/VIDEO/ Američan Mike Hughes nevěřil tomu, že Země je kulatá. Vyrobil si proto vlastníma rukama raketu, která jej měla vynést do kosmu, kde si bude moct známé tvrzení na vlastní oči ověřit. Ze základny v kalifornské poušti sice vyletěl vzhůru, vytouženého kosmu ale nedosáhl. Naštěstí vyvázl bez vážných zranění.
Teplicko - Přes dvě stě padesát stanovišť, většinou na významnějších kopcích s výhledem do krajiny, je přihlášeno do letošního devátého ročníku Keltského telegrafu.
Rok 2135 má být podle některých vědců pro planetu Zemi osudným. V tento rok přesně 22. září má totiž dojít ke srážce s půlkilometrovou planetkou Bennu, která může mít fatální následky. Podle serveru Washington Post však odborníci z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) pracují na projektu, který by mohl tento asteroid vychýlit. Plánují zkonstruovat vesmírné plavidlo, které by mohlo vypálit na objekty blížící se k Zemi nukleární střelu.
Rok 2135 má být podle některých vědců pro planetu Zemi osudným. V tento rok přesně 22. září má totiž dojít ke srážce s půlkilometrovou planetkou Bennu, která může mít fatální následky. Podle serveru Washington Post však odborníci z amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) pracují na projektu, který by mohl tento asteroid vychýlit. Plánují zkonstruovat vesmírné plavidlo, které by mohlo vypálit na objekty blížící se k Zemi nukleární střelu.
Dlouhodobý pobyt ve vesmíru může člověku pozměnit jeho DNA, uvádí studie amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA). Vědci totiž zjistili, že sedm procent genů astronauta Scotta Kellyho se ani po dvou letech od návratu na Zem nevrátilo do původního stavu. Jeho DNA porovnávali vědci s jeho identickým dvojčetem Markem, který zůstal na Zem
Kolín /FOTOGALERIE/ – Všechny připravené židle ve velkém sále kolínského Městského společenského domu zaplnili ve čtvrtek večer především pamětníci zlaté éry legendární brněnské kapely Progres 2, která v letošním roce slaví padesátiny.
Dlouhodobý pobyt ve vesmíru může člověku pozměnit jeho DNA, uvádí studie amerického Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA). Vědci totiž zjistili, že sedm procent genů astronauta Scotta Kellyho se ani po dvou letech od návratu na Zem nevrátilo do původního stavu. Jeho DNA porovnávali vědci s jeho identickým dvojčetem Markem, který zůstal na Zemi.
Je chladné středeční dopoledne a já se nacházím v Uherském Brodě kousek od gymnázia. Potkávám se s Rostislavem Rajchlem, zapáleným astronomem a dlouholetým šéfem uherskobrodské hvězdárny. Spolu se skupinkou malých školáků se dnes vydáváme na procházku po Planetární stezce vedoucí městem.
/VIDEO/ Americký vizionář a podnikatel Elon Musk zveřejnil další ambiciózní plán. Jeho společnost SpaceX, která před nedávnem vyslala do vesmíru jeho Teslu, možná už příští rok otestuje vesmírnou loď, která zamíří na Mars. Let by se měl uskutečnit nejprve bez lidí. Vizionář to řekl na konferenci o hudebních a filmových technologiích SXSW v texaském Austinu.
Historii českého dobývání vesmíru přibližuje výstava ve Štefánikově hvězdárně na Petříně. Věnuje se nejen letu prvního československého kosmonauta Vladimíra Remka před 40 lety, ale také méně známým projektům. Mezi ně patří družice MIMOSA nebo zkonstruovaný, ale nikdy nevypuštěný satelit czCUBE.
