Kreativ

ŠTÍTEK: Země

Světový úspěch školáků z Roudnice! Navrhli základnu pro kosmonauty

Prostě borci. Tak lze označit 13letého Vojtěcha Dvořáka a Jana Vávru z Roudnice nad Labem, kteří spojili síly a zkusili vytvořit svou měsíční základnu. Počítačový modelovací program viděli poprvé před třemi měsíci, přesto jejich návrh zabodoval v soutěži Moon Camp Challenge Evropské kosmické agentury ESA a díky vítězství si mohli užít telekonferenci s astronauty. Jejich úspěch ocenil i starosta Roudnice František Padělek.

TIPY DENÍKU: Triatlon, autokino, rybářské závody, hvězdárna nebo výstava

Kladenský deník přínáší přehled nejzajímavějších událostí, které se uskuteční o následujícím víkendu. Patří mezi ně například dětské rybářské závody u Tuchlovic, promítání autokina v Ředhošti, noční pozorování oblohy ve hvězdárně nebo návštěva výstavy Slánské jarní tání. Největším tahákem víkendu je ovšem podle Deníku rekreační triatlon s názvem Plecháček, jehož 23. ročník pořádá v sobotu 6. června Petasites Club Kladno. Ti, kdo se této sportovní akce budou chtít zúčastnit, se sejdou v 7.30 hodin před rozdělovským kostelem. S sebou musí mít pouze kolo, plavky, sportovní obuv a dobrou náladu. Na trati na ně budou čekat klasické triatlonové disciplíny, které budou upraveny možnostem „sportovců vysloužilců“. 

Další úspěšný let. SpaceX dopravila na oběžnou dráhu už osmou sérii satelitů

Americká společnost SpaceX dnes ráno úspěšně dopravila na oběžnou dráhu už osmou sérii 60 satelitů sítě Starlink, která má umožnit globální připojení k internetu. Kolem Země těchto družic nyní krouží kolem 480. První stupeň rakety Falcon 9 po vynesení satelitů opět úspěšně přistál na plující plošině v Atlantském oceánu.

Mars mohl mít v minulosti kolem sebe prstenec. Vědci našli nové důkazy

Mars fascinuje lidstvo od nepaměti. Vysíláme k němu sondy, zkoumáme ho dalekohledy i prostým okem – přesto si stále uchovává svá tajemství. Podle nového výzkumu se přitom zdá, že oslnivá rudá planeta mohla v minulosti vypadat jinak, než jak ji známe dnes - mohla totiž mít prstenec.

Tajemství diskové galexie odhaleno. Je mnohem starší, než se myslelo

Nová astronomická studie popisuje diskovou spirální galaxii, která vznikla pouhé půldruhé miliardy let po Velkém třesku. To je mnohem dříve, než činily původní předpoklady. Její existence naznačuje, že masivní spirálové galaxie typu Mléčné dráhy mohly vyrůst relativně rychle.

Astronomové objevili unikátní asteroid. Provází ho velmi vzácný úkaz

Ačkoli asteroidy i komety vnímáme jako "zavedená" vesmírná tělesa zjevných charakteristik - komety jako kusy ledu, který se při přiblížení komety ke Slunci rozpouští, a vytváří tak její typický mlhavý ocas, asteroidy jako suché skalnaté úlomky - občas se najde něco, co tyto definice zpochybní. Asteroid, jaký nikdo nikdy dříve neviděl.

Kam o víkendu? Na koně, dílny a výstavy

Uvolňování koronavirových omezení pomalu oživuje i nabídku zábavy a kulturních aktivit. Podívejte se na naše tipy, kam můžete (nejen) o víkendu vyrazit na Přerovsku a Hranicku.

Sluneční soustava

Přijde doba ledová? Nadchází sluneční minimum, lidé se bojí "apokalypsy"

Pojem "sluneční minimum" se v poslední době objevuje stále častěji v různých médiích a zaznívá v něm obava z příchodu nové "malé doby ledové", tedy z mrazivého počasí, provázeného podle některých apokalyptických vizí hladomory a zemětřesením. Ve skutečnosti však jde o běžné období v jedenáctiletém slunečním cyklu.

Sucho v ČR je viditelné i z vesmíru. Nejhorší situace je na Olomoucku a Ústecku

Sucho v České republice je viditelné z vesmíru. Vědci totiž situaci monitorují prostřednictvím satelitů Evropské vesmírné agentury. Z nich získaná data za poslední měsíc ukazují, že v ČR je zřejmě nejnižší vlhkost půdy za posledních šest let. V některých oblastech je rozdíl oproti průměru až 30 procent.

Vesmírná přetlačovaná. Astronomy děsí vzrůstající počet satelitů na oběžné dráze

Oběžné dráze kolem Země hrozí, že se stane velmi frekventovanou dálnicí. Od vypuštění první sovětské družice Sputnik 1 v roce 1957 na ni bylo vysláno dalších více než 2200 satelitů a další tisícovky stojí v pořadí. Astronomové se obávají, že tento počet přestává být únosný. Množství satelitů jim také zastiňuje výhled na noční oblohu.

Tikající bomba. Amazonie je obří zásobárnou koronavirů, tvrdí vědec

První vlna pandemie nového koronaviru ještě neskončila, a vědci se již předhánějí v upozorněních, že v blízké budoucnosti zažije svět i další pandemie. Jejich ohniska přitom mohou vzniknout i v poměrně překvapivých oblastech. Jedním z nich by mohla být například Amazonie – tedy místo, které je tradičně považováno za „zelená plíce Země“.  

