Europoslanci z výboru pro právní záležitosti (JURI) v úterý doporučili zbavit imunity Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku stále obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Informoval o tom na sociální síti X europoslanec Tomáš Zdechovský. Nagyová v reakci na rozhodnutí výboru pro ČTK uvedla, že verdikt čekala. Je přesvědčena, že soud potřetí rozhodně v její prospěch a očistí ji.
Sušené plody kustovnice čínské, známé také jako goji, vypadají jako malé svrasklé šípky nebo červené rozinky. Jsou k dostání i v českých obchodech. Mnoho lidí však neví, jaký zdravotní potenciál se v nich skrývá. Goji je považována za rostlinu dlouhověkosti. Živiny, které obsahuje, mají mimo jiné vliv na zdraví očí, jater a srdce. Skvělé jsou i pro zlepšení imunity či podporu plodnosti, pomáhají při cukrovce a s hubnutím.
Bazalka posvátná, známá také jako tulsi, je ceněná bylina tradiční indické medicíny. Pomáhá při nevolnosti, chřipce, bolestech hlavy i kloubů a dokáže snížit stres. Antibakteriální a antivirové účinky ájurvédské bylinky tulsi posilují imunitu, podporují trávení a pomáhají udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Jak bazalku posvátnou využít pro zdraví a jak ji pěstovat?
Něco na Tebe leze? Hned si vezmi céčko! Většina lidí by ani nespočítala, kolikrát v životě už tuto radu slyšela. Vitamin C lidé užívají preventivně na posílení imunity. A když přichází nachlazení či chřipka, okamžitě po něm sahají, aby se nemoc takzvaně nerozjela. Má ale užívání vitaminu C ve formě doplňků stravy opravdu smysl? Nebo je to jen babská rada, která nefunguje? Zjišťovali jsme, zda a kdy je vitamin C z doplňků stravy pro imunitu skutečně důležitý.
Máte doma sójový olej? Pravděpodobně ne, protože jeho používání není v Česku příliš rozšířeno. Je to však škoda. Nabízí totiž velkou škálu příznivých zdravotních účinků. Mimo jiné zpomaluje stárnutí, pomáhá kontrolovat cholesterol, posiluje imunitu, zdraví srdce, pleti a také kostí. Odborníci jej doporučují zejména seniorům, ale prospívá i ostatním věkovým skupinám.
Jak se co nejdříve vyléčit z chřipky? To zajímá mnoho z nás, protože chřipka během zimy postihne v České republice každoročně statisíce lidí. Chřipková epidemie však představuje problém i v jiných zemích. A stejně jako u nás hledají jejich obyvatelé způsoby, jak chřipce předejít i jak účinně léčit její nepříjemné příznaky. Zajímavé tipy, jak proti chřipce bojovat, mají například v Turecku.
Kimchi je tradiční fermentovaný korejský pokrm, který dobývá české kuchyně. Může dokonce směle konkurovat i našemu tradičnímu kysanému zelí. Kimchi je superzdravý asijský pokrm, Korejci ho jedí jako přílohu ke každému jídlu. Podívejte se, jak se kimchi připravuje a jak chutná; a především na co je kimchi dobré. Výčet zdravotních přínosů je obrovský.
Ječmen je v tuzemsku nejznámější ve formě krupek, které se používají coby zavářka do polévek. Mnozí ho pak do jídelníčku zařadili nedávno, a to v podobě vánočního houbového kuby. Jíst tuto obilninu jen jednou za rok je však velká chyba. Zeptali jsme se odborníků, proč by ječmen měli jíst častěji nejen kardiaci a diabetici i co naše tělo získá, když budeme konzumovat mladý ječmen.
Hlavně zdraví! Tak si přejeme do nového roku a myslíme to vážně. Životospráva, zlozvyky, stav mysli a duše, ošklivé náhody i disciplína v docházení na preventivní prohlídky. A samozřejmě geny. To vše má na to nejcennější zásadní vliv. Datum narození ovšem taky leccos napoví: například Raci bývají náchylní k nemocem zažívacího traktu, Býci si zpravidla musí poctivě hlídat váhu a Ryby mívají problém s imunitou. Varují vás hvězdy před úrazy nebo komplikacemi chronických chorob? Nebude to tak zlé.
