Tři ženy, tři různé generace. Navzájem se neznají, přesto mají mnohé společné, byť příběh každé z nich je originál. Všechny tyto ženy už od dětství trápí různé typy alergií, tedy nepřiměřené reakce imunitního systému na pestrou škálu alergenů. Ať již pyly, plísně, zvířecí srst, nebo třeba potraviny. Neberou to na lehkou váhu a poctivě docházejí do ordinací alergologů a klinických imunologů. Svou situaci léta řeší, aby alergie držely na uzdě a zasahovaly jim do života jen tak, jak je nezbytně nutné. Příběhy přináší další díl projektu Vizita Deník.cz.
Lidé si občas spletou, na co jsou alergičtí. Podle alergoložky a klinické imunoložky Kateřiny Absolonové jim vadí to, co vidí, ale „neviditelný nepřítel“ je moc netrápí. „Více jim vadí například kvetoucí a vonící lípa, která se vyšetřením nepotvrdí, než pyl trav, který se potvrdí – lípa totiž obvykle kvete ve stejné době jako travní porosty, ale kvetoucích trav si všimne málokdo,“ říká mimo jiné v rozhovoru pro Deník.cz, kde hovoří i o dlouhých čekacích lhůtách či léčbě závažnějších typů alergie.
Dveře ordinací alergologů se v aktuální hlavní pylové sezóně takřka netrhnou. S alergickou rýmou se totiž potýká asi dva a půl milionu Čechů. V tuzemsku působí přibližně 450 alergologů a klinických imunologů. Část z nich je ale v předdůchodovém věku, ve dvou krajích už to začíná být vážný problém. Tématu se věnuje další díl projektu Vizita Deník.cz.
Český hydrometeorologický ústav hlásí mimořádnou zátěž pyly pro celý Ústecký kraj včetně Mostecka. A ani ve čtvrtek to podle jejich varování nebude o moc lepší. Alergici by měli omezit pobyt venku. Zlepšení se čeká koncem týdne.
I když v květnu o sobě dávají znát hlavně alergie na pyly, lidi celoročně trápí různé typy těchto nepřiměřených reakcí imunitního systému. Člověka totiž může dráždit nejen tráva či květy stromů, ale kupříkladu i určitý druh jídla, prach, roztoče, léky, plísně či vosí nebo včelí bodnutí. Podle odborníků nějaký typ alergie v Česku sužuje asi dva a půl milionu lidí. V rámci dalšího dílu projektu Vizita Deník.cz přinášíme informace o různých alergiích.
Podle odborných odhadů trpí alergiemi okolo dva a půl milionu Čechů, včetně dětí. V květnu, kdy je jaro v plném rozpuku, si užívají své. Po bříze, jejíž intenzita vyvrcholila koncem dubna, se alergici potýkají s pyly dubu, buku či habru. Do toho se přidávají i trávy a bylinky. Podle odborníků je proto třeba situaci nepodceňovat a včas si – po poradě s lékařem či lékárníkem – pořídit léky nebo spreje. Tématu se věnuje další díl projektu Vizita Deník.cz.
Alergie dnes trápí miliony lidí a jejich výskyt stále roste vlivem životního prostředí, životního stylu a genetických predispozic. Moderní medicína však přináší zásadní pokroky, které umožňují rychlou a přesnou diagnostiku. Například laboratoře sítě AGELLAB nabízejí jedinečné vyšetření, během kterého lze na jediném biočipu otestovat více než 290 alergenů ze 160 zdrojů.
Aby někdo mohl začít včelařit, většinou si musí připravit na nákup včelstva a úlu několik tisíc korun. Ideální je včelstva zdědit po končícím chovateli, který navíc přidá potřebné rady a informace.
Když člověk neví, zda ho trápí alergie, nebo běžné nachlazení, je dobré, aby v lékárně důkladně popsal příznaky, které pociťuje. Lékárník to v takovém případě dokáže rozlišit i poradit, zda pro úlevu stačí sprej, nebo jsou vhodné léky, případně kombinace obojího. A také poradí, zda je třeba zajít k lékaři. „Když nám pacient vše poví, můžeme mu dobře pomoci,“ říká v rozhovoru pro Deník lékárník sítě Dr. Max Ondřej Celta z Klatov.
Alergici vědí o předjaří své. Slzí jim oči, mají ucpaný nos, posmrkávají i kýchají. Vzduchem totiž létají pyly, kterých si zdravý člověk nevšimne, ale alergika umějí notně potrápit. Někteří už vědí, jak na to, mají osvědčené léky, jiní potřebují navštívit svého alergologa nebo se poradit s lékárníkem.
