Druhý zářijový víkend bude v Karviné patřit historii. Ve dnech 9. a 10. září zde totiž proběhnou tradiční Dny evropského kulturního dědictví, v rámci kterých se ve městě otevřou třeba i běžně nepřístupné památky.
Havlíčkův Brod – Jak se ve městě žilo před třemi sty lety, když světem vládlo baroko? To mají lidé v Havlíčkobě Brodě možnost zjistit ještě tento víkend. Poslední komentované prohlídky ojedinělé výstavy s názvem Barokní Brod, která je k vidění ve zrekonstruovaných prostorách Staré radnice, proběhnou v rámci Dnů evropského dědictví 9. září od 14 hodin. Výstava 10. září končí.
Ústecký kraj – Na více než třech desítkách míst v Ústeckém kraji si o tomto a příštím víkendu připomenou Dny evropského dědictví (EHD). Letos mají motto Památky a příroda.
Španělská věštkyně Pilar Abelová prohrála svůj desetiletý boj o dědictví po slavném surrealistickém malíři Salvadoru Dalím. Poté, co si vynutila exhumaci těla údajného otce, totiž testy DNA jejich pokrevní vazbu vyvrátily.
Koncerty, divadlo, výtvarné umění, hry a také otevřené památkové objekty nabídnou tradiční Dny evropského dědictví. V Olomouci startují od 5. do 10. září a ani letos nemohou chybět mimořádně oblíbené dny otevřených památek, včetně prohlídek radnice a setkání občanů s vedením města.
Příbram /FOTOGALERIE/ - Všechny příbramské areály i mimopříbramské pobočky Hornického muzea Příbram budou v sobotu v rámci Dnů evropského dědictví otevřeny široké veřejnosti za pětikorunové vstupné.
Tajuplné příběhy z minulosti, výstavy, workshopy v dílnách, divadla či koncerty. To vše najdete v unikátním areálu Klášterů Český Krumlov, který nabídne během září nevšední akcí a oslavy. Zahájí je už dnes interaktivní exkurze do světa s vůní kůže, ohně u kovadliny, glazury i čerstvě pečeného chleba.
Chrudim – Zástupci Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a zástupci města Chrudim včera představili program Národního zahájení Dnů evropského dědictví. To se odehraje od pátku do neděle příštího týdne právě v Chrudimi a Dny evropského dědictví se pak v celém Česku uskuteční od 9. do 17. září. Zapojí se do nich přes 100 obcí s více než 800 památkami místního i světového významu.
Znojemsko – Trojici nejznámějších znojemských věží, Znojemské podzemí, Muzeum Velké Moravy, ale také třeba Znojemský hrad a dalších, dohromady jedenáct vybraných památek, mohou zájemci již brzy navštívit zcela zdarma.
Beroun – Obyvatele Berouna čeká zanedlouho další zátěžový víkend. V sobotu 9. a neděli 8. Září se zde uskuteční další, a to již 21. Hrnčířské trhy. Do města se tak sjede kolem tří set hrnčířů z Česka i zahraničí. Mezi keramiky se představí na 30 zahraničních vystavovatelů z Evropy, kteří budou presentovat kulturu své země.
Liberec – Jména jako Dalí, Picasso, Bacon, Giacometti nebo Chirico jsou sázka na jistotu. Výstava mistrů moderního umění v liberecké Oblastní galerii má návštěvnost srovnatelnou s pražským Rudolfinem.
Kolín /FOTOGALERIE/ – Celé roky tam Kolíňáci nebyli, někteří si ani nevzpomínají, že by něco takového za městským společenským domem bylo. A přece. Kvůli havarijnímu stavu celá léta uzavřené terasy s krásným výhledem na řeku a Práchovnu se opět stanou malým klenůtkem v centru města.
Litoměřice – Hotovost, vkladní knížky, šperky, pozemky, dluhopisy a podílové listy. To vše, v hodnotě téměř 3,3 milionu korun, získal po nedávno zemřelé 92leté ženě stát.
Třeboň - Další z řady exkurzí, která je součástí projektu Krajina a lidé – interpretace přírodního dědictví CHKO a biosférické rezervace Třeboňsko, pořádá Dům přírody Třeboňska v Třeboni.
Pardubický kraj /KRÁTKÉ ZPRÁVY/ - V Rytířském sále hradního paláce na Kunětické hoře zahraje v úterý od 19 hodin trio Michal Hromek Consort, které se věnuje nejen úpravám skotské a irské lidové hudby, ale čerpá inspiraci v dědictví evropského baroka a renesance.
Kunětická hora – V Rytířském sále hradního paláce na Kunětické hoře zahraje dnes od 19 hodin trio Michal Hromek Consort, které se věnuje nejen úpravám skotské a irské lidové hudby, ale čerpá inspiraci v dědictví evropského baroka a renesance.
/ROZHOVOR/ Zakladatel a předseda opavského Klubu vojenské historie Pavel Chráska byl iniciátorem obnovy bývalého československého opevnění v Milostovicích.
Dědictví, nový bazén či koupě rodinného domu. A také přivýdělek ve výši 150 tisíc korun měsíčně. Politici podávali majetková přiznání za rok 2016. Větší investice v nich ale nenajdete.
Blažkov - Už 55. ročník závodů na bicyklu přes rybník se v neděli 23. července od 14 hodin uskuteční v Blažkově na Bystřicku. Za udržování této dlouholeté tradice se v roce 2014 blažkovští hasiči stali Nositelem tradic Bystřicka.