Co patří k vánoční pohodě? Přece stromeček, koledy a fůra dobrot, bohužel většinou sladkých. Pokud to člověk běžně s cukrem příliš nepřehání, může si dovolit malý vánoční úlet. Jestliže však své tělo zásobuje sladkým celý rok a o Vánocích ještě přidá, koleduje si o nadílku zdravotních nepříjemností. Nadbytek cukru totiž může podle odborníků vést k vážným problémům. Mimo jiné může snížit imunitu organismu, který se tak hůře brání bakteriím a virům.
V Kraji Vysočina narůstá nemocnost. Na Jihlavsku se počet nemocných na sto tisíc obyvatel rozrostl za poslední měsíc o pět set lidí. Před pěti týdny jich bylo 1251, minulý týden se číslo zastavilo na hodnotě 1751.
Newyorský soudce zamítl žádost obhajoby zrušit odsuzující verdikt nad příštím prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem v kauze falšování finančních záznamů kvůli platbě za mlčení pornoherečce. Informovaly o tom v noci na úterý světové agentury a americká média.
S podzimním sychravým počasím a návratem dětí do kolektivů stoupá dětská nemocnost. Podle lékařů může být předškolní dítě během podzimu a zimy nemocné až osmkrát. U školních dětí jsou běžné dvě až čtyři nemoci. Farmaceutka Kamila Klímová rodičům radí, jak imunitu dětí před podzimním náporem bacilů posílit. Co na imunitu pomáhá a co je naopak k prevenci nemocí zbytečné, poradili odborníci. Překvapivě se shodují, že preventivně užívat vitamin C imunitě nepomáhá.
Virová onemocnění bohužel patří k podzimu stejně jako padající listí. A pro boj s viry všichni potřebujeme podpořit imunitu. K tomu se výborně hodí bylinka echinacea, neboli třapatka nachová. Na co všechno je ještě dobrá echinacea, jaké má účinky, co se sbírá z echinacey a jak ji užívat, nám vysvětlila zkušená bylinkářka Karolína Josková.
S koncem prázdnin a začátkem nového školního roku má mnoho rodičů radost, že jejich děti opět usednou do školních lavic nebo se potkají s kamarády ve školkách, zároveň si však dělají větší starosti o jejich zdraví. Ve chvíli, kdy se děti vrací do kolektivů, čelí zvýšenému riziku nachlazení a dalších onemocnění. Rodiče se obávají, aby jejich děti nebyly neustále nemocné, a proto přemýšlí nad tím, jak podpořit jejich imunitu. Kromě dodržování zdravého životního stylu volí řada rodičů i vhodné doplňky stravy.
Téměř čtyřletý Teodor žije jen se svou maminkou v Praze. Od malička trpí pomalým vývojem imunity, trápily ho mokvající ekzémy, je multialergik, nemluví a má epileptické záchvaty. Na první pohled by chlapci nikdo vážné onemocnění nepřisuzoval. Pravdou ale je, že je na úrovni ročního miminka, a to kvůli mutaci v genu SYNGAP1. Vzácné onemocnění, které postihuje vývoj mozku, má v České republice jen 5 dětí.
Vypadají jako létající klíšťata a jejich sezóna se blíží. Na procházce či na výletě lesem mohou být velmi otravní, sedají na oblečení i kůži a jen tak se nedají setřást. Řeč je o nepříjemném hmyzu, který se jmenuje kloš jelení. Kousnutí klošem je nebezpečné zejména pro jedince se sníženou imunitou. Vážné nemoci jako klíšťata však kloš jelení naštěstí nepřenáší.
Ve Štrasburku začala v úterý ustavující schůze nově zvolených zástupců v Evropském parlamentu. Mezi nimi je poprvé i jihlavská zastupitelka Jana Nagyová z hnutí ANO, která je společně s Andrejem Babišem stále obžalovaná v kauze Čapí hnízdo.
Janě Hájkové se prvorozený syn Oldík narodil už v pětadvacátém týdnu s váhou osm set gramů. V nemocnici musela zůstat pět měsíců. Při druhém těhotenství se přihlásila do studie lékařů Všeobecné fakultní nemocnice (VFN), která mapuje rizika předčasného porodu. Dceru Valerii donosila a porodila v termínu.
Jestli existuje nějaká rostlina, která léčí téměř všechno, na co si vzpomente, tak je to černý bez. A nejde jen o jeho pupeny a květy. Zužitkovat lze také plody, listy, větvičky, a dokonce i kořen. Bylinkářka Andrea Josková radí, na co je dobrá šťáva z černého bezu či na co se používají plody zvané bezinky. Připomíná také léčivé vlastnosti dalších částí keře. A věděli jste, že listy bezu si kdysi dávaly ženy do podprsenky?
