Kreativ

ŠTÍTEK: bílkovina

Pokud nejste milovníky kávy, denní dávku kofeinu vám zajistí zelený čaj nebo matcha.

Ranní nápoje, které nahradí kávu a nastartují mozek

Ačkoliv je káva skvělou cestou, jak ráno probudit tělo i mysl, jsou lidé, kterým nevyhovuje, nebo jim z nějakých důvodů vyhovovat přestala. Naštěstí existuje několik nápojů, které nám ráno pomohou nastartovat mozek a nakopnout organismus podobně jako káva. Patří mezi ně například zelený nebo ženšenový čaj i kurkumové laté.

Místo detoxikačních diet nebo nápojů se zaměřte na vyváženou stravu bohatou na ovoce, zeleninu, libové bílkoviny a celozrnné produkty. Vaše játra vám poděkují.

5 potravin, které prospívají regeneraci jater. Potřebuje je každý druhý Čech

Játra jsou jedním z nejdůležitějších a nejodolnějších orgánů v lidském těle. Pokud je však příliš namáháme, například nezdravým životním stylem, hrozí narušení jejich fungování. Důsledkem může být vážné ztučnění jater a další choroby. Podle odborníků je jedním z klíčů k udržení zdraví jater vyvážená strava. Existují totiž potraviny, které podporují funkci jater nebo je přímo chrání.

Existují potraviny, které ve spojení s pravidelným pohybem mohou naše úsilí o štíhlejší postavu účinně podpořit.

Vychytávka proti nadbytečným kilům? Potraviny s menší energetickou hustotou

I když je hubnutí považováno za velký a složitý problém, podle odborníků může být tento proces vcelku jednoduchý. Existují potraviny, které ve spojení s pravidelným pohybem mohou naše úsilí o štíhlejší postavu účinně podpořit. Dají se kombinovat a doplňovat jinými zdravými produkty tak, aby náš jídelníček napomáhal redukci hmotnosti, byl zdravý, nutričně vyvážený a přitom pestrý.

Když se nafoukne, vypadá ryba fugu jako míč.

Ryba, která je 1000x jedovatější než kyanid. A gurmáni se po ní můžou utlouct

Věděli jste, že mezi nejvyhlášenější světové delikatesy patří pokrmy připravené z prudce jedovatého živočicha? Jedná se o ryby z rodu Takifugu, které patří do čeledi čtverzubcovitých. V Japonsku se pro tento druh ryb používá zkrácené označení „fugu“. A právě Japonci jsou i mistry v přípravě, při níž se pod hrozbou smrti nesmí udělat sebemenší chyba.

Vědci zkoumají vliv krevních skupin na dlouhověkost.

Krevní skupina jako důvod dlouhověkosti? Lidé s jednou z nich stárnou pomaleji

Téma lidské dlouhověkosti nikdy nepřestane být aktuální. Co dělat, aby člověk žil dlouho a ve zdraví? Významnou roli hrají genetické předpoklady a zdravý životní styl. Podle některých vědců však záleží i na tom, jakou má člověk krevní skupinu. Výsledky nové studie naznačují, že jedinci s krevní skupinou B mohou stárnout pomaleji.

Vědci zjistili, že papriky mají potenciál pro zdravé hubnutí.

Zdravá večeře pro štíhlou linii? Odborníci doporučují 6 potravin

Úvahy nad tím, co si dát dnes k večeři, jsou určitě příjemné. Pro lidi, kteří se snaží zhubnout, však může být takové rozhodování obtížné. Měli by si hlídat množství kalorií, ale současně dbát na to, aby si připravili vyvážené jídlo s dostatečným množstvím bílkovin, celozrnných potravin, zeleniny a tuku prospěšného pro srdce. Odborníci na výživu naštěstí mají pár tipů, co jíst večer, aby to prospělo zdraví i postavě.

I když mnoho potravin obsahuje hořčík, řada lidí trpí jeho nedostatkem, a to jim může přinést nepříjemné zdravotní problémy.

