Praha - Začaly státní maturity, od 08:00 píšou studenti test z matematiky. Dnes odpoledne je pak na řadě písemná zkouška z angličtiny, další testy a písemky čekají 87.500 žáků až do 13. května. Letošní čtvrtý ročník jednotných zkoušek je oproti loňsku bez větších změn. Ubylo administrativy, i tak ale zkoušky vyjdou na 154 milionů korun.
Střední a východní Morava/Uherské Hradiště – Deset let po vstupu České republiky do EU žije v naší zemi spousta občanů ze zemí EU, kteří se na delší či kratší dobu u nás usadili. Jedním z nich je také 52letý Andrew Alan Napthine, učitel anglického jazyka v Evropském polytechnickém institutu (EPI) v Kunovicích.
Prostějov – Evropský program pro vzdělávání Comenius, dotovaný z Evropských fondů, nabízí studium v zahraničí nejen žákům od mateřských škol po střední školu, studentům pedagogických vysokých škol, ale také učitelům. Příležitosti vyjet do zahraničí využila druhý dubnový týden i kantorka prostějovské Střední zdravotnické školy Monika Vacová.
Sedlčany /ROZHOVOR/ – Rodinné centrum Petrklíč v Sedlčanech prošlo od doby svého založení v roce 2000 výraznými změnami. Program, který byl v počátcích určen především maminkám na mateřské (rodičovské) dovolené, se otevírá víc veřejnosti. A pod Petrklíčem navíc funguje také Hnízdo, které od letošního roku překvapilo nabídkou různých aktivit. Vysvětlila to v rozhovoru i předsedkyně Petrklíče Lída Hegerová.
Prostějov – Svěřenci z prostějovské Taneční školy Hubený ukázali, že ani přes zimní měsíce neztratili formu. Potvrdili to na březnových a dubnových soutěžích, kde si ze tří klání odvezli čtyři zlaté medaile.
Hradec Králové – Základní škola a Mateřská škola Josefa Gočára Hradec Králové vyslala svoji historicky první výpravu žáků prvního stupně za poznáním a praktickým užitím angličtiny do britského městečka Cromer.
Slovácko /REPORTÁŽ/ – Ani aprílové rozmary počasí letos neodradily desítky cyklistů doslova z celého světa, aby nevyrazili na tradiční putování vinohrady Uherskohradišťska. Naštěstí.
Pelhřimovsko – Může se zdát, že firmy na Pelhřimovsku se soustřeďují především na strojírenskou výrobu a vytvářejí pozice pouze pro studenty středních průmyslových škol nebo odborných učilišť. Uplatnění tam ale naleznou i vysokoškoláci.
České Budějovice – Gastronomie, tradice, památky, kultura, pivo nebo sport. To jsou některá z témat, k nimž otevírá cestu nová internetová brána, jež začala nyní fungovat v krajském městě.
Praha – Zatímco udávané datum jeho narození – 23. dubna 1564 – je velmi pravděpodobně domněnka, datum křtu – 26. dubna téhož roku – je nezvratný fakt. Toho dne, tedy přesně před 450 lety, bylo do farní matriky v anglickém městečku Stratford nad Avonou zaneseno jméno budoucího velikána světového dramatu Williama Shakespeara.
Kladno - Projekt Most k zaměstnání Bridge to Employment (BTE), kterého se zúčastnilo třináct žáků a žákyň Střední zdravotnické školy Kladno, dospěl po třech letech k závěru.
Severní Čechy - Chcete, aby se vaše děti přiučily cizímu jazyku, měly na čas zahraničního kamaráda či kamarádku? A můžete jí poskytnout na necelý rok „azyl", zázemí, ubytování? AFS poradí…
Česká Třebová – Ve slovníku mnoha pedagogů se zabydlel pojem vyhoření, v tom dětském zase slova nuda, nebaví a argumenty: Proč bych se to učil, na co mi to je? Najdou se rodiče, kteří sobě i učitelům začínají klást nepříjemné otázky: „A to vám nepřipadá, že je něco špatně? Vás nebaví učit ty děti a ty děti zase nebaví chodit do školy. Učitelé chtějí vzdělávat naše děti, a není jim divné, že to nebaví ani je, ani ty děti? Tak jak chtějí ty děti vychovávat?"
