Kreativ

ŠTÍTEK: Země

Ruská vesmírná loď s novou posádkou přistála u ISS

Bajkonur - Kosmická loď Sojuz s rusko-americkou posádkou dnes úspěšně zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) po pouhých šesti hodinách od čtvrtečního startu místo obvyklých dvou dnů. Americký astronaut a dva ruští kosmonauti se pak po otevření průlezů setkali s dosavadní posádkou stanice.

Podle NASA sonda Voyager 1 ještě neopustila sluneční soustavu

Washington – Americká sonda Voyager 1, která stejně jako její dvojče Voyager 2 míří do hlubokého vesmíru, stále ještě neopustila sluneční soustavu. Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v reakci na předchozí dnešní zprávy některých vědců, že se tak již stalo.

Sonda Curiosity na Marsu má opět problémy s počítačem

Mys Canaveral – Americká sonda Curiosity, která na Marsu pátrá po stopách života, má další závadu počítače, která zpozdí obnovení vědeckých výzkumů. Nejnovější komplikace se objevila o víkendu a šestikolové vozítko po odhalení softwarové chyby v souboru vstoupilo do nouzového režimu, napsala agentura AP.

Evropa a Rusko podepsaly dohodu o společném výzkumu Marsu

Berlín - Evropská kosmická agentura (ESA) podepsala dohodu s ruskou agenturou Roskosmos o spolupráci při dvojici misí na Mars. Oznámila to dnes agentura AP s odvoláním na evropskou organizaci. Ta by k Marsu ráda v letech 2016 a 2018 vyslala dvojici sond, které budou zjišťovat, zda na planetě někdy existoval život.

Velká část hvězd je prý o miliardu let starší, než se myslelo

Atacama – Velká část hvězd vznikla asi o miliardu let dříve, než se dosud myslelo. Podle mezinárodního týmu vědců se utvořily již před 12 miliardami let. Ke svému pozorování astronomové použili největší observatoř světa ALMA, která se sice oficiálně otevírá až dnes, ale částečně je v provozu už od roku 2011.

Curiosity potvrdila, že na Marsu mohl být kdysi život

Washington – Na planetě Marsu mohly v minulosti existovat mikrobiální formy života. Potvrdila to podle amerických vědců analýza hornin, které americká sonda Curiosity odebrala v Galeově kráteru. Vzorky obsahovaly síru, dusík, vodík, kyslík, fosfor a uhlík, tedy prvky klíčové pro vznik života.

Česká stopa ve vesmíru

Praha /ROZHOVOR, INFOGRAFIKA/ - Požární hlásič, plenky na suchý zip nebo třeba odlehčené cyklistické helmy. Dnes to jsou běžné a úspěšně prodávané výrobky. Před lety vznikly díky technologiím, které sloužily k dobývání vesmíru.

Největší a nejmenší organismus

Kdybyste zvětšili nejmenší organismus na světě na velikost fotbalového míče, pak by byl největší organismus dvaapůlkrát větší než planeta Země.

Sonda Curiosity je po problémech s počítačem v pořádku

Washington – Americká sonda Curiosity, která na Marsu pátrá po stopách života, se po problémech s funkčností počítačových systémů vrátila do normálního provozního režimu. Oznámil to na svých webových stránkách Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Koncem minulého týdne byla podle NASA omezena činnost hlavního počítače a kontrolu nad vozítkem převzaly záložní systémy.

Vesmírná loď Dragon se spojila s ISS

Oběžná dráha - Vesmírná loď Dragon, kterou v pátek vynesla na oběžnou dráhu raketa Falcon 9, dnes pomocí robotizovaného ramene zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Loď provozovaná soukromou firmou měla původně k orbitálnímu komplexu dorazit už v sobotu, ale kvůli problémům s motory byl manévr o den odložen.

Vesmírná loď Dragon dorazí k ISS později, motory ale opět fungují

Mys Canaveral - Vesmírná loď Dragon, kterou v pátek vynesla na oběžnou dráhu raketa Falcon 9, pokračuje v cestě k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). Potíže s pohonným systémem, které se objevily nedlouho po startu, už se podařilo odstranit, modul se ale k ISS nedostane v plánovaném termínu. Původně měla loď ke stanici dorazit v sobotu po poledni středoevropského času (SEČ), kvůli závadě tam ale nebude dřív než v neděli.

Vesmírná loď Dragon vyrazila k ISS, po startu má problémy

Mys Canaveral (USA) – Raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX dnes odstartovala z floridského Mysu Canaveral a vynesla na oběžnou dráhu vesmírnou loď Dragon. Nedlouho po startu řídící středisko společnosti ohlásilo, že Dragon má problém s pohonným systémem. Závadu motorů se již částečně podařilo odstranit.

Švýcarští astronomové prý poprvé pozorují zrod nové planety

Curych /VIDEO/ - Švýcarští astronomové jsou údajně blízko velkého objevu. V oblačné změti prachu a plynů se prý nedaleko naší sluneční soustavy rodí nová planeta. Pokud se výsledky jejich pozorování potvrdí, půjde o vůbec první lidmi přímo sledovaný vznik planety. Informuje o tom časopis Astrophysical Journal Letters.

