Nottingham - V šesté etapě závodu Kolem Británie skončil Zdeněk Štybar čtvrtý stejně jako o den dříve. Po téměř 193 kilometrech projel cílem v Nottinghamu jako vítěz kolega českého cyklisty z týmu Ettixx-Quick Step Ital Matteo Trentin.
Vyškovsko – Když uschne bramborová nať, hlíza nemá čím přijímat živiny a přestane růst. Přesně to se podle mnohých zemědělců letos stalo kvůli suchu. Brambor tak pěstitelé sice možná vykopou stejně jako loni, ale budou drobnější. „To samozřejmě znamená i menší výnos," podotkl agronom zemědělského družstva Kojál Krásensko Vladislav Matuška.
Jihlava - Na Vysočině, kde se pěstuje třetina brambor v ČR, první výsledky jejich sklizně potvrzují obavy z dopadu sucha. U později zrajících odrůd brambor odhadují pěstitelé pokles výnosů proti běžným rokům o 30 až 40 procent. Předpokládá se nejnižší úroda za řadu let, řekl dnes předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan. Už se to promítá do cen brambor určených k přímé spotřebě. Zemědělci za kilogram dostávají pět až šest korun, o dvě koruny více než před měsícem. Jihlavské obchody prodávají brambory za dvojnásobek této farmářské ceny.
Třebíč, Havlíčkův Brod - Brambor bude málo a budou malé, což se odrazí i na ceně, kterou zaplatí jejich konečný spotřebitel. Takový vývoj odhaduje v nejbližších týdnech místopředseda třebíčské organizace Českého zahrádkářského svazu Miroslav Muška. Ve středu se zúčastnil setkání bramborářů v Havlíčkově Brodě v rámci tamních tradičních Bramborářských dnů.
Třebíčsko - Nedostatek srážek výrazně ovlivní úrodu brambor. Podle agronoma Ladislava Rygla ze Zemědělského a obchodního družstva Čáslavice na tom budou nejhůře hlavně drobní pěstitelé.
Chrudim - Atletické mítinky neprobíhají pouze v čínském Pekingu, kde se v těchto dnech koná Mistrovství světa, ale také v naší vlasti. Prázdniny totiž pomalu končí, a tak se opět rozeběhly týmové soutěže. V sobotu pokračovala čtvrtým kolem 2. liga žen a skupina C měla tentokráte „dostaveníčko" v Ústí nad Orlicí. Děvčata klubu Atletika Chrudim skončila v sedmičlenném startovním poli ziskem 139,5 bodu čtvrtá a stejná příčka jim patří i celkově.
Praha - Déšť, který po vlně veder začal padat na některých místech Česka, přivítali především pěstitelé chmele a vinaři. Vláha by také mohla pomoci zakládání porostů ozimé řepky, částečně i kukuřici. Naproti tomu úroda brambor bude kvůli suchu nízká a deště ji již nezachrání. Vyplývá to z dnešní ankety mezi zemědělci.
Lukavec – Hospodářské výsledky akciové společnosti Škrobárny Pelhřimov stejně jako podmínky nákupu brambor v nadcházející škrobárenské kampani budou řešit odbornici z oboru a členové Českého bramborářského svazu na bramborářském semináři ve čtvrtek 13. srpna.
Kácov - Konec války přinesl velké množství zajímavých příběhů, v jejichž centru stáli spojenečtí vojáci. Jeden z nich se odehrál v Kácově a Psářích a vzniklo z něj velké přátelství, které trvalo i přes velkou dálku.
Brno - Sucho a vedro. Extrémního počasí si užívají jen lidé na koupalištích. Jinde způsobuje problémy. Řeky vysychají, lesy čím dál častěji zachvacují požáry. Negativně ovlivňuje nedostatek vody také zemědělce, kteří se obávají o letošní úrodu brambor a kukuřice. „Jaké bude mít sucho dopady, uvidíme nejvíce až v dalších letech. Rostliny kvůli němu mohou být citlivější," upozorňuje přírodovědec Karel Klem z Centra výzkumu globální změny Akademie věd v Brně.
České Kopisty - Letos už potřetí přivítali obyvatelé zdejšího sdružení Camphill partu mladých lidí, kteří se v rámci dobrovolnictví přihlásili pomoci Svobodnému statku na soutoku při sklizni dozrávající zeleniny. Deset převážně studentů z Číny, Itálie, Japonska, Ruska, Španělska, Taiwanu a Česka přivezlo do Polabí opět sdružení INEX, se kterým Camphill úzce spolupracuje.
Kácov - Konec války přinesl velké množství zajímavých příběhů, v jejichž centru stáli spojenečtí vojáci. Jeden z nich se odehrál v Kácově a Psářích a vzniklo z něj velké přátelství, které trvalo i přes velkou dálku.
Tasovice – Nešťastně skončila v pátek kolem poledne pro sedmnáctiletého mladíka brigáda při sběru brambor u Tasovic. „Brigádník seděl na traktorem taženém jedoucím valníku bez postranic, na který další brigádníci vysypávali nasbírané brambory. Podle prvních informací se nešťastně shýbl a spadl pod kola. Valník ho přejel," sdělila policejní mluvčí Kamila Haraštová s tím, že mladík utrpěl zřejmě středně těžké zranění. Na místo vyjela záchranná služba, která povolala své kolegy s vrtulníkem. „Chlapce jsme předali k dalšímu ošetření do Fakultní nemocnice v Brně Bohunicích," sdělil vedoucí lékař znojemské záchranné služby Arnošt Růžička.
