Její úctyhodná sbírka umění je pověstná. Meda Mládková věděla, co sbírat a jakou krásou se obklopit. Františkem Kupkou či Toyen počínaje a Jiřím Kolářem a Karlem Malichem konče. Byl by to dlouhý výčet.
Kulturní událostí roku bude návrat světoznámého malíře Františka Kupky do rodného Opočna, tedy originálu jeho nejdražšího obrazu Plochy příčné II, který na půlstoletí zmizel z očí veřejnosti. Letos byl vydražen za rekordních 78 milionů korun včetně aukční přirážky. K vidění bude 21. a 22. září ve výstavní síni na prvním zámeckém nádvoří. Královéhradecký kraj ve spolupráci s městem Opočnem připravil tuto událost k 148. výročí narození Františka Kupky a k významnému životnímu jubileu mecenášky umění Medy Mládkové.
Za prodej údajně padělaných obrazů potrestal dnes Krajský soud v Praze podnikatele Jaroslava Fröhlicha osmiletým vězením a peněžitým trestem 15 milionů korun. Jeho ženu Evu poslal na šest let do vězení a kolegovi Martinu Trokanovi uložil sedmiletý trest. Oba mají také zaplatit po pěti milionech korun. Trojice se podle předsedkyně trestního senátu Ivy Říhové dopustila podvodu a způsobila škodu za desítky milionů korun, kterou musí společně uhradit. Rozhodnutí není pravomocné, obžalovaní se na místě odvolali. Státní zástupce, který v závěrečné řeči navrhl jejich osvobození, si ponechal lhůtu.
/FOTO/ Na Rychnovsko se vracejí filmaři. Zvlášť na opočenský zámek, jehož komnatami se nyní procházejí protagonisté televizní minisérie o Boženě Němcové. V Opočně a Dobrušce se za měsíc budou točit scény filmu o proslulém malíři Františku Kupkovi.
Na Trčkově náměstí v Opočně se v červnu konalo Odpoledne s Františkem Kupkou. Kromě výtvarných dílen, soutěží pro děti a pohádkové cesty pro děti a seniory, došlo i k předání cen vítězům výtvarné soutěže na téma „Co pro mě znamená svoboda“ a předání výtěžku sbírky rodičům holčičky trpící dětskou mozkovou obrnou.
Praha /FOTOGALERIE/ - Výstava s názvem Meda Ambasadorka umění představuje sběratelku umění Medu Mládkovou prostřednictvím fotografických i filmových dokumentů, věcí, jimiž se obklopovala, i uměleckými předměty z její rozsáhlé sbírky. V Muzeu Kampa, které po návratu z emigrace v Praze založila, je výstava přístupná do pondělí 30. září. Vznikla u příležitosti 100. narozenin Mládkové, které připadají na neděli 8. září.
Výstava s názvem Meda Ambasadorka umění představuje sběratelku umění Medu Mládkovou prostřednictvím fotografických i filmových dokumentů, věcí, jimiž se obklopovala, i uměleckými předměty z její rozsáhlé sbírky. V Muzeu Kampa, které po návratu z emigrace v Praze založila, je výstava přístupná ode dneška. Vznikla u příležitosti 100. narozenin Mládkové, které připadají na 8. září.
Obraz Mikuláše Medka nazvaný Akce I (Vajíčko) se na dnešní aukci v Praze prodal za 46 milionů korun. I s aukční přirážkou za něj kupec zaplatí 57 milionů korun. Vyvolávací cena byla osm milionů korun. ČTK to řekla Simona Martínková z pořádající aukční síně Arthouse Hejtmánek. Obraz se tak stal nejdražším Medkovým dílem prodaným nejen na tuzemském aukčním trhu, ale i ve světě. Dosud nejdražším jeho dílem byl obraz Akce II (Vlna) prodaný letos na aukci v USA v přepočtu za 24,4 milionu korun. Obraz Vajíčko se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem na aukcích v Česku.
/POZVÁNKY/ Divadlo Palace Praha přiveze do Dobrušky svoji inscenaci frašky Prachy od Raye Cooneyho. Hru bude možné zhlédnout ve Společenském centru 5. června od 19.30. Vstupenky v předprodeji stojí 350 korun.
/KRÁTKÉ ZPRÁVY/ Obraz Plochy příčné II opočenského rodáka Františka Kupky se na aukci v Praze vydražil za 65 milionů korun. S aukční přirážkou kupujícího vyjde na 78 milionů korun. Jde o nový rekord českých aukcí. Plochy příčné II se staly nejdražším Kupkovým vydraženým dílem posledních let.
braz průkopníka abstraktní malby Františka Kupky Plochy příčné II se na aukci v Praze prodal za 65 milionů korun. Vyvolávací cena byla 28 milionů. I s dvacetiprocentní aukční přirážkou kupec za dílo zaplatí 78 milionů korun. Odhadní cena obrazu před aukcí byla mezi 40 a 60 miliony korun. S dosaženou cenou se obraz stal novým rekordmanem českých aukcí.