Žamberk – Nové alternativy se dají najít nejen mezi základními školami, ale i mezi těmi mateřskými. Zatím je jich ale jako šafránu. Předškolní zařízení Erudio je pro mnoho lidí na Žambersku stále ještě novinkou. Během posledních měsíců však připravili pedagogové mnoho aktivit i pro veřejnost.
Tachov – Tachovské gymnázium oslaví kulatiny. Škola poprvé nabídla zájemcům o všeobecné středoškolské vzdělání svůj program ve školním roce 1957 – 1958, je mu tedy pětapadesát let. V době rozjezdu nemělo gymnázium vlastní prostory, vyučovat se muselo v budově základní školy v Hornické ulici.
Ahoj Pavli, už jsem ti dozajista říkala o výměnném pobytu, který pořádá naše gymnázium již po dvacet let. Ke konci jara čekáme vzácnou návštěvu francouzských studentů pocházejících z lotrinského městečka Bitche, což je nedaleko Štrasburku a stejně tak Evropského parlamentu, na který se při naší výpravě za nimi pojedeme podívat. Díky tomuto projektu jsme sepsali naše zájmy a záliby do dopisů a zaslali je do jejich školy, kde si každý, kdo se účastní této události, vybral svého dopisovatele a navázal s ním kontakt. Prostřednictvím internetu se od té doby dozvídáme stále nové a nové informace o našich milých přátelích vzdálených přes tisíc kilometrů, přesto tak blízkých.
Před zjišťováním nějakých informací jsem si opravdu myslela, že nezáleží na zemi, ve které žijete, ale spíše na jedinci. Nevím, jak jste na tom právě vy, ale já jsem nikdy nepřemýšlela nad tím, jak se žije ve světě. Až když jsme dostali úkol na angličtinu, jsem nad tím začala přemýšlet. Po doporučení stránky, kam se může přihlásit úplně každý a psát si s kým chce, jsem si začala psát s lidmi z jiných zemí a zjistila jsem spoustu zajímavých věcí, které si jen tak na internetu běžně nepřečtete. Myslím si, že takovéto zjišťování informací je mnohem zábavnější a účinnější, a navíc si můžete opravdu najít spoustu přátel a popřípadě hlavně i zdokonalit například svou angličtinu.
Žiji v České republice. Rád bych žil v Dánském království. V České republice se mi nežije špatně, mám tu kamarády a svou rodinu. Nejraději bych se ale vydal do Dánska na roční studium. Chtěl bych se zlepšit v anglickém jazyce. Chtěl bych co možná nejlépe poznat dánskou kulturu, poznat nové přátele. Dozvěděl bych se nějaké zajímavosti o slavném dánském pohádkáři Hansu Christianu Andersenovi. Navštívil bych fotbalový stadion Parken, který se nachází v Kodani. Ta představa je krásná.
Mnoho studentů rádo cestuje a poznává nové věci. Možná je to i jeden z mnoha důvodů, proč jsou výměnné pobyty u mladých lidí čím dál oblíbenější a vyhledávanější.
Krásné město Brighton na jihu Velké Británie se stalo v létě loňského roku centrem zájmu studentů z celé Evropy. Od 21. července do 11. srpna se zde uskutečnil pobyt pro děti od patnácti let, který sloužil hlavně k rozvinutí jazykových schopností a k nabytí zkušeností v novém a neznámém prostředí. Samozřejmě to byla také příležitost najít si nové přátele z různých koutů Evropy. O to se postarala především skvělá organizace v podání týmu Sprachcaffe, který měl celý pobyt na starost a pro každý den přichystal program plný her a výletů. Když se studenti vraceli ze svých ranních či odpoledních vyučování, měli o zábavu postaráno.
Východní Čechy - Dostat se na vysokou školu je díky klesajícímu počtu maturantů stále jednodušší. Například na Univezitu Pardubice (UP) přišlo letos o devět procent méně přihlášek ke studiu než vloni. Ještě větší propad zaznamenala Univerzita Hradec Králové (UHK) – téměř 12 procent.
