San Francisco – Nejchladnější místo světa má nový teplotní rekord. Vědci naměřili v oblasti věčného ledu Antarktidy teplotu minus 93 stupňů Celsia, což je rozdíl téměř čtyř stupňů oproti předchozímu rekordu. Výsledky zkoumání teplot na různých místech Antarktidy zveřejnili vědci v pondělí na zasedání Americké geofyzikální unie v San Francisku.
Mys Canaveral - Po několika odkladech vypustila americká společnost Space Exploration Technologies (SpaceX) do vesmíru první telekomunikační družici. V noci na dnešek ji na oběžnou dráhu vynesla nosná raketa Falcon. Informovala o tom dnes agentura AP.
Plzeň - Za čtyři týdny, co je otevřené 3D planetárium v Plzni na Karlově, zavítaly tisíce lidí. Vstupenku s pořadovým číslem 10 tisíc v sobotu zakoupila Dida Rohrbacherová ze Starého Plzence. Poznat vesmír přišla na doporučení svých přátel a v doprovodu Michala Pavlase z Prahy.
Vsetín - Do centrálních oblastí Sluneční soustavy konečně přiletěla kometa ISON, na což s napětím čekali astronomové z celého světa. Podle optimistických předpovědí by se za několik dní mohla stát jednou z nejjasnějších vlasatic viditelných ze severní polokoule Země v tomto století.
Plzeň – Za čtyři týdny, co je otevřené 3D planetárium v Plzni na Karlově, zavítaly tisíce lidí. Vstupenku s pořadovým číslem 10 000 v sobotu zakoupila Dida Rohrbacherová ze Starého Plzence.
Peking - Čína vyslala do vesmíru svou první sondu, která má přistát na Měsíci. Robotické vozítko, které má zkoumat povrch souputníka Země, bylo na základě internetového hlasování veřejnosti pojmenováno Nefritový králík. Sondu vynesla nosná raketa Dlouhý pochod, která odstartovala ze základny u města Si-čchan na jihozápadě Číny v pondělí v 01:30 místního času (neděle 18:30 SEČ).
Vsetínsko – Stratosférický balon s přístroji a experimenty vzlétne v sobotu z areálu hvězdárny ve slovenském městě Partizánske. Jde o společný projekt českých a slovenských odborníků a zájemců o stratosférické lety, raketovou techniku, kosmonautiku a fyziku atmosféry, který připravila hvězdárna ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku a nezisková Slovenská organizace pro vesmírné aktivity se sídlem v Bratislavě.
Washington – Kometa ISON při dnešním těsném průletu kolem Slunce zřejmě zanikla. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na vědce, podle nichž vesmírné těleso zjevně ukončilo svou 5,5 milionu let trvající pouť do vnitřní oblasti sluneční soustavy. Nezbyly totiž vůbec žádné stopy po jeho kdysi jasném ohonu.
Pardubice – Poslední listopadový pátek, tedy zítra 29. listopadu, zve Astronomická společnost Pardubice širokou veřejnost na přednášku „Poprvé z Měsíce…"
Jižní Čechy – Projekt Era pomáhá regionům prezentuje a podporuje neziskové a příspěvkové organizace a jejich drobné projekty z devíti regionů. Odborná porota vybrala z přihlášených projektů tři v každém regionu. Ty se nyní ucházejí o co nejvyšší grant.
Jižní Čechy – Projekt Era pomáhá regionům prezentuje a podporuje neziskové a příspěvkové organizace a jejich drobné projekty z devíti regionů. Odborná porota vybrala z přihlášených projektů tři v každém regionu. Ty se nyní ucházejí o co nejvyšší grant.
Peking - Již začátkem prosince se Čína chystá poprvé v historii přistát se svou experimentální sondou na Měsíci. Robotické vozítko, které má zkoumat povrch Měsíce, bylo na základě internetového hlasování veřejnosti pojmenováno Nefritový králík. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na čínské úřady.
Jižní Čechy – Projekt Era pomáhá regionům prezentuje a podporuje neziskové a příspěvkové organizace a jejich drobné projekty z devíti regionů. Odborná porota vybrala z přihlášených projektů tři v každém regionu. Ty se nyní ucházejí o co nejvyšší grant.
Pleseck - Ze severoruského kosmodromu Pleseck dnes odstartovala trojice evropských satelitů Swarm, které mají z oběžné dráhy měřit magnetické pole Země. Na vývoji družic Evropské kosmické agentury (ESA) se podíleli i čeští vědci. ESA družice vypustila na nosné raketě Rokot přesně v 13:02 SEČ, jak bylo plánováno.
