Blíží se konec října a s ním spojený strašidelný svátek Halloween, ke kterému se pravidelně připojuje i chomutovský zoopark. Sraz všech malých i velkých strašidel pořádá také letos, večerní Strašidelná zoo je naplánovaná na sobotu 29. října.
Urodilo se vám v letošním roce více dýní, než dokážete spotřebovat? Darujte je do děčínské zoo. Zahrádkářské přebytky, jako jsou dýně, cukety nebo patisony využije zahrada na akci Strašidelná zoo, která se bude konat v sobotu 5. listopadu 2022 od 15 hodin
V Dýňopark se proměnil o sobotní odpoledni klub FČas ve Frymburku. Děti s rodiči tu tvořily z dýní podle své fantazie. Takže všichni usilovně dlabali dýně, které si mohli zakoupit na místě. Tvořivou práci doprovázel zábavný program. K dispozici byly pohybový koutek, tvořivá dílna, malování na obličej, hry pro děti.
Tradiční dýňobraní v Plandrech je minulostí. V sobotu 15. října dorazily do Zámecké stáje stovky, možná tisíce lidí, kteří se zabavili bohatým programem. Podzimní akce lákala nejen na tvoření z dýní, ale také na vystoupení s koňmi, kulinářskou show nebo výstavu zvířat. Kdo chce, může si dojet dýně ještě zakoupit.
Vyzdobené expozice zvířat, svítící dýně, postavy z hororu, roztomilá strašidýlka, Mikuláš a pekelníci i romantické čekání na Ježíška… Zoologické zahrady neztrácejí pro návštěvníky přitažlivost ani v podzimním a zimním období. Na děti a dospělé zde čeká atraktivní program, fůra zábavy i mnoho poučení.
Velké slánské dýňování zaplnilo druhý říjnový pátek plochu Masarykova náměstí ve Slaném po čtvrté v řadě. Kluci a holky v doprovodu rodičů, prarodičů a kamarádů se předháněli v dlabání obřích dýní a užili si výtečnou podzimní slavnost jaksepatří.
Už jste přemýšleli, jak si zpestřit tento víkend? Pokud ne, podívejte se níže, nabízíme vám pár tipů na zajímavé akce ze všech koutů Středočeského kraje.
I letos na podzim se v zahradnickém centru Lisý v Králově Dvoře – Popovicích konají tématické víkendy. První v pořadí bylo minulou neděli zelobraní. Hlavní myšlenkou této akce je usnadnit lidem práci při nakládání zelí, kdy nejvíce času a síly zabere právě nakrouhání hlávek.
Na nádvoří slavkovského zámku se desítky dětí se svými rodiči doslova obklopili dýněmi. Každý účastník Dýňobraní si pomocí různých nožíků a lžiček vykrojil z dýně svoji halloweenskou dýňovou příšerku. Dýni si mohli návštěvníci přinést buď svoji nebo si ji mohl zakoupit na místě. Nechyběl ani burčák a cimbálka.
V renesančním dvorku v Klatovech se konal třetí ročník Dýňobraní, které pořádal Klatovský okrašlovací spolek. Šlo o prodejní výstavu nejrůznějších druhů dýní, na níž se podílelo také zahradnictví U Růženky z Novákovic. Kromě toho byla součástí také ochutnávka dobrot vyrobených právě z dýní.
Barevný list nebo jablko? Už dávno ne! Jasnou královnou a symbolem podzimu je zcela jasně dýně. Právě v těchto dnech se otevírají dýňové zahrady, dvory a nastal nejvyšší čas naostřit lžíce. Deník poradí, kam pro ně zajet i jak vybrat tu nejlepší do kuchyně.
Kdo touží vyřezat si na okrasu v nadcházejícím podzimu dýni, mohl využít jedinečné příležitosti. V Zahradnictví Český Krumlov se konal 8. ročník dýňování aneb Chcete si vyřezat dýni a neudělat si doma nepořádek?
Chtěli vyzkoušet lidskou poctivost a ukázalo se, že udělali dobře. Dýňová samoobsluha rodinné farmy Brož je po roce opět „v provozu“ v Radňově na Havlíčkobrodsku. Otevřeno má nonstop. Placení je čistě na svědomí zákazníka.