Praha - Jezdíte tramvají přes Václavské náměstí? Od této soboty se připravte na změnu. Dopravní podnik totiž nechává opravit frekventovaný úsek z Lazarské na Jindřišskou. Prvně zmíněná zastávka, která v noci slouží jako přestupní uzel, bude navíc po četné kritice z řad aktivistů a veřejnosti upravena na bezbariérovou.
Východní Čechy – Dostat se na vysokou školu je díky klesajícímu počtu maturantů stále jednodušší. Například na Univezitu Pardubice (UP) přišlo letos o devět procent méně přihlášek ke studiu než vloni. Ještě větší propad zaznamenala Univerzita Hradec Králové (UHK) – téměř 12 procent.
Východní Čechy – Dostat se na vysokou školu je díky klesajícímu počtu maturantů stále jednodušší. Například na Univezitu Pardubice (UP) přišlo letos o devět procent méně přihlášek ke studiu než vloni. Ještě větší propad zaznamenala Univerzita Hradec Králové (UHK) – téměř 12 procent.
Neratovice – Středoškolákům začíná období „zkoušek dospělosti", tedy maturit. Na Střední odborné škole a středním odborném učilišti v Neratovice skládali včera studenti čtvrtého ročníku oboru veřejnosprávní činnost její praktickou část.
Praha – Mladí hráči z Fotbalové akademie Meteoru Tábor (FAMT) si zapsali do svých fotbalových deníčků další nezapomenutelnou kapitolu. Na základě loňských výsledků byli také v tomto roce pozváni do Prahy na mezinárodní turnaj Praga Spring Cup, který pořádá italská sportovní agentura Torneigiovanili.
Tachovsko – Výprava západočeských ochránců přírody je ze Senegalu zpět. Ochránci mimo jiné odevzdali humanitární pomoc, kterou pomohli nasbírat i čtenáři Tachovského deníku.
Myslím, že nejvíc mladých lidí by si přálo studovat, žít a pracovat ve Velké Británii. Je nějakým způsobem nejpřitažlivější, nabízí kvalitní vysoké školy, dále využitelné pro pracovní příležitosti po celé EU.
Nevím proč, ale tyto názory se do našich podvědomí velice dobře uchytily. Ale jen ti, kteří v nějaké zemi alespoň chvíli pobývali, mohou posoudit, že ne vždy je pravda to, co se říká.
V poslední době se stal trendem zahraniční kamarád na dopisování. S tímto kamarádem si můžete psát v angličtině, popřípadě v jiném cizím jazyce, pomocí e-mailu nebo v dnešní době tak populárního facebooku. Člověk by to viděl jako nejlepší způsob procvičení dovedností v cizím jazyce, získání zajímavých informací z odlišné společnosti a při velkém štěstí nalezení pravého přítele. Kvůli těmto důvodům se vytvářejí internetové stránky, kde si stačí vyplnit svůj profil a hurá do seznamování.
V dnešní době lidé touží po práci či brigádě v zahraničí. Proč stále více lidí odchází pracovat do zahraničí? Láká je získat nové zkušenosti a jazykové znalosti? Poznat nové země a kulturu? Velmi mě zajímaly odpovědi na tyto otázky, a proto jsem se sešla se slečnou Nikolou, která odcestovala do Anglie jako au pair a nyní je na krátké dovolené v Čechách.
Evropa, která se stala v posledních dvaceti letech i u nás doslova jedním kontinentem se před našima očima mění způsobem, jaký minulé generace nepoznaly.
Jak je známo, každý národ je v očích ostatních zemí viděn pod určitým světlem. A my Češi jsme ve vymýšlení stereotypů na druhé opravdoví přeborníci. Je to dáno zvykem zakořeněným v minulém století, kdy za doby komunismu bylo víceméně diktováno, co si o kom a čem myslet? Nebo máme důvod hledat v daleko povrchnějších oblastech, jako je například závist či snaha vychválit se před ostatními?