10 důvodů, proč potřebujeme hořčík. Důležitý minerál chybí každému třetímu

Hořčík je po vápníku, draslíku a sodíku čtvrtým nejrozšířenějším minerálem v lidském těle. Pro správné fungování organismu je životně důležitý. Mimo jiné se podílí na procesu dělení buněk a udržení normálního stavu zubů a kostí. Je důležitý při syntéze bílkovin, přispívá k normální činnosti nervové soustavy i svalů a podporuje psychiku. Tento minerál můžeme získat prostřednictvím mnoha potravin. Přesto podle průzkumů trpí v České republice nedostatkem hořčíku každý třetí člověk.

Vyplatí se koupit celé kuře a naporcovat? Nebo je výhodnější jednotlivé části nakoupit zvlášť. Deník přináší tipy, jak ušetřit.

Kilo prsních řízků jen za 50 korun. Zkusili jsme, zda se vyplatí naporcovat kuře

Naporcujte si kuře na prsa, stehna, zbytek na polévku a ušetříte. Bude to totiž levnější, než kdybyste si vše koupili zvlášť. Tak zní známá rada těm, kteří chtějí ušetřit při nákupu surovin. Je to ale pořád pravda? Deník vyzkoušel, jak se věci mají a kolik masa lze z jednoho běžného kuřete vlastně získat.

Naše tělo dokáže efektivně využít jen omezené množství bílkovin, a proto je jejich nadbytečná konzumace zbytečná. Dokonce může přinášet i zdravotní rizika.

Hlavně protein? 6 příznaků, kterými tělo signalizuje, že má bílkovin plné zuby

Některé diety zavrhují tuky, jiné odmítají sacharidy, proteiny však z jídelníčku žádný způsob stravování nevyřazuje. Ba právě naopak, řada diet se na proteiny, tedy bílkoviny, soustřeďuje. Bílkoviny totiž hrají zásadní roli při udržování zdraví a dobré kondice. Jenže pokud člověk konzumuje bílkovin příliš mnoho, mohly by ho překvapit nepříjemné a někdy i nebezpečné vedlejší účinky. Podívejte se, jak vaše tělo signalizuje, že má bílkovin až moc. 

Atkinsova dieta razantně omezuje sacharidy, ale povoluje neomezené množství bílkovin.

Revoluce v hubnutí, či zdravotní riziko? Jak je to se slavnou Atkinsovou dietou

Diety založené na přísném omezení sacharidů jsou v posledních desetiletích velmi populární a vyhledávané. Na jejich počátku už v 70. letech minulého století stála takzvaná Atkinsova dieta. Tento systém stravování vymyslel kardiolog Robert Atkins v době, kdy sám řešil potíže s nadváhou. Od té doby zhubly dodržováním tohoto režimu už statisíce lidí, včetně řady hvězd showbyznysu. Podle odborníků však s sebou Atkinsova dieta nese i vážná rizika.

Cizrna, potravina plná základních živin a s nízkým glykemickým indexem, může být cenným doplňkem zdravé stravy.

Jak mít hladinu krevního cukru pod kontrolou? Pomůže vám římský hrách

Vliv jídla na hladinu cukru v krvi je jednou z hlavních starostí diabetiků. Potřebují, aby jejich strava byla rozmanitá, nutričně hodnotná a přitom nekomplikovala jejich zdravotní stav, což může být někdy problém. Zajímavou potravinou, která by diabetikům mohla významně pomoci, je cizrna neboli římský hrách. Luštěnina plná vlákniny a bílkovin pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Její schopnost mohou využívat diabetici, ale samozřejmě i zdraví lidé.

Tahini má poměrně nízký obsah kalorií, ale vysoký obsah vlákniny, bílkovin a několika důležitých vitaminů a minerálů.

