Kreativ

ŠTÍTEK: Země

Astronauti na Měsíci, obrovský skok pro lidstvo

KOMENTÁŘ ŠEFREDAKTORA / Je to malý krok pro člověka, ale obrovský skok pro lidstvo. Tuto okřídlenou větu pronesl před padesáti lety Neil Armstrong, velitel Apolla 11, když jako první člověk vstupoval na Měsíc.

Raketa Sojuz odstartovala. K ISS dopraví tři nové členy posádky

Z kazašského kosmodromu Bajkonur odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) ruská raketa Sojuz-FG se třemi novými členy posádky. Na vesmírné stanici má přistát při zkráceném letu za šest hodin, tedy krátce po půlnoci SELČ. Na palubě jsou Američan Andrew Morgan, Rus Alexandr Skvorcov a Ital Luca Parmitano.

Tajemství Armstrongova skafandru: byl na jedno použití a po čase zapáchal

Vesmírné skafandry, které měli před 50 lety na sobě američtí astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin při své legendární procházce po Měsíci, byly původně určeny jen pro jednorázové použití - měly pomoci dostat oba muže na Měsíc a zase je bezpečně vrátit na Zemi. Ten Armstrongův se teď dočkal obnovy pro další generace.

Posádka Apolla 11 v roce 1969. Zleva: Neil Armstrong, Michael Collins, Edwin Aldrin.

Člověk zanechal stopu na Měsíci před 50 lety. Co tehdy skutečně Armstrong řekl?

Ačkoli je to dnes již 50 let od jedné z nejdůležitější událostí lidstva, je kolem přistání na Měsíci stále živo. Konspirační teorie jsou zdárně vyvráceny, ale některé nejasnosti stále panují. Co vlastně přesně pronesl americký astronaut Neil Armstrong, velitel Apolla 11, když před 50 lety, dne 20. července 1969, jako první člověk na světě otiskl svou stopu do měsíčního prachu? 

Obrovský skok pro lidstvo. Američané slaví 50. výročí startu Apolla 11

Spojené státy dnes slaví 50. výročí startu kosmické lodi Apollo 11, která dopravila první astronauty na Měsíc. Lunární modul tehdy čtyři dny po startu ze Země přistál na Měsíci, na jehož povrch jako první člověk vstoupil Neil Armstrong následovaný Buzzem Aldrinem. Na Zemi se astronauti vrátili po osmi dnech 24. července 1969, což nyní symbolizují slavnosti, které potrvají osm dní.  

Odstartováno. Do vesmíru vyrazila družice a detektory vyvinuté na ČVUT

Česká družice Lucky-7 a další české vědecké přístroje jsou mezi více než třiceti aparáty, které dnes ráno vynesla na oběžnou dráhu kolem Země ruská raketa Sojuz 2.1b z kosmodromu Vostočnyj na Dálném východě. Start rakety vysílala na svém webu v přímém přenosu ruská kosmická agentura Roskosmos.

Tip Deníku: Zachrání planetu před šmejdem z vesmíru?

Hustopeče - Muži v černém se vrací a budou zachraňovat planetu v Hustopečích. Ve čtvrtek čtvrtého července od osmi večer hrají v hustopečském kině novou americkou fantasy komedii Muži v černém: Globální Hrozba.

Česká družice poletí v pátek do vesmíru. Sveze se s ruskou raketou Sojuz

V pátek bude do vesmíru vypuštěna česká vědecká družice Lucky-7, kterou vyvinuli výzkumníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Praze. Bude součástí rakety Sojuz 2-1b, která odstartuje z Vostočného v Rusku. Družice by měla umožnit ověřování nejnovějších vědeckých poznatků o stavbě elektronických systémů a o radiové komunikaci vesmírných sond pro studium vesmíru. Její tvůrci ji dnes představili novinářům.

Osidlování jiných planet? Postačí posádka žen a zmražené spermie

Odborníci na vesmírný výzkum skloňují čím dál častěji téma vyslání lidské posádky na Mars. Objevují se proto i myšlenky na vytvoření stálé marsovské základny nebo dokonce kolonizaci rudé planety. Jak by taková náročná mise vypadala? To je zatím otázka vzdálené budoucnosti. Nový výzkum však ukázal, že by novou lidskou populaci na jiné planetě mohly založit týmy složené čistě z žen. Zmražené mužské spermie totiž dokáží přežít i podmínky mikrogravitace.

Na Zemi se řítí asteroid. Dopadnout by mohl v září letošního roku

Asteroid zhruba o velikosti fotbalového hřiště se v září letošního roku přiblíží k Zemi. Upozornila na něj Evropská kosmická agentura (ESA), podle níž jde o jeden z 870 objektů, které vede v seznamu možných rizik. Toto vesmírné těleso se na něm nachází na čtvrtém místě. Vědci nicméně uklidňují, že hrozba zkázy pro planetu je v tomto případě velmi nízká. 