Chtěli vyzkoušet lidskou poctivost a ukázalo se, že udělali dobře. Dýňová samoobsluha rodinné farmy Brož je po roce opět „v provozu“ v Radňově na Havlíčkobrodsku. Otevřeno má nonstop. Placení je čistě na svědomí zákazníka.
Ulice Modré se posledního pátečního zářijového večera ponořily úderem 19. hodiny do tmy. Magickou atmosféru v nich dodaly veselým i strašidelným výtvorům a ksichtíkům z nebohé oranžovožluté nebo nazelenalé zeleniny, tykví a dýní různých velikostí, mihotavých plaménků svíček nebo elektrických žárovek.
Příroda občas pěstitelům nadělí opravdu nevídané kousky a to ve světě dýní platí dvojnásob. Každoročně se tak po Česku konají nejrůznější soutěž o největšího dýňového giganta a jinak tomu nebylo ani v Jakubově u Moravských Budějovic, kam svou chloubu vyslalo Klenčí pod Čerchovem.
Jaroslavický Jarmínek se na začátku podzimu pustil do pilné práce. První říjnová sobota patřila podařené kárkiádě. Tento týden jaroslavické ulice prosvítí originálně upravené dýně.
/VIDEO, FOTOGALERIE/ V sobotu 1. října se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava uskuteční oslavy svátku všech živých bytostí. U příležitosti Dne zvířat bude připraven speciální program pro malé i velké návštěvníky. Zoo zároveň zveřejnila několik výzev pro veřejnost.
Ač si mnozí z nás myslí, že sexuální pomůcky a hračky jsou výdobytkem moderní doby, zdaleka to není pravda. Materiály se sice liší, ovšem účel pomůcek je pořád stejný. K erotice a potěšení se však obzvlášť v době středověku přistupovalo velice nevstřícně, a proto společně s erotickými hračkami rostla výroba i nejrůznějších krutých antimasturbačních pomůcek.
Tentokrát zejména dětem patřil uplynulý pátek a sobota ve valtickém podzemí. Nadcházející podzim přivítaly Dýňobraním. Za krásné fotky děkujeme Renatě Hasilové.
Dýňovým trhem v Osoblaze se dá procházet se stejným zaujetím jako galerií výtvarného umění. Je fascinující, jaké nepřeberné množství tvarů, barev a odrůd dokázali šlechtitelé vykouzlit z tykve obecné. Ostatně, přesvědčte se sami v naší fotogalerii.
Amerika má nového vytrvalostního sportovce. Nejde ale o ultramaratonce ani cyklistu, jak by se mohlo zdát. Je jím muž z Nebrasky, který se rozhodl vydat na plavbu po řece Missouri. Na tom by samo o sobě nebylo nic zvláštního. Duane Hansen si ale ke své cestě po řece vybral velmi kuriózní plavidlo. Obří vydlabanou dýni.
Ve středu padl v Rakousku druhý sedminásobný jackpot lotta v historii. Sázející z Horních Rakous podal tip 8, 9, 28, 34, 40 a 43 ve sběrně v Linci jako náhodný. Vyhrál 9 802 237,50 eura, druhou nejvyšší částku v 35leté historii této hry. Nejvyšší, 14,9 milionu eur, "vydělal" v listopadu 2018 Dolnorakušan z Waldviertlu. Ke středečnímu tahu bylo podáno 11,9 milionu tipů.
Pondělí 25. října byl u 8. C na ZŠ Kadaňská v Chomutově normální školní den… Tedy, než nastal čas 17 hodin. Skoro celá 8. C se totiž sešla ve škole s nadšením, že zde bude spát.
Dýní je těžké se nabažit. Existují jich stovky druhů a chutnají skvěle ve slaných i sladkých jídlech. Proto stojí za to, objevovat i ty méně „profláknuté“, aby vaše variace získaly nový náboj a poznali jste nové chutě. Protože dýně jsou v listopadovém pošmournu opravdovým potěšením.
