/FOTO/ Zatímco v září si Dobruška a s ní celý svět připomene 150 let od narození zakladatele abstrakce v malířství Františka Kupky, který zde strávil dětství a mládí, již v březnu uplyne 60 let od smrti malířky Věry Jičínské, jejíž tvorba i život jsou s tímto městem také významně spjaty.
Kvůli odstraňování havárie na vodovodním řadu musela v pátek dopoledne společnost Aqua servis přerušit dodávku vody ve velké části Dobrušky, a to až do ukončení prací.
/FOTO/ Spolek ABAKUS, autor projektu Rodného kraje Františka Kupky, připravuje pro letošní rok se svými dlouholetými partnery akce věnované malíři Františku Kupkovi pod názvem František Kupka - Malíř kosmu, s podtitulem Třicet let s Kupkou. Jak název napovídá, akce nebudou směrovány pouze na díla opočenského rodáka, ale i na poznání vesmíru a jeho zákonitostí, které průkopník abstraktního umění studoval a ve své tvorbě zachytil.
Rok 2020 symbolizuje především boj s koronavirovou pandemií. Ekonomické dopady omezení však přinesly také netušené vedlejší efekty: lidé utráceli za umění i drahá auta. Věří, že se jim vynaložené prostředky jednou vrátí.
Obraz Jana Zrzavého Fantastická krajina se v Praze vydražil za 28,08 milionu korun, což je nový autorský aukční rekord. Sdělila to Adéla Hansen zastupující aukční společnost Ustar, která obraz v neděli prodala. Dražší dílo Zrzavého se neprodalo nejen v Česku, ale ani v zahraniční. Dosavadní rekord autora držel obraz Spící hoch, který se v roce 2013 prodal v Londýně za 450 tisíc liber, což bylo tehdy 14,7 milionu korun bez aukční přirážky, i s poplatky cena činila 19,3 milionu korun.
Obraz Františka Kupky s názvem Divertimento II se na dnešní aukci v Praze prodal za 75,2 milionu korun, včetně aukční přirážky za něj kupec zaplatí 90,24 milionu korun. Obraz se tak stal novým českým aukčním rekordem. Vyvolávací cena obrazu, který patří podle aukční síně k jednomu z nejvýznamnějších děl jeho abstraktního období 30. let, byla 30 milionů korun.
Reprezentativní a výstavní prostory, které dají nahlédnout do historie města a okolí, jeho tradičních podniků, Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, ale také koutek věnovaný sokolnictví. Takové plány má město Opočno na využití budovy bývalého soudu vedle zámku.
I když se to na první pohled nezdá, budova bývalého soudu a někdejší Zámecké vinárny v sousedství opočenského zámku chátrá. Na obnovu čeká už léta. Na pondělním zasedání zastupitelé města rozhodli, že se jí dočká. Odsouhlasili přijetí dotace z Integrovaného regionálního programu na rekonstrukci této národní kulturní památky.
V Galerii Koruna v Hradci Králové můžete do 17. října zhlédnout výstavu světových umělců. Představí se Salvador Dalí, Andy Warhol, Juan Miró, Victor Vasarely, Toyen, František Kupka.
V Jihlavě se uskuteční pátý ročník festivalu současného výtvarného umění Nultá generace ve dnech 18. až 20. září. Festival zahájí vernisáž v pátek od šesti hodin v kostele svatého Ducha v Jihlavě. Tradičně představí několik nadějných umělců současné scény a nabídne ve třech dnech výstavy, site specific instalace, diskuze a přednášky, workshopy, filmové projekce i hudbu.
Rychnovsko se pyšní nejnižší mírou nezaměstnanosti v celém Česku a navíc je součástí kraje, který se pravidelně umísťuje na předních příčkách hodnocení kvality života. Zájem o bydlení tu však převyšuje nabídku volných bytů na trhu.
Museum Kampa se vzpamatovává z požáru, který postihl jeho technickou místnost minulou středu. Zatímco spodní část expozice otevře již během čtrnácti dnů, většina muzea bude zavřena nejméně půl roku. Finanční podporu muzeu dnes slíbil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD).
Museum Kampa se z požáru, který jej ve středu zasáhl, bude vzpamatovávat měsíce. Žádné umělecké dílo nebylo při požáru zničeno. Stovky děl ve velkém depozitáři jsou však pokryty mazlavým popílkem a jejich restaurování nebude jednoduché. Spodní část expozice otevře již během čtrnácti dnů.
/FOTOGALERIE/ Restaurátoři v Museu Kampa, jehož část ve středu zasáhl požár, posuzují, zda bude třeba čistit umělecká díla. Žádné nebylo při požáru zničeno, ale do objektu se dostal kouř. Mluvčí muzea Jana Pelouchová dnes sdělila, že se posuzují i škody na technickém zázemí muzea, kde je výrazně poškozena klimatizace.