Jaro s sebou kromě radosti z probouzející se přírody a teplého počasí přináší i plno nástrah. Týkají se alergií na pyly, klíšťat nebo proměnlivého počasí. Deník shrnuje, na co si dávat pozor, čemu lze předejít a co je dobré příliš neprovokovat.
Člověk, který si na dovolené u moře pořádně lokne slané mořské vody, to zřejmě nebude považovat za nějaký obzvláště příjemný zážitek. Slaná voda rozhodně není chutná, přesto ji někteří odborníci doporučují na podporu imunity, dobrého trávení, detoxikace, zdravé pokožky i rovnováhy elektrolytů v těle. Samozřejmě není nutné vrhat se kvůli tomu do moře. Postačí sklenka teplé slané vody vypitá nalačno po ránu.
Myslíte si, že zamoření šváby se vaší domácnosti netýká? To je bohužel omyl. Tito mimořádně odolní škůdci se objevují i v těch nejčistějších domácnostech. Švábi k vám totiž mohou přicestovat i od sousedů. Nejrozšířenějším druhem u nás je rus domácí. Jeho výskyt může být příčinou alergií a ekzémů. Přenášet ale může i závažná bakteriální či virová onemocnění. Všechny druhy z řádu švábovitých se navíc velmi rychle množí a těžko se jich zbavuje.
Pylová sezona roku 2025 začala. Oznámili to pracovníci Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem. A odhalili i to, kdo za možné počínající potíže alergiků může.
Nikdo nepochybuje o prospěšnosti medu, propolisu nebo mateří kašičky. Včelí produkty jsou velmi oblíbené, protože lidskému zdraví svědčí. Tak trochu neznámou mezi nimi zůstává včelí pyl. Pradávní léčitelé a bylinkáři o jeho léčivých kvalitách nikdy nepochybovali, ale současná věda se na včelí pyl dívá poněkud rezervovaně. Zatím totiž chybí dostatečné množství průzkumů. Dosavadní studie však naznačují, že včelí pyl urychluje rekonvalescenci, chrání srdce, kosti i psychiku. Bojuje také s poruchami jater, pomáhá rozmnožovacím orgánům a může mít dokonce protirakovinné účinky.
Patříte k lidem, kteří se nemohou napít alkoholu bez toho, aniž by po prvním loku ucítili příznaky v podobě zrůžovění či přímo zčervenání tváře a krku, ze kterých sálá nepříjemné teplo? Pak pravděpodobně trpíte alkoholovou intolerancí, což není radno ignorovat. Lidem, kteří i přes intoleranci na alkohol v jeho pití pokračují, hrozí vážné zdravotní problémy.
Oblaka pylu, která se vznášela nad stepmi na konci poslední doby ledové, mohla přispět k vyhynutí mamutů srstnatých. Tvrdí to alespoň autoři nové studie, podle nichž se v důsledku globálního oteplování mohlo uvolnit tolik pylu, že to u zvířat vyvolalo alergické reakce, napsal server Live Science.
V pelhřimovské nemocnici otevřou prvního září novou ambulanci alergologie a klinické imunologie. Posílí tím péči na Pelhřimovsku i celé Vysočině pro pacienty trpícími alergickými obtížemi a poruchami imunitního systému. Ambulance je součástí dětského oddělení.
U lidí je to jednoduché. Začne nám kapat z nosu, oči otékají a v krku škrábe. Alergie ale nejsou jen doménou lidí, ale také zvířat. Včetně našich nejbližších domácích mazlíčků, psů a koček. Na dotazy čtenářů Deníku jak alergie poznat, kterých projevů si všímat a čeho se vyvarovat, odpovídala veterinární lékařka ze Super zoo veterina Dagmar Zähringer,
V průběhu posledních týdnů jsme zaznamenali výrazný nárůst alergických reakcí v důsledku bodnutí vosou, včelou, anebo jiným bodavým hmyzem. Tato nepříjemná situace, která může u člověka s alergií vést až k život ohrožujícímu stavu je téměř na denním pořádku snad ve všech oblastech, kde Horská služba zasahuje. Příkladem jsou dva zásahy v Krkonoších a další v Beskydech za posledních 24 hodin.
Potravinové alergie se u kojence mohou projevit dlouho před tím, než ochutná první jídlo. Alergeny se k nim totiž dostanou přes mateřské mléko. Projevy nejčastěji zahrnují problémy se stolicí, vyrážky, ekzém, střevní potíže nebo zahlenění. Nejinak tomu bylo u malého Vítka, u kterého se alergie projevily hned po narození.