V sobotu 13. listopadu skončila ve sklepních prostorách Infocentra v Janlonném nad Orlicí podzimní výstava dlabaných a zdobených dýní. Za fotografie děkujeme Liboru Kačírkovi.
Neobvyklý průvod asi tří stovek lidí v maskách a s lampiony se vydal ve středu 3. listopadu večerním Předmostím. Tamní škola uspořádala už devátý ročník podzimního putování Ve štrúdlu na štrúdl.
V Denním a týdenním stacionáři Klíček to vonělo čerstvě upečeným štrůdlem. Do Tábora přijela slavná a oceňovaná cukrářka známá z televizní show Peče celá země! Za článek a fotky z akce děkujeme řediteli Petru Brázdovi ze Stacionáře Klíček.
Strašidelné, zamračené i legrační. Takové mohou být dýně, když jim po vydlabání dužniny a pomocí nožíku vytvoříte obličej. Doslova umělecká díla vytvořil na letošní Halloween Michal Kotyza a o své výtvory se podělil se čtenáři Deníku. Děkujeme!
V Denním a týdenním stacionáři Klíček to vonělo čerstvě upečeným štrůdlem. Do Tábora přijela slavná a oceňovaná cukrářka známá z televizní show Peče celá země! Za článek a fotky z akce děkujeme řediteli Petru Brázdovi ze Stacionáře Klíček.
Vypěstoval nejtěžší dýni v Česku. Jeho reakce? „Všichni jásali a já byl smutný, že je tak malá,“ usmívá se Jan Staněk, jemuž ani taková úroda nestačí. Chce být totiž nejlepší na světě. Na jeho pěstitelské umění se můžete podívat v přiložené fotogalerii.
Každoročně pořádá kulturní komise města Třemošnice dýňování, společné vyřezávání oranžových plodů podzimu. Kvůli protiepidemickým opatřením se ale nemohla tato oblíbená událost konat, a tak mohly děti přinést na terasu místní cukrárny již vydlabanou dýni a pochlubit se svým výtvarným talentem.
Strašidelné, zamračené i legrační. Takové mohou být dýně, když jim po vydlabání dužniny a pomocí nožíku vytvoříte obličej. Doslova umělecká díla vytvořil na letošní Halloween Michal Kotyza a o své výtvory se podělil se čtenáři Deníku. Děkujeme!
/FOTO/ V dálce se ozval řev tygra, zvědavě přihlížejí medvědi i pandy červené. Zvídavé zebry nastražily uši. Svíčkami osvětlenou ústeckou zoologickou zahradou právě prochází lampionový průvod. Děti předtím také vydlabávaly dýně a soutěžily na několika strašidelných stanovištích.
První listopadový týden patřil v kreativním kroužku Agátka v ulici Dukelských hrdinů v Rakovníku podzimnímu tvoření. Děti různého věku tam tvořily ze zrnek dýně, které jsou spjaté především s Halloweenem, ale také svícínky ze žaludů a imitací javorových listů.
Strašidelné, zamračené i legrační. Takové mohou být dýně, když jim po vydlabání dužniny a pomocí nožíku vytvoříte obličej. Doslova umělecká díla vytvořil na letošní Halloween Michal Kotyza a o své výtvory se podělil se čtenáři Deníku. Děkujeme!
Už z prvního pohledu na vyřezávané dýně našeho čtenáře Michala Kotyzy je zřejmé, že umělecké cítění mu nechybí a i na tomto zemědělském produktu jej lze maximálně projevit. Jedná hezčí než druhá. Jediné, co jim lze vytknout je, že vás nevystraší, jak se na Halloween patří, ale přivedou do rozněžněné nálady.
První den měsíce listopad vklouzl i do naší školní družiny v Berouně - Závodí. Ale zároveň s ním si děti připomínají Halloween. Je to původně keltský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých. Svátek se zachoval v anglosaských zemích, zejména v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku a Austrálii. Den 31. října byl hranicí mezi létem a zimou. Keltové tento den vnímali jako pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. Mnohé z Halloweenu se dochovalo dodnes. Lidé si zdobí svá obydlí, používají vyřezávané dýně, místo ohňů se zapalují svíčky.