
Vědci našli slabinu malárie, její vymýcení je ovšem daleko
Melbourne -Australští vědci hledající cestu k vymýcení malárie se konečně přiblížili svému cíli. O jejich objevu informoval koncem minulého týdne prestižní časopis Cell.
Melbourne -Australští vědci hledající cestu k vymýcení malárie se konečně přiblížili svému cíli. O jejich objevu informoval koncem minulého týdne prestižní časopis Cell.
Svět – Stále více lidí se přiklání ke zdravému životnímu stylu a snaží se také zdravě jíst. Občas je ale uvedou ve zmatek vědci, když zjistí, že potravina, která byla dlouhá léta obecně považována za velmi zdravou, má neblahý vliv právě na zdraví. Teď si vědci vzali na mušku sojové výrobky.
Barvu má jako tekutý jantar. Slaďoučká je jako med, ale přitom má pěkné grády. Na jazyku se rozplývá příjemně kořeněná chuť s lehounce nahořklým nádechem. Pro žaludek učiněné blaho. Tak lahodnou medovinu dokáže vyrobit dlouholetý včelař František Hlaváček z Bučovic.
Pozorování a popis jsou první dva kroky vědecké metody. Dobré pozorování u popisu je umění, jemuž se učíme roky. Opravdu nejde o nic prostého. Nevěřili byste, kolik práce dá naučit se přesně pozorovat a popsat, aniž bychom do obojího nevědomě nebo vědomě vkládali své pocity a domněnky.
Šternberk - Místo toho, aby v pondělí hltal poslední strany maturitních otázek, jel student čtvrtého ročníku šternberského gymnázia Pavel Polcr do Prahy pro prestižní cenu České učené společnosti.
Člověk je už jen krůček od vývoje vlákna stejných vlastností jako má pavučina. Tedy nejpevnějšího vlákna na světě.
Londýn - Svého autopilota nemusí mít jen letadla. Příroda totiž tuto vymoženost nadělila ptákům. Tým britských vědců tvrdí, že objasnil záhadu ptačí orientace.
Zlínsko - Obavy o dramatický úbytek dobrovolných dárců krve na Zlínsku v souvislosti s komerčními odběry plazmy se zatím nepotvrdily. Oba způsoby odběru se navíc navzájem nevylučují.
Zlínsko - Obavy o dramatický úbytek dobrovolných dárců krve na Zlínsku v souvislosti s komerčními odběry plazmy se zatím nepotvrdily. Oba způsoby odběru se navíc navzájem nevylučují.
Boston - Dinosauři jsou více zpříznění se slepicemi než s aligátory. Tvrdí to na základě analýzy bílkovin američtí a izraelští vědci.
Havlíčkobrodsko - Dnešní školáci to mají lepší než jejich předchůdci před dvaceti lety. Ve školních jídelnách je už nikdo nenutí dojídat do posledního zbytku „výdobytky socialistického hospodářství“.
New Orleans - Imunitní systém aligátorůtyto tvory chrání před zhoubnými onemocněními. Pomohou jeho složkyi člověku?
O Velikonocích je největší zájem o bílá vejce. Víte ale, že slepice mohou snášet i vejce modré či zelené barvy?
Břeclav - Důchodkyni zemřela už druhá kočka za podivných okolností. Zda šlo o otravu Fridexem, se zatím nedá prokázat.
Písecko- Čerstvých ryb je na Velikonoce dost
Praha - Češi si na mléko příliš nepotrpí. Více než třetina z nich ho dokonce nepije vůbec. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro společnost Tetra Pak.
KLATOVY - Jen krůček zaostává za Irenou Hanka, která už shodila 6,5 kg
Prostějov - Národní značka Klasa s sebou nese dvě základní a zásadní informace – domácí původ a kvalitu potravin.
Buchlovice - Stravou a ne jenom medikamenty léčí své obyvatele v buchlovickém domově pro seniory. Sociální zařízení na úpatí Chřibů získalo jako jedno z prvních v České republice akreditaci projektu Standardizace nutriční péče. Informoval o tom vedoucí zařízení Antonín Gajdoš.
Kodaň - Forenzní medicína hledá stále nové metody, jak určit věk neznámého člověka z jeho ostatků. Dánští vědci ukázali, že k tomuto účelu lze využít čočky lidského oka.
Benešov/ Kamion vysypal náklad a střepy pokryly vozovku
Východní Čechy - Zvěřina má v našem jídelníčku nemalý význam. Maso se cení především pro obsah vitaminů, bílkovin a minerálních látek. Inspirujte se receptem šéfkuchaře z restaurace Na tý louce zelený v Praze 4.
Východní Čechy - Zvěřina má v našem jídelníčku nemalý význam. Maso se cení především pro obsah vitaminů, bílkovin a minerálních látek. Inspirujte se receptem šéfkuchaře z restaurace Na tý louce zelený v Praze 4:
Zvěřina má v našem jídelníčku nemalý význam. Maso se cení především pro obsah vitaminů, bílkovin a minerálních látek.
Zkvalitního stravování se raduje nejen naše tělo, ale i peněženka. Kdo jako dítě dobře snídal, vydělává v dospělosti o polovinu víc.
