Mys Canaveral (USA) – Po devíti letech a cestě dlouhé 4,8 miliardy kilometrů se v sobotu probudila z hibernace americká sonda New Horizons, která má za úkol prozkoumat ledovou trpasličí planetu Pluto. Jak oznámil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA), sonda byla nastavena tak, aby se probudila ze spánku ve 21:00 SEČ. Potvrzení, že se tomu tak stalo, dorazilo na planetu Zemi kvůli velké vzdálenosti až o šest a půl hodiny později.
Mys Canaveral (USA) – Nová vesmírná loď Orion amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) dnes úspěšně provedla svůj první testovací let. Jak NASA průběžně informovala na svém webu, zdárně proběhly všechny naplánované operace a modul se bezpečně snesl na padácích do vln Tichého oceánu. Přistání vysílala v přímém přenosu TV NASA.
Mys Canaveral (USA) – Ke svému prvnímu testovacímu letu dnes z floridského Mysu Canaveral odstartovala nová vesmírná loď Orion. Start byl podle plánu v 7:05 místního času (13:05 SEČ), a to po jednodenním odkladu, který zapříčinily nepříznivé povětrnostní podmínky a problémy s ventily přívodu paliva do nosné rakety.
Pelhřimovsko – Prosinec bude sice na astronomické úkazy poněkud chudý, nicméně jako kompenzaci nabídne hned dvě akce pro zájemce o astronomii a připomenutí několika výročí.
Tokio – Ze základny na jihu Japonska dnes odstartovala raketa H-2A se sondou Hajabusa-2, která má v roce 2020 dopravit na Zemi vzorky z asteroidu. Oznámila to japonská vesmírná agentura JAXA. Start ze základny Tanegašima byl kvůli špatnému počasí dvakrát odložen.
Berlín – Evropská vesmírná agentura (ESA) dnes oznámila, že družice navigačního systému Galileo, která se dostala na špatnou oběžnou dráhu, dokončila nápravný manévr. Informovala o tom agentura AP.
Brno /FOTOGALERIE/ – Nejdřív se projet na kole několik metrů nad zemí, pak rozvířit oceán, ustát zemětřesení a nakonec zachránit lidský život. Bláznivý sen? Ne, to jsou jen některé z atrakcí v novém vědecko-zábavním parku Vida. Deník Rovnost ve čtvrtek dostal exkluzivní možnost prohlédnout si ho ještě před pondělním otevřením.
Brno /FOTOGALERIE/ – Nejdřív se projet na kole několik metrů nad zemí, pak rozvířit oceán, ustát zemětřesení a nakonec zachránit lidský život. Bláznivý sen? Ne, to jsou jen některé z atrakcí v novém vědecko-zábavním parku Vida. Deník Rovnost ve čtvrtek dostal exkluzivní možnost prohlédnout si ho ještě před pondělním otevřením.
Washington - Posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) uvedla vůbec poprvé v kosmu do provozu trojrozměrnou tiskárnu a vytiskla první zkušební předmět. Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) na svých webových stránkách. Astronaut Barry Wilmore 3D tiskárnu sestavil, a přístroj pak na povel ze Země vytiskl štítek s nápisem NASA a označením Made in space.
Rozsáhlá série Lego her se dočkala dalšího titulu. Novinka navazuje na „batmanovské" lego hry, ale oproti předchůdcům toho přináší mnohem více. Hrdinové a padouši musí spojit své síly a zabránit zničení planety Země mocným nepřítelem.
Darmstadt – Evropský robotický modul Philae, nacházející se na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko, se v noci na dnešek SEČ kvůli nedostatku energie odmlčel a spojení se s ním dnes ráno nepodařilo opět navázat. Nicméně před „umlknutím" stačil na Zem poslat všechny získané údaje, včetně dat z vrtů. Informovali o tom představitelé Evropské kosmické agentury (ESA), která aparát vyslala.
Darmstadt – Je to pohled do jiného světa. Velká událost a historický úspěch, shodují se odborníci. Vůbec poprvé stanul člověk na podobném tělese. Úplně hladké to ale nebylo, přistávání provázely komplikace. Modul Philae evropské sondy Rosetta je však na povrchu komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko a posílá cenná data a úchvatné fotografie. „Každou hodinu, kdy se udrží, dává obrovské množství informací," řekl České televizi astronom a publicista Marcel Grün.
