New York - Ničivé následky mohla mít pro lidstvo silná sluneční erupce, jejíž účinky před necelými dvěma lety těsně minuly Zemi. Tvrdí to dnes zveřejněná studie amerických vědců, kteří možné dopady předloňské erupce přirovnávají k dosud největší geomagnetické bouři na naší planetě z roku 1859. Částice z erupce mohly těžce poškodit elektrickou síť na Zemi či zničit družice na oběžné dráze, uvedla agentura Reuters.
Londýn - Britští vědci vyvinuli přiléhavý oblek, který zabrání deformaci kostí kosmonautů v beztížném stavu. Doufají, že lehký elastický materiál nahradí účinky gravitace na lidské tělo. Bez jejího působení se totiž může páteř prodloužit až o sedm centimetrů, což je doprovázeno bolestivým natahováním svalů a nervů. Vědci z londýnské King's College v současné době zdokonalují oblek pro závěrečné testování ve vesmíru. O výzkumu informoval zpravodajský web BBC.
Hořice – V městském muzeu byla vernisáží zahájena výstava obrazů Gabriely Čapounové s názvem Duše v obrazech, kde hostem byl Tomáš Mach. Dopřejme slovo samotné malířce:
New York /VIDEO/ - Pod Sluncem žhaveným povrchem planeta Merkur chladne, což způsobuje její zmenšování - byť nepříliš velké. Informovali o tom američtí vědci, které citovala agentura AFP.
Český Krumlov - Jak se kosmonauti pohybují ve vesmíru, jak si čistí zuby nebo jak spí ve stavu beztíže, se ve středu dozvěděly některé děti v českokrumlovské knihovně.
Džezkazgan – V kazašské stepi u města Džezkazganu přistál dnes ráno ruský Sojuz ???-10? s ruskými kosmonauty Olegem Kotovem a Sergejem Rjazaňským a americkým astronautem Michaelem Hopkinsem. Trio se na Zemi vrátilo po téměř půlročním působení na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Přistání proběhlo podle agentury AP hladce.
Liberec /FOTOGALERIE, VIDEO/ - V libereckém science centru s planetáriem finišují přípravy na otevření. Návštěvníky čeká na 400 interaktivních exponátů.
Washington – Asteroid o průměru asi třiceti metrů se dnes večer přiblížil k Zemi víc než Měsíc. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvedl, že minul naši planetu okolo 22:00 SEČ.
Londýn – Španělským astronomům se podařilo zaznamenat dosud nejsilnější pozorovaný náraz meteoritu do povrchu Měsíce. Kosmické těleso o velikosti malého auta a váze kolem 400 kilogramů narazilo do Měsíce rychlostí 61.000 kilometrů v hodině. Informuje o tom na svém webu britská astronomická společnost Royal Astronomical Society (RAS).
Canberra – Úlomek zirkonu nalezený na ovčí farmě v západní Austrálii je podle nového zjištění vědců nejstarší známou částí naší planety. Experti s pomocí dvou různých metod stanovili věk krystalu na 4,4 miliardy let. Informovala o tom agentura Reuters.
Jičín – Alternativa Jičín o tomto víkendu 22.a 23. února přivítá zajímavého hosta architekta Petra Hájka, který nás seznámí s přírodní architekturou, permakulturou a tvorbou osobního životního prostoru.
Washington - Od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se dnes po pěti týdnech odpojila americká komerční nákladní loď Cygnus. Oznámila to americká Národní agentura pro letectví a vesmír (NASA). Cygnus s nákladem odpadků při návratu na Zem plánovaně shoří v atmosféře.
Washington - Jen každý desátý Američan podle průzkumu bez výhrad věří vědecké evoluční teorii Charlese Darwina. Pouze 9,5 procenta obyvatel Spojených států je přesvědčeno, že bůh nebo jiná vyšší moc neměly žádný vliv na vznik vesmíru a lidí. Vyplývá to z průzkumu, který zadalo Americké sdružení pro rozvoj vědy (AAAS) a jehož výsledky na konferenci AAAS v Chicagu představila Elaine Howardová z Riceovy univerzity v Houstonu.
Ani zimní období, zvláště to současné, není velkou překážkou k cestě na úpickou hvězdárnu. A co víc, tentokrát je to dokonce výzva. Za každé jasné noci, za Měsíce či bez něj, je v souhvězdí Blíženců vysoko nad obzorem ve večerních otevíracích hodinách pozorovatelná planeta Jupiter. Po 12 letech nejlépe.
Praha - Čeští astronomové z hvězdárny v Ondřejově ověřili první snímek družice Gaia. Seskupení hvězd, takzvanou hvězdokupu, přitom vyfotili na dálku prostřednictvím dalekohledu, který se nachází na Evropské jižní observatoři na hoře La Silla v Chile. Družice Gaia byla vyslána do vesmíru loni v prosinci Evropskou kosmickou agenturou (ESA). V následujících pěti letech má pořídit třírozměrnou mapu okolního vesmíru.