Ivanovice na Hané - Nový přípravek ivanovické firmy může podle jejích představitelů způsobit revoluci v zubním lékařství.
Havířov - Vsoutěži chemiků se prosadil i Jakub Szewieczek ze Základní školy 1. máje.
Havířov - Vsoutěži chemiků se prosadil i Jakub Szewieczek ze Základní školy 1. máje.
Praha - Podle odborníků na výživu není problém jen ve vyhlášce, ale i v invenci kuchařů. Potvrdil to i test Deníku.cz v některých školách
Mělnicko - K řekám a rybníkům, kde bývají labutě, kachny, rackové a další vodní ptáci, míří v zimních dnech dospělí a děti se sáčky plnými dobrot.
Londýn - Poslední lékařské studie ukazují, že na prudkém nárůstu onemocnění dnou mají nejspíš vinu sladké limonády.
Blansko - V Blansku se budou brzy vyrábět potravinové doplňky a další výrobky z plodiny amarant, která má údajně velmi pozitivní vliv na zdraví.
BENEŠOV - Okresní kolo Chemické olympiády kategorie D žáků ze základních škol a gymnázií Benešovska se uskutečnilo v benešovském gymnáziu
MĚLNICKO - K řekám a rybníkům, kde bývají labutě, kachny, rackové a další vodní ptáci, míří v zimních dnech dospělí a děti se sáčky plnými dobrot. Nesprávné krmení vodních ptáků však může mít vážné následky.
Východní Čechy - České děti konzumují asi o 10 g bílkovin denně více, než doporučují odborníci. Mladší děti mají ve stravě také výrazně více sacharidů, což může později vést k problémům s nadváhou či dokonce obezitou.
Hradec Králové - České děti konzumují asi o 10 g bílkovin denně více, než doporučují odborníci. Mladší děti mají ve stravě také výrazně více sacharidů, což může později vést k problémům s nadváhou či dokonce obezitou.
Východní Čechy - Prohřeškem je nepravidelný příjem potravy
Chicago – Studie amerických vědců objasnila mechanismus, který v lidském těle snižuje tvorbu ghrelinu, hormonu hladu, a navozuje pocit sytosti. Nejlepším způsobem, jak udržet hlad v šachu, je konzumace potravin bohatých na bílkoviny.
Most - Milovníci přírody zasypávají labutě na Benediktu množstvím krmiva, což přispívá ke znečištění vody hnijící potravou. Navíc labutě, rozmazlované nadbytečným krmením, nemají potřebu živit se ještě něčím jiným a nedostatek vitamínů, bílkovin a minerálních látek způsobuje vznik avitaminóz.
Chomutovsko - Lidé, kteří se v zimním počasí rozhodnou krmit labutě nebo kachny na rybnících či řekách, by měli zvážit, čím tato zvířata krmí. Mohou jim totiž uškodit.
Každý z nás je totiž originál, zdůrazňuje v rozhovoru doktorka Kateřina Cajthamlová.
Šťastné srdce – zdravější srdce. Tohle rčení právě potvrdil tým britských vědců.
Erlangen - Metr vysocí lidé a zakrslí sloni. Tak vdávné minulosti vypadal indonéský ostrov Flores. Byli zdejší hobiti samostatným druhem člověka? Poslední výzkum tvrdíopak.
Podle poslední studie vědců zuniverzity vPittsburghu existuje přímá souvislost mezi záněty a vysokou hladinou cholesterolu, kterými trpí žena během těhotenství, a jejími zvýšenými vyhlídkami na předčasný porod.
Massachusett -Genetické inženýrství už dokáže napravit nejhorší projevy syndromu fragilního chromozomu X, který je příčinou dědičných duševních onemocnění, jako jsou retardace, epilepsie, hyperaktivita a zrychlený růst.
Kadaň - Že dokáží alergie pořádně znepříjemnit život, ví každý, kdo má s tímto onemocněním nějaké zkušenosti. Nejrizikovějším obdobím pro vznik alergií je kojenecký a batolecí věk.
Brno - Jen kapka krve stačí brněnským vědcům k tomu, aby odhalili v lidském těle rakovinové bujení. Tým výzkumníků z Mendelovy zemědělské a lesnické univerzity totiž vyvinul metodu, která dokáže najít v krvi bílkovinu zvanou methalothionein. Ta signalizuje, že tělo může být postiženo rakovinou.
Brno - Jen kapka krve stačí brněnským vědcům k tomu, aby odhalili v lidském těle rakovinové bujení. Tým výzkumníků z Mendlovy zemědělské a lesnické univerzity totiž vyvinul metodu, která dokáže najít v krvi bílkovinu zvanou methallothionein. A už nyní slaví první úspěchy.
WASHINGTON - Dosud nejúplněji zachovalého dinosaura vykopali paleontologové vSeverní Dakotě. Na částečně mumifikovaném hadrosauru se dochovala šupinatá kůže a zbytky měkkétkáně.
LOS ANGELES - Vědci zastavili stárnutí kůže pokusné myši, poté co jí zablokovali činnost zvláštního proteinu. Omladili pokožku dvouletému hlodavci.