/ROZHOVOR/ Už je to čtyřicet let, co Čechoslováci nadšeně oslavovali svého Gagarina. Na palubě Sojuzu 28, plnícího vesmírný program od 2. do 10. března 1978, byl tehdy díky mezinárodnímu programu Interkosmos s velitelem Alexejem Alexandrovičem Gubarevem i českobudějovický rodák, vojenský pilot a kosmonaut-výzkumník Vladimír Remek, jemuž tehdy bylo 29 let.
Havlíčkův Brod – Výjimečný zážitek návštěvníkům slibuje středeční promítání v havlíčkobrodském Klubu OKO. V cyklu Filmové OKO se divákům představí nejambicióznější film o přírodě posledních let. Snímek s názvem Earth: Den na zázračné planetě vzbuzuje úžas u diváků napříč všemi generacemi.
Uprostřed nekonečné říše písku v Mauritánii leží obrovský skalnatý útvar, který na světě nemá obdoby. Vědci stále nedokážou vysvětlit, jak mohlo něco takového vzniknout.
Mohli mít lidé před 10 tisíci lety znalosti o vesmíru, které unikají i současným astronomům? Asi těžko. Potom ale egyptská planina Nabta Playa skrývá jednu z největších záhad světa.
Informaci, že má současné vedení Spojených států v úmyslu ukončit po roce 2024 přímé vládní financování jediné trvale obydlené stanice na oběžné dráze planety Země, zveřejnil deník Washington Post.
Třebíč – Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči připravilo od pondělí 12. února speciální program s názvem „Olympiáda krásná i děsivá“. Pomocí projekční koule mapuje novodobé olympijské hry, a to nejen zimní, ale i letní.
/VIDEO/ Soukromá letecká společnost SpaceX miliardáře Elona Muska v úterý odpoledne místního času vypustila do vesmíru zatím nejvýkonnější raketu na světě. Během letu se od rakety oddělily tři stupně. Dva z nich kontrolovaně přistály na Mysu Canaveral na Floridě. Třetí, který se od rakety oddělil později, se zřítil do Atlantického oceánu.
Rusko chce umožnit platícím turistům výstupy do otevřeného vesmíru. Informovala o tom zpravodajská stanice Sky News s odvoláním na ředitele ruské aerokosmické společnosti Energija Vladimira Solnceva. K zahájení letů na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) by mělo dojít již v příštím roce.
Sonda Curiosity operující na Marsu zaslala 16 unikátních snímků, které poskytují dosud neznámý pohled na tuto planetu. Fotografie ukazují, že její povrch není tak rudý, jak se zdálo. Vesmírné plavidlo provádí výzkum Marsu již pět let, jeho hlavní činností je hledání pozůstatků po možném životě na Marsu a výzkum hornin.
/VIDEO/ Lidé po celém světě budou moci po devět měsíců vidět na obloze novou "hvězdu". Disko koule, jak objekt soukromé novozélandské společnosti Rocket Lab média přezdívají, se ale rázem stala terčem kritiky ze strany odborníků. Nejen, že satelit byl na oběžnou dráhu vyvezen tajně, navíc podle nich bude „hvězda“ zasahovat do vědeckého zkoumání vesmíru.
/VIDEO/ Americká společnost SpaceX provedla ve středu večer klíčovou zkoušku motorů své nejtěžší rakety Falcon Heavy. Ta se má podrobit zkušebnímu startu možná už příští týden a mohla by vynést na oběžnou dráhu například i auto.
Japonský astronaut Norišige Kanai se dnes omluvil za zveřejnění mylné informace, že za pouhé tři týdny pobytu ve vesmíru vyrostl o devět centimetrů. Podle svých slov na přání velitele přeměřil a zjistil, že ve skutečnosti vyrostl jen o dva centimetry.
Norišige Kanai, japonský astronaut žijící na Mezinárodní vesmírné stanici něco přes tři týdny, vyrostl o devět centimetrů. Obává se, že se nevejde do ruského stroje Sojuz, který ho má v červnu přepravit zpět na Zemi. Zprávu přinesla BBC.
