Pouze díky obětavým dárcům krevní plazmy je možné vytvořit léky, které zachraňují nemocné po celém světě nebo zlepšují kvalitu jejich života. Vlivem pandemie covidu-19 však došlo k poklesu dárců – zatímco potřebných neubývá. Cílem 10. ročníku Mezinárodního týdne dárcovství krevní plazmy je proto informovat o důležitosti životodárné léčby plazmatickými bílkovinami. Osvětová akce probíhá od 3. do 7. října 2022 na mnoha místech ČR.
Pouze díky obětavým dárcům krevní plazmy je možné vytvořit léky, které zachraňují nemocné po celém světě nebo zlepšují kvalitu jejich života. Vlivem pandemie covidu-19 však došlo k poklesu dárců – zatímco potřebných neubývá. Cílem 10. ročníku Mezinárodního týdne dárcovství krevní plazmy je proto informovat o důležitosti životodárné léčby plazmatickými bílkovinami. Osvětová akce probíhá od 3. do 7. října 2022 na mnoha místech ČR.
Pouze díky obětavým dárcům krevní plazmy je možné vytvořit léky, které zachraňují nemocné po celém světě nebo zlepšují kvalitu jejich života. Vlivem pandemie covidu-19 však došlo k poklesu dárců – zatímco potřebných neubývá. Cílem 10. ročníku Mezinárodního týdne dárcovství krevní plazmy je proto informovat o důležitosti životodárné léčby plazmatickými bílkovinami. Osvětová akce probíhá od 3. do 7. října na mnoha místech ČR.
Vegetariánství a veganství je v Čechách na vzestupu. Někteří odborníci na výživu sice ještě straší zastaralými informacemi, že bez živočišných bílkovin se zdravý jídelníček neobejde, ale světové výzkumy už to dávno vyvrátily. Svět stále více směřuje k rostlinné stravě a není žádný zdravotní důvod, proč by se k němu Češi neměli přidat.
Nápoje či jídlo ze sóji a dalších rostlinných produktů se i v Česku staly oblíbenou součástí stravy. Někteří lidé jim dávají přednost před mlékem, masem a sýry. Lze je jimi ale zcela nahradit? Podle vysokoškolské profesorky a specialistky v oboru potravinářství Jany Dostálové ne. „Mohu je doporučit jen pro zpestření jídelníčku. Člověk je všežravec, který je desítky tisíc let nastaven na pestrou stravu,“ řekla Deníku.
Nová studie odkryla klíč k dlouhému životu mravenčích královen. Za asi pětkrát delší život, než mají průměrně dělnice, vděčí královny proteinu potlačujícímu inzulin. Nová zjištění mohou objasnit také proces stárnutí u jiných druhů zvířat. Informoval o tom deník The Independent.
Devětačtyřicetiletá žena z Prahy se loni na jaře nechala očkovat proti covidu dvěma dávkami vakcíny AstraZeneca. Pět měsíců poté, tedy loni v listopadu, prodělala covidovou mutaci delta. Doma a s mírným průběhem. Měla ucpané dutiny, kašlala a asi na deset dnů ztratila čich. Na žádné další očkování doposud nešla, ani si není vědoma toho, že by covid znovu chytila.
Výsledky klíčové studie o Alzheimerově chorobě z roku 2006 mohou být smyšlené, zjistil odborný časopis Science. Při svém přešetření této práce totiž našel několik indicií svědčících o tom, že hlavní autor studie, vědec Sylvain Lesné z Minnesotské univerzity, v některých případech manipuloval se snímky.
Léto je časem, kdy máme více příležitostí setkávat se s rodiči a prarodiči. Často k nim posíláme na prázdniny děti a babičky vyzbrojujeme radami, co jim vařit, co jim chutná. Jestlipak vás ale někdy napadlo zamyslet se nad jídelníčkem svých rodičů? Výživa je pro ně velmi důležitým faktorem, který může ovlivnit jejich zdraví a kvalitu stárnutí.
Období švestek trvá od začátku července až do září a byl by hřích těchto sladkých a oblíbených plodů českých zahrad nevyužít. Nabízí se švestkový jahelník? Je to dezert, který lze mít na snídani i jako výborné pohoštění pro návštěvu.
My lidé jsme zvláštní tvorové. Řešíme, zda jsou naše těla dostatečně krásná do plavek a zlobíme se na sebe, když si nedokážeme zapamatovat všechno, co si umaneme. Přemýšleli jste však někdy nad tím, jak geniální lidské tělo je? Mozek, oči, svaly, kosti – doslova každá buňka funguje v dokonalém souladu. Pojďte se s námi podívat na pár zajímavostí, které jste o sobě nevěděli.