Peking - Čínské úřady prohlásily, že brambory budou další hlavní potravinou v zemi, a postupně by měly vytlačovat pěstování rýže. Země se čím dál tím víc potýká se suchem, které znemožňuje vypěstovat dostatek rýže v zemi, jež má 1,3 miliardy obyvatel, informoval dnes zpravodajský server The Times.
Havlíčkova Borová – Bramborářům se letos kvůli suchu příliš nedaří, takže úroda brambor nebude tak dobrá jako v minulých letech. „Očekáváme, že letošní výnosy, a to nejen konzumních, ale také škrobárenských brambor, budou zhruba o patnáct až dvacet procent nižší," uvedl předseda Českého bramborářského svazu Miloslav Chlan.
Valašsko, Zlínský kraj – Pěstitelé brambor v regionu nad letošní úrodou prozatím příliš nejásají. Vinou sucha a škůdců budou výnosy zřejmě nejhorší za posledních několik let.
Odena, Přerov – Dvojice přerovských biketrialistů Pavel Procházka a Matěj Popelka má za sebou vrchol sezony. Ve španělské Odeně se totiž mezi 18. a 22. červencem jelo mistrovství světa.
Zlínský kraj - Pěstitelé brambor letos nad úrodou příliš nejásají. Kvůli extrémnímu suchu zřejmě budou výnosy z brambor nejhorší za posledních deset let. Za to, co sklidí, navíc zemědělci nedostanou ani dobře zaplaceno. Ceny brambor jsou nízké.
Brno, Blansko /ROZHOVOR, FOTOGALERIE/ – Poprvé v kariéře vzdala závod. Ledová voda ze sečské přehrady pak navíc dálkovou plavkyni Silvii Rybářovou na čtrnáct dní vyřadila z tréninku. Po nemoci startovala o víkendu v bazénu na mistrovství republiky v pražském Podolí. Na dvoustovce motýlkem brala bronz, na osmistovce kraul pak skončila čtvrtá.
Pelhřimovsko – „Spíš než by nám vedro uškodilo, pomohlo nám," pochvalují si zemědělci z okresu. V Jetřichovci na Pacovsku rekordní vedra z minulého týdne vyloženě přivítali.
Praha - Spotřebitelské ceny v červnu zrychlily meziroční růst na 0,8 procenta, což bylo nejvíc od prosince 2013. Meziměsíčně, tedy proti květnu, se zvýšily o 0,1 procenta, uvedl dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s květnem zdražily například dovolené, pohonné hmoty, pivo, tabák a brambory. Zlevnily třeba oděvy a obuv.
Skuteč - Když skutečští policisté přijali v neděli oznámení o vloupání do tamní bramborárny, předpokládali, že pachatel dostal zálusk na zemáky a muže zákona čeká pátrání po naloupené zelenině. Když však přijeli na místo, rychle zjistili, že skutečnost je zcela jiná, pro majitele však neméně závažná.
Nogaro - Jihozápadní kout Francie si podmanil Čech Adam Lacko. Pilot ve službách roudnické Buggyry vstoupil do čtvrtého podniku mistrovství Evropy tahačů na okruhu v Nogaru vítězně a s třiceti body se stal vládcem sobotního odpoledne, které nabídlo tradičně dva závody.
Praha – Spotřebitelské ceny v květnu zrychlily meziroční růst na 0,7 procenta, což bylo nejvíce od loňského října. Proti dubnu ceny stouply o 0,3 procenta, přispělo k tomu pokračující zdražování pohonných hmot, dražší brambory, ale také vyšší ceny lázeňských pobytů. Vyplývá to z dnešních informací Českého statistického úřadu.
Račice, Přerov – Hned čtyři přerovští veslaři reprezentovali Českou republiku na víkendovém mistrovství Evropy juniorů. To se konalo v Račicích na Litoměřicku.
Misano /OD ZPRAVODAJE DENÍKU/ - Ještě před víkendem protáhnul po okruhu v Misanu svou yamahu místní miláček a hvězda MotoGP Valentino Rossi, který pochází jen kousek odtud z Urbina, a potom už přišel čas pro show pětitunových trucků. Ta se letos odehrála překvapivě na vodě a tak bylo o zábavu postaráno.
Spielberg /VIDEO+FOTO/ – Roudnická Buggyra si v Rakousku upevnila pozici nejlepšího truckového týmu Evropy. „Úspěšný víkend," shodli se čeští piloti po závodech na Red Bull Ringu.
Red Bull Ring - Když vás v závodech pětitunových tahačů připraví o stupně vítězů cílová fotografie, to už je nějaký pech. A když dojedete ve všech čtyřech jízdách čtvrtý, tak to je přímo k vzteku. Vyprávět by mohl David Vršecký z Buggyry, který na rakouském Red Bull Ringu sklízel jen samé „brambory".
Pylová sezóna břízy je v plném proudu a nezastaví ji ani chladné noci a denní výkyvy teplot. "Alergenicita tohoto pylu je velmi vysoká," upozorňují odborníci.
Liberec /FOTOGALERIE/ - Na plotně prská olej v pánvi, z hrnců se kouří, všude je cítit vůně pečeného masa a brambor. Efektně nazdobené drobné toustíky s lososem čekají jen na servírování, za rohem je slyšet cinkání ledů o stěny chladící nádoby na sekt