Přidejte jednu čajovou lžičku do kávy a zhubnete. Dělají to tak řecké ženy

Jak zlepšit chuť kávy bez použití cukru nebo mléka? Řekyně si do svého kofeinového nápoje rády přidávají tahini, tedy pastu z pražených sezamových semínek. Má nejen jedinečnou chuť, ale nabízí také řadu zdravotních výhod. Funguje například jako prevence rakoviny a pomůže přibrzdit stárnutí, což potvrdila i řecká studie. Tahini si lze snadno koupit i v Česku.

Banán

Nevhodné pro zdraví, nebo je to lifehack? Pravda o banánech na lačno

Banány chutnají snad každému. Je to ovoce lahodné, bohaté na sacharidy a snadno stravitelné. Možná jste už ale někde četli informaci, že banány nejsou vhodné ke snídani. Či že mohou být dokonce nebezpečné. Proč nejíst ráno banány a pro koho je banánová snídaně nevhodná, jsme se zeptali odbornic na výživu.

Evropská unie dala zelenou potravinářskému využití prášku z celých larev potemníka moučného.

Moučka z červů do chleba či těsta v EU prošla. Češi to nepřijmou, říkají pekaři

Češi berou brouky, cvrčky, červy na talíři spíše jako výzvu či experiment. Evropská unie však postupně zavádí hmyz jako novou potravinu bohatou na bílkoviny. Nejnověji povolila v potravinářství moučku z larev potemníka moučného. Za určitých podmínek z ní specializovaná společnost může péct chléb, koláče nebo ji použít do mléčných výrobků a dalších potravin. Doposud se s práškem ze sušených larev setkávali lidé ve zverimexech. Deník téma probral podrobněji s odborníky.

Zadržování vody v těle se obvykle projeví oteklými končetinami.

Jídlo, které Češi milují, zadržuje v těle vodu a způsobuje otoky

Budíte se s opuchlými víčky? Máte večer problém sundat si prstýnky a všímáte si, že vám otékají nohy? Možná vás trápí zadržování vody v těle. Tento nepříjemný problém může mít několik příčin. Jednou z nich je nesprávné stravování, v němž je přespříliš tuku, bílé mouky či cukru. A také soli, která se vyskytuje především ve vysoce průmyslově zpracovaných potravinách. Patří mezi ně i klobásy, šunka, párky a další uzeniny, tedy pochoutky, kterým jen málokdo odolá.

Želva hvězdnatá.

Máte doma želvu? Pozor na přerostlý zobák i zimní spánek, radí veterinář

Suchozemské želvy jsou dlouhověcí tvorové, a pokud si je pořídíte jako domácího mazlíčka, musíte počítat s tím, že při dobré péči se jedná o několikageneračního společníka, který se může dožít i padesáti let. Ta správná péče ale může být někdy docela věda, a navíc se liší druh od druhu. Úskalí číhají na majitele především ve správné skladbě a dávkování potravy, ale také v péči o zobák a drápy. Náročnou kapitolou je také uložení želvy k zimnímu spánku. Na dotazy čtenářů odpověděl veterinární lékař Kryštof Doležal ze Super zoo veterina.

Včelí pyl je kombinací rostlinného pylu, včelího sekretu a nektaru. O jeho využití v léčení se zmiňuje už bible a staroegyptské texty.

Nejen med. I méně známý včelí produkt prý dokáže s našim zdravím a imunitou divy

Nikdo nepochybuje o prospěšnosti medu, propolisu nebo mateří kašičky. Včelí produkty jsou velmi oblíbené, protože lidskému zdraví svědčí. Tak trochu neznámou mezi nimi zůstává včelí pyl. Pradávní léčitelé a bylinkáři o jeho léčivých kvalitách nikdy nepochybovali, ale současná věda se na včelí pyl dívá poněkud rezervovaně. Zatím totiž chybí dostatečné množství průzkumů. Dosavadní studie však naznačují, že včelí pyl urychluje rekonvalescenci, chrání srdce, kosti i psychiku. Bojuje také s poruchami jater, pomáhá rozmnožovacím orgánům a může mít dokonce protirakovinné účinky.