Žatec – Otevření nové galerie moderního umění v Žatci je opět v nedohlednu. Důvodem pro v pořadí třetí odklad je smutná událost. Jeden z majitelů sbírky, která by v ní měla být vystavena, před pár dny ve věku 74 let zemřel. Dokud se nevypořádá dědické řízení, je další osud galerie nejasný.
Znovuobjevený obraz Jana Zrzavého Bretaňská krajina byl v Praze vydražen za zhruba 5,8 milionu korun. Obraz se po několik desetiletí neobjevoval na žádných výstavách či v monografiích věnovaných Zrzavému, protože zůstával v soukromé sbírce. Novinářům to sdělil Albert Trnka, ředitel galerie European Arts, která aukci pořádala.
Žatec – Možnost, že se v Žatci otevře nová galerie se sbírkou moderního umění, opět ožila. Po dvou neúspěšných kolech jednání, kdy ztroskotal její převod na město a posléze i na Ústecký kraj, je nyní ve hře třetí možnost. O převzetí sbírky, kterou nyní vlastní manželé Eva Kunstová a Petr Zeman, jedná Národní galerie.
Opočno - Malíř František Kupka je nejslavnějším opočenským rodákem. Seznamovat s ním veřejnost se snaží i město Opočno, třeba i prostřednictví projektu Opočno Františka Kupky a řadou akcí. K nim se nyní přidá další.
Vzácný dokument z roku 1414 související s církevním reformátorem Janem Husem se na aukci společnosti 1. Art Consulting vydražil za kladívkovou cenu 6,1 milionu korun. S aukčním poplatkem tak nový soukromý majitel zaplatí částku přesahující sedm milionů. O listinu projevila zájem i Národní knihovna (NK).
Labuť, Tachov – Labuťský kronikář uspořádal cyklus besed při kterých vyprávěl o životě, díle a významných životních okamžicích spisovatelky Boženy Němcové.
Pokud bychom chtěli pozvat diváky na Kosmické jaro, mohli bychom říci, že uvidí hru s takřka ekologickou tematikou, kde děj se točí kolem toho, zda bude nebo nebude zbourán dům v oblasti, která má být zatopena kvůli vládní těžbě.
Opočno/ Praha - V neděli 20. ledna skončila ve Valdštejnské jízdárně v Praze rozsáhlá retrospektivní výstava děl „našeho“ Františka Kupky (* 1871 v Opočně, + 1957 v Puteaux), průkopníka a hlavního představitele abstraktní malby a jedné z nejvýznamnějších osobností českého umění vůbec.
Zájemci o výstavu Národní galerie Praha nazvanou František Kupka 1871-1957 mají tento týden poslední možnost. V neděli 20. ledna totiž skončí. Zatím ji ve Valdštejnské jízdárně vidělo 80 tisíc návštěvníků, stane se tak podle počtu návštěvníků nejúspěšnější výstavou Národní galerie během posledních let.
Dobruška - Město Dobruška zveřejnilo dotazník s názvem Chcete bydlet v Dobrušce? Kdo jej vyplní, zvýší svou šanci na získání nájemního bydlení v tomto městě. To připravuje výstavbu třípodlažního domu s malometrážními byty vhodnými jako bydlení startovací nebo pro seniory.
Bretaň. Magické jméno přitahující svého času umělce z různých koutů Evropy. Připomíná to čerstvě otevřená výstava v Národní galerii, jež se usadila v Paláci Kinských.
Obraz Josefa Šímy s názvy ML (Vejce, Obraz, Rovnováha, MZ) z roku 1927 byl v neděli vydražen na aukci v Praze za 36,18 milionu korun včetně aukčního poplatku. Zakoupil jej klient na telefonu. Byl tak překonán malířův dosavadní aukční rekord 28,8 milionu korun z podzimu 2016, zároveň jde o nejdražší dílo letošního roku prodané na aukcích v ČR a páté nejdražší v historii. Na aukci společnosti 1. Art Consulting v Topičově salonu se také dražila díla Františka Kupky, Mikuláše Medka, Zdeňka Sýkory nebo Emila Filly.
Obrazy slavných a mezi českými sběrateli oblíbených autorů nabídne aukce, která se bude konat v Praze 28. října. Plátna Toyen, Jindřicha Štyrského a Antonína Procházky navíc pocházejí ze sbírky rakouského sběratele Iva Rottera a byla dlouhodobě vystavena v rakouské Národní galerii Belvedere ve Vídni a na mnoha dalších výstavách v zahraničí.
Dobruška - Od roku 2008 uděluje občanské sdružení Abakus ocenění Osobnost rodného kraje Františka Kupky. Mezi oceněnými byli například Karel Otčenášek, Josef Archleb, Stanislav Guth-Jarkovský, Egon Hostovský, Miloň Čepelka a další osobnosti. Na Dobrušské filmové klapce se k nim přiřadí držitel Českého lva Alois Fišárek.
Rychnovsko - Celostátní soutěž neprofesionálních filmů s mezinárodní účastí Rychnovská osmička odstartuje v pátek v kinosále rychnovského Společenského centra.
