Kreativ

ŠTÍTEK: bílkovina

Našli jsme první mimozemskou bílkovinu, tvrdí vědci. Na Zemi byla ukryta 30 let

Objevil se ve vesmíru život i někde jinde, než jen ve Sluneční soustavě, konkrétně pak na planetě Zemi? Nový objev naznačuje, že ano. Vědci se domnívají, že se jim za pomoci nových analytických technik podařilo identifikovat první mimozemskou bílkovinu, ukrytou uvnitř meteoritu, který dopadl na Zem před 30 lety.

King Kong existoval. Dosahoval výšky tří metrů a vážil přes půl tuny

Zhruba před dvěma miliony let žil na Zeměkouli primát, který dosahoval výšky až tři metry a vážil asi 600 kilogramů. Vědcům se nyní podařilo pomocí analýzy bílkovin pradávné zubní skloviny vypracovat jeho rodokmen. Zjistili, že tato vyhynulá opice, pojmenovaná jako Gigantopithecus blacki, je dávná příbuzná dnešních orangutanů.

Maso bez masa. Jsou vegetariánské náhražky zdravější?

Jíst hamburger bez masa je teď v kurzu. Průmyslově zpracované výrobky napodobující maso prý šetří planetu a chutnají tak dobře, že vám maso vůbec chybět nebude. Mají ale něco společného se zdravou výživou? Na to odpovídá časopis Kondice.

Evropu zahltily nebezpečné housenky. Jejich jed může zabít i člověka

Jsou malé, ale nebezpečné. Evropu sužují přemnožené housenky bourovčíka toulavého, které doslova zamořily Německo, Nizozemsko či Lucembursko. Pro člověka jsou nebezpečné zejména stovky tisíc vystřelovacích jemných chloupků, kterými je každá housenka vybavena. Obsahují totiž jedovatý protein. 

Hvězdárna „přivítá“ Nobelovu cenu za nové bílkoviny

Teplice – Nobelova cena za chemii udělená v roce 2018 byla v několika směrech unikátní. Získalaji po devíti letech opět žena; i v éře rovnoprávnosti teprve pátá. Byla udělena sdíleně za dva nezávislé směry bádání se společným jmenovatelem – umělou urychlenou evolucí nových bílkovin. A v neposlední řadě mají oba objevy své aplikace v biotechnologiích a medicíně.

Zelená lékárna: Byliny, které hlídají cukr

Cukrovka (diabetes) patří mezi rozšířené civilizační choroby. Zjednodušeně řečeno se jedná o poruchu metabolismu cukrů (sacharidů), která vzniká v důsledku nedostatečné tvorby inzulinu. Pozitivně na tvorbu inzulínu a hladinu glukózy v krvi působí některé byliny, které můžou být vhodnou prevencí nebo doplňkovou léčbou.

Plzeňský Prazdroj experimentuje. Ze zbytků ze sladu vyrobil sušenky

Plzeňský Prazdroj s pekaři vyrobil zkušební sérii sušenek z mláta, tedy ze zbytku ze sladu používaného při výrobě piva. Jsou ve sladké a slané variantě a cílem bylo zkusit z odpadních surovin vyrobit plnohodnotnou a zdravější variantu obvyklých sušenek, řekla Jitka Němečková, mluvčí pivovaru, v němž se nápad zrodil. Firma zatím nepočítá s výrobou ve velkém.

Čočka nemusí být jen na kyselo. Vyzkoušejte s Deníkem netradiční recepty

Tradičních pověry spojují čočku s penězi, zdravím i hojností. Není proto divu, že prvního ledna nechyběla na stole v celé řadě domácností - podle hesla jak na Nový rok, tak po celý rok. Čočku si však můžete vychutnat kdykoli. Uvařte si ji tradičně na kyselo nebo se inspirujte našimi originálními recepty. Chutnají skvěle, a navíc přinášejí štěstí.  