Kdo chce mít doma opravdu kvalitní med, měl by si jej pořídit od včelaře a ideálně od včelaře ze svého okolí.

Jak skladovat med, aby neztrácel cenné látky? Kvůli chybám ztratí aroma i chuť

V zimním období, kdy vládne nevlídné studené počasí a všude číhá hrozba nachlazení, virózy a dalších nepříjemných chorob, je med balzámem na tělo i na duši. Pomůže namáhanému organismu, když si jej přidáme do voňavého bylinkového čaje, když jej smícháme s cibulí na léčivý sirup, nebo se zázvorem jako směs, která je prevencí proti řadě chorob. Mít doma med se prostě vyplatí. Je však potřeba jej správně skladovat, abychom nepřišli o jeho lahodnou chuť a léčivé účinky.

Domácí hranolky nejsou žádným prohřeškem proti zdravému stravování.

Jak na nejlepší domácí hranolky. Hodí se i při hubnutí a mají další plusy

Hranolky patří mezi nejoblíbenější přílohy na světě. Traduje se o nich, že jsou mastné, nezdravé, tloustne se po nich a že právě proto by se moc často neměly jíst. Pokud si je však připravíte podle jednoduchého receptu sami doma, bude situace úplně jiná. Nejenže půjde o téměř dietní jídlo, ale chutí převýší většinu hranolek, které jste si kdy koupili ve stánku či v restauraci s rychlým občerstvením.

Tvaroh představuje důležitou součást lidské potravy. Je doslova náloží bílkovin, vitaminů a minerálů. Je proto skvělým základem pro zdravou pomazánku.

I slavnostní chlebíček může dát tělu zdravé látky. Základem je správná pomazánka

Blíží se čas svátků, návštěv a posezení s rodinou i přáteli. Jedna z oblíbených pochoutek, které rádi nabízíme jako pohoštění, jsou jednohubky a chlebíčky. Jejich chuť závisí hlavně na tom, jakou pomazánku použijeme jako základ. A nezdravým majonézovým variantám se většina z nás snaží vyhnout. Vsaďte raději na zdravý tvaroh, který stačí jen trochu dochutit.

Na chlebíčky či jednohubky můžete dát pomazánku z mrkve a vajec.

Chutná a rychlá pomazánka na chlebíčky: Dodá bílkoviny i vlákninu

Před námi jsou vánoční svátky a oslava konce roku a s nimi i setkání s rodinou a přáteli. Oblíbeným pohoštěním, které můžete připravit snadno a rychle, jsou chlebíčky. I ty ale mohou být zdravé. Stačí jako podklad použít chutnou a zdravou pomazánku, dozdobit kouskem zeleniny nebo třeba půlkou ořechu. A uvidíte, že se po takovémto pohoštění jen zapráší.

Ovesné otruby fungují jako dokonalá čistička trávicího systému a mají celou řadu dalších benefitů.

Nejlepší pro zdravou snídani. Čistí střeva jako vysavač a pomáhají zhubnout

Ovesné otruby jsou tou nejlepší volbou pro zdravou snídani. Ta by nám měla dodat energii a nastartovat naše tělo. Pokud jste zvyklí snídat cereálie nebo ovesnou kaši, určitě vám nebude dělat problém vyměnit populární vločky za méně známé ovesné otruby. Mají totiž mnoho výhod. Tělu dodají cenné živiny, vitaminy a minerály. Množství vlákniny vás zasytí a pomůže zhubnout. Ovesné otruby fungují i jako dokonalá čistička trávicího systému a mají celou řadu dalších benefitů.

Nejzdravější je uvařit vejce natvrdo.