Z vedení Centra Franze Kafky odchází jeho dlouholetá ředitelka Markéta Mališová. Centrum, stejně jako Nakladatelství Franze Kafky, vedla od roku 2002. "Důvody mého odchodu jsou osobní. Chci se opět věnovat tvůrčí činnosti, psaní, filmu a literárnímu odkazu mého otce textaře a básníka Václava Fischera a zpracovat osobní vzpomínky na Arnošta Lustiga," řekla Mališová. Od 1. září ji vystřídá Eva Anderová.
V Praze ve středu odpoledne začala výstava Československé legie za Velké války. U příležitosti 100. výročí založení Československa ji do 4. září ve své budově pořádá Francouzský institut.
Hluboká nad Vltavou – Před nedávnem začala v Zámecké jízdárně Alšovy jihočeské galerie (AJG) v Hluboké nad Vltavou výstava Člověk a země představující mistra abstrakce umění Františka Kupku v jiném světle.
Obraz Emila Filly Hráči (šachu) se na středeční aukci v Praze prodal za vyvolávací cenu 14,5 milionu korun. Po započtení aukční přirážky tak nový majitel zaplatí 17,7 milionu Kč. Informoval o tom ředitel Galerie Pictura Jakub Göttlich. Cenou, kterou za dílo kupec zaplatí, se obraz z roku 1908 stal pátým nejdražším dílem autora na tuzemských aukcích. Nejdražším Fillovým obrazem dosud zůstává Zátiší s lahví Cherry, prodané v roce 2010 za 19,5 milionu korun.
Obraz malířky Toyen Původ pravdy se dnes na aukci v Praze prodal za 9,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Uvedl to Miloš Svoboda za pořádající společnost European Arts. Vyvolávací cena obrazu byla sedm milionů korun.
Podle čeho je poskládaná originální kolekce významných českých malířů? Jaký mají Češi vůbec vztah k umění? Jakou vůbec mají obrazy cenu? Autoři výstavy Velikáni českého umění Michaela Orbesová a Pavel Chmelík odpovídali ve středu 2. května od 13 do 14 hodin.
Obraz Jindřicha Štyrského Déšť z roku 1927 se dnes v Obecním domě vydražil za 15,5 milionu korun včetně aukční přirážky. Vyvolávací cena byla o čtyři miliony korun nižší. Celkem se na dražbě aukční síně European Arts prodala umělecká díla téměř za 50 milionů korun, řekl dnes jménem pořadatelů Miloš Svoboda.
Velká retrospektivní výstava malíře českého původu Františka Kupky, který patří k průkopníkům abstraktního malířství, začne příští týden v Paříži. Kupka (1871 až 1957) většinu svého života strávil na pařížském předměstí Puteaux, pochován je na hřbitově Pere-Lachaise. Výstavu připravuje ve spolupráci s francouzskými a finskými partnery Národní galerie v Praze (NG). Představí malířovo dílo v celé jeho šíři, od raných prací z 90. let 19. století až po abstraktní práce z 50. let 20. století.
Jeho díla znají světové galerie jako vídeňská Albertina nebo Muzeum moderního umění v New Yorku, u nás je ale Pravoslav Sovák prakticky neznámý. Díky Muzeu Kampa se to může změnit.
Obrazy Františka Kupky okupují čelních místa žebříčku nejdráže prodaných obrazů českých malířů. Rekordních 62 milionů korun za dílo Protihodnoty nyní může být překonáno čtveřicí Kupkových dalších prací, které nabídne londýnská aukční síň Christie’s.
Národní galerie (NG) v Praze vydává knihu o českých umělcích v Bretani a o bretaňských námětech v jejich díle. Výpravná publikace doplní stejnojmennou výstavu „Bonjour, Monsieur Gauguin. Čeští umělci v Bretani 1850-1950", kterou NG uspořádá od 15. listopadu do 18. března příštího roku v paláci Kinských. Novináře o tom informovali zástupci NG.
Poválečný obraz malířky Toyen Les Lavandiéres se stal nejdražší položkou dnešní aukce v pražském Mánesu. Z vyvolávací ceny 3,95 milionu se vyšplhal na 5,5 milionu korun včetně aukční přirážky. Částku 3,9 milionu korun pak zaplatil kupující za obraz Josefa Šímy Bouře ve Fécamp.
Obrazy Josefa Šímy, Františka Kupky nebo Toyen nabídne dnešní aukce v pražském Mánesu, která předznamenává letošní jarní aukční sezonu. Nejdražší položkou bude obraz malířky Toyen Les Lavandiéres s vyvolávací cenou 3,95 milionu korun, obraz Josefa Šímy Bouře ve Fécamp se bude nabízet za 2,95 milionu korun. Aukce pořádaná společností Adolf Loos Apartment and Gallery začíná ve 14 hodin.
Výstavu českého impresionismu na Pražském hradě vidělo za 93 dní 93 392 návštěvníků. Průměrná denní návštěvnost Jízdárny Pražského hradu tak činila 1004 návštěvníků. Informoval o tom mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek.
Plzeň - V pařížském muzeu Grand Palais se na příští rok chystá velká retrospektivní výstava děl Františka Kupky a jeden kousek nazvaný Ukřižovaný zapůjčí i Západočeská galerie (ZČG) v Plzni.