Darmstadt – Po krátkém přerušení spojení během noci dodává vesmírný modul Philae na pracoviště Evropské vesmírné agentury (ESA) opět vědecká data z komety 67P/Čurjumov-Gerasimenko. Spojení je nadále stabilní, uvedla agentura DPA. Hluchý prostor ve spojení podle mluvčího vesmírné agentury nastal proto, že Philae nemá neustálý kontakt se sondou Rosetta, která signál přeposílá na Zemi.
Darmstadt (Německo), Paříž - Vesmírný modul Philae evropské sondy Rosetta, který ve středu přistál na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko, je v pořádku. Informovala o tom dnes na svém webu Evropská vesmírná agentura (ESA) a dokládá to prvními záběry, které na Zem od robotického přístroje dorazily.
Německo – Evropský vesmírný modul Philae dnes úspěšně přistál na povrchu komety Čurjumov-Gerasimenko vzdálené 510 milionů kilometrů od Země. Oznámilo to řídící středisko Evropské vesmírné agentury (ESA) v německém Darmstadtu. Přistání modulu na kometě završilo desetileté vesmírné putování mateřské sondy Rosetta a je významným vědeckým milníkem.
Valašské Meziříčí - Neotřelý pohled čeká na návštěvníky hvězdárny ve Valašském Meziříčí. Její vestibul zdobí nová stálá expozice složená z podsvícených skleněných panelů a takzvaných 3D modelů. Dává základní informaci o tom, co dnes o astronomii a o tělesech sluneční soustavy víme.
Německo /INFOGRAFIKA/ – Přistáním modulu Philae na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko má dnes vyvrcholit desetiletá mise sondy Rosetta Evropské kosmické agentury (ESA). Přistávací aparát se má od mateřské sondy oddělit v 09:35 SEČ a dosednout na povrch komety zhruba o sedm hodin později. Má jít o první vysazení umělého tělesa na povrch jakékoli komety.
Astana – Trojice členů posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), Rus Maxim Surajev, Američan Reid Wiseman a Němec Alexander Gerst, se dnes vrátila po téměř šestiměsíční práci ve vesmíru na Zem. Kosmická loď Sojuz TMA-13M s nimi přistála v kazašské stepi ve 04:58 SEČ. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na řídící středisko vesmírného letu v Koroljovu u Moskvy.
Moskva – Do vod Tichého oceánu se pravděpodobně v sobotu zřítí úlomky staré ruské kosmické družice Kosmos 1441, která je na oběžné dráze od února 1983. Novinářům v Moskvě to dnes oznámil mluvčí vojsk ruské protivzdušné a kosmické obrany Alexej Zolotuchin. Místo a čas dopadu podle něj mohou ovlivnit vnější faktory.
Olomouc – Katastrofický scénář budoucnosti lidstva předvede divákům nový americký sci-fi snímek Interstellar, který v sobotu 8. listopadu uvede olomoucké kino Metropol.
Krásné Březno - Každý měsíc vyjíždí z Krásného Března autobus se zvídavými seniory někam jinam. Tentokrát osmnáct zkušených badatelů zamířilo do planetária v Teplicích.
Washington - Sonda Evropské vesmírné agentury (ESA) Rosetta, která od srpna zkoumá kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko, zjistila, že objekt jejího zájmu nepříjemně zavání. Výsledky měření podle serveru Space.com ukázaly, že podle všeho jde o páchnoucí koktejl zkažených vajec, koňské močůvky a formaldehydu.
Benešovsko - Přes to, že se z vesmíru snesl do kraje u Konopiště takzvaný bolid Benešov zhruba hodinu před půlnocí 7. května 1991, dosud se nikomu nepodařilo najít víc, než malý zlomek toho, co prý nedaleko Benešova ještě leží.
Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) bude trvat na tom, aby budoucí kosmické lodi byly vybaveny evakuačním systémem pro případ mimořádných událostí. Oznámilo to ve čtvrtek vedení NASA v reakci na nedávnou havárii nosné rakety Antares, která explodovala krátce po startu. Mise v rámci projektu společnosti Orbital Sciences byla bezpilotní.
