Kreativ

ŠTÍTEK: alergie

Klimatické změny alergikům nepřejí.

Alergici mají kruté období. Kvůli možným komplikacím musí dávat pozor i na covid

Procházet se v rozkvetlých hájích a po vonících loukách, skotačit s dětmi i s domácími mazlíčky a užívat si jarní vlídnosti přírody. To je sen mnoha alergiků. S pyly i jinými cizími látkami si naše tělo obvykle hravě poradí, přesto někteří Češi vyhlížejí jarní měsíce s obavami. Víte ale, že řada alergií se dnes dá úspěšně léčit? 

Časté drbání může u psa znamenat alergii.

Svědí to. Alergie na pyl může potrápit i psy, napoví časté drbání

Alergie jsou hojně rozšířeny nejen mezi lidmi, ale i psy. Nejčastěji je trápí ty potravinové, kdy jsou alergičtí na některou ze složek krmiva, potrápit je může i bleší kousnutí. Výjimkou nejsou ani alergie na prach, některé materiály, čisticí prostředky nebo pyly. Jak alergickou reakci na pyl rozpoznat a jak zvířeti ulevit?

Alergie je do značné míry dědičně podmíněná, ale významnou roli nepochybně hrají i vlivy prostředí, a může se projevovat velmi různou intenzitou a rychlostí rozvoje akutních potíží

Začala pylová sezona. Alergikům pomohou prášky i mobilní aplikace

Přestože to za okny tak úplně nevypadá, probouzí se jaro. Pro většinu lidí je to návrat života ze zimního spánku, alergici a astmatici však vnímají nejen vůni, ale i protivnou pylovou sezónu. Zarudlé oči, senné rýmy a kýchání jsou tady a v ordinacích alergologů se netrhnou dveře. Mnozí lékaři jsou zavaleni objednávkami na týdny dopředu. Roztoče z prachu, který v zimě sídlí hlavně doma, totiž střídají pyly z jarních stromů.

Rýma. Ilustrační foto

Chronická rýma netrápí jen alergiky. Podrážděnou sliznici mohou zklidnit byliny

Stává se vám, že chytíte rýmu a poté se jí nemůžete zbavit? Nejde o nic neobvyklého, někdy se lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů. Znají to také alergici na pyl, kterým teče z nosu téměř nepřetržitě, když kvetou lípy nebo řepka. Pokud vás však ucpaný nos trápí déle než deset týdnů, nejspíš se už jedná o rýmu chronickou a s obyčejnými kapkami do nosu si nevystačíte.

Starostka Jeseníku Zdeňka Blišťanová se loučí s dlouholetou jesenickou alergoložkou Zuzanou Smrčkovou.

Jesenicko přijde o jediného alergologa

Okres Jeseník přijde o jediného alergologa. Dlouholetá alergoložka a dětská lékařka Zuzana Smrčková končí se svou praxí. V závěru února odchází po 39 letech do důchodu. Náhradu za ni se zatím najít nepodařilo.

Pokud člověk ví, že ho trápí alergie, také ví, že by se měl kontaktu s určitými zvířaty vyhnout

Alergie na milované mazlíčky. Co s tím?

Určitě jste to již slyšeli: „Doma nemůžeme mít pejska ani kočku, protože Nelinka je alergická.“ V takovýchto případech je pak opravdu lepší se domácím mazlíčkům vyhnout. Nebo pořídit ty, které alergie nevyvolávají.

Kosmetika

Netrapte se neznámým složením. Kosmetiku si můžete vyrobit sami

O tom, že domácí jídlo je nejlepší, nikdo nepochybujeme. Proto nelitujeme času třeba na zadělávání těsta a pečení chleba nebo buchet. Víme, že chutnají úplně jinak než ty ze supermarketu a že je naše zažívání více ocení. Ze stejných důvodů můžeme zkusit „uklohnit“ také něco pro svoji pleť či vlasy. Text přinesl časopis Květy.

Antialergická dieta

Jídlem proti alergii

Někdo svou alergii téměř nepociťuje a snadno s ní může žít, jinému však dokáže život pěkně zkomplikovat. Alergie jsou v dnešním světě rozšířeným a obtížně zvládnutelným onemocněním. Vsadit můžete na bylinnou terapii a změnu jídelníčku.

Občas vznikne alergie i kvůli dosud neznámým změnám v našem genetickém vybavení.

Alergii si neseme v genech. Příznaky lze do jisté míry oddálit či oslabit

Dispozice stát se alergikem je vrozená. Rizikové jsou alergie u rodičů, přičemž významnějším přenašečem dědičné dispozice ke vzniku alergie je matka. „Sklon k atopii neboli alergickému naladění organismu se dědí. Do jisté míry lze příznaky alergie oddálit či oslabit. Úplnou prevenci ale neznáme,“ říká alergoložka Kateřina Kopecká.