Tajnou americkou družici pojmenovanou Zuma v noci na pondělí vynesla na oběžnou dráhu kolem Země raketa Falcon 9 soukromé americké vesmírné společnosti SpaceX. Tu vlastní podnikatelský magnát Elon Musk. Předpokládá se, že Zuma je špionážním satelitem, nebo vojenským komunikačním prostředkem.
/VIDEO/ Žádné hollywoodské sci-fi filmy, ale vzrušující realita. Rok 2018 bude z hlediska kosmického výzkumu přelomový. Japonci se vydají na asteroid, Indové přistanou na Měsíci, NASA vyšle svou sondu InSight až na Mars. To jsou jen některé z plánovaných projektů, které mají lidstvo opět posunout vpřed.
Součásti některých vědeckých přístrojů na sondách, které mají v následujících letech vyrazit do vesmíru, pocházejí z Česka. Kromě chystané sluneční sondy Solar Orbiter spolupracuje Česká republika i na dalších misích Evropské kosmické agentury (ESA), například na zkoumání ledových měsíců Jupitera nebo na unikátní dvojici satelitů Proba-3.
Ruští odborníci v pátek uvedli, že obnovili spojení s telekomunikační družicí Angosat-1, prvním angolským satelitem, který se dostal na oběžnou dráhu. Nosná raketa s družicí odstartovala z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu v úterý večer, na Zemi s ní pak ale ztratili kontakt.
Jihlava /ROZHOVOR/ – Ještě jsem ležela v dětské postýlce, a už jsem měla vize a další stavy změny vědomí. Odmala jsem naslouchala hlasu, který mi říkal, co mám v daných situacích dělat. Učil mě, radil mi a trénoval mě. Stal se mým průvodcem.
/ROZHOVOR/ Ještě jsem ležela v dětské postýlce, a už jsem měla vize a další stavy změny vědomí. Odmala jsem naslouchala hlasu, který mi říkal, co mám v daných situacích dělat. Učil mě, radil mi a trénoval mě. Stal se mým průvodcem.
Dnes v noci mohli lidé v Americe spatřit na obloze neobvyklý úkaz. Nešlo o UFO, ani o dílo filmařů, jak se někteří domnívali. Jednalo se o start vesmírné rakety Falcon 9 americké společnosti SpaceX ze základny Vandenberg.
Třebíč - Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči-Borovině může být jedním z cílů, které rodiny s dětmi, ale třeba i samotní dospělí mohou navštívit o vánočních prázdninách.
Střední Čechy – Hledá se sametově černě až černohnědě zbarvený „kámen“, tedy vlastně dva. Jeden by měl vážit zhruba kilogram, druhý je zhruba čtvrtinové velikosti. S touto výzvou se obracejí na veřejnost astronomové z Ondřejova na Praze-východ, kde funguje centrum pozorovacích stanic Evropské bolidové sítě. Při pátrání po meteoritech chtějí oslovit Jihočechy, konkrétně obyvatele Českých Budějovic. Právě v okrajové části města by měly ležet části padající hvězdy zaznamenané v neděli 3. prosince.
Královéhradecko /POZVÁNKY/ - Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek v 17 hodin v zámecké galerii v Jičíně. Úvodní slovo pronese Eva Chodějovská a hudební doprovod zajistí Tomáš Klazar a Michal Petira. Výstavu k sedmdesátiletému výročí úmrtí Čeňka Musila můžete navštívit do 28. ledna.
Havlíčkův Brod – Svoji druhou knihu zabývající se tématem klimatu a globálního oteplování představil na 27. Podzimním knižním veletrhu exprezident Václav Klaus. Kniha má název Zničí nás klima, nebo boj s klimatem?
Svoji druhou knihu zabývající se tématem klimatu a globálního oteplování představil na 27. Podzimním knižním veletrhu exprezident Václav Klaus. Kniha má název Zničí nás klima, nebo boj s klimatem?