Benešovsko – Přes to, že se z vesmíru snesl do kraje u Konopiště takzvaný bolid Benešov zhruba hodinu před půlnocí 7. května 1991, dosud se nikomu nepodařilo najít víc, než malý zlomek toho, co prý nedaleko Benešova ještě leží. Čeští vědci z Astronomického ústavu AV ČR a České geologické služby se nálezem toho mála přesto vyznamenali.
Snad každý hráč nejen strategických her někdy slyšel o série Civilization (nebo česky prostě Civilizace). Série už v herním světě působí nějakou dobu a nejnovějším pokračováním se tvůrci vydali razantně novým směrem a přináší kolonizaci vesmíru a s tím spoustu změn a novinek.
Washington – Americká nákladní loď bez posádky Dragon se dnes odpoledne odpojila od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a v 21:39 SELČ má přistát ve vodách Tichého oceánu. Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Toto zařízení soukromé americké společnosti SpaceX přepravilo náklad na orbitální komplex už počtvrté.
Peking - Čína dnes vyslala na oběžnou dráhu kolem Měsíce experimentální družici, která se má následně vrátit na Zemi. Informovala o tom agentura AP. Pro Čínu je to vůbec první taková mise, která vyžaduje, aby stroj vydržel vysoké teploty vznikající, když sonda vstupuje zpět do atmosféry Země.
Peking - Čína plánuje tento týden vyslat na oběžnou dráhu kolem Měsíce svou družici, která se má následně vrátit na Zemi. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na oficiální čínská média. Pro Čínu to bude vůbec první taková mise, která bude vyžadovat, aby stroj vydržel vysoké teploty, které vznikají, když sonda vstupuje zpět do atmosféry Země. Vypuštění sondy je plánováno na období mezi pátkem a nedělí, upřesnila agentura Nová Čína.
Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) pracuje na konceptech dvou misí věnovaných průzkumu zásob vody a dalších zdrojů na Měsíci a jejich možnému využití pro pobyt lidí na souputníku Země, ale i pro jejich pronikání dál do sluneční soustavy. Informuje o tom server Space.com.
Pasov - Před více než 50 lety našel selský synek na poli v Machtensteinu u Dachau asi 1,4 kilogramu těžký kámen, který pak umístil jako ozdobu na své předzahrádce. Mineralogická státní sbírka v Mnichově „šutr" nyní identifikovala jako asi 4,5 miliardy starý meteorit, píše deník PNP. Zástupce ředitele ústavu Rupert Hochleitner označil nález za senzaci. V Bavorsku bylo dosud nalezeno jen sedm meteoritů. Podle vedoucího geologické služby zemského úřadu životního prostředí Rolanda Eichhorna poslední v roce 2002 jen těsně minul zámek Neuschwanstein.
Moskva - Rusko pracuje na nové generaci varovného systému, kterým bude monitorovat odpalování cizích balistických střel. Dnes to oznámil ruský ministr obrany Sergej Šojgu s tím, že projekt je jedním ze stavebních kamenů rozvoje ruského jaderného arzenálu.
Washington – Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) nabízí veřejnosti možnost vyslat své jméno do vesmíru. Podle všeho se bude moci tento údaj dostat až na Mars. Zájemci musí do 31. října vyplnit požadované údaje na webu NASA. Data pak budou přenesena na mikročip, který bude uložen na kosmické lodi Orion. Ta do vesmíru zamíří začátkem prosince, napsal na svém serveru CNN.
Londýn - V Británii dnes zahajuje činnost nový meteorologický ústav zaměřený na jevy ve vesmíru. Jeho úkolem je podle webu BBC ochraňovat britskou ekonomiku a infrastrukturu včasným varováním před nepříznivými vlivy z vesmíru na Zemi. Především takzvané sluneční bouře mohou narušit například elektrické rozvodné sítě, satelity a rádiové komunikace.
Tokio – Japonsko vypustí 30. listopadu sondu Hajabusa-2, jež má dopravit na Zemi vzorky z dalšího asteroidu a využít přitom „vesmírné dělo" i dvě speciální pohyblivá zařízení. Rozhodnutí o termínu startu, které dnes podle agentury ITAR-TASS učinila japonská vláda, oznámil ministr pro vědu a techniku Hakubun Šimomura.