Kam o víkendu? Na výstavy, komedii i koně

Uvolňování koronavirových omezení pomalu oživuje i nabídku zábavy a kulturních aktivit. Podívejte se na naše tipy, kam můžete (nejen) o víkendu vyrazit na Hranicku a Přerovsku.

Byla objevena další planeta podobná Zemi. Rok na ní trvá zhruba 617 dnů

Planet podobných Zemi je v naší galaxii Mléčná dráha možná celá řada, ale objevit je není tak jednoduché. Až do současné doby je zhruba jen třetina z více než čtyř tisíc nalezených a potvrzených exoplanet kamenná - a většina z nich se nachází v okruhu několika tisíc světelných let od Země. To ale není jediný důvod, proč je objev nové kamenné planety vzrušující.

Skauti a další dobrovolníci uklízeli Votice a Vrchotovy Janovice

/FOTOGALERIE/ Kvůli pandemii nového koronaviru se nemohla uskutečnit tradiční akce Ukliďme Česko pro veřejnost. Proto se tohoto úkolu ve Voticích, na požádání města, ujali skauti a další dobrovolníci z řad lukostřelců, sokolů, hasičů nebo třeba i fotbalistů. Každoročně skauti uklízí i ve Vrchotových Janovicích, kde tento rok uklidili alej vedoucí do Janovic.

Na Marsu existovaly sopky. Vědci mají důkaz přímo z nitra rudé planety

Představa Marsu jako mrtvé, suché, prašné a pusté planety bere s každým dalším novým objevem stále více za své. Vedle náznaků možné existence nějaké formy života (nálezu organických molekul, podivných výkyvů hladiny kyslíku v atmosféře planety) přibývá důkazů, že Mars je také vulkanicky a geologicky aktivní. Jeden z nich vědci objevili v meteoritu.

Stavební materiál budoucnosti? S budováním základny na Měsíci má pomoci moč

Měsíc odjakživa láká firmy i státy, které spřádají plány na kolonizaci vesmíru. Je to logické. Díky své vzdálenosti od Země je Měsíc hlavním kandidátem na vytvoření první stálé základny lidstva v kosmu. Než k tomu však dojde, je nezbytné vyřešit několik otázek. Například: z jakých materiálů by měla být tato základna vybudována? A vědci nyní přišli s překvapivým nápadem…

Japonsko testuje první kosmický výtah

Vypustit do vesmíru raketu stojí miliony a miliony korun. A tak se tým japonských vědců rozhodl, že vyzkouší lacinější způsob, jak vyslat lidi vysoko nad naši planetu – kosmický výtah. Loni na podzim vědci z japonské univerzity v Šizuoce naložili dva maličké satelity do japonské rakety H-2B, která měla namířeno k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS).

Máme se ozvat mimozemšťanům?

Ve filmu ET se mimozemšťan zvaný pokoušel zavolat domů, do své galaxie. Ale měli bychom se my snažit zavolat mimozemšťanům, jako je ET? To je otázka, která se v poslední době začíná stále více řešit, protože se objevily zprávy o projektu, který vymysleli dva odborníci z americké univerzity MIT.

Jarní sraz turistů by slavil 60 let. V Krásné Lípě si ho připomínají

Turisté si připomínají významné jubileum. Před 60 lety byla založena tradice jarních srazů turistů. Letos se měl konat v Krásné Lípě při příležitosti 150 let jejího povýšení na město, kvůli opatřením souvisejícím s koronavirem se ale neuskuteční. Přesto si můžete přečíst v článku Jana Doudy z Klubu českých turistů Krásná Lípa, jak to všechno začalo.

Našli jsme první mimozemskou bílkovinu, tvrdí vědci. Na Zemi byla ukryta 30 let

Objevil se ve vesmíru život i někde jinde, než jen ve Sluneční soustavě, konkrétně pak na planetě Zemi? Nový objev naznačuje, že ano. Vědci se domnívají, že se jim za pomoci nových analytických technik podařilo identifikovat první mimozemskou bílkovinu, ukrytou uvnitř meteoritu, který dopadl na Zem před 30 lety.

Satelit vyfotil na Marsu okno do podzemí. Obrovská "studna" budí úžas

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) zveřejnil na svém vědeckém blogu astronomický snímek Marsu, který ukazuje další zvláštnost této podivuhodné planety - místo, které vypadá jako kuželový útvar s velkou "dírou" na vrcholu. Na první pohled připomíná obří studnu nebo opuštěný těžařský důl, jde však o pozůstatek sopečné činnosti.

Vesmírný únor: Zvířata ve službách kosmonautiky

Už před prvními psy se na hranici vesmíru dostalo ve speciálních výškových raketách několik živých tvorů. O známých i neznámých zvířecích kosmonautech bude vyprávět Milan Halousek z České astronomické společnosti.

Jiří Grygar představil mnohopásmovou astronomii v souvislostech

/FOTOGALERIE/ Astrofyzik Jiří Grygar vystoupil v úterý 11. února před naplněnou aulou Gymnázia Dr. J. Pekaře v Mladé Boleslavi. Popsal historii od starověku do počátku 20. století, kdy astronomie mívala k dispozici jen úzké okénko optických pozorování pomocí oka a dalekohledů.