/TRAILER/ Deset let života. Tolik věnoval režisér a výtvarník Aurel Klimt svému filmu Lajka. Ve čtvrtek vstoupila do kin, den před 60. výročím vypuštění prvního tvora do vesmíru.
Třebíč - Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči připravilo nové komentované programy na své unikátní projekční kouli. První z nich, Vesmírné sedmičky, mapuje zajímavé milníky v dobývání vesmíru v letech, které končí číslem sedm. Možná trochu překvapivě se však nezačíná rokem 1957, kdy Sovětský svaz vynesl na oběžnou dráhu družici Sputnik, ale už rokem 1947. Co se tehdy stalo, se dozvědí návštěvníci při zhlédnutí této projekce.
S překvapivým zjištěním přišla americká doktorka Donna Robertsová. Téměř 40 procent lidí vyslaných na oběžnou dráhu má po návratu vážné neurologické potíže.
Třebíč - Ekotechnické centrum Alternátor v Třebíči pro podzimní prázdniny 26. a 27. října navýšilo počet komentovaných projekcí na své unikátní projekční kouli.
Kynžvart – Zcela zaplněný sál zámku Kynžvart naslouchal poutavému vyprávění největšího českého popularizátora vědy. Astrofyzik přiblížil dobu slavného astronoma Johannese Keplera, jehož nejvzácnější astronomické knihy jsou právě vystaveny na zámku. Ty si po besedě mohli návštěvníci prohlédnout.
Sto šest dní ve vesmíru má dnes za sebou první česká technologická družice VZLUSAT-1. Odstartovala 23. června z Indie v raketě, která na oběžnou dráhu vynesla desítky družic z více zemí. Jejím cílem je otestovat ve vesmíru komerční technologie. Uvedli to dnes její tvůrci z Výzkumného a zkušebního ústavu leteckého (VZLÚ).
Tři američtí vědci Rainer Weiss, Barry Barish a Kip Thorne převzali v neděli Nobelovu cenu za fyziku. Získali ji za svůj objev gravitačních vln, jímž zahájili novou éru astronomie. Gravitační vlny, jejichž existenci předpověděl před sto lety Albert Einstein, zjistili na detektoru Ligo.
/VIDEO, ANKETA/ Po osmi měsících skončil na Havaji v USA vědecký experiment. Ten byl zaměřený na simulování podmínek pobytu na Marsu. Skupina šesti lidí - čtyř mužů a dvou žen, strávila celou dobu ve speciálním zařízení, které se nacházelo pod vrcholem sopky Mauna Loa. Jedná se o pátou simulaci pobytu na Marsu programu HI-SEAS financovaného vesmírnou agenturou NASA.
/VIDEO/ Americká vesmírná sonda Cassini dnes po dvaceti letech ukončila svou výzkumnou misi. Cassini zkoumala planetu Saturn a její četné měsíce. Na svém kontě má mnoho průlomových objevů, které vědce z NASA i Evropské kosmické agentury překvapily. Sonda již vyčerpala své zásoby paliva a byla by tak nadále neovladatelná. Svou misi tak zakončila destruktivním letem do Saturnových oblaků.
/VIDEO/ Objevil se další důkaz oteplování planety. Finský ledoborec bez problémů proplul Severním ledovým oceánem. Přepravní sezona tam tak letos začala dřív, než kdykoli předtím. Ledu v Arktidě alarmujícím způsobem ubývá hlavně v létě, fenomén ale podle vědců trvá nově i v zimě. Průměrně z oblasti každý rok zmizí kry o rozloze větší, než je Česko. Zprávu přinesl web ČT24.
Liberec – Srpnová obloha je tradičně bohatá na vesmírné úkazy. Po zatmění Měsíce v závěru minulého týdne můžete na noční obloze pozorovat meteorický roj Perseidy. Pokud to ovšem počasí dovolí.