Cesta k rychlému a efektivnímu posílení imunity vede podle nabídky některých klinik přes koktejl vitaminů, který je poslaný přímo do žíly. Multivitaminové infuze mají být mnohem účinnější než podávání vitaminů a minerálů ústy. Trend, který začal před lety v Americe, už dorazil i k nám. A stejně jako v USA, i tady rozdělil odborníky na dva tábory – propagátory a odpůrce. Pro koho jsou tyto infuze vhodné a jak zjistit, které vitaminy či minerály daný člověk potřebuje doplnit? A existují důkazy, že na zlepšení zdraví opravdu zafungují? Zeptali jsme se odborníků.
Nemůžete se zbavit pocitu, že je vaše tělo po zimě unavené a bez energie? Důvodem pociťované slabosti i častější nemocnosti může být nedostatek slunečního svitu, vitaminů či pohybu. Imunitní systém můžete posílit přírodní cestou. Oslabenou imunitu nastartuje například zlatavé koření s nezaměnitelnou orientální vůní - kurkuma. Přečtěte si, na co je dobrá kurkuma, co kurkuma dokáže a jak si z ní připravit nápoj, který posílí imunitu. Dozvíte se také, kdo by kurkumu používat neměl.
Pokud hledáte generacemi ověřený tělu prospěšný recept pro náročné dny, jakými je i předjaří, zkuste kombuchu. Jde o kvašený a lehce perlivý nápoj, který vzniká fermentací černého nebo zeleného čaje, má specifickou chuť a spoustu zdravotních benefitů. Podívejte se, na co je kombucha dobrá, proč a kdy pít kombuchu a jak si ji vyrobit doma. Zeptali jsme se odborníků z výroby i molekulární bioložky Tamary Mifkové z Agronomické fakulty brněnské Mendelovy univerzity.
Na luštěniny se řada lidí dívá poněkud s despektem. Není to na místě, protože luštěniny obsahují velmi mnoho cenných minerálních látek a důležitých bílkovin. Jeden druh luštěnin navíc postrádá nepříjemný vedlejší efekt, kterého se lidé obávají: Červená čočka obsahuje stejně velké množství zdraví prospěšných látek jako její ostatní příbuzní, ale na rozdíl od nich nezpůsobuje nadýmání. Přečtěte si, proč jíst červenou čočku, jak červenou čočku vařit a proč červená čočka nenadýmá.
Zastánci podávání velkých dávek vitaminu C infuzí přímo do krve jsou přesvědčeni o jejich velkém významu pro naši obranyschopnost. Pacienti je vyhledávali v minulosti třeba kvůli podpoře onkologické léčby, nyní je o ně velký zájem i kvůli prevenci nemocí z nachlazení, kvůli covidu či chronické únavě. Na internetu se lidé shánějí po informacích, kde infuze vitaminu C koupit. Proti lékařům, kteří infuze vitaminu C doporučují, ale stojí jiní lékaři, lékárníci či vědci, kteří je považují za neúčinné nebo dokonce nebezpečné. Kde je pravda? A co funguje spolehlivěji než infuze vitaminu C?
Setkal se s tím snad každý rodič. Dítě přišlo ze školky či školy s rýmou nebo kašlem, protože začalo období dětských nemocí. Ve větším kolektivu jsou děti na tato onemocnění více náchylná. Jak posílit dětskou imunitu, aby náš potomek zvýšil šanci nenakazit se? Tady jsou naše tipy.
Kdyby měla kořenová zelenina svoji královnu, byla by to mrkev. Je to vitamínová bomba, která podporuje trávení a zažívání, posiluje imunitu, snižuje riziko infarktu, rakoviny i hladinu cholesterolu. Pomůže vám také s hubnutím. Možná proto polévku z mrkve vařívala i princezna Diana a jak se v Británii traduje, měla prý právě mrkvovou polévkou udělat dojem na prince Charlese. Jak se dělá mrkvová polévka a jaké koření se do ní dává?
Jak lze rychle podpořit imunitu? Stačí dopřát si každý den trochu šťávy z potraviny, kterou lze sehnat skoro v každém obchodě. Řeč je o kysaném zelí, ze kterého vyrobíte ozdravnou šťávu během pár minut. Jak často pít šťávu z kysaného zelí, jaké množství užívat a jak ji vyrobit?