Letní sezona v plavkách u vody začíná. A stejně jako každý rok, začíná u mnohých Čechů rychlý boj s přebytečnými kily. Kdo nestihl zhubnout či pěstovat svaly v posilovně, snaží se před létem pomáhat tělu různými doplňky výživy - tobolky, pilulky, kapsle, prášky. Reklamy u nich většinou slibují rychlé zhubnutí, dokonce růst svalové hmoty či boj proti vráskám. Podle Petra Svačiny, fitness trenéra a výživového poradce, je to ale džungle, kde kvantita převládá nad kvalitou. Varuje proto před nákupem zázračných pilulek. Klasické cvičení a zdravý životní styl podle něj nic nahradit nedokáže.
Tma, šero, zima. My lidé v zimě rádi spíme více. A ani zvířata nemají vždy náladu na zimní radovánky. Mnoho z nich se raději uchyluje k tzv. hibernaci. V tomto stavu u nich dochází k omezení fyziologických procesů a aktivity, což jim usnadňuje přežít nepříznivé podmínky. Hibernaci neboli zimnímu spánku, jak o tom píše časopis Květy, většinou předchází poctivá příprava, například v podobě ukládání tuku v těle.
Pamatujete si filmového padoucha se železnými zuby z bondovky Špion, který mě miloval? Nebo vetřelce s vystřelující čelistí? V přírodě existují drobní masožraví mnohoštětinatci, kteří se těmto monstrům v mnohém podobají. Jejich zuby obsahují vysoké koncentrace mědi. Tolik, až díky tomu připomínají nějaký průmyslově vyrobený kov.
Do Česka dorazilo 130 tisíc dávek vakcíny proti covidu-19 od společnosti Novavax. Předem přihlášení zájemci dostanou SMS, že se mohou k očkování registrovat. ČTK to řekl mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Celkově je objednáno 375 tisíc dávek pro očkování 187 500 osob. Zájemců je podle aktuálních informací ministerstva zatím 8252.
Hranolky rozmočené v zahuštěné omáčce z masového výpeku posypané cucky sýrového tvarohu? Nezní to lahodně, nevypadá to lahodně, ale rozhodně to lahodně chutná. Kanadský pokrm poutine je hvězdou rychlého občerstvení posledních let a setkat se s ním můžeme už i v Česku.
V Česku se rozšířil počet vakcín proti nemoci covid-19. Od 1. února se mohou zájemci o očkování vakcínou Nuvaxovid od společnosti Novavax registrovat do centrálního registračního systému. Na samotnou „včeličku“ bude nutné vyčkat. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) by první dávky vakcíny měly dorazit koncem února a podle jeho odhadů o ni bude mít zájem až půl milionu lidí.
Cvičení pomáhá. Již několikrát bylo prokázáno, že pravidelné pocení má pozitivní vliv na téměř každý orgán v těle. Pomáhá bojovat s nemocemi a celkově zlepšuje zdravotní stav, tělesný i duševní.
Na Instagramu si říká „Tabulkářka“, jinak je to Ester a hlavně je to dáma, která jasně dokazuje, že zhubnout jde ve finále poměrně pohodlně. A to pouze tím, že si hlídáte kalorické množství spotřebovaných tuků, cukrů, bílkovin a vláknin. Jinak jíte, co chcete. Sladkosti, tuky? Není problém. Jen musíte vědět kolik. U Ester je výsledkem pokles váhy z metráku na necelých 70 kilogramů. No není to úžasné?
Delta a omikron jsou varianty koronaviru. Omikron je jiný než doposud převažující delta. V čem přesně se liší? Lépe pochopit rozdílné vlastnosti a chování variant koronaviru delta a omikron umožňují 3D modely jejich proteinů, které vytvořil Karel Berka z katedry fyzikální chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Praotec Čech si naši vlast vybral nejenom kvůli mléku, ale i strdí. Tedy medu. Dnes by však nad některými výrobky s názvem „med“ spíše zaplakal. Med totiž nadále zůstává jednou z nejčastěji falšovaných potravin na českém trhu.
O benefitech rostlinné stravy pro lidské zdraví není potřeba diskutovat, stejně jako o prokázané škodlivosti nezřízeného masožroutství. Pokud vám ale jde o příjem nepostradatelných esenciálních aminokyselin, ve světě burgerů stále vítězí ty masové nad jejich rostlinnými alternativami.
Menstruační cyklus žen je řízen složitými hormonálními interakcemi. Nyní vědci objevili další klíčový prvek, díky kterému bude možné zlepšit metody léčby neplodnosti.
Dvě dávky současných očkovacích látek proti covidu jsou málo, tři ale vypadají, že na omikron zabírají. Naší nadějí jsou paměťové bílé krvinky. Experti z celého světa v polovině týdne na on-line summitu Světové zdravotnické organizace WHO analyzovali výsledky dosavadního výzkumu omikronové varianty SARS-CoV-2. Zprávy, které byly následně vydány, jsou znepokojující i optimistické zároveň.