Jihlava – Výstavu s názvem Vlákna, klubka, tkaniny, která je v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě k vidění až do 20. srpna, zpestří v neděli 23. července doprovodný program.
Kdousov – Barokní perla mezi kostely z širokého okolí se stala dějištěm velké slavnosti. Chrám sv. opata Linharta v Kdousově na jihu Třebíčska se zaplnil do posledního místečka. Farníci si tam společně s kněžími a brněnským biskupem Pavlem Konzbulem připomněli 250 let od chvíle, kdy byl kostel vysvěcen.
Hustopeče, Uherské Hradiště - Spojení prvků tradičního lidového kroje a moderního oblečení okouzlilo Adélu Malendovou z Hustopečí na Břeclavsku. K netradiční kombinaci se dostala díky svému studiu designu oděvu na univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. „V oblasti designu je dnes velmi populární spojovat prvky lidových krojů a přenášet je do moderních návrhů. Bohužel mnohdy autoři sklouznou ke kýčovému přenesení příliš velkého množství prvků,“ kritizuje Malendová.
V Polsku začala blokáda kácení posledního nížinného pralesa Evropy. Už na jaře vjely do polské části Bělověžského pralesa těžké stroje. Současná blokáda má za cíl zpomalit a zastavit kácení a zároveň upozornit polskou veřejnost i svět na tuto situaci.
Lidé, kteří zůstávají o prázdninách v Karviné nebo ji plánují navštívit, se mají na co těšit. Na všechny obyvatele i návštěvníky města čeká několik akcí na zámku, prohlídky kostelů nebo relax v lázních.
Na historii je podstatné to, co si z ní bereme, k čemu z minulosti se hlásíme, v čem pokračujeme, na čem stavíme. Příchod Cyrila a Metoděje slavíme proto, že do našich končin přinesli křesťanskou víru, na Jana Husa vzpomínáme kvůli tomu, že křesťanskou víru bral smrtelně vážně.
Bohaté dědictví moderní architektury dvacátého století ve městech a regionech Zlínského kraje: právě to představí výstava, která poslední červnový den začíná v chodbách prvního patra zámku v Holešově.
Vlašim /FOTOGALERIE/ – Se závěrem školního roku vrcholí ve vlašimském zámku školní prohlídky výstavy Za vlády Marie Terezie. „Připravili jsme ji při příležitosti třístého výročí narození české královny a přibližuje život na Benešovsku v letech 1740 až 80," připomněl historik Jindřich Nusek, správce sbírek Muzea Podblanicka, které výstavu zorganizovalo.
Praha - Lidé v pondělí na Vyšehradském hřbitově v Praze uctili památku Milady Horákové. Na shromáždění u symbolického hrobu popravené političky přišli i zástupci parlamentních stran a bývalí političtí vězni. Pieta se konala u příležitosti Dne památky obětí komunistického režimu, který připadá na 27. červen, výroční den smrti Horákové. „Žena s ryzím charakterem, mimořádným duchovním bohatstvím a duchovní silou," popsal ji předseda Klubu dr. Milady Horákové a místopředseda Konfederace politických vězňů František Šedivý.
Lidé v pondělí na Vyšehradském hřbitově v Praze uctili památku Milady Horákové. Na shromáždění u symbolického hrobu popravené političky přišli i zástupci parlamentních stran a bývalí političtí vězni. Pieta se konala u příležitosti Dne památky obětí komunistického režimu, který připadá na 27. červen, výroční den smrti Horákové.
Soud v Madridu nařídil exhumaci slavného umělce Salvadora Dalího. Důvod? Test otcovství. Justice tak učinila na popud jednašedesátileté Španělky Marie Pilar Abelové, která tvrdí, že je malířovou dcerou. Pokud by její slova potvrdila i laboratorní testy, získala by dědictví v hodnotě stovek milionů eur.
Lesná – O tom, že ještě po více než sedmi desítkách let od války se dají najít zajímavé věci ukryté v zemi, se nedávno přesvědčili tachovští hledači. V jehličí zahrabanou koženou tašku plnou dokumentů našli kousek od obce Lesná v Českém lese.
Lesná – O tom, že ještě po více než sedmi desítkách let od války se dají najít zajímavé věci ukryté v zemi, se nedávno přesvědčili tachovští hledači. V jehličí zahrabanou koženou tašku plnou dokumentů našli kousek od obce Lesná v Českém lese.
Na několika místech moravskoslezského regionu budou v průběhu tohoto víkendu, letních prázdnin a prvního poprázdninového měsíce natáčet filmové štáby nový český film. Ponese název Honza dědí mlýn a půjde o filmovou komedii, kterou si užijí jak malí, tak i velcí diváci.
/GALERIE/ Historie je stále přítomná v movitých i nemovitých památkách a její objevování může být dobrodružné. Atraktivní oblastí jsou pak technické a industriální objekty, které zajímavě dokumentují vývoj západní civilizace.
Radnice – Do gala se v závěru týdne obléknou Radnice. Kulturní slavnosti trvají tři dny a jsou oslavou spolků, dědictví a tradic. Podívejme se podrobněji na scénář.
Spolu s Pobaltím i nadále účtuje Ukrajina s dědictvím po Sovětském svazu a snaží se zpřetrhat i nitky se současným ruským sousedem. Jako poslední v řadě nyní přichází nařízení, které zakáže nošení svatojiřských stuh. Prezident Petro Porošenko nový dekret podepsal dnes.