Lidstvo po několik desetiletí pátrá ve vesmíru po stopách mimozemského života. Tým z Massachusettského technologického institutu (MIT) ve Spojených státech amerických však navrhuje zvolit opačný postup a případné inteligentní bytosti z jiných galaxií přilákat na Zemi. Na naši existenci by měl mimozemšťany upozornit silný laserový paprsek.
Bečov nad Teplou - Málem zmizela z povrchu zemského a upadla v zapomnění. Naštěstí se našlo pár nadšenců ze Základní organizace Českého svazu ochránců přírody v čele s Jiřím Šindelářem a ti se postarali o malý zázrak.
Teleskop Kepler, který po celých devět let putoval vesmírem a hledal vzdálené planety, ukončil misi. Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA). Definitivně totiž vyčerpal palivo potřebné pro další vědecké operace a proto bude v bezpečné vzdálenosti od Země ponechán svému osudu. Teleskop ve vesmíru hledal zejména exoplanety, tedy planety mimo naši sluneční soustavu.
Nadměrná lidská spotřeba a konzumace doslova devastuje populace volně žijících živočichů. Podle 12. zprávy o živé planetě, kterou zveřejnil Světový fond na ochranu přírody (WWF), klesl od roku 1970 do roku 2014 počet divokých obratlovců, tedy savců, ryb, ptáků, obojživelníků a plazů na Zemi o 60 procent.
Skrchov – Jako chlapce ho fascinovaly rakety a závody ve vesmíru. Aby se jim přiblížil, začal Jiří Kašpar ze Skrchova na Blanensku stavět funkční modely raket. Koníčku se věnoval a rozvíjel ho. V roce 1975 v Letovicích s přáteli založil Raketomodelářský klub, který tam funguje dodnes.
/FOTOGALERIE/ Fotografie i různá data až z třicetikilometrové výšky získá Hanácký radioklub pomocí sestavené sondy, kterou v pátek před polednem vypustil z Horního náměstí do stratosféry.
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) pojmenoval při příležitosti oslav desátého výročí družice Fermi 21 nových souhvězdí. Rozhodně přitom nelze říci, že by se vědci drželi zaběhnutých tradic. Na hvězdných mapách tak nově naleznete například slavnou Godzillu nebo populárního komiksového Hulka.
Vesmírný projekt nebývalých rozměrů plánuje do roku 2020 uskutečnit čínská vláda. Jednu z největších metropolí v zemi, Čcheng-tu, jež se nachází na jihozápadě země, má osvětlit takzvaný "umělý Měsíc". Půjde o speciální satelit široký několik kilometrů, jenž bude odrážet světlo a mohl by tak zcela nahradit pouliční osvětlení. O ambiciózním plánu informoval britský deník The Daily Telegraph.
Za havárií lodě Sojuz MS-10, která mířila s dvoučlennou posádkou k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS), pravděpodobně stojí špatná manipulace s nosnou raketou. S odvoláním na nejmenovaný zdroj blízký ministerstvu obrany o tom informovala agentura Interfax.
Dvojice kosmonautů, která přežila čtvrteční nezdařený start ruské lodě Sojuz MS-10, znovu poletí k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Američan Nick Hague a Rus Ovčinin se na cestu pravděpodobně vydají na jaře příštího roku. S odvoláním na šéfa ruské kosmické agentury Roskosmos Dmitrije Rogozina o tom informovala agentura Reuters.
/VIDEO/ Jupiterův ledový měsíc Europa je jedním z nejvážnějších kandidátů na existenci mimozemského života ve Sluneční soustavě. Jeho průzkum však může být těžší, než se dosud předpokládalo. Nová analýza podmínek na jeho povrchu naznačuje, že se zde můžeme setkat až s patnáctimetrovými ledovými hroty. To může vést ke zničení každé sondy, která se pokusí přistát na špatném místě.
V „zábavní části“ holešovického Výstaviště se do budoucna s novým lunaparkem nebo návratem horské dráhy nepočítá. Město si nechalo v létě zpracovat průzkum, podle kterého tam mají potenciální návštěvníci největší zájem o vznik „center moderních technologií“, která by hosty bavila i vzdělávala zároveň.
/VIDEO/ Čtvrteční start lodě Sojuz MS-10 skončil neúspěchem. Kvůli nespecifikovaným problémům musel být přerušen a posádka se vrátila zpátky na zem, informovala BBC. Na palubě byli astronauti Nick Hague z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a ruský kosmonaut Alexej Ovčinin. Oba jsou v pořádku a již letí vrtulníkem zpět ke kosmodromu Bajkonur.
/VIDEO/ Dva američtí astronauti Drew Feustel a Ricky Arnold a jejich ruský kolega Oleg Artěmjev se ve čtvrtek vrátili na Zemi po šestiměsíčním pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Kosmická loď Sojuz MS-08 přistála po téměř čtyřhodinovém letu krátce před druhou hodinou v kazašské stepi.