New York - Američtí vědci získali nové významné údaje o exoplanetě v souhvězdí Labutě, které svědčí o možné existenci života na jejím povrchu. Oznámil to ve středu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Informace o exoplanetě označené kódem HAT-P-11b se podařilo získat s pomocí orbitálních observatoří Kepler, Hubble a Spitzer.
Dillí – Indická vesmírná agentura dnes zveřejnila první snímek planety Mars, který pořídila její sonda Mangalján. Ta ve středu po desetiměsíční cestě od Země úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu kolem Marsu. Informoval o tom zpravodajský server BBC News.
Dillí – Indická sonda Mangalján dnes po desetiměsíční cestě od Země úspěšně vstoupila na oběžnou dráhu Marsu. Indie se díky projektu, který si vysloužil uznání i kvůli nízkým nákladům na své provedení, stala čtvrtou mocností světa, jež dosáhla této planety. Sonda by Mars měla studovat po dobu šesti měsíců.
ISS - Vesmírná nákladní loď Dragon dnes úspěšně zakotvila na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Toto zařízení soukromé americké společnosti SpaceX přepravilo náklad na orbitální komplex už počtvrté.
Berlín – Evropští vědci vybrali přesné místo, kam na kometě 67P/Čurjumov-Gerasimenko v polovině listopadu dosedne modul Philae vysazený sondou Rosetta. Oznámila to dnes Evropská vesmírná agentura (ESA). Podle agentury AP experti vybírali z pěti lokalit na čtyři kilometry široké kometě a mají také jednu záložní.
Washington/Praha - Před rokem, 12. září 2013, opustila americká sonda Voyager 1 sluneční soustavu a stala se tak prvním objektem vyrobeným na Zemi, který se dostal do mezihvězdného prostoru.
Adršpach /FOTO/ - Mladá výtvarnice pocházející z Rychnova nad Kněžnou představuje na Zámku v Adršpachu výstavy s názvem „Interactive II". Název výstavy odkazuje na expozici na Terase Pellyho domů v Polici nad Metují, ale číslovkou odlišující se od předchozí výstavy naznačuje, že v Adršpachu se bude dít něco jiného.
Praha - Pět dětských kosmonautů si bude moci simulovaně vyzkoušet let ke kometě, přistání a vědeckou práci na jejím povrchu a opravu vesmírné sondy. Projekt Expedice vesmír, pro který organizátoři hledají děti mezi deseti a 15 lety, má přispět k pochopení významu zkoumání komet a jejich možné role při vzniku života na Zemi a zároveň přitáhnout zájem dětí k vesmíru a kosmonautice, aby se Česko v budoucnu dočkalo svého druhého vyslance do kosmu.
New York – Vědci podle všeho nalezli v kosmickém prachu, který v roce 2006 dopravila na zemi americká sonda Stardust, sedm částeček z mezihvězdného prostoru. Jde tak o vůbec první takové vzorky, u kterých lze stanovit původ mimo naši sluneční soustavu. Odborníci to uvádějí v aktuálním čísle magazínu Science s tím, že zmíněný mezihvězdný prach pochází z několik milionů let staré supernovy.
ISS – Ruští kosmonauti Alexandr Skvorcov a Oleg Artěmjev umístili dnes u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na oběžnou dráhu miniaturní družici určenou k pořizování fotografií Země. Během více než pětihodinového pobytu vně ISS rovněž instalovali nové vybavení do experimentálních laboratoří připojených k orbitálnímu komplexu. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
Adélka z Mostu se narodila hluchá. Už deset let ale slyší. Umožnil to jeden z divů moderní medicíny. Teď dívence hrozí, že se vrátí do světa naprostého ticha a život, na který si zvykla, se jí zhroutí. Skupinka Mostečanů chce dívce pomoci veřejnou sbírkou.
Most - Adélka z Mostu se narodila hluchá. Už deset let ale slyší. Umožnil to jeden z divů moderní medicíny. Teď dívence hrozí, že se vrátí do světa naprostého ticha a život, na který si zvykla, se jí zhroutí. Skupinka Mostečanů chce dívce pomoci veřejnou sbírkou.