Jedinečná sbírka 66 koláží českého spisovatele, básníka, malíře a kolážisty Jiřího Koláře putuje do sbírek Západočeské galerie v Plzni. Získala ji jako dar od zástupců společnosti ČEZ, které díla až dosud patřila.
„Super výstava, super vernisáž, krásná pohoda jako vždy," zaznívalo v sobotu 16. listopadu od stovky nadšených návštěvníků v žatecké Galerii U Radnice na vernisáži výstavy obrazů dnes již zesnulých místních autorů Rudolfa Pazoura a Vladimíra Morcha. Malířům – žateckým kantorům zahrál do nebíčka vnuk jednoho z nich – světoznámý český klavírní virtuóz Jiří Pazour.
V žatecké Galerii U Radnice, kterou provozuje Spolek rodáků a přátel města Žatce, je v plném proudu příprava výstavy 50 obrazů dokonce dvou, dnes již zesnulých žateckých malířů – Vladimíra Morcha a Jiřího Pazoura. Oba byli učitelé žateckých škol – gymnázia a bývalé 6. ZDŠ, která v šedesátých letech minulého století sídlila ve stejné budově.
V prostorách galerie Multifunkční auly Gong v Dolní oblasti Vítkovic odstartovaly dvě nové výstavy. Jedná stálá, druhá dočasná. Tou stálou je výstava Pioneers, tou dočasnou je Fenomén Hollar.
Jedenáctiletý chlapec našel na skládce vzácné umělecké dílo. Narazil na pět set let starou renesanční grafiku. Odborníci potvrdili, že se jedná o jednu z nejslavnějších grafických kompozic německého renesančního malíře Albrechta Dürera. Jeden z nejzdatnějších umělců všech dob a současník Leonarda da Vinciho ji vytvořil v roce 1513. Na aukci se vydražila za 26 tisíc liber (téměř 800 tisíc korun).
Ve východní části Rychnova nad Kněžnou pokračuje stavba čtyř bytových domů v ulici Mírová a v budoucnu se počítá s dalším rozšiřováním stejnojmenného sídliště. Nad teplárnou ještě zbývají volné pozemky a vyloučena není ani zástavba za silnicí na Javornici. Jak to vypadá s bytovou výstavbou například také v Dobrušce či Týništi nad Orlicí?
Pokud se chystáte v úterý nebo ve středu 23. a 24. července na výlet do Opočna, měli byste počítat s tím, že se do některých míst nepodíváte. Chystají se tu totiž odstávky elektřiny, konkrétně ve středu bude proto uzavřena Výstavní síň Františka Kupky a Luboše Sluky a expozice v domě čp. 55 u zvonice. Informovalo o tom město Opočno na svém webu.
/OBRAZEM/ V polovině tohoto měsíce se hodnota dominanty Dobrušky – renesanční radnice – zvýšila o několik desítek milionů korun. Tak lze s trochou nadsázky popsat okamžik, kdy se v pátek 12. července do minigalerie v reprezentačních prostorách věže krátce před polednem vrátilo pět prvotin, vzácných originálů světoznámého malíře Františka Kupky.
Bezpečnost a obrana je věcí nejen vojáků, ale i celého státu a společnosti. Na oslavách Dne ozbrojených sil na pražském Vítkově to v pátek 28. června řekl prezident Petr Pavel. Ocenil také profesionalitu armády a víru vojáků v hodnoty spojenectví.
Bezpečnost a obrana je věcí nejen vojáků, ale i celého státu a společnosti. Na oslavách Dne ozbrojených sil na pražském Vítkově to v pátek 28. června řekl prezident Petr Pavel. Ocenil také profesionalitu armády a víru vojáků v hodnoty spojenectví.
/FOTO, VIDEA/ Moderní i historická hasičská technika, vojenská technika a vybavení, ukázky policejního zásahu, prezentace celní správy, zdravotnické záchranné služby, horské služby a mnoho dalšího – to byl 12. ročník Dne bezpečnostních a záchranných složek Integrovaného záchranného systému v Dobrušce.
Další rekord si připsalo dílo světoznámého malíře a opočenského rodáka Františka Kupky. Jeho olejomalba nazvaná Conception/Danae (Početí) se v pražské aukci prodala za 115 milionů korun. Podle Viktorie Kosejkové z Adolf Loos Apartment and Gallery činí celková cena i s aukční přirážkou 126,5 milionu korun, což dělá z Početí nejen nejdražší Kupkův obraz vydražený v Česku, ale vůbec nejdražší obraz prodaný na aukci v dějinách České republiky.
/FOTO/ Dvanáctý ročník obnovené divadelní přehlídky Šubertova Dobruška má za sebou první ze čtyř dějství. Ve středu 3. dubna večer si slušně zaplněné hlediště Kina 70 vychutnalo veselohru Kdopak to zvoní v podání dobrušských ochotníků pod režijním vedením jejich kolegy Jiřího Macha.