Alergie dokáže potrápit

Alergii si neseme v genech. Je jen otázkou času, kdy časovaná bomba exploduje

Přirozeným způsobem života, včetně způsobu stravování, skladby a množství jídla, žily naše prababičky. Dnes rostou průmyslově vyráběné potraviny na polích, která jsou kvůli výnosům masivně ošetřována herbicidy, pesticidy či insekticidy. Mění se nejen náš svět okolo nás, ale také pestrost organismů v našich střevech. To vše se spolupodílí na vzniku dříve nevídaných a nepatřičných reakcí lidského organismu, kterým od počátku 20. století říkáme alergie.

Otoky těla jsou mnohdy extrémně vysilující.

Hereditární angioedém: to jsou bolestivé otoky a nekonečné čekání na diagnózu

V průměru i třináct let mohou na diagnózu a léčbu čekat lidé, kteří trpí hereditárním angioedém. Tato genetická porucha imunitního systému se projevuje bolestivými, nesvědivými a opakujícími se otoky. Ty jsou někdy kvůli vzácnosti nemoci a nízké informovanosti mylně zaměňovány za alergii, což může pacienty ohrozit i na životě. Pacienti s touto diagnózou jsou oslabeni jak fyzicky, tak i psychicky. Výjimkou nejsou ani deprese.

Ženy s rouškami a respirátory, iustrační foto

Maskné. Ženám se pod respirátory dělá vyrážka, připadají si jako v pubertě

Připadám si, jako kdybych byla znovu v pubertě. Obličej mám kolem pusy jeden pupenec, postěžovala si Marie Křesťanová z Havlíčkova Brodu. Kožní lékaři se stále častěji setkávají s případy, kdy si pacientky stěžují, že se jim pod douškou nebo respirátorem dělá v obličeji vyrážka. Kožaři už pro ni mají zvláštní název – maskné.

Jak na alergii? Ideální návod neexistuje. Začínají kvést trávy

Alergologické ordinace se plní pacienty s reakcemi na pyl. Jejich situaci nyní zhoršují i kvetoucí smrky. „Tyto jehličnany kvetou za normálních podmínek jednou za čtyři až pět let, ale nebývá to pravidelné. Někdy je kvetení smrků vyprovokováno i suchem, to pak mohou kvést třeba i každé dva roky,“ poznamenal Miloš Kučera, lesní správce ze Sněžného.  

Remdesivir zkracuje léčbu koronaviru. Účinnější je u pacientů bez ventilátorů

Lék remdesivir podávaný deset dní intravenózně uspíšil vyléčení pacientů hospitalizovaných s nemocí covid-19 o čtyři dny. Pacienti, kteří ho dostávali, se vyléčili za 11 dní, zatímco ti, kterým bylo podáváno placebo, tedy neúčinná látka, za 15. dní. Vyplývá to ze studie, která potvrzuje předchozí výroky ředitele amerického Národního ústavu pro alergii a infekční nemoci (NIAID) Anthonyho Fauciho.  

Alergici se bojí koronaviru. Rizikové je sahání na obličej

Každoroční martyrium je tady: smrkám, kýchám a děsně mě bolí hlava, stěžuje si na příznaky alergie Marcela Churá. Zlobí ji prý hlavně pylová zrna z břízy, kvůli nimž nemůže pořádně dýchat. „Letos je ale situace o to horší, že řádí koronavirus. Mám proto celkem obavy, že pokud ho chytnu, problémy s dýcháním budou neúnosné a skončím někde na dýchacím přístroji,“ svěřuje se žena. 

Potravinové alergie trápí stále více lidí

V dnešní době se stále častěji setkáváme s lidmi, kteří nejedí lepek, vynechávají ze stravy sacharidy, anebo mají alergii na laktózu. Někteří mají diagnostikovánu intoleranci těchto potravin, jiní to dělají z důvodu módních trendů či diety.

Potravinové alergie trápí stále více lidí

V dnešní době se stále častěji setkáváme s lidmi, kteří nejedí lepek, vynechávají ze stravy sacharidy, anebo mají alergii na laktózu. Někteří mají diagnostikovánu intoleranci těchto potravin, jiní to dělají z důvodu módních trendů či diety.

Potravinové alergie trápí stále více lidí

V dnešní době se stále častěji setkáváme s lidmi, kteří nejedí lepek, vynechávají ze stravy sacharidy, anebo mají alergii na laktózu. Někteří mají diagnostikovánu intoleranci těchto potravin, jiní to dělají z důvodu módních trendů či diety.

S alergií bez oběda? Školní jídelny dnes uvaří dětem bez mouky i vajec

Brno - Dcera Jany Lhotské dlouho neměla žádné výraznější potíže. „Nemoc se odhalila až v akutním stádiu v pěti letech. Ukázalo se, že její tělo má problém s trávením lepku a má alergii na mléko. Bylo potřeba mléko a mouku zcela vynechat v jídle,“ popsala Jana Lhotská. Dítě nemůže jíst běžně připravovaný oběd ve školní jídelně. „Mateřská škola nám velmi vyšla vstříc. Paní kuchařka chystala dceři jídlo zvlášť, což nám velmi ulehčilo situaci,“ dodala maminka.  