Sezóna respiračních nemocí je v plném proudu. O epidemii se ale podle odborníků nejedná. Vévodí covid či virózy podobné chřipce. A to především v šesti krajích. Chřipka zatím tolik rozšířená není. Infekční nákazy se nevyhnuly ani Moravskoslezskému kraji.
Sezóna respiračních nemocí je v plném proudu. O epidemii se ale podle odborníků nejedná. Vévodí covid či virózy podobné chřipce. A to především v šesti krajích. Chřipka zatím tolik rozšířená není.
Pokašlávání, kýchání, smrkání či chraptění je běžnou součástí podzimních i zimních dnů. V Česku se to hemží nakaženými covidem, rýmou nebo jinými virózami způsobenými kupříkladu RS viry. Objevují se už i případy chřipky. Někteří lidé zase uléhají s bakteriální angínou. Deník přináší přehled o současné situaci a možnostech prevence včetně očkování a toho, jak posilovat imunitu.
Herečka a moderátorka známého televizního pořadu Herbář Kateřina Winterová má o ochraně svého zdraví jasno. Namísto polykání tablet a běhání po doktorech dává po vzoru našich babiček přednost zdravému životnímu stylu. Věří sezonním receptům, které našim předkům sloužily k přirozené podpoře jejich obranyschopnosti. A ráda se s vámi o ně poděli.
Dusivý kašel, rýma, mrzutost. Respirační onemocnění u dětí je noční můrou všech rodičů. Ať už se jedná o nachlazení nebo chřipku, situace je nepříjemná a přináší řadu omezení.
Prudký pokles teplot zacloumá s nástupem podzimu s imunitou i těch nejotrlejších otužilců. Sezóna rýmy, kašle a nachlazení, opakujících se viróz a poklesu imunity je zkrátka tady. Pokud se letos chcete vyhnout častým návštěvám lékárny, nakupte si dostatečné množství obyčejné suroviny – cibule. Tato zelenina vám pomůže zbavit se suchého kašle, rýmy, nachlazení a v kombinaci s medem si z ní připravíte léčivý sirup i čaj. Co vše cibule pomůže vyléčit?
Říjen a listopad bývaly kdysi měsíce, kdy vrcholily přípravy na zimu. Mezi důležité činnosti patřilo i nakládání zelí. U krouhání a šlapání se scházela celá rodina, protože v zimě se zelí spotřebovalo hodně a křupavou pochoutkou se plnily nejen hrnce zeláky, ale celé sudy. Kysané zelí bylo chutné, zdravé a dostupné. Dnes je sice dostaneme v obchodech, ale daleko chutnější a zdravější je to, které si připravíme doma. Kdy se dělá kvašené zelí? Jak se nakládá a jak ho připravit do zeláku?
Nachlazení je jevem na podzim tak běžným, jako padání listí. Jak nachlazení vyléčit, jak jeho léčbu urychlit a bylo by možné se pokud možno vyléčit přes noc? Imunoložka Zuzana Ozaniak Střížová z pražské Fakultní nemocnice Motol radí, které kroky je třeba podniknout, abychom se nachlazení zbavili rychle a za chvíli opět neonemocněli.
Chcete udělat něco pro své zdraví, posílit imunitu, pročistit krev, detoxikovat tělo a zahnat podzimní depresi? S tím vším vám pomůže kopřiva. Ale pospěšte si, poslední šanci na její podzimní sběr máte právě teď. Víte, na co všechno je dobrá kopřiva a jaké látky obsahuje? Kdy se dají kopřivy sbírat a jak je správně sušit, aby neztratily vitamíny? A víte také, kdy pít kopřivový čaj? Máme pro vás návod, jak si ho správně připravit a také, jak si udělat macerát a na co ho používat.
Lepší imunita, pěstování pocitu zodpovědnosti, ale i stimulace nervového systému. To všechno může dítěti přinést sdílení domácnosti se zvířetem. Je ale opravdu vhodné vyrůstat s domácím mazlíčkem už od miminka? A jaké zvíře si nejlépe pořídit? Deník se zeptal lékařů z Asociace klinických psychologů ČR (AKP ČR).