Kolik vajec denně můžete sníst, když je vám přes padesát? Dodají i Déčko

Když člověk překročí hranici padesáti let, měl by se ke své výživě postavit zodpovědněji. V tomto věku už vzrůstá hrozba zdravotních problémů, a právě výživa může zdraví výrazně ovlivnit. Jednou z velmi zdravých potravin jsou vejce. Dříve se mělo za to, že zvyšují v těle hladinu špatného cholesterolu, takže by lidé měli jejich konzumaci omezit. Dnes však existují vědecké důkazy, že vajíčka jsou zdravá, a dokonce i pro starší lidi. Výživoví odborníci zjistilii, kolik vajec denně mohou sníst lidé, kterým je více než padesát let, zároveň však upozornili, že pro někoho by konzumace většího množství vajíček mohla představovat zdravotní riziko.

Vrátit se domů s plným košíkem hub je čirá radost. Následně však přichází otázka, co s nimi. Vědci znají metodu, jak je uchovat po celé měsíce při zachování cenných látek.

Jak uchovat houby? Zkuste metodu podle vědců. Je snadná a zachová živiny

Není nad čerstvou houbovou smaženici či omáčku. Když je však úlovek obzvlášť bohatý, přichází na řadu otázka, jak houby uchovat. Někdo dává přednost sušení hub, další nakládání do octa a jsou i lidé, co lahodné dary lesa jednoduše uloží do mrazáku. Každá z metod má své výhody a nevýhody. Co však zvolit, pokud chcete, aby si houby uchovaly co nejvíce svých výživově cenných látek? Vědci mají jasno.

I když slanina, klobásy a vajíčka mohou vypadat jako skvělá snídaně, není to tak. Smažená jídla tělu neprospívají a uzeniny už vůbec ne.

Čtyři nejhorší snídaně. Škodí zdraví, připraví vás o energii a přiberete po nich

Jsou lidé, kteří se obejdou bez snídaně. A jsou lidé, pro které je nejdůležitějším jídlem dne. První jídlo však hraje klíčovou roli při nastartování metabolismu a dodává energii potřebnou pro naše každodenní povinnosti. Proto se vyplatí věnovat mu pozornost a pečlivě vybírat, čím začneme den. Některé snídaně jsou sice vydatné a možná i vypadají zdravě, ale mohou způsobit přibírání na váze a škodit cévám, srdci nebo střevům. Čtyři druhy snídaně jsou podle odborníků pro naše zdraví skutečně škodlivé.

U dospělých bylo prokázáno, že příjem mléčných výrobků zlepšuje složení těla a usnadňuje hubnutí během redukční diety.

Věčný spor: Je mléko zdravé, nebo ne? Odbornice na výživu vše vysvětluje

Asi málokterá součást jídelníčku je tak kontroverzní jako mléko. Lidé neustále řeší, jestli je mléko zdravé i zda se vlastně jedná o jídlo, nebo o pití. Často kladenou otázkou je i ta, kdy mléko nepít. Na bílou, na vápník bohatou tekutinu jsme se proto zeptali nutriční poradkyně Moniky Bartolomějové.

Klíčem k udržení vybojované váhy je pravidelné a vyvážené stravování.

Bojíte se večer jíst? Odborníci vědí, jaké jsou nejlepší večeře na udržení váhy

Všichni, kteří si hlídají váhu, vědí, že velmi důležité jídlo je snídaně. Ale co večeře? Někdo se snaží jíst večer málo nebo vůbec, jiný řeší s výživovými poradci i prostřednictvím internetu správný čas a složení jídla a někdo se večer prostě pořádně nadlábne a ráno má černé svědomí. Po dlouhém únavném dni se však můžeme najíst vydatně a přitom zdravě. Odborníci totiž vědí, jaké jsou nejlepší večeře na udržení váhy.

Nobelovu cenu za chemii získali Američané David Baker a John Jumper a Brit Demis Hassabis.