Úpice - Ani zimní období, zvláště to současné, není velkou překážkou k cestě na zdejší hvězdárnu. A co víc, tentokrát je to dokonce výzva. Za každé jasné noci, za Měsíce či bez něj, je v souhvězdí Blíženců vysoko nad obzorem ve večerních otevíracích hodinách pozorovatelná planeta Jupiter. Po 12 letech nejlépe.
Sydney – Australští astronomové objevili nejstarší dosud známou hvězdu, která vznikla krátce po zrodu vesmíru. Informovali o tom podle agentury Reuters v nejnovějším vydání vědeckého magazínu Nature. Tento objev podle nich může pomoci vyřešit dlouhotrvající nesrovnalost mezi pozorováními a hypotézami o takzvaném velkém třesku.
Pelhřimov – Soudě podle návštěvnosti čtvrteční přednášky o astronomických úkazech letošního roku, kterou měl Jakub Hraníček v pelhřimovské knihovně, mají lidé o astronomii zájem.
Žďár nad Sázavou - Hvězdárna vybudovaná na západním okraji města byla otevřena v roce 1984. Slouží od té doby astronomům-amatérům ze Žďáru i jeho okolí.
ISS (oběžná dráha)/Moskva – Ruští kosmonauti Oleg Kotov a Sergej Rjazanskij dnes po šestihodinové operaci v otevřeném vesmíru úspěšně připevnili dvě komerční videokamery na plášť jednoho z modulů Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Oznámilo to ruské řídící letové středisko. Kamery se podařilo oživit a fungují normálně.
Peking - Čínské vesmírné vozítko Nefritový králík, které loni v prosinci přistálo na Měsíci, se v polovině své tříměsíční mise dostalo do potíží. Informovala o tom dnes agentura Nová Čína. Vozítko podle informací z čínského vesmírného programu trpí "abnormalitami v mechanickém řízení", které má na svědomí složitý povrch, na němž se pohybuje.
Praha - Můj milý dení(č)ku, stalo se to tuhle. Ve čtvrtek večer. Jel jsem temnou nocí prorážeje sněhové vločky na dálnici R10 od Mladé Boleslavi na Prahu. Přemýšlel jsem, co mne to potkalo. Nevím, jestli to pochopíš, ale zkusím ti to, milý dení(č)ku, popsat.
Washington – Pozornost amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) se letos zaměří hlavně na zkoumání Země. Do konce roku vyšle na oběžnou dráhu pět zařízení, která budou získávat důležité údaje o vodě, půdě a ovzduší. Informoval o tom šéf NASA Charles Bolden.
Táborsko – O podporu a zájem veřejnosti se v projektu Era pomáhá regionům ucházely tři subjekty. Dva z Táborska a jeden z Jindřichohradecka: Kaňka, Asociace pomáhající lidem s autismem a Občanské sdružení Proutek, Plasná. Celkem jste jim poslali bezmála 20 tisíc. Era k nim přidává další 115 tisíc korun.
Jižní Čechy - Od 18. listopadu až do 5. ledna jste se mohli zapojit do projektu Era pomáhá regionům a přispět tak na některý z projektů neziskových nebo příspěvkových organizací ve vašem okolí.
Hradec Králové /FOTOGALERIE/ – Zní to skoro jako název vesmírné lodi – Synapt G2 Si. Ale nenechte se mýlit. I když se jedná o tu nejmodernější techniku, bude se využívat na Zemi, nikoliv v kosmu. Přesněji na farmaceutické fakultě v Hradci Králové.
Hradec Králové /FOTOGALERIE/ – Zní to skoro jako název vesmírné lodi – Synapt G2 Si. Ale nenechte se mýlit. I když se jedná o tu nejmodernější techniku, bude se využívat na Zemi, nikoliv v kosmu. Přesněji na Farmaceutické fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové.
Moskva – Změnu oběžné dráhy Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) plánovanou na dnešek bylo nutné o dva dny odložit kvůli možnému nebezpečnému přiblížení ke kosmickému odpadu. Informovala o tom agentura Interfax s odvoláním na nejmenovaný zdroj z ruského vesmírného odvětví.
Server KAM S DĚTMI je encyklopedií pro rodiče kam s dětmi od A-Z. Přinášíme každý den to nejnovější z každého regionu, společně s tipy na výlety, kde vás a vaše děti přivítají s úsměvem.
Houston - Americká nákladní loď Cygnus v neděli po více než dvoudenní cestě dorazila k Mezinárodní vesmírné stanicí (ISS). Oznámila to americká vesmírná agentura NASA. Cygnus přivezl kosmonautům téměř půldruhé tuny nákladu včetně potravin a opožděných vánočních dárků.
Washington - Nosná raketa Antares dnes úspěšně odstartovala z amerického kosmodromu ve státě Virginii s nákladní lodí Cygnus. Jde o první komerční let této soukromé zásobovací lodi společnosti Orbital Sciences k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Start v přímém přenosu sledovala televize amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
K pozorování oblohy svádí spíše letní počasí, ale to neznamená, že v zimě na nebi není na co koukat. Co lze konkrétně vidět v následujících týdnech, to dobře vědí například členové Astronomického klubu Pelhřimov.