Brno /FOTOGALERIE, VIDEO/ - Pod kupolí poletují atomy a molekuly, dochází k velkému třesku a vzniká život na Zemi. Uprostřed všeho dění sedí lidé, atomy poletují kolem nich a zdá se, že se jich mohou dotknout. Podobný zážitek si brzy zájemci odnesou z brněnské hvězdárny. Tamní digitárium totiž po modernizaci nově promítá i třírozměrně. Návštěvníci uvidí nové pořady.
/VIDEO/ Pod kupolí poletují atomy a molekuly, dochází k velkému třesku a vzniká život na Zemi. Uprostřed všeho dění sedí lidé, atomy poletují kolem nich a zdá se, že se jich mohou dotknout. Podobný zážitek si brzy zájemci odnesou z brněnské hvězdárny. Tamní digitárium totiž po modernizaci nově promítá i třírozměrně. Návštěvníci uvidí nové pořady.
/VIDEO/ Universita střední Floridy přišla s unikátní nabídkou. Prodává marsovský prach a to dokonce v libovolném množství. Kilogram zájemce vyjde na 20 dolarů (514 korun) plus poštovné. O co jde? Floridští astrofyzici vyvinuli metodu, jak pomocí na Zemi dostupných minerálů vyrábět přesné napodobeniny marsovského a asteroidového prachu.
Rusko se pravděpodobně nezapojí do budování první vesmírné stanice obíhající kolem Měsíce, které mělo proběhnout ve spolupráci s americkou kosmickou agenturou NASA. Oznámil to Dmitrij Rogozin, šéf ruské vesmírné korporace Roskosmos s tím, že Rusko vytvoří vlastní stanici, případně se dohodne s jinými státy. Informoval o tom server Firstpost.
To, co dřívější generace považovaly za sci-fi, se s rozvojem technologií mnohdy stalo skutečností. Americkým astronomům se nyní podařilo objevit exoplanetu, jež nápadně připomíná planetu Vulkán ze slavného seriálu Star Trek. Obíhá kolem hvězdy HD 26965, kterou fanoušci Star Treku znají jako 40 Eridani A, pouhých 16 světelných let od Země. A to přesně tam, kam ji v roce 1991 umístil tvůrce seriálu Gene Roddenberry.
Teleskop TESS amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) slaví první úspěch. Podařilo se mu objevit dvě dosud neznámé planety, na kterých by mohly panovat podmínky vhodné pro vznik života. Jeho dvouletá mise je přitom teprve na svém počátku.
Společnost SpaceX miliardáře Elona Muska představila prvního pasažéra, který poletí do vesmíru jako turista. Je jím japonský miliardář Yusaku Maezawa, který obletí Měsíc společně se skupinou umělců, kteří cestu umělecky ztvární. Na oběžnou dráhu Měsíce je vynese nová velká raketa Big Falcon Rocket.
Znojmo – Z paluby Mezinárodní vesmírné stanice ISS, která se pohybuje na takzvané nízké oběžné dráze nad Zemí ve výšce přibližně čtyři sta kilometrů nad zemským povrchem, vyfotil Znojmo americký astronaut Andrew Feustel.
Tábor – Mateřská škola Hastrmánek se zúčastnila veřejné soutěže Zelená planeta vyhlášené Státním fondem životního prostředí České republiky a získala grant 550 tisíc korun na realizaci úpravy školní zahrady v přírodním stylu.
Tábor – Mateřská škola Hastrmánek se zúčastnila veřejné soutěže Zelená planeta vyhlášené Státním fondem životního prostředí České republiky a získala grant 550 tisíc korun na realizaci úpravy školní zahrady v přírodním stylu.
Vyšetřování úniku vzduchu z Mezinárodní vesmírné stanice prokázalo, že v plášti ruské rakety Sojuz MS-09 se nacházejí i další stopy po vrtání. K poškození podle ruské agentury TASS nemohlo dojít během výrobního procesu. Pátrání po viníkovi tak i nadále pokračuje.
Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uskutečnil první testovací let s použitím nového skládacího tepelného štítu. Technologie by v budoucnu mohla posloužit při zkoumání hlubokého vesmíru i během přistání lidské posádky na Marsu.
Incident na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) kvůli trhlině v plášti kosmické lodi Sojuz má zajímavé pokračování. Nejnovější verze totiž tvrdí, že pravděpodobnějšími viníky jsou američtí astronauti, kteří tím chtěli urychlit návrat na Zemi. S odkazem na zdroj z ruské agentury Roskosmos o tom informoval ruský deník Kommersant.
Před 79 lety začala II. světová válka, před 70 lety zemřel druhý československý prezident Edvard Beneš, před 14 lety došlo v beslanské škole k masakru. I letos začal nový školní rok.
Díru v plášti kosmické lodi Sojuz na Mezinárodní vesmírné stanici ISS způsobila výrobní vada. Pro agenturu Ria Novosti to uvedl zdroj z ruského kosmického průmyslu. Drobný otvor v lodi tak vznikl už na Zemi. První odhady totiž hovořily o tom, že šlo o úder mikrometeority nebo vesmírného smetí.