Nobelovu cenu za chemii má trojice vědců z USA a Británie za výzkum proteinů

Laureáty letošní Nobelovy ceny za chemii jsou Američané David Baker a John Jumper a Brit Demis Hassabis. Ocenění jim náleží za výzkum proteinů. Oznámil to ve středu ve Stockholmu šéf Královské švédské akademie věd Hans Ellegren. Oceněná trojice přispěla k předpovídání a navrhování trojrozměrných struktur a funkcí proteinů.

Dýňová semínka jsou nejen velmi chutná, ale navíc obsahují množství nesmírně zdravých látek a dodají tělu také hořčík.

Zdravotní bomba: Pošmáknete si, doplníte 46 % doporučeného hořčíku, snížíte tlak

S podzimem přichází i čas dýní. Kromě dužiny obsahují dýně ještě jednu vzácnou věc - dýňová semínka. Nejen, že jsou velmi chutná, ale navíc jsou doslova nabita množstvím nesmírně zdravých látek. Kromě jiného umějí snížit vysoký krevní tlak i hladinu špatného cholesterolu v krvi, což rozhodně ocení naše srdce a cévy. Čtvrt šálku dýňových semínek podle vědců pokryje 46,1 % doporučeného příjmu hořčíku, 28,7 % železa, 52 % manganu, 24 % mědi, 16,9 % bílkovin a 17,1 % zinku. Dýňová semínka si můžeme buď vydlabat z dýně, z které připravujeme další jídlo, nebo si je můžeme koupit samostatně. K dostání bývají i v běžných potravinách.

Odběr krevní plasmy Amber Plasma.

Světový týden plazmy: komu dárci vlastně pomáhají?

Darování plazmy zachraňuje životy. Pokaždé, když dárce vejde do odběrového centra a vyhrne si rukáv, má to významný dopad pro život některého z nemocných, který potřebuje léky vyrobené z plazmy. Mezinárodní týden plazmy (International Plasma Awareness Week, IPAW) se proto zaměřuje na zvyšování povědomí o důležitosti této nenahraditelné tekutiny a oslavuje dobrovolné dárce jako hrdiny. Letos se koná od 7. do 11. října.

Mladý sportovec a fitness trenér Šimon Kocourek

Za týden přeběhne celé Česko. Chce pomoci lidem, kteří nesmějí téměř nic jíst

Přibližně za jeden týden se dvaadvacetiletý sportovec a fitness trenér Šimon Kocourek pokusí přeběhnout Českou republiku. Startuje v pondělí 30. září, cestou se k němu mohou připojit další. Svým kouskem chce zviditelnit fenylketonurii (PKU), což je vzácné metabolické onemocnění. Lidé při něm nemohou jíst téměř žádné bílkoviny a speciální dieta je nákladná. Běh je spojen i s dobročinnou sbírkou na podporu organizace sdružující pacienty či rodiče nemocných dětí.

Krvavá stopa na žloutku slepičího vejce je jen estetická vada - zdraví neohrožuje a je škoda takové vajíčko vyhodit.

Červená tečka ve vaječném žloutku: Co to je a jak poznat, kdy vejce vyhodit

Určitě se vám to už stalo: s představou míchaných vajíček ke snídani jste rozklepli vejce do misky a ouha: na žloutku červené krvavé skvrnky. Existuje řada mýtů o jejich původu i o tom, jestli raději vejce vyhodit či nikoliv. Je proto praktické vědět, jak na takhle poskvrněná vejce hledí odborníci.

Ořechy jsou velmi zdravé. Je ale důležité vědět, jaké ořechy a v jakém množství jíst, abyste hubli a nezačali naopak tloustnout.

Jsou zdravé, chutné a vhodné do redukční diety. Přesto po nich můžete tloustnout

Že bychom neměli pít alkohol nebo se cpát hranolkami a koblihami, pokud nechceme tloustnout, víme určitě všichni. Jsou ale potraviny, které obsahují pro zdraví nezbytné látky a neřekli bychom o nich, že by mohly mít na svědomí nežádoucí tuk usazený na břiše a stehnech. Patří k nim ořechy. Je důležité vědět, jaké ořechy a v jakém množství jíst, abyste hubli a naopak nezačali kvůli nim tloustnout.

