, které může noční obloha nabídnout. Podle některých teorií mohly navíc stát na pozadí vzniku života na Zemi. Nejnovější vědecký výzkum přitom naznačuje, že všechny komety jsou si až neobvykle podobné. Podle odborníků tak možná sdílí společný původ.

Poslední den dinosaurů. Vědcům se podařilo rekonstruovat dávný Armagedon

Před 66 miliony let zažila Země opravdu špatný den. Obří asteroid o průměru až 81 kilometrů dopadl na pobřeží dnešního Mexika, kde vytvořil obrovský dopadový kráter široký zhruba 180 kilometrů. Vědci odhadují, že právě tato událost spustila vlnu hynutí přírodních druhů, při níž pomřelo 75 procent veškerého života na Zemi. Geologové nyní zrekonstruovali, jak soudný den probíhal.

Za vznik okysličené atmosféry vděčíme chemickým reakcícm v roztaveném železe v prastarých oceánech magmatu pokrývajících Zemi, ukázal nový výzkum

Kde se vzal na Zemi kyslík? Podle nové vědecké teorie za to může magma

Proč se ze všech planet naší Sluneční soustavy dá dýchat právě na Zemi? Podle nové teorie na tom mají hlavní zásluhu dávné oceány magmatu, které pokrývaly její povrch krátce po jejím vzniku asi před 4,5 miliardou let. Chemické reakce v roztaveném železe mohly uvolnit do zemského pláště víc sloučenin bohatých na kyslík. 

Planetka Ryugu vědce opět překvapila. Nepokrývá ji prach, i když by měl

Planetku Ryugu o průměru asi 880 metrů lidé zaznamenali poprvé před 20 lety. Nachází se relativně blízko Země a z toho důvodu byla považována i za potenciálně nebezpečnou. Teď tento asteroid udivil vědce znovu: ukázalo se, že ho nepokrývá žádný prach - přestože nemá atmosféru, jež by jej před prouděním meziplanetárního prachu chránila.

Podnebí Marsu prošlo před miliardami let razantní změnou. Tekla zde i voda

Odjakživa suchý a mrazivý Mars? Kdeže. Podle vědců mohlo na rudé planetě před čtyřmi až třemi miliardami let panovat diametrálně odlišné klima než nyní. Poměrně vysoké teploty pak umožňovaly nejen existenci tekoucí vody, ale i vznik bouřek, které přinášely vydatný déšť. Informoval o tom server Newsweek.

Pozoruhodný úkaz. Antarktidu v posledních 20 letech zasypal mezihvězdný prach

Vědci objevili v antarktickém sněhu, napadaném za posledních dvacet let, rozptýlené stopy železa pocházejícího pravděpodobně z explodující hvězdy nebo supernovy. Pozoruhodné je na tom právě to, že tento mezihvězdný materiál se dostal na Zemi zřejmě až v poslední době. U dosavadních nálezů se totiž předpokládalo, že pocházejí z doby před miliony let.

Jak odhalit vzdálená tajemství vesmíru? Pomůže k tomu sama Země

Vesmírné dalekohledy se stále zvětšují a jsou také pořád dražší a dražší. Ale co kdyby existoval jiný způsob, jak odhalovat vzdálená tajemství vesmíru? A co kdyby se k němu využily vlastnosti samotné planety Země. Tato úvaha stojí za novým návrhem mladého amerického astronoma z Kolumbijské univerzity v New Yorku.

Zábavní parky lákají. Procvičte si mozek, nebo vylezte na dinosaura

Jeden víkend výlet do druhohor, ten další poznávání vědy a okolního světa a po týdnu pauzy třeba strašidelná výprava na zámek. Zábavní parky v České republice nabízí vyžití na celý den. V létě pak návštěvníky zchladí vodou. Deník vybral deset nejzajímavějších zábavních parků v České republice.

Táborskou hvězdárnu ovládne pozorování Perseid

Tábor – Třetí nejstarší hvězdárna v tuzemsku sídlící v budově Městské knihovny Tábor prožije už v pondělí 12. srpna další podmanivý večer. Obyvatele a návštěvníky Tábora a okolí tentokrát pozve k vesmírným dalekohledům na pozorování Perseid, kometárního meteorického roje, kvůli kterému zvedají hlavy k noční obloze miliony lidí na celém světě.

Život na Měsíci? Mohla ho tam přenést izraelská sonda

Izraelská sonda Berešit, která v dubnu havarovala při pokusu přistát na Měsíci, mohla na zemského souputníka přivézt život. Nevyvedené přistání mohly přežít extrémně odolné organismy zvané želvušky, které byly součástí nákladu sondy, napsal magazín Wired.