Město Opočno odstartovalo 4. ročník umělecké soutěže o Cenu Františka Kupky, která je inspirovaná dílem a odkazem významného malíře a opočenského rodáka. Soutěž je otevřena žákům druhého stupně základních škol a studentům středních škol.
/KVÍZ/ Na televizní obrazovky se vrátila minisérie o životě Boženy Němcové, proslulé české spisovatelky. Jedním z míst na východě Čech, kam filmaři s kamerami zamířili, bylo Opočno. Poznali jste i další místa natáčení? Co víte o Boženě Němcové a vzpomenete si, které herce jste mohli v minisérii vidět? Správné odpovědi nejen na tyto otázky zkuste najít v našem kvízu.
/FOTO/ Ikona módního návrhářství nadchla Dobrušku. Ve středu 8. listopadu zavítala do místního společenského centra Blanka Matragi, aby se tu zúčastnila talk show i následné autogramiády. S Dobruškou ji pojí nejen obdiv ke zdejší osobnosti, světově proslulému malíři Františku Kupkovi.
Vědci zveřejnili novou rekonstrukci obličeje neandrtálského muže, jehož téměř kompletní kostru našli před 115 lety kněží v jeskyni ve Francii. Kvůli těžké nemoci mu chyběly téměř všechny zuby.
Nejen rodné Opočno vzpomíná na svou velkou osobnost a rodáka Aloise Fišárka. „Můj dědeček Cyril Vaníček byl v Opočně starostou od roku 1924 do roku 1944 a měl tam spoustu známých,“ zavzpomínal v rozhovoru před lety sám Alois Fišárek.
/VIDEO/ Více než dvě desítky portrétů, nejen kamarádů a přátel z Opočna, ale i známých osobností, vystavuje do konce listopadu v Ateliéru Renata v Opočně místní výtvarník Jiří Novotný.
Trh s uměním v Česku přesahuje částku 1,5 miliardy korun obratu ročně a stále roste. Chápou u nás lidé umění i jako investici a vyplatí se kupovat obrazy například v aukčních síních? Nejen to prozradil ve video podcastu Byznys kafe Jan Skřivánek, historik umění a šéfkurátor Musea Kampa.
/FOTO, VIDEO/ Dny evropského dědictví v Podorlicku přichystaly na sobotu 16. září výjimečné lahůdky. Přesvědčí, že je tento kraj na památky výjimečně bohatý a je tu stále co objevovat. Otevře se totiž i to, co jindy bývá uzamčeno. Račte vstoupit.
Mladé umělce ze základních a středních škol z různých koutů republiky přivítalo Opočno v sobotu 24. června. Proběhlo totiž slavnostní předávání uměleckých Cen Františka Kupky, které zahájilo letošní již 12. ročník festivalu Opočno Františka Kupky. Termín nebyl zvolen náhodně – v tento den uplynulo 66 let od umělcova úmrtí ve francouzském Puteaux.
Díla umělců jako Mucha, Kubišta nebo Brožík si můžete až do září prohlédnout v Masných krámech Západočeské galerie v Plzni. Výstava láká svými tématy jako život ve městě, život na venkově, ale také víra a nadpřirozeno společně s krajinami přírodní idyly.
Díla z přelomu 19. a 20. století z mimořádné sbírky Západočeské galerie v Plzni včetně těch, které zásadním způsobem ovlivnily dějiny českého výtvarného umění, mají možnost vidět návštěvníci nové výstavy v plzeňských Masných krámech.
Jméno Františka Kupky je ve světě malířství obrovským pojmem a potvrdila to i poslední dražba jeho díla. Obraz Komplexní byl vydražen za téměř 123 milionů korun. Dílo přitom pochází z pozůstalosti představitele filmového Jamese Bonda, sira Seana Conneryho.
Jméno Františka Kupky je ve světě malířství obrovským pojmem a potvrdila to i poslední dražba jeho díla. Obraz Komplexní byl vydražen za téměř 123 milionů korun, pochází z pozůstalosti představitele filmového Jamese Bonda, sira Seana Conneryho.
VIDEO/ Šestnáct autorů navštěvujících výtvarný kurz Akademie třetího věku vystavuje v Galerii Vladimíra Hrocha celkem 88 obrazů. Ve čtvrtek 23. února se tam konala vernisáž, kterou uvedla lektorka kurzu Petra Baroňová.
Firma Prokop & Brož je v Česku na špičce už deset let. V oboru náramkových hodinek však nebyli nováčky ani předtím. Jan Prokop i Martin Brož se v něm totiž pohybují už čtvrt století.
/VIDEO/ Možná ošetřoval právě vás nebo někoho z vašich blízkých ve chvíli, kdy bylo vážně hodně zle. Aleš Benda pracoval téměř třicet let u pražské záchranné služby, ale jako člen posádky letecké záchranky zasahoval i po celé republice. Hodně ve středních Čechách, kam policejní helikoptéra s volacím znakem Kryštof 01 a lékařským týmem pražských záchranářů na palubě startuje nejčastěji.