Včelí chléb neboli perga udržuje zdraví jater a pomáhá se zácpou. Med strčí do kapsy.

Zklamání pro milovníky medu. Neobstál. Převálcoval ho jiný včelí produkt

Jen těžko by si někdo troufl tvrdit, že med nepatří mezi zdravé potraviny. Pravdou ale je, že ve včelím úlu najdeme ještě něco, čemu med nesahá ani po kotníky - včelí chléb neboli pergu. Nejsofistikovanější výrobek, který nám včely dávají. Pochází sice ze stejného přírodního zdroje jako med, ale včely při tvorbě pergy využívají procesu fermentace. A právě díky tomuto postupu zpracování je perga ve srovnání s ostatními včelími produkty na jasné první příčce.

Uložit přebytečný tuk na břiše je pro tělo jednoduché.

Jak se zbavit břicha: Odborníci radí jediný opravdu fungující recept

Břicho jako balón, ale i mírně zakulacené bříško znepokojuje spoustu žen a mužů. Všichni pak řeší, jak se co nejrychleji zbavit břišního tuku. Někteří jen kvůli vzhledu, jiní zase ze zdravotních důvodů. Břišní tuk, odborně nazývaný viscerální, je totiž mnohem nebezpečnější než tuk uložený pod kůží. Zoufalou otázku: Proč mi tloustne břicho, si kladou zvlášť ženy po padesátce. Máme pro vás recept, jak nejlépe spálit tuk na břiše a jaký jídelníček nejlépe funguje na hubnutí břicha.

Zdánlivě obyčejný a běžně dostupný tvaroh je superpotravina: obsahuje spoustu bílkovin, vápníku a vzácného vitaminu K2.

Superpotravina plná proteinů: Je levná, zažene hlad, tuží svaly i kosti

Bohatý zdroj bílkovin - běžně dostupný a levný. Zdánlivě obyčejný tvaroh je superpotravinou, na kterou přísahají nejen kulturisté a výkonní sportovci, ale v podstatě každý, kdo chce svému tělu dopřát to nejlepší. Tvaroh je díky vysokému obsahu proteinů velkým pomocníkem také při hubnutí či snaze udržet si zdravou tělesnou hmotnost. Je to kvalitní a přitom poměrně levné jídlo.

V létě se tofu hodí snad do všech salátů.

Levná potravina dokáže snižovat nebezpečný cholesterol. Hodí se do všech jídel

Vysoký cholesterol je závažnou zdravotní poruchou. Problém s ním má až 30 procent české populace. Kdo své vysoké hladiny cholesterolu v krvi neléčí, ten se může dříve či později dočkat život ohrožujícího onemocnění. Součástí léčby bývá i správná dieta. Když lidé pátrají, co při snaze snížit cholesterol jíst, obvykle se dozvědí, že hodně zeleniny. Existuje ale ještě jedna potravina, která by se (nejen) v dietě na cholesterol měla objevovat co nejčastěji. Říká se jí tofu.

Pohybová aktivita velmi přispívá k pomalejšímu, přirozenému a méně bolestnému stárnutí.

Pády, zlomeniny a následná smrt. Mnohé seniory ohrožuje málo známá nemoc

To, že lidem ve stáří řídnou kosti, tedy že trpí osteoporózou, je známá věc. Méně se už však ví, že pro zdravé stárnutí je stejně nebezpečný úbytek svalů. Nemoc zvaná sarkopenie má mnoho neblahých následků. Jedním z nejzávažnějších je celková křehkost člověka a nestabilita, způsobující časté pády a následné závažné zlomeniny. Jak zabránit úbytku svalové hmoty a jak svalovou hmotu u starších lidí nabrat, radí odbornice na zdravý životní styl Margit Slimáková a trenérka Lucia Švaral.