Řada českých uživatelů sociálních sítí začala masově šířit anonymní příspěvek popisující údajný "můj příběh" kohosi, kdo se označuje jako "kdysi aktivní (12 let praktikující) novinář". Příběh zdůrazňuje momentálně nejšířenější konspirační teorii: žádný pobyt na JIP by nebyl potřeba, kdyby praktičtí lékaři hned při prvních příznacích nákazy předepsali pacientům ivermektin. Jde o story založenou na lžích.
Záhadná linie vyhynulých lidských předků, známých jako denisované, poodkryla vědcům své další tajemství. Zjistili totiž, že některé z kostí těchto pradávných tvorů, ukrývajících se v sibiřské jeskyni, pocházejí již z doby před 200 tisíci let. Jsou to dosud nejstarší fosilie tohoto druhu, jaké byly zaznamenány. A poprvé se u nich našly také kamenné předměty, které se pojí s jejich existencí.
„Starší lidé ocení vejce mimo jiné proto, že obsahují velké množství lecitinu, který podporuje paměť a koncentraci i činnost nervové soustavy,“ říká Martina Dvořáková, hlavní výživová poradkyně společnosti KetoDiet.
Jedním z lákadel na sobotní entomologické burze v Kroměříži byl stánek známého kuchaře Milana Václavíka. Ten na výstavišti připravoval k ochutnání restované červy. Hmyz ale není tím jediným, na co se specializuje. Jeho doménou je totiž příprava nejrůznějších exotických pochutin – od cvrčků, přes krokodýly až po hady.
Strava bohatá na bílkoviny, cukry a nekvalitní tuky, nedostatek pohybu, ale také třeba málo odpočinku, času na jídlo, stres a zrychlené žití. Tohle všechno může vyvolat některou z civilizačních nemocí. Jak se jim bránit?
Na českém internetu se začalo šířit sedmnáctiminutové video s přednáškou amerického dermatopatologa Ryana Colea, který tvrdí, že očkování proti covid-19 zavádí do lidského těla jed. Ostatní vědci to odmítají.
Mléko a mléčné výrobky představují zásobárnu kvalitních bílkovin, vitaminů D a A či dobře využitelného vápníku. Hodnota této využitelnosti se uvádí dokonce kolem 30 až 35 procent, zatímco u máku, který na 100 gramů obsahuje vápníku více než mléko, je to pouhých pět procent. Navíc porovnejte sami, jak snadno vypijete 100 mililitrů mléka a jak těžko sníte 100 gramů máku.
Mnoho rodičů si často neví rady, jaké zásady stravování by měli u školáků dodržovat. Někdo navštíví nutriční specialisty, jiný zase sousedy nebo prostě vyndá, co má v lednici a s mottem „bez reptání“ předloží pokrm dětem k požití.
Má to být obyčejná pilulka, přesto se může stát mocnou zbraní v boji s řadou nádorových onemocnění. Vědci z brněnské Mendelovy univerzity přišli na možný způsob, jak léčbu rakoviny zefektivnit. „Pilulka by mohla zvýšit úspěšnost protinádorové léčby i o desítky procent,“ uvedl vedoucí Ústavu chemie a biochemie Agronomické fakulty univerzity Vojtěch Adam.
S opakovaným zpochybňováním očkování proti covid-19, se znovu a znovu objevuje také množství konspiračních materiálů, které jako nejlepší vhodnou léčbu doporučují antiparazitikum ivermektin. Jeho odmítání je prý jen součástí rozsáhlého globálního spiknutí. Je to opět úplně jinak.
Milujete zmrzliny? Tak moc byste si v tom horku dali, ale máte strach, že okamžitě přiberete kila navíc? Co myslíte? Měli byste se jim raději vyhýbat, protože jsou plné nadbytečných kalorií nebo je to pouhý mýtus? Léto je neodmyslitelně spjato s konzumací zmrzliny a milují je zejména děti. Více v článku Pavlíny Podloučkové, za který velmi děkujeme
Milujete zmrzliny? Tak moc byste si v tom horku dali, ale máte strach, že okamžitě přiberete kila navíc? Co myslíte? Měli byste se jim raději vyhýbat, protože jsou plné nadbytečných kalorií nebo je to pouhý mýtus? Léto je neodmyslitelně spjato s konzumací zmrzliny a milují je zejména děti. Více v článku Pavlíny Podloučkové, za který velmi děkujeme
Milujete zmrzliny? Tak moc byste si v tom horku dali, ale máte strach, že okamžitě přiberete kila navíc? Co myslíte? Měli byste se jim raději vyhýbat, protože jsou plné nadbytečných kalorií nebo je to pouhý mýtus? Léto je neodmyslitelně spjato s konzumací zmrzliny a milují je zejména děti. Více v článku Pavlíny Podloučkové, za který velmi děkujeme
Milujete zmrzliny? Tak moc byste si v tom horku dali, ale máte strach, že okamžitě přiberete kila navíc? Co myslíte? Měli byste se jim raději vyhýbat, protože jsou plné nadbytečných kalorií nebo je to pouhý mýtus? Léto je neodmyslitelně spjato s konzumací zmrzliny a milují je zejména děti. Více v článku Pavlíny Podloučkové, za který velmi děkujeme
Milujete zmrzliny? Tak moc byste si v tom horku dali, ale máte strach, že okamžitě přiberete kila navíc? Co myslíte? Měli byste se jim raději vyhýbat, protože jsou plné nadbytečných kalorií nebo je to pouhý mýtus? Léto je neodmyslitelně spjato s konzumací zmrzliny a milují je zejména děti. Více v článku Pavlíny Podloučkové, za který velmi děkujeme
Čerstvá šťáva z některých rostlin obsahuje enzymy zvané proteázy, které odbourávají bílkoviny. Což se projevuje třeba tím, že požírají gumové medvídky.