Obraz Františka Kupky s názvem Bílý kůň z roku 1909 se v neděli na aukci v Praze prodal za 42 miliony korun včetně aukční přirážky. Jeho vyvolávací cena byla 25 milionů korun. Obraz pochází z doby, kdy se průkopník abstrakce vydával na cestu k nefigurativnímu malířství. Kupkova díla z jeho abstraktního období dosahují na trhu mnohem vyšších cen.
Dílo malířky Toyen z roku 1956 Skryt v jejich obrazech se na aukci v neděli 20. listopadu v Obecním domě v Praze prodalo za 34,7 milionu korun včetně aukční přirážky 24 procent. Vyvolávací cena byla 18 milionů korun. Sdělil to za pořádající společnost European Arts Miloš Svoboda. Nejdražším dílem Toyen prodaným v tuzemské aukci zůstává obraz Cirkus, za který nový majitel loni zaplatil konečnou cenu 79,56 milionu korun.
Zámecký letohrádek v Opočně je národní kulturní památkou. Bohužel, už řadu let uzavřenou. Střecha je v havarijním stavu, ale už brzy se má dočkat rekonstrukce, potřeba zřejmě bude i vrtulník.
Kdy se řekne Dobruška, skoro každého napadne F. L. Věk nebo František Kupka, milovníky divadla možná i F. A. Šubert. Toto město však má i novodobé osobnosti, které nemají tak slavné jméno, přesto posouvají jeho rozvoj kupředu. Jsou mezi nimi skvělí učitelé, lékaři, pracovníci sociálních služeb, členové kulturních spolků, podnikatelé atd.
/FOTOGALERIE/ Po letních prázdninách se vrací cyklus besed Králodvorské podvečery. Ve středu 21. září místní domov s pečovatelskou službou navštívila edukátorka Monika Švec Syblová, která ve své přednášce představila českého malíře Františka Kupku.
/FOTOGALERIE/ Vernisáž obrazů malíře a pedagoga Tomáše Petříčka se uskutečnila v úterý 6. září v prostorách berounské restaurace Jiná káva. Společně s ním představila a pokřtila svou knihu jeho žena Markéta Petříčková. Kmotrem její literární prvotiny se stal ředitel Charity Beroun Petr Horák.
Na novou výstavu plnou prací známých umělců různých výtvarných stylů láká v těchto dnech olomoucká Telegraph Gallery. Expozice s názvem SIGNÁL III: Mistrovská díla ze Sbírky Roberta Runtáka (1900-1990) představuje více než stovku děl od přibližně devadesáti tvůrců.
Když dá opočenský zámek příležitost nahlédnout do jinak nepřístupných částí svých interiérů, je to vždycky velké lákadlo. A když se k tomu přidá nějaká ta lahůdka, platí to dvojnásob. Jednorožec, mořská panna, ale i divý muž, drak či gryf a další erbovní bestie, jak se ostatně jmenuje výstava, táhnou do opočenské „hladomorny“. Pocházejí z dílny Aleše Drašnara.
Obraz Bohumila Kubišty Staropražský motiv z roku 1911 se na dnešní aukci v Praze prodal za 123,6 milionu korun včetně dvacetiprocentní aukční přirážky. Vytvořil tak nový tuzemský aukční rekord, který dosud držel obraz Divertimento II Františka Kupky, jenž se v roce 2020 prodal za 90,24 milionu korun. Poprvé se dnes při tuzemské aukci výtvarného umění na sále překonala hranice 100 milionů korun. Bez přirážky, která činí 20 procent, cenu licitátor odklepl na hodnotě 103 miliony korun a sálem zazněl bouřlivý potlesk přítomných vstoje.
/FOTOGALERIE/ V zaplněném pražském kostele Panny Marie Vítězné, kterému lidé přezdívají U Pražského Jezulátka, začalo ve čtvrtek odpoledne poslední rozloučení s Medou Mládkovou. Mecenáška a sběratelka umění zemřela 3. května ve věku 102 let. Rozloučit se s ní přišlo podle zpravodaje ČTK více než 200 lidí.
V zaplněném pražském kostele Panny Marie Vítězné, kterému lidé přezdívají U Pražského Jezulátka, se ve čtvrtek odpoledne konalo poslední rozloučení s Medou Mládkovou. Mecenáška a sběratelka umění zemřela 3. května ve věku 102 let. Rozloučit se s ní přišlo podle zpravodaje ČTK více než 200 lidí.
Už pětačtyřicet let se 18. května slaví Mezinárodní den muzeí. Po loňské covidové pauze, kdy se prohlídky přesunuly do on-line prostoru, se letos vrátí vše do normálu.