Umělecký svět utrpěl ztrátu. Významná mecenáška, vášnivá sběratelka umění a obdivovatelka malíře Františka Kupky Meda Mládková zemřela ve věku 102 let. Před osmnácti lety zavítala i na Chomutovsko, kde navštívila ve věznici ve Všehrdech sochaře Pavla Opočenského.
Ve věku 102 let zemřela Meda Mládková. V tiskové zprávě to oznámila Nadace Jana a Medy Mládkových a Museum Kampa, které Mládková založila. Slavná mecenáška a sběratelka umění podlehla zdravotním komplikacím souvisejícím s vysokým věkem.
V sobotu 15. ledna odpoledne se pro zájemce otevře Dům Františka Kupky v Dobrušce. Vlastivědné muzeum připravilo komentovanou prohlídku nové expozice, v níž byl slavnostně zahájen provoz vloni v září, u příležitosti 150. výročí narození světově uznávaného malíře. I mimo hlavní turistickou sezónu je tak možné navštívit moderně pojatou stálou výstavu v domě čp. 323, kde rodina Kupkova žila v letech 1882-1892.
Filmový dokument Patrika Ulricha Štace Miloně Čepelky uvidí ve středu 10. listopadu od 20.15 diváci televizního kanálu ČT Art. Vznikl u příležitosti pětaosmdesátin, které letos tato osobnost spjatá s Divadlem Járy Cimrmana a také naším regionem završila.
/ROZHOVOR/ Za jednu z bran do Orlických hor je považována Dobruška. Město, které je spjato s osobnostmi jako byl František Vladislav Hek, Jan a Josef Leichterovi, František Adolf Šubert či František Kupka. Nežije však jen minulostí, v posledních několika měsících tu vládne čilý stavební ruch. Jako každé město i Dobruška má své problémy.
Besedu o uměleckém kovářství připravila Rabasova galerie na středu 3. listopadu. Zájemci se mají na co těšit, protože účast přislíbil jednak v galerii právě vystavující sochař-kovář Petr Císařovský a také sochař, zlatník a restaurátor Andrej Šumbera, který pracoval na opravách mnoha významných památek, včetně slavného Relikviáře sv. Maura.
/FOTO/ Nová výstava Oblastní galerie v Liberci s názvem Obrazy zášti si vyžádala zvýšená bezpečnostní opatření. Umělecká díla totiž představují téma vizuálního antijudaismu a antisemitismu, což je podle kurátorů výstavy temná, avšak nedílná součást českých dějin.
Pražská galerie Kodl od 12. až do 24. října vystavuje cyklus 106 kreseb opočenského rodáka Františka Kupky. Vznikl pro encyklopedii Člověk a Země vydanou ve Francii počátkem minulého století.
Skvosty českého i světového výtvarného umění jsou nyní k vidění v Galerii moderního umění v Hradci Králové. Vedle obrazů Marca Chagalla či Joana Miró jsou vystaveny i díla Jana Zrzavého, Františka Kupky či Joži Uprky. Tvorba těchto autorů, kdy jsou jejich plátna prodávána za horentní sumy, však v případě Hradce mají jednu malou skvrnu na kráse. Ve všech případech se jedná o falza či padělky.
Obyvatelé a návštěvníci izraelských měst Jeruzalém a Tel Aviv se tento měsíc budou moci seznámit s Podorlickem, a to prostřednictvím velkoformátových fotografií opočenského rodáka a držitele prestižního ocenění Czech Press Photo Honzy Ježdíka.
Skvosty českého i světového výtvarného umění jsou nyní k vidění v Galerii moderního umění v Hradci Králové. Vedle obrazů Marca Chagalla či Joana Miró jsou vystaveny i díla Jana Zrzavého, Františka Kupky či Joži Uprky. Tvorba těchto autorů, kdy jsou jejich plátna prodávána za horentní sumy, však v případě Hradce mají jednu malou skvrnu na kráse. Ve všech případech se jedná o falza či padělky.
/FOTOGALERIE/ Léta dospívání dnes světově proslulého malíře Františka Kupky připomněla přesně v den 150. výročí jeho narození ČT ART. Ve čtvrtek 23. září uvedla snímek Natálie Císařovské Francek. Natáčel se i v Kupkově rodišti v Opočně a Dobrušce.
/FOTO/ První klapka již šestého pokračování Dobrušské filmové klapky symbolicky klapla v pátek 17. září v 18 hodin ve stylových prostorách sladovny místního pivovaru. Již tradičně právě tady byla zahájena výstava, tentokrát sestavená z umně graficky zpracovaných přání známých osobností k 700 letům Dobrušky nazvaná Kdo nám všechno přál.