Klimatické změny, kdy je i v zimě teplo a počasí jak na houpačce, se projevují také u alergií. Letos pylová sezóna začala už koncem ledna. Podle alergoložky a imunoložky Radky Šedivé z ambulance Synlab se dá v souvislosti s oteplováním a rozšiřováním vegetačního období rostlin předpokládat dřívější nástup pylové sezony, stejně tak i její prodloužení. „S tím souvisí i změna vegetace. Ve větší míře se tu projevuje například alergie na pyl ambrozie,“ říká Šedivá v rozhovoru pro Deník.
Alergiky trápí v pylové sezoně především problémy s očima a dýcháním. Oči jim otékají, slzí, rudnou nebo je pálí. Mají ucpaný nos, kýchají a špatně se jim dýchá. Notně jim to znepříjemňuje voňavé a kvetoucí jarní dny. Je proto dobré nic nezanedbat. Deník přináší rady, jak předejít závažným komplikacím.
Probouzející se příroda přináší trpké chvíle alergikům. Trápí je květy břízy, k nimž se přidává i pyl dubu nebo trávy. Alergie se také mohou křížit. Do toho řádí virózy, s nimiž si lze alergie splést. Deník přináší odpovědi na základní otázky i přehled dominujících pylů v toto roční období.
S postupně probouzejícím se jarem přicházejí i jarní alergie, které jsou velmi silné i u dětí. Má vaše dítě rýmu, kýchá a štípou ho oči? Možná se jedná o sezónní alergii, která je známá také jako alergická rýma nebo senná rýma. Ve všech případech však nemusíte vždy užívat přímo léky od alergologa. Vyvarovat se příznakům jarní alergie můžete i díky domácím trikům a prostředkům.
Rýma je jedním z nejčastějších příznaků, které provázejí řadu nemocí dětí i dospělých. Většinou jsou to infekce, které způsobují ucpaný nos. K léčbě akutní rýmy pak stačí oněch známých sedm dní samoléčby. Ale co s rýmou chronickou? Co všechno ji může způsobovat a jak málo známé příčiny rýmy léčit? Zeptali jsme se praktické lékařky Ludmily Bezdíčkové.
Leden ještě nevyšel ze dveří a už začala pylová sezona roku 2024. Oznámili to pracovníci Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem. A odhalili i to, kdo za možné počínající potíže alergiků může.
/VIDEO/ Hostem Deníku za rubriku Miminek na For Kids, největším veletrhu hraček, her a potřeb pro děti, byla terapeutka klinické nutriční medicíny Monika Novotná. V dnešní době, kdy se společnost hojně zaměřuje na stravu bez mléka, bez lepků, bez alergenů, první rozhovor na téma Strava v případě alergií, přinesl mnoho užitečných rad. Pojďte si je poslechnout i vy.
Patříte k lidem, kteří si každé ráno pečlivě ustelou postel, a to nejlépe hned, jakmile z ní vstanou? Nebo to považujete za zbytečné? Podle psychologů jsou „ustýlači“ cílevědomější, výkonnější a méně stresovaní, zatímco ti druzí jsou línější a nespokojenější. Někteří vědci však ustýlání hned po probuzení považují za škodlivé, protože se tak prý v posteli vytváří ideální prostředí pro roztoče. Takže: ustýlat, nebo neustýlat postel?
Do útulku v Lanškrouně se dostal pes Keksík, který má silnou alergii a potřebuje drahé léky. "Každý dar tedy hodně pomůže," řekla Martina Milarová z lanškrounského Pet Heroes.
Badatelé varují před novým syndromem způsobeným kousnutím amerických klíšťat. Tito roztoči mohou u lidí vyvolat alergii na červené maso i některé léky. Pacienti mohou být i v ohrožení života, k nápravě stačí úprava životosprávy.
Je jaro, všechno kvete, vzduchem létají částečky pylu. Vy kýcháte jako diví. Napadlo vás ale, že vůbec nemusí jít o jarní alergii či sennou rýmu? Neustálé kýchání totiž může být i reakcí na kolonie roztočů žijící ve vaší domácnosti. A přímou cestou, jak jich v peřinách i matracích udržovat co nejvíce, je stlát postel každé ráno. Jak poznat, že roztoči žijí právě ve vaší posteli a jak se jich zbavit?
Udělejte radost vaší pleti, aniž byste utratili spoustu peněz. Zlepšit její zdraví a vzhled můžete levnými a snadno dostupnými domácími recepty. Třeba plátky okurky položené na unavené oči i na celý obličej náleží k osvědčeným babským receptům. Jde jen o chladivé osvěžení, nebo okurkové a jiné domácí masky působí opravdu jako přírodní kosmetický zázrak?