Americký miliardář chce poslat manžele na cestu kolem Marsu

Washington – Americký miliardář a první vesmírný turista Dennis Tito chce v roce 2018 poslat manželskou dvojici na cestu kolem Marsu. Trvala by přes 16 měsíců a mohla by stát odhadem miliardu dolarů (přes 19,5 miliardy korun), informovala agentura AP.

S naší planetou by se v roce 2068 mohl srazit asteroid

Washington /VIDEO/ - Asteroid Apophis, který v letech 2029 a 2036 v bezpečné vzdálenosti proletí okolo Země, by se s naší planetou mohl srazit v roce 2068. Pravděpo­dobnost kolize je ale podle vědců z amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) velmi malá, na základě posledních výpočtů činí 2,3 ku milionu.

Mladý astronom z Vyškova pozoroval unikátní planetu

Vyškov – Jasné noční nebe nad hlavou, otevírání střechy, pouštění a kalibrace dalekohledu, startování počítačů a záznamového zařízení, zmrzlé prsty a teplý čaj. Tak vypadal začátek jedné únorové pozorovací noci ve vyškovské hvězdárně. Na jejím konci však astronom Jan Benáček mohl prohlásit, že viděl unikát. Exoplanetu. Jedinou známou ve sluneční soustavě.

Mladý astronom z Vyškova pozoroval unikátní planetu

Vyškov – Jasné noční nebe nad hlavou, otevírání střechy, pouštění a kalibrace dalekohledu, startování počítačů a záznamového zařízení, zmrzlé prsty a teplý čaj. Tak vypadal začátek jedné únorové pozorovací noci ve vyškovské hvězdárně. Na jejím konci však astronom Jan Benáček mohl prohlásit, že viděl unikát. Exoplanetu. Jedinou známou ve sluneční soustavě.

Sonda Curiosity odebrala první vzorek navrtaný pod povrchem Marsu

USA /VIDEO/ – Americká sonda Curiosity na Marsu dosáhla dalšího velkého pokroku. Vůbec poprvé se jí podařilo dopravit do laboratoře vzorek prášku z horniny, do níž se předtím navrtala. Ve středu o tom informoval americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

NASA na tři hodiny ztratil přímé spojené s ISS

Houston - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes na zhruba tři hodiny ztratil přímý kontakt s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS). Bezpečnost šestičlenné posádky orbitálního komplexu ale nebyla ohrožena a astronauti měli k dispozici omezené záložní spojení přes Moskvu

Tisící planetku byste přešli za hodinu

Kleť - Astronomové, kteří pracují na kleťské observatoři, objevili v dalekém vesmíru již tisíc menších těles. Nejvíce jich teleskopem zaměřil Miloš Tichý

Tisící planetku byste přešli za hodinu

Kleť - Astronomové, kteří pracují na kleťské observatoři, objevili v dalekém vesmíru již tisíc menších těles. Nejvíce jich teleskopem zaměřil Miloš Tichý

Dějiny Země stlačené do jednoho dne

Kdyby se celých 4,6 miliardy let historie Země stlačilo do jediného dne, objevili by se dinosauři ve 22.46 hodin a první města pak pouhou desetinu sekundy před půlnocí.

Rušno na nebi zajímá Mostečany. Blíží se taneček komety s Měsícem

Most – Asteroid minul Zemi. Nad Uralem vybuchl meteorit. Blíží se kometa. Nové události ve vesmíru mohou zvýšit návštěvnost mostecké hvězdárny na Hněvíně a planetária v Repre. Zdeněk Tarant z Astronomické společnosti Most včera potvrdil, že registruje větší zájem lidí o nebeské jevy.

Asteroid 2012 DA14 proletěl kolem Země bez následků

Praha /VIDEO/ – V „těsné" blízkosti necelých 28.000 kilometrů dnes večer SEČ proletěl kolem Země asteroid 2012 DA14, aniž by způsobil viditelné škody. Těleso o délce kolem 45 metrů a hmotnosti zhruba 135.000 tun se podle expertů v žádném případě nemohlo se zeměkoulí srazit. Dlouho očekávanou astronomickou událost ale ráno nečekaně zcela zastínil skutečný průnik jiného asteroidu nad Ural.

Zemi velmi těsně mine planetka, nebezpečí nepředstavuje

Praha /VIDEO/ – V pátek v těsné blízkosti Země proletí planetka velikostí srovnatelná s tunguzským meteorem. Přiblíží se na pouhých zhruba 28.000 kilometrů. Podle astronomů ale těleso nepředstavuje žádné nebezpečí. Lidem nicméně připomíná, že podobný vesmírný objekt by jednou mohl znovu proniknout atmosférou a případně dopadnout až na povrch modré planety.

NASA vyslal do kosmu novou generaci družice Landsat

Washington - Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) v pondělí vyslal na oběžnou dráhu kolem Země novou generaci satelitu Landsat. NASA v rámci tohoto programu již 40 let dokumentuje růst měst, tání ledovců, rozlohu pralesů nebo přírodní katastrofy.