Tři jednotky pražských hasičů vyrazily ve středu odpoledne do ulice U Sovových mlýnů. Došlo zde k požáru elektrických rozvodů v technické místnosti Musea Kampa. Zde se nacházely i tlakové lahve, ty se podařilo ochránit a vynést ven. Krátce po šestnácté hodině uvedli hasiči na svém twitterovém účtu, že požár je zcela uhašen.
Dobrušská premiéra krátkometrážního filmu Francek s podtitulem Kořeny a inspirace malíře Františka Kupky umožnila 10. června nahlédnout do zákulisí nejen vlastního natáčení, ale dokonce i prvotního impulsu na jeho vznik.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Nenechte si ujít slavnostní premiéru filmu Francek, který se natáčel v letech 2018 a 2019 na Dobrušsku i Náchodsku a zahráli si v něm kromě profesionálů i místní amatérští herci a děti.
František Janula uspořádal více než sto samostatných výstav, v posledních letech znovu vystavuje i v České republice. V jeho rozsáhlém díle jsou zastoupeny grafiky, koláže, objekty a především malby. Básník Jean Orizet nalezl pro Janulovu tvorbu výraz „kosmický sen a zemité opojení“, výtvarný kritik Jossé Pierre psal o dědictví Šímovy průzračnosti a Kupkovy vynalézavosti, profesor Jiří T. Kotalík mluví o české obraznosti propojené s francouzskou noblesou. Jinak řečeno – dílo Františka Januly nese pečeť velkého tvůrce. Výstava Františka Januly Česká obraznost s francouzskou noblesou potrvá od 6. července do 28. září 2020.
Dne 3. září 2021 uběhne 150 let od narození malíře světového jména, jehož díla se dnes na aukcích prodávají za astronomické ceny, Františka Kupky. Bude to velká kulturní událost nejen pro Česko a Francii, země, s nimiž je Kupkův život spjat, ale v podstatě pro celý svět.
/FOTOGALERIE, VIDEO/ Místnost zahalená do jemného oparu, u stolu sedí otec u novin a Franckova odměřená macecha komanduje a drhne v neckách jeho mladší sourozence. Dospívající Francek se této pro něj ponižující proceduře nehodlá podrobit a vzdoruje. To je jen jedna ze scén nového filmu, který se loni natáčel také v Dobrušce a Opočně na Rychnovsku o zdejším a asi nejslavnějším rodákovi Františku Kupkovi.
/FOTO/ Kvůli havárii na vodovodním potrubí v Dobrušce byla ve čtvrtek přerušena dodávka pitné vody na sídlišti od Solnické ulice, v ulici Domašínská až k Základní škole Františka Kupky, v ulicích Javorová, Orlická, Laichterova, Za Univerzitou, Družstevní a dále v Křovicích, Dolech a Běstvinách.
/FOTO/ Přestože hranice naší země koronavirus téměř neproniknutelně uzamknul, nezabránilo to vedení města Opočno, aby nabídlo pomoc svým přátelům a partnerům v Evropě - konkrétně francouzskému městu Puteaux a polským městům Opoczno a Radkow.
Po vzniku samostatného Československa bylo samozřejmě třeba vytvořit státní symboly nové země. Cesta k nové vlajce však nebyla úplně přímočará. A ani její osudy nebyly ve více než stoleté historii našeho státu úplně jednoduché.
Malíř František Kupka by jistě souhlasil. Jeho busta v Opočně však pro jistotu dostala roušku. Stejně jako socha Boženy Němcové v České Skalici. Dokud žije humor, žijí i Češi. Věřme tomu.
Malíř František Kupka by jistě souhlasil. Jeho busta v Opočně však pro jistotu dostala roušku. Stejně jako socha Boženy Němcové v České Skalici. Dokud žije humor, žijí i Češi. Věřme tomu.
Vernisáž výstavy obrazů, kreseb a grafik mladého, ale již známého malíře Jana Hachrana proběhne v úterý 11. února od 17 hodin v mělnickém Státním okresním archivu. Návštěvníci se mohou těšit na nevšední zážitek.
/FOTOGALERIE/ Příležitost vidět repliku největší ručně psané knihy světa Codex gigas měli v čase předvánočním obyvatelé pod Orlickými horami. Byla vystavena v Opočně a také v Přepychách či Mokrém. Pobyt Ďáblovy bible v Podorlicku vyvrcholil setkáním s autorem kopie, knihařským mistrem Jiřím Foglem ze Žamberka.
Poslední letošní výstava v mělnickém okresním archivu bude zahájena slavnostní vernisáží v úterý 26. listopadu od 17 hodin. Své obrazy naplněné, jak sama říká, barevnou a ženskou energií, zde bude vystavovat známá malířka a terapeutka Františka Janečková, která se v polovině sedmdesátých let odstěhovala do Francie, kde prožila dlouhých 35 let. Nyní již však tvoří na venkově v Jablonném u Kamýku nad Vltavou.