Liší se vlastně lidé z jiných zemí? Má snad země ve které žijeme jakýkoliv vliv na to jací jsme? Když vedle sebe postavíte například Čecha a Řeka, hned vás napadne, že jsou oba úplně jiní. Podle mě ne. Lidi na celé planetě jsou stejní a nezáleží na barvě kůže, vlasů nebo na tom, jakým způsobem se v jejich zemi žije.
České Budějovice – /10 LET ČLENSTVÍ ČR V EVROPSKÉ UNII/ Přijela k nám do jižních Čech před čtyřmi lety z jihozápadní Anglie. Kraj i lidi si oblíbila a teď tvrdí, že by tu zůstala žít natrvalo. Natalie Jane Czaban (29) učí v Českých Budějovicích angličtinu děti i seniory, ráda chodí na koncerty nebo si na pivo popovídat do hospody s kamarády.
Ústí n. O. - S trojicí kolekcí vyrazili zástupci Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí na prestižní soutěž Módna línia mladých do Prešova. V konkurenci dalších osmnácti škol a při celkovém počtu 520 soutěžních modelů sice mohla ústecká výprava působit skromně, kvantitu však v tomto případě vyvážila, a dokonce převýšila kvalita.
Dobruška - Začněme malou hádankou. Víte, co je Vješák, Sedmikráska, Kavárna a Klubík? Pokud nevíte, stačí navštívit prostory v prvním podlaží domu číslo popisné 24 na náměstí F. L. Věka v Dobrušce a vzápětí budete znát odpověď.
Praha - V Praze se zastavil provoz celé trasy metra A kvůli plánovaným opravám výhybek a výměně pražců. Výluka začala v pátek krátce po 18. hodině, provoz bude obnoven po Velikonocích v úterý 22. dubna ráno.
Ústí n. O.,Prešov – S trojicí kolekcí vyrazili zástupci Střední školy uměleckoprůmyslové v Ústí nad Orlicí na prestižní soutěž Módna línia mladých do Prešova. V konkurenci dalších osmnácti škol a při celkovém počtu 520 soutěžních modelů sice mohla ústecká výprava působit skromně, kvantitu však v tomto případě vyvážila, a dokonce převýšila kvalita.
Od dětství s rodiči často cestuji po Evropě a díky tomu mohu srovnávat, jak na mne jednotlivé země a jejich obyvatelé působí. Jde o pohled subjektivní a zkreslený tím, že danou lokalitu vnímám z pohledu turisty, nikoliv člověka, který v dané zemi žije a pracuje.
Jak dobře znají země Evropské unie vzájemně svou kulturu? Pomocí webové stránky Interpals, která umožňuje snadné dopisování s lidmi všech národností, jsem se spojila se svými vrstevníky z EU a v angličtině jim položila několik otázek.
Pokud bych si mohla vybrat zemi v Evropské unii, do které bych se přestěhovala, byla by to určitě Anglie – přesněji Velká Británie. Líbí se mi angličtina, způsob žití v Anglii a povaha lidí.
Ještě na základní škole za námi do třídy přišla angličtinářka s velmi dobrým nápadem. Dopisování s cizinci. Projekt začínal v sedmé třídě. Za pár dní jsme navázali kontakt s dětmi z Francie. Během dvou let dopisování, poznávání a zjišťování informací jsme se rozhodli posunout se s „přátelstvím" dál, a tak jsme je pozvali na týden do Čech.
Karlovarský kraj - Bohatému národnostnímu složení Karlovarského kraje se přizpůsobují také knihovny. Není tak divu, že chtějí nabízet literaturu i 'svým' menšinám. Například chebská městská knihovna shání knihy ve vietnamštině. V karlovarské krajské knihovně mezi čtenáře sice mnohé vietnamské děti patří, ale na rozdíl od Chebu chtějí literaturu v českém jazyce.
Dominika Machová si ve dvaceti letech chce splnit svůj sen. Odmalička miluje cestování, dobrodružství a ráda poznává nové lidi. Vždy ji lákalo pobýt nějaký čas v zahraničí. Vystudovala gymnázium v Pelhřimově a nyní studuje v Jindřichově Hradci na Vysoké škole ekonomické.