Po víkendu ve znamení světoznámého malíře Františka Kupky přichází v Dobrušce víkend, v němž si přijdou na své filmoví fanoušci. Od 17. do 19. září se totiž koná šesté pokračování Dobrušské filmové klapky.
Třetím ze stěžejních bodů oslav 150. výročí narození mistra malířského umění bylo otevření Domu Františka Kupky, nové muzejní expozice v objektu čp. 323, kde budoucí malíř světového významu strávil své dětství a mládí.
Opočno žilo od pátku hlavním programem oslav 150. výročí narození světoznámého malíře Františka Kupky. Při této příležitosti dorazily do jeho rodného města originály jeho děl. K vidění tu byly pouze v sobotu v galerii u zámku.
Večer ve znamení módy inspirovaný, Francie a malíře Františka Kupky, jehož 150. výročí narození si právě v těchto dnech připomíná jeho rodný kraj, se uskutečnil v pátek 10. září na nádvoří zámku v Opočně.
Notně omšelá a místy opadaná omítka, zbytky nápisu nade dveřmi Řeznictví a uzenářství a mezi okny malá tabulka upozorňující, že zde prožil své mládí malíř mistr František Kupka v letech 1872 - 1889. Turisté vydávající se po jeho stopách do Dobrušky, museli být při pohledu na tento dům nedaleko centra hodně zklamaní. Ještě nedávno patřil ke zdejším ostudám.
FOTO: Notně omšelá a místy opadaná omítka, zbytky nápisu nade dveřmi Řeznictví a uzenářství a mezi okny malá tabulka upozorňující, že zde prožil své mládí malíř mistr František Kupka v letech 1872 - 1889. Turisté vydávající se po jeho stopách do Dobrušky, museli být při pohledu na tento dům nedaleko centra hodně zklamaní. Ještě nedávno patřil ke zdejším ostudám.
Nejslavnějšího rodáka, malíře Františka Kupku, si Opočno připomíná festivalem nesoucím jeho jméno. Letošní ročník se nese ve znamení 150. výročí mistrova narození. Festivalový víkend nabídne umělcovy originály, módní přehlídku i výstavu fotografií. Program připravila také sousední Dobruška. Slavnostně otevře Dům Františka Kupky.
Rekordních 231 milionů korun. Za tolik se letos v březnu ve slavné londýnské aukční síni Sotheby's vydražil obraz Tryskání II světoznámého malíře a opočenského rodáka Františka Kupky. Za dva týdny, 23. září, si město připomene 150 let od jeho narození. Tryskání II se stalo zřejmě vůbec nejdražším obrazem českého původu posledních desetiletí prodaným na zahraničních aukcích. Ale není zdaleka jediným, který se vydražil za astronomické částky. Podívejte se na desítku Kupkových děl, která jsou považována za nejcennější.
Opravu areálu bazénu v Dobrušce, výstavbu sportovní haly a v Opočně by za zbytek peněz možná zvládli ještě zrekonstruovat podstatnou část zázemí místního kempu. To vše za jeden jediný obraz, jehož autorem není nikdo jiný než zdejší rodák František Kupka.
O minulém víkendu se na pozvání poštouníka z Poštouny U Maxmiliána v Opočně sešli na jedné straně zástupci budoucích školáků-prvňáčků a na druhé straně živnostníků z měst, ve kterých prožil své dětství a mládí budoucí malíř František Kupka (23. září budeme vzpomínat na 150. výročí jeho narození).
Ze Žamberka dorazil v úterý 27. července dopoledne na vlakové nádraží v Dobrušce Legiovlak a od té doby poutá na jindy převážně opuštěných kolejích značnou pozornost nejen svým rozsahem, ale i obsahem.
Za čtvrt miliardy korun se na začátku července v Londýně vydražila malá kresba medvědí hlavy od Leonarda da Vinci. Šlo o událost, protože na světě je v soukromých rukou jen necelá desítka mistrových děl. Zbytek spravují státní a veřejné památkové instituce. V České republice je praxe opačná. Díla, která hýbou aukčním světem, jsou dlouhodobě soukromým majetkem.
Sedmička slovensky píšících novinářů přijala ve dnech 15. a 16. července pozvání destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko. Ta která ve spolupráci s krajskou centrálou cestovního ruchu a zahraničním zastoupení Agentury CzechTourism na Slovensku uspořádala presstrip na téma - místa, kde se narodil, vyrůstal a žil malíř František Kupka.
Dětský den na místním koupališti, Pohádková stezka, vyhlášení vítězů výtvarné soutěže i hudební vystoupení zpestřila slavnostní zahájení Festivalu Františka Kupky v Opočně. O to významnější je, že od narození tohoto světově proslulého malíře a opočenského rodáka letos v září uplyne 150 let.