Česká národní banka (ČNB) plánuje v letech 2021 až 2025 vydat 36 emisí pamětních mincí a bankovek, poprvé vydá také české dukáty. Dále sběratelé budou moci získat mince s motivy dopravních prostředků, městských památkových rezervací nebo minci ke 100. výročí založení Velké Prahy. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval člen bankovní rady Vojtěch Benda.
Obraz Františka Kupky z raného období Pískaři na Seině ze sbírky prezidenta Edvarda Beneše, datovaný do roku 1907, se na aukci v Praze prodal za 16 milionů korun. I s aukční přirážkou kupec za dílo zaplatí 19,84 milionů korun. Médiím to sdělil Miloš Svoboda za pořádající společnost European Arts. Vyvolávací cena byla 15,5 milionu korun.
Obraz Oskara Kokoschky z roku 1934 s názvem Praha - Pohled z křížovnického kláštera se na dnešní aukci v pražském Mánesu prodal za 68,25 milionu korun. Včetně patnáctiprocentní aukční přirážky za něj nový majitel zaplatí téměř 78,5 milionu Kč. Je to nový český aukční rekord. Informovala o tom Alena Havlíková z aukční síně Adolf Loos Apartment and Gallery.
Obraz Revoluce ve Španělsku autora Josefa Šímy se v sobotu na pražské aukci společnosti 1. Art Consulting prodal za vyvolávací cenu deseti milionů korun. Včetně aukční přirážky tedy nový majitel za dílo zaplatí 11,8 milionu Kč. Druhou nejdražší položkou se stal obraz Mikuláše Medka Festival kruhu, vydražen byl za více než 8,5 milionu korun. Ani v jednom případě se ale nejednalo o autorský rekord. Celkem bylo dnes prodáno 170 děl za 54 milionů Kč, řekl novinářům jednatel aukční Jiří Rybář.
/FOTOGALERIE/ Jedna z nejlepších českých zpěvaček, ředitel základní školy, dobrovolnice farní charity, kronikář, ale také zachránci lidského života a téměř pětisetnásobný dárce krve - to je nejstručnější charakteristika osobností, které před zaplněným hledištěm velkého sálu Společenského centra v Dobrušce převzaly ve středu 9. října večer ocenění za svou práci, za nezištnou pomoc druhým a také za šíření dobrého jména svého rodiště či města, kde dnes žijí.
Plochy příčné II. Obraz opočenského rodáka Františka Kupky opředený tajemstvím a superlativy mohli lidé o víkendu spatřit na vlastní oči ve výstavní síni na prvním nádvoří zámku v Opočně. Pak se opět ponořil do neznáma.
Svatobořice-Mistřín /STALO SE PŘED/ - Akademický malíř Vladimír Vašíček patřil k průkopníkům českého moderního a abstraktního umění v druhé polovině dvacátého století. Narodil se 29. září 1919 v rodině rolníka.
Desítky lidí se dnes zúčastnily zahájení výstavy obrazu Františka Kupky Plochy příčné II v areálu zámku v Opočně. K vidění bude pouhé dva dny, poté se vrátí do soukromé sbírky. v květnu byl obraz vydražen za 78 milionů korun, a stal se tak novým rekordmanem českých aukcí. V budoucnu by jej ale veřejnost mohla mít možnost spatřit, řekl ČTK Milan Dospěl z galerie Kodl, která dílo dražila a pomáhala s jeho vystavením v Kupkově rodišti.
Co prožíval mladý František Kupka, než se stal světoznámým malířem? Jaké bylo jeho dospívání? To přibližuje film, který se v těchto dnech dotáčí na Rychnovsku, odkud pocházel. Podívejte s námi na natáčení v rodném domku F. V. Heka v Dobrušce.
Tuto sobotu od 12 do 17 hodin a v neděli od 9 do 17 hodin bude lákat do výstavní síně na prvním nádvoří opočenského zámku originál nejdražšího obrazu Františka Kupky Příčné plochy II. Nejen ten však bude lákat do Opočna.
Nejen kulturní událostí týdne, ale i roku bude návrat světoznámého malíře Františka Kupky do rodného Opočna, tedy originálu jeho nejdražšího obrazu Plochy příčné II, který na půlstoletí zmizel z očí veřejnosti.
/FOTOGALERIE/ Minulý měsíc zavítali na Rychnovsko filmaři. Pořizovali tu scény do televizní minisérie Božena. Za pár dní se tu bude natáčet znovu, tentokrát film o mládí opočenského rodáka, světoznámého malíře Františka Kupky.
Její úctyhodná sbírka umění je pověstná. Meda Mládková věděla, co sbírat a jakou krásou se obklopit. Františkem Kupkou či Toyen počínaje a Jiřím Kolářem a Karlem Malichem konče. Byl by to dlouhý výčet.