Washington - Vesmírný teleskop amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) přinesl po svém vypuštění v roce 2009 do výzkumu cizích světů revoluční změnu a nyní se připravuje řada dalších misí na tomto vědeckém poli.
Krnov - Děti ze školy a školky Slezské diakonie v Krnově zažily pozoruhodnou noční akci. Jejich škola se změnila na galaxii daleko od domova na Zemi. Musely projít řadou dobrodružných úkolů, aby se mohly vrátit zpět.
Washington – Lidstvo na základě vědeckých poznatků stále víc nabývá na přesvědčení, že Mars měl před miliardami let prostředí příznivé pro existenci života s hojným množstvím vody a mnohem hustší atmosférou. Dnes je to však nehostinný soused Země a vědci se snaží přijít na kloub tomu, co se stalo. O krůček blíž k poznání, proč a kam se voda a plynný obal rudé planety vytratily, by je měla přivést sonda MAVEN, již v pondělí vypustí americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).
Východní Čechy /NÁZOR/ - Podle Genesis měl Bůh stvořit Slunce, Zemi a vesmír během pěti dní. Šestého dne své epické dílo dokončil tím, že dal život člověku. Genesis dále popisuje, jak se na sedmý den Bůh věnoval zaslouženému odpočinku.
Nechápu to. Máme tak vyspělou techniku, že dovedeme hodit nějaký malý bagr na Mars. A co víc, bagr si tam jezdí, pořizuje fotky, občas do země vyvrtá díru, vyfotí ji a pošle na Zem. Úžasné, co?
Představte si, že počet lidí na planetě by se přes noc zvýšil z dnešních sedmi miliard na dvojnásobek. Kde bychom všichni bydleli, co bychom jedli, měli bychom dostatek vody k přežití? Odborníci se zabývají i těmito dramatickými hypotézami a tématy.
Představte si, že počet lidí na planetě by se přes noc zvýšil z dnešních sedmi miliard na dvojnásobek. Kde bychom všichni bydleli, co bychom jedli, měli bychom dostatek vody k přežití? Odborníci se zabývají i těmito dramatickými hypotézami a tématy.
Linecký deník Volksblatt upozornil na třetí výskyt nebezpečného asijského tesaříka Anoplophora glabripennis, který patří ke stovce nejnebezpečnějších „přivandrovalců". Celosvětově je odpovědný za likvidaci řady druhů listnatých stromů. V Horních Rakousích byl dosud zjištěn jen v roce 2001 v Braunau a loni v St. Georgenu u Obernbergu.
Bajkonur - V Kazachstánu dnes podle plánu přistála ruská kosmická loď Sojuz TMA-11M, při jejíž misi u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se poprvé v historii objevila ve volném kosmu olympijská pochodeň. Přistání přiblížil v přímém přenosu web amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA).
ISS (oběžná dráha) – Ruští kosmonauti Oleg Kotov a Sergej Rjazanskij si dnes během historického výstupu do volného kosmu na oběžné dráze kolem Země předali olympijskou pochodeň.
Bajkonur - Z kazašského kosmodromu Bajkonur dnes ráno SEČ odstartovala k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) kosmická loď Sojuz TMA-11M s tříčlennou mezinárodní posádkou. Na palubě lodi jsou její ruský velitel Michail Ťurin, Japonec Koiči Wakata a americký astronaut Richard Mastracchio. Trojice veze na oběžnou dráhou ve speciální schránce olympijskou pochodeň, která se tak na své cestě do olympijského Soči zastaví i ve vesmíru.
Potštát – Od uplynulého úterý až do příští středy 13. listopadu probíhá na potštátském zámku výstava s názvem Vesmírný domov, která návštěvníky seznamuje s rolí Země a dalších planet ve sluneční soustavě. Expozice v tamní zasedací místnosti je dělaná primárně pro děti, určená je ale i dospělým zájemcům.
Moskva - Štafeta s olympijskou pochodní se na své cestě do Soči, dějiště únorových XXII. zimních her, zastaví i ve vesmíru. Ve čtvrtek ji na oběžnou dráhu dopraví nová tříčlenná posádka Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) a o čtyři dny později se s ní na Zem vrátí tři astronauti, kteří ukončí zhruba půlroční pobyt v orbitálním komplexu.
Jižní Morava - V kůži astronautů se v sobotu ocitli první návštěvníci nově otevřeného planetária v Brně. Nové dva pořady lidé uviděli po sedmiměsíční odstávce, kdy řemeslníci přetvořili velký sál na jedno z nejmodernějších planetárií Evropy. „Naše iluze hvězdné oblohy je úplně nejlepší na světě," upozornil ředitel hvězdárny Jiří Dušek. Chcete se o brněnské hvězdárně dozvědět víc? Kupte si v pátek 8. listopadu tištěné vydání Deníku Rovnost!