/FOTOGALERIE/ Komu se nejlépe daří regenerovat městské památkové zóny a rezervace, napoví výsledky soutěže Historické město roku. Vyhlašuje ji ministerstvo kultury, pro místní rozvoj a Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a želízkem v ohni za Královéhradecký kraj je tentokrát Opočno na Rychnovsku. To si navíc letos připomíná 150. výročí svého nejslavnějšího rodáka - Františka Kupky.
Rušno bylo v pátek u dobrušské Základní školy Františka Kupky, kam ještě před osmou hodinou ráno zamířily vozy profesionálních i dobrovolných hasičů. Oheň tu napáchal škodu, která byla předběžně odhadnuta na 180 tisíc korun.
/PROSLULÉ PRAŽSKÉ PODNIKY/ Poptávka po nenápadném zboží, jako jsou regálové štítky, napínáčky a drobná galanterie, stála u zrodu giganta Koh-i-noor Waldes. Za jeho úspěch však zakladatelé vděčí především výhře v loterii a převratnému vynálezu.
/VIZUALIZACE/ Rychnovsko se v míře zaměstnanosti pohybuje na špičce v celém Česku. Může za to především rozvoj kvasinské automobilky. Je kde pracovat, bolístkou však je příliš vysoká poptávka po bydlení, které současná nabídka bytů nestačí.
Obraz Noční slavnost (Ohňostroj) od malířky Toyen se na aukci v Praze prodal za 30,4 milionu korun. I s aukční přirážkou za něj kupec zaplatí 36,48 milionu korun. Jde o třetí nejdražší dílo avantgardní autorky prodané na tuzemské aukci. Vyvolávací cena díla byla 20 milionů korun.
Pořádně nabitou kulturní sezonu má před sebou zámek Opočno. Už v červnu na jeho nádvoří zavítají hvězdy muzikálové scény i herecké legendy. Nostalgii starých časů pak připomenou jízdy kočárem.
Vamberecké muzeum krajky otevřelo stálou i novou expozici. V Opočně, Dobrušče a Jaroměři si nenechte ujít výstavu Návraty do mládí, která připomíná letošní 150. výročí narození Františka Kupky. Na výlet se vydejte do malebného Dřízenského údolí nebo prozkoumejte Betonovou stezku.
/FOTOGALERIE/ Museum Kampa otevřelo před časem své brány. V prvních dnech v galerii počítali příchozí na prstech. „Přiznejme si, že návštěvnost je malá, je nižší, než byla ve stejné době před covidem. Pandemie bohužel vedla k tomu, že se lidé odnaučili muzea navštěvovat, potvrzují to i lidé z jiných kulturních institucí,“ říká Jiří Pospíšil (TOP 09), který je předsedou správní rady Musea Kampa Nadace Jana a Medy Mládkových.
V současné době málo využívané plakátovací plochy se v Dobrušce proměnily ve venkovní galerii, avizující letošní 150. výročí narození zakladatele abstrakce v malířství Františka Kupky (23. září 1871).
/VIDEO/ Šesťáci a osmáci po dlouhých měsících opět zasedli do lavic dobrušské Základní školy Františka Kupky. Naposledy se tu takto sešli při rotační výuce před vánočními svátky.
Obraz Františka Kupky Tryskání II byl letos v březnu v londýnské Sotheby's vydražen v přepočtu za 196 milionů korun (s aukční přirážkou celkem za 231 milionů). Tím se stal nejdražším vydraženým obrazem českého umělce vůbec.
/FOTO/ Hned několik výstav mohou v těchto dnech zhlédnout lidé v Hradci Králové. Navzdory současným vládním opatřením zcela legálně a bezpečně. Se záměrem oživit spící kulturní instituce, nabídnout kolemjdoucím trochu výtvarné kultury a rozveselení přišel Klub konkretistů. Nabízí umění ve výlohách, výkladech a oknech.
Virtuální prohlídky, online aukce. Ani aktuální omezení spojená s pandemií covidu nezastavila zájem soukromých sběratelů, muzeí a galerií o nákupy uměleckých předmětů.
Město Dobruška ve spolupráci s vlastivědným muzeem, městskou knihovnou a informačním centrem pořádá výtvarnou soutěž na téma František Kupka – malíř světa k výročí 150 let od narození světoznámého umělce, který vyrostl v Dobrušce.
František Kupka, Toyen, Josef Lada, ale také Olbram Zoubek nebo Adriena Šimotová. O díla těchto umělců je v poslední době ohromný zájem. Češi totiž stále častěji ukládají své peníze do umění, i proto, že se bojí znehodnocení měny. Kvůli protipandemickým omezením se však nákupy obrazů, kreseb a soch přesouvají stále více na internet. Je to bezpečné? Vyplatí se to? A na co si dát pozor?