Lidoví léčitelé, ale i běžné lékárny nabízejí řadu produktů pro očistu střev. Poptávka je obrovská. Ve střevech se nám díky našemu špatnému životnímu stylu údajně množí nebezpečné bakterie, a tak je prý nutné jednou za čas celý střevní trakt pořádně pročistit. Zeptali jsme se, co na to říká náš přední odborník na imunitu, profesor Jan Krejsek, přednosta Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec Králové.
První chřest každoročně netrpělivě vyhlížejí kuchaři, gurmeti i příznivci zdravé výživy. Sezona této křehké a chutné zeleniny obvykle začíná v polovině dubna, ale letos má kvůli deštivému počasí trochu zpoždění. Na co je dobrý chřest? Chřest má nádech luxusu, protože jeho pěstování je náročné a trvanlivost krátká - k zákazníkovi se musí dostat nejpozději 36 hodin po sklizni, aby si zachoval chuť i výživové hodnoty. Lidé si na něm pochutnávali už od starověku a dnes mu odborníci přisuzují výjimečné léčebné účinky.
Pracuje ve výzkumu rostlin, ale jako botanik se necítí. Botanik je totiž ten, co sbírá bylinky a dává je do herbářů. Docent Roman Pavela z bylin extrahuje biologicky aktivní látky a testuje jejich účinky. Zaměřoval se především na vývoj botanických pesticidů, které neškodí planetě ani zdraví. A postupně svůj zájem rozšířil o léčivé účinky bylin. Povídali jsme si o tom, proč mu své zdravotní potíže svěřují lidé z celé republiky a jaké byliny patří k těm, které bychom klidně mohli užívat celý život.
Česko jde v odběru plazmy příkladem, u ostatních evropských států to ovšem tak dobré není. Evropský parlament nyní řeší, jak dostatek životodárné tekutiny zajistit.
Desítky rodiček za rok ohrožuje vzácné onemocnění, zřejmě v důsledku geneticky podmíněné poruchy imunity, které vede k ucpávání cév a v jeho důsledku k selhání některých orgánů. Projevuje se různými příznaky i různě závažně, riziko úmrtí je až 80 procent.
Čísla informující o počtu nemocných s chřipkou a respiračními infekcemi jsou stejná jako v minulém týdnu, zhruba 1300 pacientů na sto tisíc obyvatel. Nemocnost je tak stále významná. Nejvíce postižených je ve skupině předškolních dětí, k mírnému nárůstu opět došlo u školáků.
Klatovská nemocnice zprovoznila laboratoř klinické imunologie a alergologie. Měří mimo jiné protilátky, analyzuje obranyschopnost organizmu a zkoumá i autoimunitu nebo alergie. Pro pacienty s poruchami imunity a alergiky se následně zprovozní i imunologicko-alergologická ambulance, která bude zajišťovat specializovanou péči a léčbu těchto pacientů. Laboratoř bude provádět vyšetření nejen pro Klatovskou nemocnici a další krajská zařízení, ale své služby nabídne i dalším zdravotníkům a zdravotnickým zařízením v regionu.
S blížící se chřipkovou vlnou prudce stoupá zájem lidí o podporu imunity. Už během covidové pandemie se začalo hodně mluvit o zatím opomíjeném vitaminu D. Ten je totiž pro naši obranyschopnost klíčový. Jak ho užívat nejlépe? Jak vybrat správnou formu léku či doplňku stravy? A nemůžeme se předávkovat? Přinášíme nejčastější otázky a odpovědi.
Podpora imunity je na podzim tématem číslo jedna. A právě lidskou imunitu posiluje vitamín D. Světový den vitamínu D pak připadá na 2. listopadu. V pardubické Synthesii se vitamín D2 vyrábí již od 60. let a exportuje se do celého světa včetně nejnáročnějších trhů jako je USA nebo Japonsko.
Postarat se o svou imunitu s pomocí aromaterapie? Ve Velké Beritánii je to běžná záležitost, kterou využívá jako účinný doplněk současná západní medicína. U nás bereme mnohdy aromaterapii spíš jako osvěžení vzduchu. Odbornice prozradila, jak díky ní můžeme posílit svou odolnost nejen vůči virózám.
Zázvor je dobře známou a v chřipkové sezóně často diskutovanou bylinou, která je po staletí využívána nejen při vaření, ale rovněž jako přírodní lék na řadu neduhů včetně bolesti, nachlazení, nevolnosti či zvracení a podporu imunity. Byla provedena řada studií, které více či méně některé účinky zázvoru potvrdily, ovšem mezi lékaři často nejsou uznávány.