Vetřelec v Zakázané zóně. Nová planeta zpochybňuje vědecké chápání vesmíru

Průlomový objev zaznamenali vědci z anglické univerzity ve Warwicku. Našli totiž planetu NGTS-4b, které se jinak říká "Zakázaná planeta". Ta se nachází v místě, kde se dosud žádná jiná planeta této velikosti nenacházela - v takzvané Zakázané zóně. NGTS-4b je třikrát větší než Země, menší než Neptun a je na ní také pořádné horko. Teplota jejího povrchu dosahuje tisíce stupňů Celsia. Informoval o tom server Sciencealert.com.  

Existoval na Marsu život? Vědci pátrají po fosíliích, mají k tomu unikátní trumf

Co vás jako první napadne, když se řekne fosílie? Drtivá většina lidí si pod tímto slovem nejspíše představí dinosauří kosti ukryté pod vrstvou horniny. Neuvědomuje si však, že nejběžnější formou života, ať již současného či minulého, jsou pouhým okem často nepozorovatelné mikroorganismy. Navzdory své zanedbatelné velikosti mohou právě jejich pozůstatky podat nedocenitelná svědectví o historii určité planety. A nemusí se přitom nutně jednat zrovna o planetu Zemi.  

Astronomové z Ondřejova pomohou vyhlížet ve vesmíru „druhou Zemi“

Střední Čechy – Existuje někde v blízkém (nebo třeba i ve vzdálenějším) vesmíru planeta podobná té naší, na níž by možná mohli žít pověstní „zelení mužíčci“? I tomu se budou více věnovat astronomové z hvězdárny v Ondřejově, mohli se o víkendu dozvědět návštěvníci tamějšího dne otevřených dveří.

Záhada: magnetický pól Země putuje stále rychleji. Vědci řeší proč

/VIDEO/ Severní magnetický pól Země neustále putuje. Nedávno se ale začal posouvat směrem k Sibiři tak rychle, jak to dosud nebylo zaznamenáno. Podle vědců je příčinou tohoto zrychlení pohyb tekutin ve vnějším polotekutém zemském jádru, nacházejícím se mezi pevným vnitřním jádrem planety a zemským pláštěm.

Bezosova Blue Origin se chystá na Měsíc. Kvůli cestě vyvíjí nový motor

Soukromá americká kosmická společnost Blue Origin se chystá na Měsíc, vyvíjí kvůli tomu přistávací modul, který bude schopen dopravovat na lunární povrch až 6,5 tuny nákladu. Ve čtvrtek místního času (v noci na dnešek SELČ) to ve Washingtonu oznámil zakladatel Blue Origin a nejbohatší člověk světa Jeff Bezos.

Mise jako z Armageddonu. NASA chce otestovat ochranu Země, odkloní asteroid

Co znělo dříve jako scéna ze sci-fi filmů, může být již brzy skutečností. Americká vesmírná agentura NASA totiž představila obranný program Země před srážkou s vesmírným tělesem, které by případně mohlo ohrozit život na planetě. Testovací mise Double Asteroid Redirection Test (DART), při které narazí kosmická loď do malé planetky Didymos a pokusí se změnit její dráhu, je naplánována na září 2022. NASA o tom informovala na svých stránkách. 

Jediná cesta vede dolů. Podle vědců se řešení globálních hrozeb skrývá v podzemí

Pokud chce lidstvo vyřešit aspoň některé z největších hrozeb, které planetě Zemi hrozí, musí hledat řešení ve větším využití podzemních prostor. Prohlásili to účastníci letošního Světového tunelářského kongresu (World Tunnel Congress 2019). Podzemí může podle nich pomoci například s problémem hrozícího přelidnění a nedostatku potravin. A může to být i nový životní prostor.

Země na pokraji zkázy? Vyhynutí hrozí milionu druhů živočichů a rostlin

Zhruba milionu druhů živočichů a rostlin hrozí vyhynutí, mnoho z nich přitom může vymizet už v příštích desetiletích, varoval dnes v rozsáhlé zprávě mezivládní panel OSN pro biodiverzitu a ekosystémové služby (IPBES). Ve svém globálním hodnocení odborníci podle agentury AFP uvedli, že pomoci k obnově poškozených ekosystémů může jen reforma zemědělsko-potravinářského průmyslu a hluboké změny ve způsobu výroby a konzumace.

V muzeu se dozvíte více o kosmickém počasí

Jihlava – Jak ovlivňuje kosmické počasí život na Zemi, to se zájemci dozvědí na páteční přednášce Lenky Zychové z Royal Belgian Institute for Space Aeronomy. Akce se uskuteční v muzejním Malovaném sále od 17 hodin.

V Kněžicích oslavili Den Země

Kněžice – Celá poslední neděle v dubnu byla na Chaloupkách Kněžice tradičně věnována Zemi. Letošní téma bylo životní prostředí v Evropě.