Děti se v srpnovém týdnu vydaly za vesmírným dobrodružstvím

/FOTOGALERIE/ Malí dobrodruzi z kolínské Školky v lese, Prostor plus se o srpnovém týdnu vydali napříč vesmírným dobrodružstvím. Poznali všechny planety z naší sluneční soustavy, nahlédli do tajů galaxie i do života hvězd. Nechybělo ani sestavování raket i spousta kosmické zábavy ve volné přírodě.

Vesmírná archeologie. Satelity mění způsob, jakým vědci poznávají historii

Ačkoli by to její název mohl naznačovat, v případě vesmírné archeologie nejde o studium pozůstatků malých zelených mužíků s tykadly ani o vykopávky na jiných tělesech ve vesmíru. Ve skutečnosti se zabývá naší planetou a její historií, využívá k tomu však odlišné metody. Patří mezi ně satelitní snímky a další metody vesmírného výzkumu.

Nejteplejší měsíc na Zemi. Horký červenec překonal všechny dosavadní rekordy

Letošní červenec byl podle evropských vědců nejteplejším měsícem v historii měření na Zemi, oznámil to šéf evropského programu Copernicus Jean-Noël Thépaut. V prohlášení, o němž informovala agentura AFP, ale také upozornil, že rekord z července 2016 byl minulý měsíc překonán jen velmi těsně. Američtí vědci tak podle něj mohou dojít k jinému výsledku.

Překvapivé zjištění. I hvězdy ve vesmíru mohou mít svou "druhou mízu"

Hvězdy typu našeho Slunce začínají svou existenci jako rychle se točící plynové koule. Jak stárnou, jejich rotace se zpomaluje a hvězdy mohutní a "nafukují se", až se nakonec rozplynou jako mlhovina. Nový výzkum ale ukázal, že "ve středním věku" se jejich otáčení nemusí zpomalit tak, jak se předpokládalo.

Satelit NASA objevil novou exoplanetu, vědci ji popisují jako ultrahorký Neptun

Astronomové z amerického Národního ústavu pro letectví a kosmonautiku NASA objevili novou exoplanetu velikosti Neptunu. Jinak se ale tato planeta, obíhající kolem jiné hvězdy než Slunce, od svého dvojníka liší. Zatímco Neptun je v naší Sluneční soustavě druhou nejvzdálenější planetou od Slunce, tato je "svému Slunci" tak blízko, že ji intenzivně spaluje.

Tip Deníku: V iQLANDII budou vyrábět rakety

Každý den až do konce prázdnin si můžete v iQLANDII vyzkoušet vyrobit a odpálit vlastní raketu. V programu Vesmírná mise je na pěti stanovištích připraveno několik úkolů, díky kterým návštěvníci lépe pochopí náročnost vesmírných expedic.

Tip Deníku: V iQLANDII budou vyrábět rakety

Každý den až do konce prázdnin si můžete v iQLANDII vyzkoušet vyrobit a odpálit vlastní raketu. V programu Vesmírná mise je na pěti stanovištích připraveno několik úkolů, díky kterým návštěvníci lépe pochopí náročnost vesmírných expedic.

Tip Deníku: V iQLANDII budou vyrábět rakety

Každý den až do konce prázdnin si můžete v iQLANDII vyzkoušet vyrobit a odpálit vlastní raketu. V programu Vesmírná mise je na pěti stanovištích připraveno několik úkolů, díky kterým návštěvníci lépe pochopí náročnost vesmírných expedic.

Bizarní monstrum bylo postrachem oceánů. Připomíná vesmírnou loď ze Star Wars

Před dávnými časy žil na planetě Zemi predátor, jenž se navzdory svým nevelkým rozměrům stal postrachem tehdejšího oceánu. Co mu nebylo dáno na velikosti, dohnal pravěký živočich svým bizardním vzhledem, který mnohým připomíná legendární vesmírnou loď Millenium Falcon z kultovní sci-fi ságy Star Wars. Informoval o tom server Live Science.

Astronauti se pokusí upéct ve vesmíru sušenky. Má to ale háček

Američtí astronauti začnou testovat pečení ve vesmíru a první pochutinou by měly být oblíbené "cookies", tedy sladké sušenky. Důvodem je snaha docílit u nich co největší pohody. Když budou moci zkusit vlastnoručně vyrobenou oblíbenou pochoutku, budou šťastnější. Stále však zbývá dost problémů - například, jak při stavu beztíže udržet cookies v troubě.

Proč na nás Měsíc občas "mrkne"? Záhadné problikávání se blíží rozluštění

O Měsíci už víme mnohé, ale přesto si tento přírodní pozemský satelit některá tajemství pořád uchovává. Například to, které nedává spát milovníkům noční oblohy, zkoumajícím hvězdná seskupení pomocí dalekohledů. Zamíří-li ho na Měsíc, mohou zažít zvláštní úkaz: náhlý záblesk či poblikávání, jakoby souputník Země "mrkal". Jaký reflektor vysílá toto světlo z povrchu Měsíce?