Impossible Burger 2.0. Vypadá i chutná jako hovězí, ale přitom to není hovězí

/VIDEO/ Řada lidí si ráda vychutná dobře propečený hovězí hamburger a možná při tom ani netuší, že se tak významně podílí na klimatických změnách. Jedna kráva vyprodukuje za den ve svém žaludku až 500 litrů metanu, který má na globální oteplování větší vliv než oxid uhličitý z automobilové dopravy. Firmy se proto snaží nalézt způsob, jak nahradit hovězí maso něčím ekologičtějším. Americká společnost Impossible Foods tento týden představila již druhou generaci svého rostlinného burgeru, který od toho z pravého hovězího nerozeznáte.

Specialita z rýže a ryb. V Poke Hausu vám nakrájejí havajské chutě

Zajímavá specialita z rýže a ryb vypadá, jako byste rozmotali suši a všechny ingredience naskládali do misky. Ve skutečnosti jde o havajskou specialitu, japonský vliv je u ní ale patrný. Na druhý konec světa za ní naštěstí cestovat nemusíte, na poke můžete zajít hned do dvou provozoven restaurace Poke Haus.

Reprezentanti skončili za mřížemi. I ve vězení ale chystají fotbalový zápas

Do velkých problémů se dostali ruští fotbaloví reprezentanti Alexandr Kokorin a Pavel Mamajev. Kvůli výtržnostem, kterých se zúčastnili před několika měsíci a při nichž utrpělo zranění několik lidí, skončili dokonce ve vězení. Ani tam však nezanevřeli na fotbal a chystají dokonce charitativní utkání vězňů proti dozorcům.

Mít děti v japonském Nagi se vyplatí. Město za ně nabízí peníze i dovolenou

Japonsko svádí boj s ubývajícím počtem svých obyvatel již od sedmdesátých let minulého století. Na místo rodinného života je totiž stále více tamních lidí pohlceno spíše prací. Na výchovu dětí nemají většinou čas, a pokud ano, limitují je peníze. Žít ve velkoměstech typu Tokio či Nagoja, je velice nákladné. Naději nicméně naskýtá venkov, kde jsou místní úřady ochotny dokonce nově příchozím za každé narozené dítě štědře zaplatit.

Slovan Liberec U9 ovládl turnaj v Hlušicích

Liberec - Fotbalová přípravka Slovanu Liberec ovládla předvánoční turnaj hráčů kategorie U9 v Hlušicích. V konkurenci 10 týmů obsadili hráči Slovanu Liberec, který letošní ročník postavil tři týmy (bílí, modří, růžoví) tři ze čtyř předních příček.

Hasiči zasahovali v Drnholci. Na štědrý den ráno

Drnholec – K požáru rodinného domu vyjížděli na Štědrý den po půl šesté ráno hasiči do Drnholce. Poplach měli profesionálové z Mikulova, Břeclavi i Hrušovan nad Jevišovkou, ale také místní dobrovolní hasiči a jejich kolegové z Březí.

U Pavlova roste hala pro distribuci léčiv

Pavlov /FOTOGALERIE/ - Chystá se hala plná zdraví. Tak lze vnímat nové informace Petra Duška z agentury Talk o aktivitách stavitele průmyslových zón Panattoni Europe. U malé obce Pavlov při pomezí Kladenska a Prahy-západ - v blízkosti letiště a s dobrým napojením na dálnici D6 i Pražský okruh - buduje speciální halu pro česko-slovenskou společnost ViaPharma.

Optimismus borůvek, nebo čistota mléka. Zvolte si barvu snídaně podle nálady

Zelená proti stresu, žlutá pro dobrou náladu. Ráno si vybíráme barvy oblečení podle toho, jak se probudíme, zda jsme plni energie nebo unaveni, abychom vyjádřili naše pocity a znovu nabyli dobré nálady. Proč bychom nemohli učinit totéž s naší snídaní a dopřát si čas od času čistotu mléka, optimismus medu nebo borůvek? Píše to italský deník La Repubblica.