Konec spekulací. InSight na rudé planetě poprvé zaznamenala marsotřesení

Seizmograf na marsovské sondě InSight zaznamenal první otřesy, které podle vědců pocházejí z nitra planety. O takzvaném marsotřesení, obdobě zemětřesení, se dosud jen spekulovalo. Objev dnes oznámilo francouzské Národní středisko pro výzkum vesmíru (CNES), které přístroj SEIS na měření seizmických vln vyrobilo a spravuje. SEIS je součástí sondy InSight, kterou na rudou planetu dopravil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Potvrzeno. Kolem dvojice hvězd systému Kepler-47 obíhají tři planety

Od chvíle, kdy vědci potvrdili existenci komplikovaného hvězdného systému Kepler-47, uplynulo téměř sedm let. Ačkoli vědci byli původně přesvědčeni o tom, že systém tvoří pouze dvě planety, záhy připustili existenci planety třetí. Až dosud se ale jednalo o pouhé spekulace. 

Jednou budeme žít i na jiné planetě než Zemi, řekl v Brně astronaut Feustel

Brno /VIDEO/ - Ve vesmíru strávil 226 dní. Z toho přes jednašedesát hodin strávil ve volném prostoru. Americký astronaut Andrew Feustel v pátek v Brně slaví mezinárodní den kosmonautiky. Muž, který s sebou vzal do vesmíru Milerova Krtečka, zavítá večer do brněnské hvězdárny a planetária, kde bude vyprávět o svých cestách mimo planetu Zemi.

Rizika pobytu v kosmu? Rychlejší stárnutí a změny DNA, říká výzkum na dvojčatech

Organismus amerického astronauta Scotta Kellyho se za jeho 340denního pobytu ve vesmíru v mnoha směrech změnil, ale po návratu se až na výjimky vrátil do normálu. Vyplývá to ze studie amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), která porovnávala životní funkce Scotta Kellyho a jeho dvojčete Marka. Výzkum se prováděl v rámci příprav lidí na dlouhodobé vesmírné cesty, například na Mars, který může trvat dva až tři roky a s nímž NASA počítá kolem roku 2033.

Vědci objevili nové skupenství. Hmota může být tekutá a pevná zároveň

Látky se mohou vyskytovat ve třech různých skupenstvích - pevném, kapalném a plynném. Alespoň tak se to děti učí na základních školách. Skutečnost je však daleko složitější. Poměrně dobře známým „čtvrtým skupenstvím“ je takzvaná plazma, jejíž vlastnosti však nelze definovat úplně jednoduše. Vědcům z univerzity ve skotském Edinburghu se ale nyní podařilo dosáhnout zcela nových podmínek, při nichž se atomy vyskytují současně v pevném i kapalném stavu.

Historický okamžik astronomie: Vědci představili první snímky černé díry

/VIDEO/ Výzkumníkům v oblasti astronomie se podařilo pokořit další z významných milníků vesmírného bádání. Vůbec poprvé v historii zachytili snímky černé díry, respektive takzvaného horizontu událostí, který tyto objekty obklopuje. Jejich představení u on-line přenosů napjatě očekávaly statisíce lidí po celém světě. Dočkaly se krátce po 15. hodině SELČ.

Školka pracuje podle vzdělávacího programu Kouzelná planeta Země

Zbraslavice /FOTOGALERIE/ - Mateřská škola Na Kopečku ve Zbraslavicích vzdělává děti v pěti třídách. Pod taktovkou ředitelky Petry Zdeňkové ve školce pracuje osm učitelek, tři asistentky pedagoga a jedna chůva. Ta pomáhá ve třídě Berušek, která je určena pro děti od dvou let. Děti se tu zkouší být delší čas bez maminky a tatínka, učí se základům sebeobsluhy a učí se dorozumět se s paní učitelkou a kamarády.

Jeden z největších milníků století. Lidé již brzy spatří obrázek černé díry

V nejbližší době bude možné zahlédnout obrysy černé díry. Oznámila to Evropská jižní observatoř (ESO), podle níž by měli vědci, kteří pracují s teleskopem Event Horizon, již v následujících dnech poskytnout snímky. Pokud se tak skutečně stane, půjde o jeden z největších vědeckých milníků za posledních sto let. Informoval o tom server Tech Times. 

Bydlení na Marsu? Budovy by měly odolat i nárazu meteoritů, postaví je roboti

Myšlenka dlouhodobého bydlení na Marsu dostává stále reálnější obrysy. Americká vesmírná agentura NASA totiž v minulých dnech oznámila tři vítězné návrhy na vesmírná obydlí, které vybírala v rámci soutěže 3D-Printed Habitat Challenge. Je jasné, že nepůjde o jen tak ledajaké stavby, bude totiž možné je vytvořit pomocí 3D tisku. Informoval o tom server TechTimes.