Nivnice – Tříkrálovou tradici můžeme nalézt v konstrukci orlojů například na tzv. nivnickém orloji. Ten vznikl na začátku 20. století v Nivnici. Na orloji je vyznačen rok 1922. Vytvořil jej Josef Lukeš, který se po otci vyučil tesařem.
Pelhřimov – K pozorování oblohy svádí spíše letní počasí, ale to neznamená, že v zimě na nebi není na co koukat. Co lze konkrétně vidět v následujících týdnech, to dobře vědí například členové Astronomického klubu Pelhřimov.
Washington – Hubbleův vesmírný teleskop nahlédl dosud nejdále do historie vesmíru a umožnil lidem pozorovat formování galaxií, které se odehrávalo před 13,2 miliardy let. Díky využití jedné z Einsteinových teorií američtí astrofyzici dokázali výkonný přístroj zaměřit na velmi vzdálené vesmírné objekty, jež dokumentují podobu nedlouho po velkém třesku. Podle agentury AP objevil teleskop téměř 3000 většinou relativně malých galaxií.
Praha - Nejlepší podmínky pro pozorování planety Jupiter mohou letos nastat právě dnes v noci. Největší a nejhmotnější planeta Sluneční soustavy projde takzvanou opozicí se Sluncem. Informoval o tom mluvčí Astronomického ústavu Akademie věd Pavel Suchan. Záleží však na počasí, zda pomůže odkrýt krásy noční oblohy.
V noci z 3. na 4. ledna 2014, zejména kolem deváté hodiny večerní, uvidíte na jasné noční obloze padat hvězdy více, než je obvyklé. Vrcholí totiž každoročně nejaktivnější meteorický roj Quadrantidy.
Uherský Brod – K nečekanému rozhodnutí dospěli zastupitelé Uherského Brodu na svém posledním letošním zasedání ve středu 10. prosince. Jednohlasně totiž kývli na velkorysou nabídku amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír, NASA, ke spolupráci na projektu s názvem Ochranný štít pro planetu Zemi.
ISS (oběžná dráha) – Kosmonauti Oleg Kotov a Sergej Rjazanskij dnes vytvořili ruský rekord v délce pobytu ve volném kosmu. Stalo se tak při jejich výstupu z orbitální stanice ISS, který měl trvat asi sedm hodin, ale kvůli technickému problému skončil podle agentury AP až za osm hodin sedm minut.
ISS (oběžná dráha) - Dva američtí astronauti z šestičlenné posádky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) dnes podnikli první ze tří plánovaných výstupů do kosmu kvůli výměně vadného čerpadla chladicího systému. Jejich práci vně orbitálního komplexu, která trvala o hodinu méně oproti plánu, přenášel v přímém přenosu americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
Moskva - V polovině století se zostří konkurenční boj o Měsíc podobný soupeření, které se nyní rozhořívá kolem oblastí Arktidy. Podle agentury ITAR-TASS to předpovídá významný představitel ruského vesmírného programu Lev Zeljonyj.
Peking /VIDEO/ - Čínské vesmírné vozítko Nefritový králík dnes zahájilo zkoumání Měsíce. V noci na dnešek SEČ bezpečně sjelo podle plánu z modulu, který úspěšně v sobotu přistál v oblasti Duhové zátoky. Šestikolový stroj poháněný energií ze solárních panelů už podle čínských médií zanechal na své první cestě na prašném povrchu hlubokou brázdu.
Peking – Na Měsíci dnes bezpečně přistál čínský modul Čchang-e 3 s lunárním robotickým vozítkem Nefritový králík, informovala čínská státní televize. Čína se tak stala po USA a Rusku třetí zemí světa, která na Měsíc dopravila svůj stroj. Šlo o první měkké přistání na Měsíci od roku 1976, kdy tam dorazila sovětská sonda Luna 24.
Teherán - Írán už podruhé úspěšně vyslal do vesmíru družici s živou opicí na palubě. Oznámil to dnes na svých webových stránkách prezident země Hasan Rúhání. První vesmírnou opičí misi oznámil Teherán letos v lednu, z nezávislých zdrojů ale íránské informace nelze ověřit. Mnozí experti o výsledcích íránského kosmického programu pochybují.
Peking – V sobotu 14. prosince má po dvanáctidenní cestě na Měsíci přistát čínská lunární sonda Čchang-e 3 a povrch Měsíce začne zkoumat robotické vozítko. To na základě internetového hlasování veřejnosti dostalo jméno Nefritový králík. Jak připomněl čínský list Global Times, jde o první pokus Číny přistát s vesmírným plavidlem jinde než na povrchu Země – a o první přistání pozemského kosmického zařízení na Měsíci od roku 1972.
San Francisco – Nejchladnější místo světa má nový teplotní rekord. Vědci naměřili v oblasti věčného ledu Antarktidy teplotu minus 93 stupňů Celsia, což je rozdíl téměř čtyř stupňů oproti předchozímu rekordu. Výsledky zkoumání teplot na různých místech Antarktidy zveřejnili vědci v pondělí na zasedání Americké geofyzikální unie v San Francisku.