Sonda Curiosity se na Marsu chystá k odebrání prvních vzorků

Pasadena - Americká sonda Curiosity má za sebou na Marsu další úspěšnou operaci. Vůbec poprvé se jí podařilo vyvrtat díru do kamene, aby z něj nyní dopravila do palubní laboratoře k analýze vzorek vyvrtaného prášku. Oznámil to dnes americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Vyškovská hvězdárna bude hlídat meteory

Vyškov – Nový systém pro sledování meteorů, se kterým se zapojí do celosvětové sítě Radio Meteor Observatory, má nachystaný vyškovská hvězdárna. „Ročně na povrch Země dopadne asi pět až sedmnáct tisíc tun kosmického prachu a meteoritů, z nich se ale najde jen malý zlomek. K větší úspěšnosti přispívá nepřetržité sledování oblohy," řekla vedoucí hvězdárny Dobromila Patáková.

Z Floridy se vydal do kosmu komunikační satelit nové generace

Mys Canaveral - Z floridského Mysu Canaveral ve středu večer místního času úspěšně odstartovala nosná raketa Atlas 5, která má vynést na oběžnou dráhu komunikační satelit nové generace. Družice označená zkratkou TDRS (Tracking and Data Relay Satellite) má zajišťovat dokonalejší komunikaci s Mezinárodní vesmírnou stanicí (ISS), Hubbleovým teleskopem a dalšími kosmickými aparáty.

Superrychlý nadzvukový stroj má s pasažéry létat do roku 2050

Washington – Nadzvukové dopravní letadlo, které by bylo schopné za 90 minut přepravit 50 cestujících z Evropy do Austrálie, by mohlo být v plném provozu do roku 2050. Informoval o tom portál Space.com. Stroj vynese do horních vrstev atmosféry raketa a před sestupem dosáhne 24násobné rychlosti zvuku.

Kosmické smetí bude stále víc ohrožovat ISS, varuje NASA

Washington /ANIMACE/ - Hrozba srážky Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) s úlomky havarovaných či vysloužilých kosmických aparátů se v příštích letech zvýší. Varování amerických vědců na svých webových stránkách zveřejnil americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Za hlavní zdroj obav NASA označuje trosky družic Feng-jün, Iridium 33 a Kosmos 2251.

Laserový paprsek přenesl da Vinciho Monu Lisu na Měsíc

Washington /VIDEO/ – Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uskutečnil unikátní laserový přenos dat ze Země na lunární družici Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO). Signál, který přenesl slavnou Monu Lisu od Leonarda da Vinciho, putoval k satelitu 384.400 kilometrů, napsal portál Space.com. Laserová komunikace má prozatím sloužit jako záloha radiovému spojení, v budoucnu ale podle vědců nabídne vyšší datový přenos, než jaké jsou současné radiové linky schopny nabídnout.

Země si může oddechnout, srážka s Apophisem podle NASA nehrozí

Washington - Planetka Apophis, která je klasifikována jako potenciálně nebezpečná, se se Zemí v roce 2029 a také při opakovaném průletu v roce 2036 nesrazí. Lidstvo si tak podle portálu Space.com může oddechnout, protože podle amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) hrozí kolize v roce 2036 jen s pravděpodobností jedné ku milionu.

Teleskop Kepler našel 461 potenciálních nových planet

Mys Canaveral – Vesmírný teleskop Kepler, který ve službách amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) pátrá po obyvatelných planetách mimo Sluneční soustavu, objevil dalších 461 potenciálních nových planet. Většina z nich je zhruba stejně velká jako Země nebo i několikanásobně větší, oznámili v pondělí vědci, které citovala agentura Reuters.

Odpad po astronautech by NASA chtěla využít jako radiační štít

Washington - Problém s odpadky by v kosmu mohla vyřešit jejich přeměna v radiační štít. Vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) nyní podle portálu Space.com zkoumají, zda by palubní lis mohl vdechnout nový život odpadkům po astronautech.

Kim Čong-un v novoročním projevu volal po zlepšení ekonomiky

Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-un dnes ve svém prvním novoročním projevu vyzval ke zlepšení ekonomiky a životních podmínek obyvatel. Neopomněl také připomenout úspěch vědců, jimž se podařilo odpálit raketu, která vynesla na oběžnou dráhu kolem Země družici. Šlo o první novoroční projev vůdce KLDR po 19 letech, který si Severokorejci mohli poslechnout; zatímco zakladatel KLDR Kim Ir-sen novoroční projevy pronášel, jeho syn Kim Čong-il je zveřejňoval jen v písemné podobě.

Dárky a jídlo Vánoce nedělají, slyšeli Ústečané na půlnoční

Ústí n. L. – Motajícího se mladíka s pivem v každé ruce pečlivě sleduje skupinka čtyř policistů. Vypadá, že se sotva drží na nohou, ale když mě žádá o cigaretu a stěžuje si na "azylák", jazyk se mu ani moc nemotá. Z kostela Nanebevzetí Panny Marie se zatím trousí odhadem pět stovek návštěvníků půlnoční mše. Je asi deset minut po půlnoci, končí Štědrý den.