Washington /ANIMACE/ - Více než pětinu hvězd podobných Slunci obíhají v naší galaxii Mléčná dráha planety, které mají velikost srovnatelnou se Zemí a nacházejí se v zóně, kde se může vyskytovat voda v kapalném skupenství. Vyplývá to podle agentury AP ze studie vyhodnocující údaje z vesmírného teleskopu Kepler. Podle spoluautora studie Geoffa Marcyho to znamená, že v Mléčné dráze existují miliardy planet s podmínkami pro vznik života.
Béngalúr /VIDEO, INFOGRAFIKA/ - Dillí, Washington – Ještě před pár lety Indie vysílala na oběžnou dráhu Země převážně meteorologické či telekomunikační družice. Dnes se zapsala do historie dobývání vesmíru výrazněji. V 10.08 hodin našeho času z Indie odstartovala sonda Mangalján. Ta po krátkém pobytu na orbitě zamíří k Marsu. Mimo jiné má zkoumat, zda jsou na Marsu podmínky pro život. Účel mise je také propagační – má ukázat technické schopnosti Indie.
Dillí – Indie plánuje v úterý vyslat svou první sondu k Marsu. Pokud bude její mise úspěšná, stane se Indie po Rusku, Spojených státech a Evropské vesmírné agentuře teprve čtvrtou kosmickou mocností světa, jíž se podaří rudé planety dosáhnout. V Indii vzbuzuje nadšení především fakt, že ve snahách dospět k Marsu by mohla země překonat Čínu.
Paříž – Zásobovací loď Evropské vesmírné agentury (ESA) ATV-4 Albert Einstein dnes podle plánu skončila svou pětiměsíční misi na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) sestupem do atmosféry, kde zanikla. ESA o tom informovala na svých internetových stránkách.
Brno - Jestli se dá žena svést na znalosti souhvězdí? Rozhodně ano. „Ale ne v Brně. Tady se kvůli světelnému znečištění moc oslňovat nedá," říká zástupce ředitele z Hvězdárny a planetária Brno Pavel Gabzdyl.
Santiago de Chile /VIDEO/ – Astronomové potvrdili domněnku, že nejchladnějším místem ve vesmíru je mlhovina Bumerang. Panuje tam teplota minus 272 stupňů, což je jen stupeň nad absolutní nulou, kdy zamrznou všechny atomy. Podle britského deníku The Daily Telegraph to oznámili vědci z observatoře ALMA v Chile.
Praha /ROZHOVOR, SOUTĚŽ/ – Sympatická, usměvavá, při povídání věcná a stručná. Tak působí herečka Máša Málková, se kterou jsem se sešla v jejím profesním „doma" v klubu Divadla ABC, kde v současnosti zkouší novou inscenaci Petra Ustinova A voda stoupá.
Moskva – Experiment ruských vědců provedený letos s pomocí družice Bion-M1 potvrdil hypotézu, že život byl na Zem zanesen z vesmíru. Podle serveru newsru.com to sdělil jeden z vedoucích pracovníků Ruské akademie věd Vladimir Syčov.
Washington /VIDEO/ - Astronomové vůbec poprvé objevili planetu mimo naši sluneční soustavu, která je stejně veliká jako Země a rovněž se na ní nachází stejné množství železa a kamene. Jde o další zásadní krok v pokračující snaze najít planetu, na které by stejně jako u nás mohl existovat život, uvedla agentura Reuters.
Washington – Atmosféra Marsu možná před miliardami let neunikla do vesmíru. Místo toho se může velká část oxidu uhličitého skrývat v marsovských horninách. Podle serveru Space.com k tomuto závěru dospěli vědci, kteří zkoumali takzvaný Lafayettský meteorit pocházející z rudé planety.
Tokio - Japonsko úspěšně otestovalo „vesmírné dělo", které má vystřelit projektil do asteroidu nacházejícího se mezi Zemí a Marsem. Vzorky odebrané z předpokládaného vzniklého kráteru by mohly přispět ke studiu vzniku vesmíru, informovala dnes agentura AFP.
Washington /VIDEO/ – Nově objevený asteroid, který nedávno při vesmírných pozorováních zaznamenali astronomové na Ukrajině, navzdory poplašným zprávám Zemi v roce 2032 s nejvyšší pravděpodobností nezasáhne. Veřejnost takto uklidňovali vědci z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), podle nichž existuje 99,998procentní šance, že těleso o průměru 400 metrů naši planetu mine.