Teploty šplhají vzhůru, ale s teplým počasím přichází i pylová sezona, období nepříjemné zvláště pro alergiky, kterým nyní hrozí neustálé kýchání, svědění v nose, vodnatá senná rýma, pálení očí a další příznaky, jimiž tělo reaguje na četné alergeny. Typických příznaků pylové alergie se však můžete zkusit zbavit i pomocí domácích postupů.
Umělé nehty mohou stát za velkými zdravotními komplikacemi. Živoucím důkazem toho je šestatřicetiletá Lisa Deweyová, která kvůli nim téměř nemohla používat ruce. Z jejího příběhu je nyní pozdvižení zejména ve Velké Británii, kde o něm v posledních dnech informovala většina tamních velkých lifestylových webů.
To, že jste stále vyčerpaní a nervózní, dáváte za vinu asi namáhavé práci či špatnému životnímu stylu. Za to, že nemůžete popadnout dech a pořád kašlete, přeci mohou prodělané nemoci, nejspíš covid, nebo prostě vaše letitá alergie. To je možné, ale co když je to jinak? Co když se na vašem zdraví podepisuje místo, v němž bydlíte?
O květnu se tradičně říká, že je to lásky čas. Pro zhruba dva miliony Čechů je to ale také měsíc kýchání a smrkání. Z alergií jsou nejrozšířenější ty na pyl rostlin – trav, stromů a bylin. A jejich hlavní sezóna právě začíná.
I když se teplejší dny stále střídají s chladnějšími, příroda bují. Jarní probouzení přináší mnoho radosti, alergici se ale mají na pozoru. A není jich zrovna málo, nějakým typem alergie podle odhadů odborníků trpí asi třetina světové populace. Deník přináší rady, jak alergii poznat a nezanedbat.
Úřadující národní šampion Ondřej Cink se chce vrátit do špičky ve Světovém poháru. „Chtěl bych jezdit v top 10 a třeba nakouknout i na pódium,“ prohlásil český biker před startem nové sezony.
S příchodem jara začíná utrpení pro mnoho alergiků. Jak je to zatím letos, Deník zjišťoval v ordinaci lékařky Jitky Polákové v Plané, kde se věnují pacientům od tří let až po stáří. V době telefonátu zde ordinovala zastupující lékařka s téměř padesátiletou praxí Jana Latová, která na otázky reportérky odpověděla.
Teploty se pohybují pod průměrem a meteorologové varují před nočními mrazy. Přesto řada stromů již stihla vykvést a způsobuje problémy alergikům. Trpí rýmou, kašlem či kýcháním.
Teploty se pohybují pod průměrem a meteorologové varují před nočními mrazy. Přesto řada stromů již stihla vykvést a způsobuje problémy alergikům. Trpí rýmou, kašlem či kýcháním.
Kýcháte? Máte stále ucpaný nos? Svědí vás oči? Symptomy nachlazení nebo alergie. Díky teplé zimě se s aktivními alergeny keře lísky nebo břízy setkáváme už nyní. Jak tedy rozpoznat, jestli jde jen o nachlazení nebo alergii?
Kosmetické dárky tvořily jako každý rok velkou část balíčků pod vánočním stromkem. Problém ale je, že ne každý snese jakoukoliv dekorativní či pleťovou kosmetiku. A úplně nejhůř na tom při experimentech s novinkami bývají oči, upozorňují oční lékaři.
Poslední dobou nás vědci zavalují nejrůznějšími studiemi a nutno říci, že některé jsou opravdu schopné vyvolat záchvaty smíchu, jiné údiv a občas si říkáme, proč to či ono vědci vůbec zkoumají a co tím chtějí dokázat. Pojďme se podívat na výběr těch nejbizarnějších studií a průzkumů, které vědci v roce 2022 provedli. Nad výsledky někdy zůstává rozum stát.
Hodí se jen tak ke kávě nebo k čaji, k posezení s přáteli i na vánoční stůl. Linecké koláčky v upravené verzi ocení především ti, kteří se vyhýbají lepku. Chutnat ale budou všem, kteří si oblíbili cukroví s džemem.
Spát, nebo nespat se psem v posteli? A co v případě, že by zvíře spalo s dětmi? Někteří majitelé psa v žádném případě do postele nepustí, protože se jim to zdá nehygienické, jiní si však nepřítomnost svého mazlíčka v posteli neumí představit. Jak se na to dívá veterinářka společnosti PetCenter Pavlína Frajerová?
/FOTO/ Spásou se pro dvanáctiletého Vojtu stala léčba v jeskyni, takzvaná speleoterapie. Chlapec pocházející z Prahy našel pomoc na své zdravotní problémy v té jediné, která se pro léčebné účely v Česku používá. Je v Moravském krasu na Blanensku. V Ostrově u Macochy nyní vzniká nová ozdravovna, která poslouží až třikrát více dětem, než ta stávající.