Ruští kosmonauti Oleg Artěmjev a Sergej Prokopjev zahájili ve středu výstup do otevřeného vesmíru s cílem instalovat na Mezinárodní vesmírnou stanici přístroj, který je schopný sledovat migrační tahy zvířat na Zemi. Oba kosmonauté vystoupili do vesmírného prostoru v 17:17 středoevropského času. Ve volném vesmíru by měli strávit zhruba sedm hodin, oznámila americká vesmírná agentura NASA.
V uplynulých letech objevili astronomové tisíce planet obíhajících kolem svých hvězd. Myšlenka mezihvězdného cestování však zůstává i nadále pouze sci-fi. I k nejbližší hvězdě Proximě Centauri vzdálené 4,2 světelného roku, bychom letěli tisíc let. Jak velká by musela být posádka lodi, aby lidstvo takovou cestu přežilo? Podle nové studie by stačila necelá stovka.
/VIDEO/ Po jednodenním odkladu odstartovala Parkerova sluneční sonda (Parker Solar Probe) z floridského mysu Canaveral a vydala se na cestu ke Slunci. Během plánované sedm let trvající mise má sbírat data o sluneční atmosféře. Pro americkou vesmírnou agenturu NASA jde podle jejích zástupců o jeden z nejambicióznějších a nejdůležitějších projektů v její historii.
Start první kosmické sondy ke Slunci odložila americká vesmírná agentura NASA na neděli. Důvod pro odklad nebyl zveřejněn, ale podle agentury AFP se těsně před startem ozval poplašný signál upozorňující na problémy s plynným heliem. Sonda má zamířit přímo ke Slunci a vlétnout do jeho atmosféry.
Police nad Metují - V "observatoři" polické kultury v Zeleném domečku se dnes (9.8.) večer od 19.00 hodin uskuteční přednáška předního českého filosofa Radima Kočandrleho, která přiblíží antické představy o vzniku vesmíru.
Bečov – Příjemné setkání v přírodním prostředí a oáze klidu. Kdo chtěl, mohl i přenocovat. Tak vypadal víkendový festival Zázračná planeta Země v Bečovské botanické zahradě, která letos slaví sto let od svého vzniku.
Bečov nad Teplou – Sto let od vzniku slaví letos Bečovská botanická zahrada. Jedním z vrcholů oslav je víkendový festival Zázračná planeta Země. Toto hudební, ekologické a informační setkání se koná již po šesté v areálu obnovené Bečovské botanické zahrady.
Milovice – Svátek pro všechny příznivce taneční hudby, speciálně pro ty vyznávající styl drum´n´bass. To je už jedenáctý ročník festivalu Let it Roll, který začíná dnes na milovickém letišti. Očekávají se desítky tisíc fanoušků elektronické hudby z celého světa. Organizátoři nabídnou pro návštěvníky řadu novinek, festival bude mít i svůj vlastní příběh. Část lidí z okolí se však během příštích nocí obává nadměrného hluku a tedy toho, že se nevyspí.
Planeta Mars sousedící se Zemí jí je v současnosti nejblíž za posledních patnáct let, díky čemuž je možné ji neobyčejně jasně vidět. Astronomové celého světa proto zaměřují své dalekohledy na nebe, kde je Mars vzdálen od Země "jen" 57,6 milionu kilometrů.
Královéhradecko, Jičín /OHLÉDNUTÍ/ - Slunce v pátek krátce před 21. hodinou zapadlo a blížilo se jedinečné nebeské divadlo. Na opačné straně oblohy se schylovalo k nejdelšímu úplnému zatmění Měsíce v tomto století.
Loučovice - Obyvatelé Českokrumlovska měli štěstí. I když v pátek v noci putovaly noční oblohou mraky, přesto mohli sledovat výjimečný úkaz zatmění měsíce.
Brno /FOTOGALERIE/ - Před lidmi se skryl na nejdelší dobu za posledních sto let. Jen na Kraví Hoře v Brně se ho pokouší spatřit několik stovek lidí. Neodradila je bouřka ani kapky deště. S deštníky stojí a s údivem pozorují astronomický jev, kdy Měsíc zastíní planeta Země. Úplné zatmění trvá od půl desáté do čtvrt na dvanáct.
Královéhradecký kraj - Hradecká, úpická i jičínská hvězdárna se připravují na pozorování pátečního zatmění Měsíce. Hradecká hvězdárna zahajuje pozorování vesmírného úkazu v pátek večer v půl deváté.
Na planetě Mars bylo poprvé zaznamenáno obrovské podzemní jezero, takže je možné, že se tam vyskytuje víc vody, než se předpokládalo - a možná dokonce život. Toto překvaůpivou informaci zveřejnili ve středu 25. července mezinárodní astronomové.
V raném dětství probíhá nejrychlejší fáze růstu a vývoje mozku. Děti začínají vnímat svět, vytvářejí si základy svých sociálních dovedností a posilují kognitivní funkce. Vezměte je proto na vědecko-zábavní výlet do Liberce a pomozte jim se rozvíjet.
Tábor – Kopule hvězdárny v Městské knihovně se v pátek 27. července otevře, aby umožnila pozorování nejdelšího úplného zatmění Měsíce v tomto století. Ten se při něm kupodivu neztratí v temnotě, ale na 1 hodinu a 43 minut se zbarví dočervena.