Velkou osmičku alergenů rozšíří nováček. I sezam může vážně ohrozit život

Až dosud se potravinám vyvolávajícím nejčastější alergie přezdívalo ve Spojených státech "velká osmička": šlo o mléko, vejce, arašídy, ořechy, ryby, korýše, pšenici a sóju. Teď je s největší pravděpodobností doplní devátý produkt - sezamová semínka. Alergie na sezam jsou totiž rozšířenější, než se předpokládalo.

Rozloučení s autorem Zdivočelé země: Tvoje alergie na komunisty je dědičná

V pondělí rodina, blízcí přátelé, sokolové, skauti i široká veřejnost dali v Praze poslední sbohem spisovateli a odpůrci totality Jiřímu Stránskému. Muž, který byl za své politické postoje několikrát vězněn a mučen komunistickými orgány, zemřel 29. května ve věku 87 let. Mši v Týnském chrámu sloužil kardinál Dominik Duka. Odpoledne se konal pohřeb ve strašnickém krematoriu.

Alergikům pomohlo počasí

Karlovarský kraj - Pálení očí, svědění nosu, kýchání a pokašlávání. To jsou hlavní příznaky alergie na pyl, kterého je nyní opět ve vzduchu nejvíce z celého roku.

Alergikům pomohlo počasí

Karlovarský kraj - Pálení očí, svědění nosu, kýchání a pokašlávání. To jsou hlavní příznaky alergie na pyl, kterého je nyní opět ve vzduchu nejvíce z celého roku.

Týdeník Chebsko chystá

Karlovy Vary - Jaro je tu a s sebou přináší kromě probouzení přírody mnohým lidem také zákeřné alergie. 

Českobudějovický týden chystá

Jaro je tu, a s sebou přináší kromě probouzení přírody mnohým lidem také zákeřné alergie. Podle odborníků jimi u nás trpí každý čtvrtý člověk a právě na jaře jsou každoročně nejčastější. Podívejte se, co všechno o nich možná ještě nevíte a připomeňte si i několik opravdu neobvyklých alergií. Více čtěte už v příštím vydání Českobudějovického týdne 24. dubna!

Českokrumlovský týden chystá

Jaro je tu, a s sebou přináší kromě probouzení přírody mnohým lidem také zákeřné alergie. Podle odborníků jimi u nás trpí každý čtvrtý člověk a právě na jaře jsou každoročně nejčastější. Podívejte se, co všechno o nich možná ještě nevíte a připomeňte si i několik opravdu neobvyklých alergií. Více čtěte už v příštím vydání Českokrumlovského týdne 24. dubna!

Jindřichohradecký týden chystá

Jaro je tu, a s sebou přináší kromě probouzení přírody mnohým lidem také zákeřné alergie. Podle odborníků jimi u nás trpí každý čtvrtý člověk a právě na jaře jsou každoročně nejčastější. Podívejte se, co všechno o nich možná ještě nevíte a připomeňte si i několik opravdu neobvyklých alergií. Více čtěte už v příštím vydání Českobudějovického týdne 24. dubna!

Písecký týden chystá

Jaro je tu, a s sebou přináší kromě probouzení přírody mnohým lidem také zákeřné alergie. Podle odborníků jimi u nás trpí každý čtvrtý člověk a právě na jaře jsou každoročně nejčastější. Podívejte se, co všechno o nich možná ještě nevíte a připomeňte si i několik opravdu neobvyklých alergií. Více čtěte už v příštím vydání Českobudějovického týdne 24. dubna!

Prachatický týden chystá

Jaro je tu, a s sebou přináší kromě probouzení přírody mnohým lidem také zákeřné alergie. Podle odborníků jimi u nás trpí každý čtvrtý člověk a právě na jaře jsou každoročně nejčastější. Podívejte se, co všechno o nich možná ještě nevíte a připomeňte si i několik opravdu neobvyklých alergií. Více čtěte už v příštím vydání Českobudějovického týdne 24. dubna!

Strakonický týden chystá

Jaro je tu, a s sebou přináší kromě probouzení přírody mnohým lidem také zákeřné alergie. Podle odborníků jimi u nás trpí každý čtvrtý člověk a právě na jaře jsou každoročně nejčastější. Podívejte se, co všechno o nich možná ještě nevíte a připomeňte si i několik opravdu neobvyklých alergií. Více čtěte už v příštím vydání Českobudějovického týdne 24. dubna!

Táborský týden chystá

Jaro je tu, a s sebou přináší kromě probouzení přírody mnohým lidem také zákeřné alergie. Podle odborníků jimi u nás trpí každý čtvrtý člověk a právě na jaře jsou každoročně nejčastější. Podívejte se, co všechno o nich možná ještě nevíte a připomeňte si i několik opravdu neobvyklých alergií. Více čtěte už v příštím vydání Českobudějovického týdne 24. dubna!