Látky, které se v semenech při klíčení probouzejí, zajišťují růst mladých rostlinek, ale dodají vitalitu i nám. Překvapí i jejich příjemná chuť, stačí jen vyzkoušet a vybrat si svou nejoblíbenější. Druhů semen, která lze nakličovat, je totiž nespočet. Důležitý je samozřejmě i správný postup nakličování.
Cvrček domácí, potemník moučný a stájový. Pro západní civilizaci hnusné potvory se spoustou noh. Pro dvě miliardy lidí ve zbytku světa běžná součást stravy. Pro dvaadvacetiletého studenta brněnské techniky Martina Masára kvalitní a k životnímu prostředí šetrný zdroj bílkovin. Proto se z brouků rozhodl vyrobit proteinový nápoj.
Cvrček domácí, potemník moučný a stájový. Pro západní civilizaci hnusné potvory se spoustou noh. Pro dvě miliardy lidí ve zbytku světa běžná součást stravy. Pro dvaadvacetiletého studenta brněnské techniky Martina Masára kvalitní a k životnímu prostředí šetrný zdroj bílkovin. Proto se z brouků rozhodl vyrobit proteinový nápoj.
Malárie. Tropický mor. I přes současné covidové běsnění je stále považována za jednu z hlavních příčin úmrtí na celém světě. Nyní vědci přišli se slibným produktem, který by této nemoci mohl zazvonit konec. Vakcína proti malárii má obdobné vlastnosti jako ty supermoderní proti covidu.
Funguje očkování proti Covid-19? Mají naočkovaní lidé dostatek protilátek? Zdravotníci na poliklinice SPEA Olomouc provedli pilotní test. S odstupem zhruba dvou týdnů od druhé dávky vakcíny Comirnaty od společností Pfizer a BioNTech vyšetřovali množství vytvořených protilátek u vzorku zaměstnanců. Zjistili, že vakcína ve všech případech vyvolala obdobnou imunitní odpověď, jakou bojuje organismus s infekcemi a chrání před Covid-19. Vyšetření nabídnou veřejnosti.
O jeho užitečnosti a nezastupitelnosti v ekosystému planety nepochybujeme. Ale pohlížet na hmyz jako na zdroj chutného a zdravého jídla? Na tu představu si zvykáme zatím pomalu. Podle vědců je ale právě hmyz zdrojem potravy, která může nasytit nejen stále se rozrůstající lidstvo, ale také hospodářská zvířata, čímž by došlo ke snížení devastace přírody a dopadů klimatických změn. Brněnská Mendelova univerzita provádí na vývoj krmiva z hmyzu aktuálně výzkum.
Jak využít hmyz jako krmivo pro hospodářská zvířata nyní testují vědci z brněnské Mendelovy univerzity. Mohl by podle nich posloužit jako alternativní zdroj bílkovin.
Jak co nejrychleji naočkovat skoro osm milionů Čechů, Moravanů a Slezanů je hlavní otázkou letošního roku. Kolem vakcín proti covidu a celého procesu se vznáší celá řada otázek. Vybrali jsme 33 nejdůležitějších, které vám tu na jednom místě zodpovídáme.
/12. DEN/ Už víte, jak často jíst, že je nutné se hýbat i jak se správně motivovat. Není od věci si připomenout úplné základy. Tedy jak správně sestavovat plnohodnotný, vyvážený a rozumný jídelníček tak, aby kila šla dolů.
/8. DEN/ Všichni se na ni celý den těšíme. Zasloužená večeře. Někdy ale nezbývají síly na přípravu kvalitního pokrmu, takže se odbudeme. Přitom lehká večeře, která však zasytí, je velmi důležitá. Především proto, aby nás před spaním nebo večer u televize nehonila mlsná.