Laktóza. Mléčný cukr, který člověka doslova prožene

/S ROZHOVOREM/ Mléko je nebezpečnou potravinou. Může vám přivodit křeče, nadýmání, průjem, u menších dětí dokonce i dehydrataci. Vědět tedy jak s ní zacházet se vyplatí. V Česku trpí laktózovou intolerancí zhruba jeden z deseti lidí. Některé národy a rasy mléčný cukr dokonce netolerují vůbec.

Rohlíčky, linecké, pracny. Dobrot si užívejte s mírou

Blíží se jedno z nejkrásnějších období roku. Vánoce svátky pohody, klidu, míru a… velké žranice. Regály v obchodních centrech bereme útokem a vánoční stoly se prohýbají pod náloží svátečních dobrot a pamlsků. S cukry však nakládejte opatrně.

Cukr může být sladký ničema

Někdo sáhne po sladkém, jiný zase po slaném. Potravinami plýtváme a čas od času jsme mlsní. Dříve lidé takové hojnosti neužívali, ale neměli ani potravinové intolerance, cukrovku a jiné civilizační neduhy. Diabetici vědí své, cukr přináší příjemné chvíle, ale ve vysoké koncentraci je to téměř jed.

Prevenci proleženin zdravotní pojišťovny nehradí

Havlíčkův Brod – Dekubity neboli proleženiny se mohou na těle objevit během několika dnů či dokonce hodin. Trpí jimi nejen ležící senioři, ale i mladí vozíčkáři. Prevenci dekubitů ale zdravotní pojišťovny nehradí.

Naděje pro nekojené děti přichází z Brna

/INFOGRAFIKA/ Každá budoucí matka ví, že to nejlepší, co může z hlediska zdravého vývoje dítěti dát, je mateřské mléko. Pediatr by vyjmenoval spoustu důvodů, proč tomu tak je. K těm nejdůležitějším patří imunita kojenců. A tu může podpořit protein BAFF.

Ocenění za evoluci enzymů a proteiny. Komise udělila Nobelovu cenu za chemii

Švédská akademie věd udělila Nobelovu cenu za chemii pro rok 2018. Polovinu ocenění si odnesla americká chemička Frances H. Anroldová za řízenou evoluci enzymů. Druhou polovinu přidělila komise dvojici vědců Georgi P. Smithovi ze Spojených států a Gregorymu P. Winterovi z Velké Británie za přínos v oblasti výzkumu bakteriofágů, sloužících k produkci proteinů. 

Jídla bez masa nabízí stále více restaurací

Vysočina – Restaurace, kde nenajdete maso. Jídla vaří ze zdravých a čerstvých surovin. Vegetariánská strava si získává stále větší oblibu ve větších městech. Často láká i zákazníky, kteří normálně do svého jídelníčku maso zařadí.

Jsou chia semínka superpotravinou? Není se jich třeba bát, ukázal dTest

Chia semínka, která mají původ v horách Střední a Jižní Ameriky, jsou mezi spotřebiteli stále oblíbenější. Časopis dTest otestoval 14 výrobků různých značek, aby prověřil jejich kvalitu. Zaměřil se i na přítomnost mykotoxinů a pesticidů. Výsledky ukázaly, že konzumace chia semínek je skutečně zdraví prospěšná. Navíc ani jeden ze vzorků škodlivé látky neobsahoval. 

Test: Polovina gothajů má málo masa, některé obsahují zakázaný separát

Gothajský salám s cejchem dělnické svačiny a laciné uzeniny se pyšní dlouholetou tradicí, ne vždy je ale kvalitní. Spotřebitelský časopis dTest poslal do laboratoře dvanáct vzorků těchto měkkých salámů, aby prověřil jejich kvalitu. Více než polovina v nezávislém testu propadla kvůli problémům s množstvím nebo kvalitou použitého masa. Ve dvou případech dTest byl dokonce přítomen i zakázaný separát.